Telecomanda fara baterii: Realitatea TV e naspa*

de Mantzy     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2008, 13:14 Life | Acasă

Cronica TV
Am citit multe comentarii la articolele anterioare care ma criticau pentru ca as fi subiectiv si nu scriu despre anumite televiziuni. Cum ar fi Realitatea. Am, intr-adevar, un motiv intemeiat pentru care nu critic Realitatea: nu ma uit la postul asta. Mi se pare cea mai plictisitoare televiziune care a existat vreodata. Si daca ar fi numai asta nici n-ar fi asa grav. Dar au oamenii aia un talent in a face pe interesantii si a-si da importanta, ceva de speriat. Si totusi, ca sa va fac pe plac, m-am uitat, in una din serile trecute, pe Realitatea.

Castigatori la loz in plictiseala
Era cat pe-aci sa schimb cand l-am vazut pe Tatulici. Din categoria oamenilor care isi dau importanta in mod nejustificat, Tatulici e la mare bataie cu Turcescu pentru primul loc. In fine, Tatulici prezenta o emisiune numita Meciul Serii, in care doua personalitati se intalnesc pe un ring de box, doar ca nu schimba pumni, ci opinii. O idee aproape buna. O metafora aproape reusita.

Bai, imi zic, sa vezi ca le-a iesit astora ceva! Si, cand colo, ma uit juma’ de ora, si vad aceleasi replici obosite, aceleasi dialoguri sablon, aceeasi limba de lemn a stiristilor. Unul dintre invitati era Prigoana. De obicei, un tip spumos. Ei bine, Realitatea a reusit sa-l transforme si pe Prigoana intr-un plicticos.

E ca un blestem, cine intra acolo devine brusc conformist, plat si anost. Apropo, stiti cine reprezinta cel mai bine esenta postului Realitatea TV? Tipa aia de la stiri, Andreea Cretulescu. Daca n-o stiti dupa nume, sigur o stiti dupa stilul ingrozitor de enervant de a vorbi. E ceva aproape fascinant in modul ei de a pronunta cuvintele, un amestec de sictir, mahala, aroganta si incoerenta la un loc.

Nu cred ca exista om care sa nu-si fi dorit sincer, la un moment dat, sa-i dea macar o palma. Cred ca daca ar veni Mahatma Gandhi insusi in studioul Realitatea, prezenta Andreei Cretulescu l-ar scoate din pepeni si i-ar da o karata in mecla.

Scuipare humanum est

Dar sa revenim la Meciul Serii, inca una din incercarile patetice ale Realitatea TV de a-i depasi in audienta pe ciutacii de pe Antena. Macar aia sunt aserviti, da’ au verva. Au ceva vlaga oamenii, lupta pentru un ideal (banul) cu o metoda asumata pe care au dus-o la rang de arta (pupincurismul). Dar vai, la Realitatea nici macar pupincurism nu vezi. Ba chiar, cu exceptia Andreei Cretulescu, la Realitatea nu vezi nici un lucru care te-ar putea enerva.

Nu vreau sa-i caut scuze lui Andrei Gheorghe, care-i un nesimtit, iar sa-l laud cu atat mai putin. Dar ia sa ne gandim, acum cateva zile Andrei Gheorghe a scuipat (ma rog, el zice ca nu) un politist. Foarte frumos! Scandalos! Incredibil! Tupeu! Controversa! Testicule! Ce-a facut Realitatea? L-a dat afara.

Gheorghe devenise brusc prea interesant pentru politica postului. Stiti ce cred eu? Ca nici daca invitatii de la Meciul Serii s-ar bate pe bune (ceea ce n-ar fi rau), Realitatea n-ar face mare branza in datele de audienta. Realitatea e ca padurea din basm, unde toata lumea adoarme. Ba mai mult, cred ca nici articolul asta nu va fi citit de prea multe ori, tocmai pentru ca este despre Realitatea.

* la o asa televiziune anosta, nici un titlu mai creativ nu am fost in stare sa dau

mantzy.wordpress.com




















2714 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Funny (Marţi, 27 mai 2008, 14:12)

    666 [utilizator]

    Bey, Mantzy, mi-a placut.
    Ete, iti bag si blogu' la semne de carte - tu mai baga de-astea "lucide" pe hotnews, ok?
  • +1 (1 vot)    
    tare hombre (Marţi, 27 mai 2008, 14:12)

    blana [anonim]

    mi-a placut tot din comentariu, deobicei injur cam toti comentatorii care apar pe aici pe hotnews, ca-s la fel de enervanti si se dau la fel de rotunzi ca tatulici si turcescu la un loc. intr-adevar, cretzuleasca ma enerveaza rau. nu stiu daca ai observat, dar scrie si in gardianul. editorial! cre ca numai sanda nicola era mai enervanta. sunt foarte curios cine i-a invatat pe reporterii astia, majoritatea veniti din presa (prost) scrisa, sa vorbeasca atat de afectat, infect, arogant, fara sa inteleaga nimic si cu impresia de a le stii si judeca suprem pe toate. sau le-o da vantu ceva la micu dejun, in cafea, cat stau si se prosterneaza pe insulita in creta si-i admira potaia plimbata de shofer?!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 27 mai 2008, 14:24)

    Opposite [anonim]

    Oh da, numele nu-mi este cunoscut dar am dat un search pe google si cand i-am vazut mutra Cretulestii mi-am amintit toti dracii pe care mi-i face cand o vad. Singura care se apropie de ea e Vranceanu Firea. Anyways, nu de asta scriu comentariu...misto articol, la mai multe, etc. etc (pe bune)...il scriu pentru ca am vazut ca Andreea Cretulesu are blog pe siteul realitatea dar cand vreau sa-l accesez primesc urmatorul mesaj:

    "You're not allowed to directly link to this .js file on our server!"

    Ma refer la linkul: www.realitatea.net/blog/andreeacretulescu

    Care-i faza?
    • +1 (1 vot)    
      Faza tare :) (Marţi, 27 mai 2008, 15:27)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      ei, eu am reusit sa intru pe blogul andreei cretulescu, in cele din urma. si am descoperit o chestie misto. andreea cretulescu se are pe sine la blogroll. prima! deci ce s-a gandit ea... daca fraieru' tot e pe blogul ei, ce ar fi sa... intre pe blogul ei?! cool, ha?
    • 0 (0 voturi)    
      :)))) (Joi, 29 mai 2008, 0:43)

      mi3rla [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      Ai dreptate! Am facut acelasi experiment! Numele nu-mi spunea nimic pana i-am vazut fotografia :))))
      Culmea e ca dupa citirea acestui articol am dat pe Realitatea.. "Meciul serii" :)))) Cat adevar exprima acest articol :))))) Felicitari!
  • -1 (1 vot)    
    Irealitatea tv (Marţi, 27 mai 2008, 14:40)

    Bogdan [anonim]

    Realitatea TV minte, dezinformeaza si face propaganda homosexuala.
  • +2 (2 voturi)    
    Curat murdar (Marţi, 27 mai 2008, 14:54)

    b09d4n [utilizator]

    Desi nu simpatizez cu ciutacii, recunosc ca motivele expuse de tine ma fac sa ma uit la antene... nu de alta, da' la Realitatea adorm... asta pana vine Cretuleasca cu vocea aia de creta care zgarie tabla.
  • +1 (1 vot)    
    Plictis (Marţi, 27 mai 2008, 15:28)

    Stoewer [anonim]

    Mantzy, daca tot te plangi ca Realitatea este cea mai plictisitoare televiziune care a existat vreo data, iti propun sa te uiti la Trinitas TV. Plictisul il vei simti ca pe o durere fizica.

    Oricum, tot nu va inteleg de ce va pierdetzi vremea, tu si multi altii, care se uita pe antene la Ciutacu, Stan sau cum naiba ii mai cheama (recunosc cinstit ca nu prea ii cunosc pe acesti indivizi), daca tot cu parerile voastre plecati. Propun sa cititi o carte (ce-o mai fi si aia, vor intyreba unii), sa faceti o plimbare in padure la aer curat (lucru valabil pentru nebucuresteni, ca miticii nu au parte de asa ceva)
  • 0 (2 voturi)    
    chiar asa? (Marţi, 27 mai 2008, 15:31)

    ciudat [anonim]

    numai plictiseala? ceva pupincurism si curling pe tv vantu?... nu??? deloc??? tonomate marinaresti, nu? nimic??? deloc????? acu' cenzurati, ca nu se poate sa apara chiar asa ceva!
    • +1 (1 vot)    
      Vant in pupa-n cur! (Marţi, 27 mai 2008, 17:11)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui ciudat

      Ma, marea diferenta e ca Vantu nu e implicat in politica. Deci ce rost ar avea sa-l pupi in cur pe Vantu, ca nu inteleg? Cel mult se pot face ca ploua cand mai vine vorba de FNI sau de dosar. In rest, imi mentin parerea: nici macar pupincurism.
  • -2 (2 voturi)    
    hah ... (Marţi, 27 mai 2008, 15:42)

    Cristi D [anonim]

    Adica cum, tu nu te uiti la Realitatea TV dar iti permiti sa comentezi despre post?

    Nu urmaresti emisiunile dar te dai cu parerea ...

    pai e bine, prin oameni ca tine prospera patria noastra si draga.
  • 0 (2 voturi)    
    Subiect (Marţi, 27 mai 2008, 15:45)

    Numele meu (da,sunt anonim) [anonim]

    "Dar sa revenim la Meciul Serii, inca una din incercarile patetice ale Realitatea TV de a-i depasi in audienta pe ciutacii de pe Antena. Macar aia sunt aserviti, da’ au verva. Au ceva vlaga oamenii, lupta pentru un ideal (banul) cu o metoda asumata pe care au dus-o la rang de arta (pupincurismul)."

    Ii prefer de o mie de ori pe "ciutacii" care-l critica pe marele carmaci decat pe aia multi din presa care-l pupa pe acelasi mare carmaci...
    Ok, critici pe bani (?) dar criticile sunt intemeiate, justificate...dar sa pupi in * pe bani sau doar din prostie mi se pare de un penibil inimaginabil...
    Cum or putea astfel de oameni sa se priveasca in oglinda ?
  • 0 (0 voturi)    
    Fertilitatea TV (Marţi, 27 mai 2008, 16:29)

    Zamolxisz [anonim]

    Mantzy ma' man! REESPECT!
    M-a uns pe suflet articolasul tau!
    Jur ca nici daca imi doream sa fiu mai explicit nu puteam da glas fiorului de repulsie ce ma apuca cand vizionez postul susnumit. Vreau sa spun insa ca sunt mai multe specimene care te alca literalmente pe nerv la Realitate: Reporteritza aaia care in trecut injura execrabil cand nu-si dadea seama ca e in direct, robert turcescu (un fel de james dean schizoid cu mult prea mult gel in cap), si inca doi tinerei ale caror nume nu le stiu, EL - figura de tocilar de cartier bucurestean cu pretentii care nu intelege ce inseamna cu aderat realitatea romaneasca dincolo de casutza lui taticu'... fara a discuta ce se intampla mai departe, sa zicem, in afara bucurestiului) EA- domnisoara de pension rasfatata de la gradinitza pana la liceu, apoi abandonata in facultate fara motiv...fapt ce i-a marcat mentalul grav...
    Apoi mai e Freciu... un analist financiar care ar fi mai bine pozitionat la rubrica meteo, pentru a face predicitii inverse decat ceea ce considera el ca se va adeveri, astfel fiind pe subiect in circa 80% din cazuri.
    Da.. am aceiasi viziune ca si tine, te felicit si vreau sa mai anunt ceva... sunt totusi de urmarit, caci spectacolul se va inteti... SOV a anuntat ca in 2008 Realitatea trebuie sa treaca pe profit! Asadar...vor incerca sa se intreaca pe ei insisi in penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 27 mai 2008, 16:36)

    The monk Vasil [anonim]

    Si eu credeam ca doar eu nu ma uit la Realitatea! patetic post de televiziune...Turcescu marele rom aservit conducerii si banului, scoate numai ineptii, tatulici, cunoscut de atata timp cu infatuarea sa, domnisorica mentionata mai sus, toata gasca niste ciudati, aserviti lui base...
  • 0 (0 voturi)    
    doar laptop ul (Marţi, 27 mai 2008, 17:46)

    directia 5 [anonim]

    lipseste Realitatii pentru a devenii un concurent de temut pentru Antene.Interesant ar fi daca dupa suspendarea lui Andrei ,pentru scuipat militieni, ar urma suspendarea lui Vantu pentru scuipat justitia.
    • 0 (0 voturi)    
      dar in schimb se aseamana cu otv (Marţi, 27 mai 2008, 19:18)

      digg lazarus [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      corect, diferente mari nu sunt. dar in schimb am vazut o emisiune de-a lui purcescu in care era invitata andreea marin sa o porcaiasca pe raduleasca. intre timp a intrat si sotzu (actual al ei, fost al celeilalte) si marin a scos un mobil si a inceput sa arate mesaje incriminatoarea! SENZATIONAL! purcescu era la fel de serios ca atunci cand l-a expus pe Orban. lipseau bannerele cu senzational si elodia, in rest era mai penibil ca OTV/ul. macar acolo razi de fatza lu Dan diaconescu.

      asta e, cand ai bani de spalat si poti sa te menti departe de parnaie, investesti in toate orataniile din media si le dai mana libera. iaca ce rezulta.
      • 0 (0 voturi)    
        asa este (Marţi, 27 mai 2008, 21:12)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui digg lazarus

        si poate reusesc sa realizeze si duplex uri ,ca nu degeaba au patron aceiasi 'masina de spalat 'bani, Purcescu in schimb este un 'caz' mai special, el este un smecheras care aplica o tactica asemanatoare cu aceea a lui R Dumitrescu, mai intai invita 3,4 rinoceri dupa care urmeaza un invitat cu adevarat de substanta ,Liiceanu ,Plesu,Macovei care sunt permanent intrerupti fie de pauze publicitare fie de alti invitati prin telefon, si nici nu are cum sa fie altfel cand Purcescu i l are model pe'robespierul' presei romanesti CTP
  • 0 (0 voturi)    
    puberi (Marţi, 27 mai 2008, 22:29)

    INLOCSADORM [anonim]

    chiar asa , si hotnews e o masinarie infernala de produs puberi plicticosi .
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Miercuri, 28 mai 2008, 0:45)

    Valentin [anonim]

    "Am, intr-adevar, un motiv intemeiat pentru care nu critic Realitatea: nu ma uit la postul asta. Mi se pare cea mai plictisitoare televiziune care a existat vreodata."

    CUM TI SE POATE PAREA PLICTISITOARE O TELEVIZIUNE LA CARE NICI MACAR NU TE UITI ???
    • 0 (0 voturi)    
      Frectii (Miercuri, 28 mai 2008, 2:01)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Varianta 1 de raspuns: e atat de plictisitoare incat ma plictiseste chiar si neuitandu-ma la ea.

      Varianta 2: nu ma mai uit de cand am vazut cat e de plictisitoare.

      Ia-o cum vrei tu. Da' asa-i ca e? ;))
      • 0 (0 voturi)    
        dilema (Miercuri, 28 mai 2008, 13:24)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        sincer? nu.
        consider ca, asa cum e, este singura televiziune de stiri RESPECTABILA din Romania.

        antena3 e "cu directie", deci am tras apa dupa jurnalismul lor, iar n24 pare o intreprindere incremenita in stadiul de proiect, la fel ca si celelalte intreprinderi ale trustului din care face parte.
        • 0 (0 voturi)    
          Buna ziua, pun fasui (Miercuri, 28 mai 2008, 14:08)

          Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Valentin

          Ceva poate fi respectabil si fara directie si, totusi, plictisitor.
  • 0 (0 voturi)    
    tv realitatea (Vineri, 30 mai 2008, 14:34)

    Maria Niculescu [anonim]

    Este un post foartre bun, eu ascult continuu radio- o idee geniala, reporterii, prezentatorii si moderatorii sunt foarte educati. Sincer, incepuse sa ma plictiseasca Turcescu
  • 0 (0 voturi)