Cel mai tanar profesor universitar din istorie: 19 ani

de M.C.     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2008, 12:25 Life | Acasă

O universitate din Coreea a numit-o pe Alia Sabur, o tinara de doar 19 ani, ca profesor de fizica, intrind astfel in Cartea Recordurilor. Alia, un copil-minune, a invatat sa citeasca la doar opt luni. Colegiul l-a absolvit la 10 ani, iar masterul - la 17 ani. De aceea, nu a fost o mare surpriza cind Universitatea  Konkuk (Coreea de Sud) a anuntat ca a Alia Sabur a fost numita - cu doar  citeva zile inainte de a implini 19 ani - profesor titular al catedrei de Tehnologii Avansate in Fuziune, devenind astfel cel mai tinar profesor ajuns  intr-o pozitie universitara.

Alia a reusit astfel sa doboare un vechi record, luind locul in Cartea Recordurilor unui scotian, Colin Maclaurin, care la putin peste 19 ani devenea profesor la Universitatea din Aberdeen. Numai ca acest lucru se intampla in 1717.

Cotidianul The Independent relateaza ca Alia Sabur este o tinara americanca cu multiple abilitati in domenii dintre cele mai variate. Ea cinta foarte bine la clarinet, are centura neagra in arte martiale si, desigur, este un  om de stiinta de mare perspectiva.

Sabur este doctorand in stiinta si ingineria materialelor, specializata pe  tehnologiile de folosire a tehnicilor spectroscopice, cu aplicatii in  prevenirea cancerelor sau a bolii Alzheimer.

Care este secretul inteligentei iesite din comun a Aliei? Ea spune ca doar o "curiozitate de copil". "Nu am vrut mereu decit sa inteleg cum functioneaza lucrurile. Ce e de fapt stiinta, daca nu un model de a explica cum merg treburile in natura?", spune Alia Sabur.

Tinara multumeste lui Dumnezeu, mamei si tatalui ei - un fost inginer care lucreaza ca reporter TV - pentru geniul sau. "Parintii mei m-au incurajat mereu in tot ce am vrut sa fac. Cred ca talentul meu este un dar de la Dumnezeu, la care s-a adaugat un context favorabil, creat de parinti".




















5081 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    interesant (Joi, 1 mai 2008, 12:48)

    SMD [anonim]

    bai desteapta foc... dar urataaaaaaaaa :))
    • +2 (2 voturi)    
      Conservarea prostiei (Joi, 1 mai 2008, 13:44)

      E=mc2 [anonim] i-a raspuns lui SMD

      Lasa ca esti tu frumos ... si astfel cantitatea de inteligenta si frumusete se conserva
    • 0 (0 voturi)    
      urata? (Joi, 1 mai 2008, 15:21)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui SMD

      Sunt si care prefera "Fa, esti frumoasa, dar proasta foc". Acum, fiecare ALEGE...
      • 0 (0 voturi)    
        si, totusi,... (Vineri, 2 mai 2008, 1:47)

        Balauru' insensibil [anonim] i-a raspuns lui aurelia

        ...n-am prea vazut femei frumoase singure :)
  • +1 (1 vot)    
    La polul celalalt (Joi, 1 mai 2008, 13:21)

    bogdan192 [anonim]

    Daca i-ar cauta pe cei mai batrani, i-ar gasi la noi in Romanica, la UPB.
  • +1 (1 vot)    
    Varsta (Joi, 1 mai 2008, 15:16)

    Asterix [anonim]

    Asta pentru ca lumea din Coreea e suficient de inteligenta ca sa pretuiasca talentele iesite din comun, iar legislatia e suficient de flexibila. La noi, sigur ar fi sarit mediocritatile cu gura ca n-are suficienta vechime, ca nu poate avansa in grad decat din cinci in cinci ani, si altele, pana ajungea la varsta celor de la UPB :-)
  • +1 (1 vot)    
    despre Alia (Joi, 1 mai 2008, 15:53)

    pasaroiul "ruman" [anonim]

    ... desigur, sunt de acord si trebuie "sa ma dau" si eu cu parerea in aceasta mirifica zi de 1 Mai muncitoresc.
    Desigur ca mi-as fi dorit ca Alia sa fi fost din Coreea de Nord, preferabil din parinti muncitori in mina (sau ceva asemanator), sa fi avut o "copilarie fericita" sub directa obladuire a partidului comunist!
    Ma gandesc la "pretuirea" de care beneficiaza un tanar "ruman" in draga noastra tzara.
    Probabil ca tanara cu numele Alia din "Rumania" ar fi fost felicitata de "iubitul nostru conducator" cu: Bravo bai pasarica!
  • -1 (3 voturi)    
    korea aia e cam fomista (Joi, 1 mai 2008, 16:11)

    calugaru' vaxile [anonim]

    pustioaica n-are dofturat, n-are lucrari stiintifice (ooo, are una, pe un site si nu intr-un jurnal cotat isi ...), da' e college professor. well ... asta spune multe despre ratingu' universitatii aleia, si cam cat isi permite sa dea salarii.
    • 0 (0 voturi)    
      esti un... (Joi, 1 mai 2008, 18:22)

      adrian d. [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      mentalitate tipic romaneasca. Fata a fost data la tv si in america, este o capacitate si doctoratul nu e o problema pt. ea. Il va lua anul acesta. Dar la noi, nu, tre sa aiba doctorat si gica de la scularie, ca altfel nu e capabil. Mi-e sila de tara asta.
      • 0 (0 voturi)    
        nu zau? (Vineri, 2 mai 2008, 4:26)

        calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui adrian d.

        io n-am nimic cu ea, baghe ... zici ca dofturatu' "nu e o problema". poate e asa. da' de ce sa nu ne asiguram ca asa e? eu tot n-am inteles pe ce baza o judeci pe tipa. NU ARE publicatii, omule. contributia ei stiintifica e zero. poate stie sa rezolve problemele din culegere. so what?

        da, viata asta e naspa, si eu personal n-am vazut la viata mea genii. ma ocup cu fizica teoretica, si in domeniu' asta, nush cum, da' treaba e facuta worldwide mai degraba de moshi microbisti pe la 40, nu de genii de 20 ...

        si sa stii ca "dofturat", in acceptiunea americana a termenului, inseamna ca posesoru' titlului e in stare sa faca o lucrare de cercetare singur, de la cap la cuada. de ce sa nu astepti doi ani sa vezi daca chiar poate? in aceeasi ordine de idei, cum naiba sa faci profesor p-un ... student? :))

        apropo de faza asta cu geniile si teveu'. pe bill clinton ti-l amintesti? "... molecular transistors ... imagine computers not larger than this cup of cofee ...". well, da' ce pacat ca toata treaba cu molecular transistors o fo' doar o mare tzeapa (adica unii au mintzit la greu). io zic ca in ceea ce priveste stiinta, graba strica treaba.
        • 0 (0 voturi)    
          Completare (Vineri, 2 mai 2008, 9:37)

          Un cititor [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

          As vrea sa rectificam putin experienta fetei.

          http://www.aliasabur.com/resume/index.html

          Pacat ca oamenii se multumesc in a vedea valabila o singura sursa de informatii si nu fac cercetari si mai departe.
          Aaa. Stai. Tu faceai "cercetare"? :)
        • 0 (0 voturi)    
          Alia Sabur (Vineri, 2 mai 2008, 9:40)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

          http://www.aliasabur.com/resume/Alia%20Sabur%20Resume.pdf

          Conform CV-ului are si doctorat, si publicatii. Daca citesti mai multe despre ea o sa iti dai seama ca activitatea ei nu are nimic de a face cu "rezolvatul problemelor din culegeri".

          Oricum, mi-e greu sa inteleg de ce un om de stiinta cu o educatie corespunzatoare se agata de astfel de critici, mai ales fara a se informa in prealabil.
        • 0 (0 voturi)    
          NU ARE PUBLICATII !! (Vineri, 2 mai 2008, 12:36)

          Toma N [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

          Asta da remarca romanesca. La noi (la fizica aia teoretica) nu se contabilizeaza decat publicatiile... foarte multe dintre ele maculatura, in care unul scrie ceva si se mai pun vre-o 12 autori. De aceea Romanica este unde este si America... abia se zareste. Domnul de la fizica teoretica sa n-aiba grija: daca tanara a invatat sa citesca la 8 luni are toata vremea si de doctorat si poate si ceva timp liber pentru publicatii altfel decat cele de tip romanesc. Nici Edison nu si-a batut prea tare capul cu doctoratul. Acestea sunt titluri pt mediocrii nu pentru genii.
          • 0 (0 voturi)    
            iete, scartz (Vineri, 2 mai 2008, 15:22)

            calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Toma N

            dragu' moshului, inceteaza sa te batz cu caramida. la voi in romania o fi cum o fi, eu itz vorbesc de lumea ciulivizata. exista o norma pentru a fi acceptat ca prof univ. sa-ti iesplic. activitatea stiintifica se masoara in ceea ce publici. pentru fiecare articol primesti un nr. de puncte, dat de al catelea autor esti si de cate puncte (sau factor de impact) are revista unde bublici. nu te burzufli la mine, ca nu io am inventat sistemu'. asa e el ... du-te si t la uc berkeley si cata un amarat de assistant proff. si vezi cam ce carnatz de publicatii are. sau si aia or fi romani? mister ...

            fata are fix trei bublicatii, e phd candidate (vedetz ca in dreptu' phd-ului nu e trecut anu' - si chiar orbitz de furie cum stetz, trebuia sa realizatz ca nu se face un dofturat intr-un an - deci inca nu are). din cele trei bublicatzii, doo e online, iar aia de e reala ... cautatz factoru' de impact ...

            a fost la conferinta la mrs? am fo si io la aceeasi conferinta, si am avut si oral presentation. so what?

            iar nene, pe vremea lu' edison, cum sa-tz spun ... stiinta era intr-o epoca ... romantca. nu prea se compara. e ca si cum ai discuta despre ce misto batea paul morphy pe toti si n-avea titlu de maestru. daca ar veni paul morphy acu', ar lua-o de la totz catindatii de maestru. lumea progreseaza, man. se schimba. epoca romantica a trecut. si genii nu se mai nasc. ah, tot asa cum nici extraterestrii nu mai aterizeaza.
            • 0 (0 voturi)    
              RE: iete, scartz (Vineri, 2 mai 2008, 19:28)

              Un cititor [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

              Trecand de la un vacabular care sigur lasa de dorit in maniera pur mioritica, inspre de-al locului "man", am ramas cu un gust amar de expertiza ta sumara.

              Premisa ta initiala era: "NU ARE publicatii, omule. contributia ei stiintifica e zero." Ulterior, s-a schimbat la "fata are fix trei bublicatii".

              E oricum bine ca stii sa iti sustii punctul de vedere cu succes.

              Cat despre calitatea univestitatilor si a doctoratelor pe care ai caracterizat-o in termeni puri academici ("acceptiunea americana a termenului, inseamna ca posesoru' titlului e in stare sa faca o lucrare de cercetare singur"), este de dorit revizuirea generalizarilor.

              Daca ai sa urmaresti mai des si materiale de circulatie internationala si nu doar cateva conferinte pentru care simti nevoia sa fii apreciat pentru ca ai participat, vei observa ca si in universitati strainie (mai ales americane) se face treaba buna.

              http://www.topuniversities.com/worlduniversityrankings/results/2007/overall_rankings/top_100_universities/

              Generalizarile si distorsionarile de informatii nu degaja decat un aer de nesiguranta si frustrare. ("La voi in romania", "lumea civilizata", etc). Cand vei reusi sa fii mai specific, vei reusi sa porti o discutie coerenta, bazata pe argumente, si nu pe pareri.

              Pasiunea ta pentru sah cere staruinta, planuire si atentie in selectarea urmatoarelor miscari, nu acte nedocumentate, pareri subiective.
              In stilul asta pierzi reflectorul de pe rege repede.

              Succes in continuare in studiul fizicii teoretice!
              Tie sa-ti iasa mai bine. :)
              • 0 (0 voturi)    
                bine draga (Sâmbătă, 3 mai 2008, 5:33)

                calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

                cum vrei tu. are publicatii (pentru mine "publicatie" inseamna ceva refereed, da' nu conteaza, si tu ai publicatii, ca deh, ai publicat comentariu la hotniuz!!)

                deci io ma opresc aici, mi-e indifernt pana la urma ce crezi tu. nu faci parte din tagma (daca nu stii ce e un coeficient isi, nu merita sa mai contiui polemica) deci ai libertatea sa crezi in genii, in minuni si-n ce mai vrei tu. peste un an-doi oricum fata aia n-o sa mai existe. ca si ailalta geniala, de s-a facut prostituata in uk.

                bottom line-ul este ca nah, se vede influenta stirilor de la ora 5 si a cantarii romaniei. vrei un idol la care sa te-nchini tinindu-te cu o mina de bara autobuzului. cine sunt eu sa nu-ti dau voie?

                in clipele de luciditate, sa stii ca stiinta se face in alte locuri :). cand o sa ai chef si n-o sa mai ai nevoie de genii, uita-te pe pajinile de la berkeley, stanford, ucla, mit ... o sa-i vezi p-aia care chiar misca lucrurile in stiinta ;)
  • 0 (0 voturi)    
    ei lasa ca avem si noi copii destepti (Joi, 1 mai 2008, 16:24)

    hopa [anonim]

    dar sint scuipati in gura de cei de la minister
  • 0 (0 voturi)    
    Aceasta fata (Vineri, 2 mai 2008, 1:25)

    vlad [anonim]

    este cam uratica..... :D
  • 0 (0 voturi)    
    recorduri (Vineri, 2 mai 2008, 1:51)

    Sica [anonim]

    Elena Udrea are copii ?
    Daca are, sa vedeti atunci recorduri...
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Vineri, 2 mai 2008, 6:48)

      odrasla [anonim] i-a raspuns lui Sica

      lu bashelu?