Top 10 motive sa ne orientam catre o locuinta cat mai mica

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2008, 10:39 Life | Acasă

Care-s primele vorbe pe care le spune cineva despre o casa sau un apartament pe care l-a vazut, i-a placut si vrea sa-l cumpere? Ca este mare, spatios, cu multe dormitoare, cu  gradina etc. La asa ceva viseaza multa lume, desi putini isi dau seama ca, de cele mai multe ori, nu le trebuie un apartament prea mare. Care-s avantajele unei locuinte micute aflati din articol.

Ne imbunatateste sanatatea. Cum asa? Ne forteaza sa plecam mai des din casa si sa fim mult mai activi. Pentru unii casa nu este decat un loc unde sa se odihneasca noaptea, dupa o zi de munca, si duminica, dupa o saptamana obositoare.

Este mai ieftina si mai usor de intretinut. Inca de la inceput, economisim bani. Dam mai putin pe ea cand o cumparam si, cu cat avem mai putin spatiu, cu atat scad sansele sa se strice ceva.

In plus, muncim mai putin sa facem curatenie si avem mai mult timp pentru noi si, de ce nu, mai multi bani.

Nu ne invidiaza nimeni cand avem o casa mica si sunt putine sanse sa ne calce hotii. De obicei, aleg locuintele mari, unde cred ei ca se afla oameni cu bani.

Locuintele mici sunt mai intime. Casele mari par uneori foarte reci, adevarate muzee. Cu toate astea, sunt destui oameni singuri care aleg sa locuiasca in case cu multe camere.

Ne invata sa luam decizii intelepte. Trebuie sa stim foarte bine ce vrem atunci cand mergem la cumparaturi, pentru ca altfel riscam sa nu avem unde sa punem ceea ce am achizitionat.

Spatiile mici cer mai multa imaginatie. Nu-i usor sa decorati cu gust un spatiu stramt. Ne ia destul de mult timp pana ne dam seama cum trebuie sa aranjam obiectele ca sa dam impresia de spatiu intr-un asemenea loc.

In mod automat, suntem nevoiti sa traim mai simplu. Faptul ca locuim intr-o casa mai mica ne va schimba si felul de a fi. Pentru ca avem putin spatiu, ne vom atasa mai putin de lucruile noastre.

Nu ne dau voie sa adunam si sa colectionam tot ceea ce ne cade in mana. Ne obliga sa fim mai selectivi si sa nu ne atasam prea mult de obiecte.

Avem totul la indemana. Nu mai trebuie sa alergam de la un etaj la altul sa cautam CD-ul pe care l-am ascultat saptamana trecuta. Biblioteca, calculatorul si casetofonul sunt langa pat, asa ca nu trebuie sa ne mai enervam ca nu gasim ceva.
























3349 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    garsoniera...... (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 11:29)

    Andrei [anonim]

    Daca tu stai intr-o garsoniera si nu mai ai subiecte pe care sa le publici e treaba ta. Ai intr-adevar dreptate, "spatiile mici cer mai multa imaginatie"..... :))
  • 0 (0 voturi)    
    Serios ? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 11:53)

    Roxana [anonim]

    Acum spune sincer, tu chiar esti platita pentru articolele acestea ? Sau iti place sa spui ca ai si tu o ocupatie ?
  • +1 (1 vot)    
    mic (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 12:04)

    corina [anonim]

    Topurile astea sunt extrem de ridicole. Si se vor a fi o justificare pentru meschinarie si tampenie crasa. Asta cu locuinta mica e de tot rasul - n-ai cu ce, asta e, nu te invinuieste nimeni, dar sa faci din asta o virtute, e deja indoielnic.
    Ma intreb cum aplici topul cu ce sa faci de sarbatori cand esti singur daca ai o locuinta mica - unde mai dansezi frenetic ca sa uiti ca esti singur?! Sub masa? Sau pe loc?!
    • 0 (0 voturi)    
      50-50 (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 12:41)

      Bubu [anonim] i-a raspuns lui corina

      Da, ce sa zic, unele motive sunt cam trase de par, cum ar fi ca daca stai intr-o garsoniera nu te mai calca hotii. Eu zic ca daca ai in garsoniera aia un sistem hi-fi de vreo 50 de milioane si o plasma cu diagonala de 1 m, nu prea se mai aplica :) Dar sunt de acord ca poate sa fie oarecum mai simplu sa stai intr-o locuinta mai mica, eu stau acum intr-un apartament de 3 camere, ajung seara de la serviciu pe la 8 sau 9 seara si nu mai am timp si energie sa fac nimic in casa, asa ca ghici pentru ce e alocat uichendul... Urmeaza sa ma mut si m-am gandit la un ap. de 2 camere sau chiar garsoniera (nu mai sta nimeni cu mine) tocmai din acest motiv, ca e mai mic si mai usor de intretinut.
  • +1 (1 vot)    
    Eu sunt pentru (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 12:40)

    marius [anonim]

    Sunt multe avantaje in faptul ca ai o casa mai mica asa cum a fost aratat in articol...bineinteles e vorba de a avea o viata simpla...si avand in vedere ca traim in Romania o garsoniera cf I e deajuns pt un cuplu fara copii...daca nu se poate alta mai mare te multumesti cu ce ai si incerci sa vezi partea buna a situatiei in care te afli,i in loc sa intri in depresie...Felicitari pentru articol...Abia astept topul urmator!
  • 0 (0 voturi)    
    constipatii (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 12:51)

    laxativu [anonim]

    Chiar atit de constipati sinteti ca sa nu va dati seama ca articolul este scris la caterinca? Cred ca trebuie adaugate niste "ha-ha" din cind in cind, asa cum sitcomurile idioate au hohote de ris pe fundal. Ca sa stie constipatul cind sa rida.
  • 0 (0 voturi)    
    Superb (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 13:07)

    Radu [anonim]

    Minunat articol. Reiese clar faptul ca autoarea are coeficientul de inteligenta al unei gaini. Cum sa scrii (pardon, sa traduci) asemenea tampenii?
    Eu am locuit intr-o garsoniera de 20 si ceva de mp, in timpul unei deplasari in Paris, timp de o luna, si sincer nu am apreciat nici o secunda spatiul intim, sau alte baliverne similare.
    Dar deh, nu se compara faptul ca ai CD la indemana cu minunata senzatie de a fi intr-o colivie.
  • 0 (0 voturi)    
    s-o facem lata (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 13:15)

    clitorici [anonim]

    case mici? la romani? gresesti
  • +1 (1 vot)    
    foarte slab articol (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 13:15)

    george_valentin [utilizator]

    cel mai slab articol pe care l-am citit vreodata!
    l-ai scris la metrou?
  • 0 (0 voturi)    
    pe bune? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:32)

    Cris [anonim]

    HA HA!
    Si eu nu realizam pana acum ca ar trebui sa ma simt perfect cand, dupa un bridge prelungit cu prietenii, tragem la sorti cine doarme pe saltea cu picioarele sub masa ca nu am cum sa le ofer un pat normal in chichineatza mea de 22mp.
    Cred ca autoarea e adepta proverbului oarecum fatalist care pe mine ma enerveaza cumplit: "daca nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai". De aici deriva atitudinea "ce sa-i faci, asta e" si celelalte metehne ale noastre.
    Wake up! nu asa reusim sa ajungem alaturi de "vesticii" pe care ii invidiem asa de mult!
  • 0 (0 voturi)    
    Hei, articolul nui e pentru noi (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:24)

    Oxigen [anonim]

    Ideea e ca e cam greu sa ai mai mult de 2-3 camere de persoana. Daca 2 oameni stau intr-o casa de 6 camere e cam nashpa... vecinii mei au 6 camere si sunt 2 batranei - s-au refugiat in fundul casei intr-o camaruta langa bucatarie. Restul - gol. Pai pentru ei e aticolul! Pacat ca n-au internet :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Unul care a fost intr-o casa mica (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:29)

    Unul care a fost intr-o casa mica [anonim]

    Draga mea, iti urez sa traiesti toata viata intr-o casa mica...
  • 0 (0 voturi)    
    casa dulce garsoniera (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:44)

    nabucodonosor [anonim]

    33 de ani inca nu am rata si maxim garsoniera voi putea sa ma indatorez pentru 30 de ani cand renunta astia cu totul la avans.
    as vrea bucatarie separat de sufrageria unde mananc,toaleta + baie + spalatorie+ garaj+salon+ 1 dormitor+ 1 dormitor pt oasepeti +1 biblioteca+ 1 dormitor viitorul copil de la 40 de ani samd.

    uff imi ajunge un apt de 2 camaere ideal si o cabana la munte .deci!?
  • 0 (0 voturi)    
    fiecare cu ale lui (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:59)

    Catalin [anonim]

    eu cred ca orice persoana isi doreste o casa cat mai mare, mai ales in cazul romanilor (unde exista o fobie a blocului, parerea mea). din propria experienta va spun ca diferenta intre o garsoniera si un apartament cu 2 camere este enorma, ca sa nu mai vorbim de o casa. Cred ca exista mai multe dejavantaje la o locuinta mai mica ecat avantaje.
  • 0 (0 voturi)    
    ????? dooh (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 17:24)

    leeloo [anonim]

    Sunteti chiar atat de incrancenati ca sa nu spun retardati.... Nu va dati seama ca articolul e scris la misto, e o gluma, sau cum vreti sa ii spuneti desi se vede ca nu ati auzit de asa ceva... Va delectati probabil doar cu aticolele despre femei batute, copii abandonati, babe violate...etc!!! macar nu mai comentati articolele, de fapt poate vreti sa aratati ca neuronul vostru functioneaza, asa este!!!comentati
  • 0 (0 voturi)    
    Articol dragut (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 18:19)

    Adrian [anonim]

    Interesant articolul, mai ales daca gasesti unghiul corect din care sa privesti problema. Autorul nu a luat in calcul dezavantajele, ci a facut un simplu exercitiu de imaginatie pentru a descoperi avantajele. Faptul ca sunt sau nu mai multe dezavantaje decat avantaje, asta e subiectul unui alt articol. Felicitari mele pentru autor!
  • 0 (0 voturi)    
    pe undeva,,,are dreptate,,, (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 19:21)

    mara [anonim]

    Am copilarit la casa ,mi-am dorit sa stau la bloc,cand m-am mutat la bloc in 2 luni am hotarat ca nu voi sta prea mult.Deci,,,mi-am facut casa,,mai maricica asa cum viseaza fiecare si,,in cunostinta de cauza va spun,,,o casuta medie este idealul,,,intretinerea costa ,curatenia costa timp si bani,unde caut copilul acolo nu-i si cate si mai cate... dezavantaje.
  • 0 (0 voturi)    
    in garsoniera mea... (Joi, 10 ianuarie 2008, 9:16)

    Ana [anonim]

    Ce ingramaditi sunteti oameni buni, conteaza daca articolul e scris la bascalie sau nu? N-a avut femeie alta tema pentru topul ei. Autoarea a vrut sa scoata in evidenta ca pot fi si avantaje in a locui in spatii mici. Cei care locuiesc in garsoniera, cu siguranta stiu ca-i inghesuiala mare in 20mp. Ceilalti ar trebui sa incerce sa traiasca macar 1 luna intro cutie de chibrite si sa nu mai comenteze. Cu siguranta o garsoniera e mai usor de intretinut, mai ieftina si poate fi mai armonioasa decat o locuinta spatioasa. Cu totii ne dorim locuinte spatioase, luminoase si primitoare, insa o parte dintre noi trebuie sa ne multumim cu garsonierele. Asta-i viata.
  • 0 (0 voturi)    
    preturile (Joi, 10 ianuarie 2008, 15:30)

    Fox [anonim]

    Nu stiu daca cineva si-ar alege o locuinta mica din proprie initativa, ci doar fortat de preturi... Trebuie sa fii usor masochist ca sa-ti alegi o camaruta, cand poti sta relaxat intr-un ap. de 2 sau 3 camere. Numai ca piata imobiliara ne supune la perversiuni de vreun an si ceva, de-atunci si pana acum preturile s-au triplat. Cat sa mai dureze explozia preturilor? Trebuie sa se calmeze la un moment dat, probabil dupa ce se vor construi suficiente ansambluri, adica inca vreo 2-3 ani. Dar cu cat se vor cumpara in continuare apartamente la preturi umflate, cu atat se va prelungi starea de "briza"
  • 0 (0 voturi)    
    normal tine de educatie si experienta!!!! (Joi, 10 ianuarie 2008, 15:59)

    Tudor [anonim]

    cel mai usor lucru este sa cumperi iar cel mai greu lucru este sa intretii. Capul face/capul trage .Normal ca daca ai posibilitatea financiara nu vei sta intr-o locuinta mica.Dar la noi cum s-au vazut cu ceva banuti si-au construit palate iar apoi se plang cat le vine gazul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    locuintele mici sunt minunate (Luni, 14 ianuarie 2008, 11:53)

    horatiubianca [anonim]

    are dreptate. sunt total de acord. eu am trait pe propria-mi piele asa ceva. si ...sa va spun un secret...ador locuintele mici, intime si prietenii mei se simt foarte bine al mine desi am un spatiu total de 40 m2.