Sapte motive pentru care oamenii isi cumpara ceasuri scumpe

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 10:52 Life | Acasă

Rolex
Foto: rolex.com
Ceasurile se numara printre cele mai de pret accesorii pe care le detine o persoana. Cum totul in ziua de azi se desfasoara contra cronometru, este important ca ceasul tau sa nu se opreasca atunci cand iti e lumea mai draga. Desi unii nu dau pe un ceas mai mult de cateva zeci de lei, altii sunt dispusi sa cheltuie o mica avere. Ce ii determina sa faca acest lucru afla din articol.

1. Cat dai pe el, atat te tine. Cu alte cuvinte, ceasurile scumpe sunt si foarte durabile. Pentru unii, un ceas facut dintr-un metal autentic inseamna o investitie. In loc sa-ti schimbi ceasul in fiecare an, poti sa-ti iei unul de calitate, foarte rezistent.

2. Primesti certificat de garantie. E adevarat ca si pentru unul ieftin primesti certificat, dar de cele mai multe ori te gandesti ca nu renteaza sa-l mai repari.
 
3. Unele sunt mai mult decat un simplu ceas care indica ora exacta. Sunt dotate cu o multime de optiuni: GPS, mai multe alarme, cronometru, busola, calculator, baza de date etc.

4. Poate echivala cu o bijuterie. Unii le cumpara doar pentru ocazii speciale: cand merg la o petrecere, la opera etc. In aceasta categorie intra mai ales barbatii.

5. Daca lucrezi intr-o companie de prestigiu, unde trebuie sa te duci imbracat la patru ace, uite-te in jur si ai sa-ti dai seama ca ceasurile de duzina nu se potrivesc cu tinuta care se impune aici. Un ceas scump da bine la un costum elegant.

6. Unii le cumpara ca sa le daruiasca. Daca vrei sa faci un cadou, ofera-i persoanei dragi un ceas de calitate. Gandeste-te ca daca ar trebui sa-si cumpere unul scump, nu s-ar indura s-o faca. Alege-i ceva dupa stilul si gustul sau.

7. Altii isi cumpara o piesa scumpa numai pentru a impresiona. Cu cat este mai scump un ceas si are un design mai neobisnuit, cu atat mai mult va atrage atentia.


Sursa: jpservicez-searcharticles.com
























7099 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Ai doar o scuza - ai tradus ce-ai gasit! (Luni, 2 iunie 2008, 11:39)

    iosiP [anonim]

    Domnisoara/doamna,

    Sint pasionat (si colectionar) de ceasuri si crede-ma ca rar mi-a fost dat sa citesc o asemenea densitate de aberatii per paragraf.
    Pentru binele tuturor te rog insistent sa te rezumi la a scrie despre subiecte pe care le cunosti.
  • 0 (0 voturi)    
    un nou articol (Luni, 2 iunie 2008, 12:11)

    george [anonim]

    de clasa intai... tineti-o tot asa!
    • 0 (0 voturi)    
      adica......cum?! (Marţi, 3 iunie 2008, 10:14)

      smaranda [anonim] i-a raspuns lui george

      "un ceas facut dintr-un metal autentic " ??? as vrea si eu exemplu de metal neautentic va rog......oricum felicitari Veronicai. articolele ei sunt garantat hilare incat daca am nevoie sa rad un pic stiu unde sa gasesc ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    e clar cat de mult apreciati un ceas... (Luni, 2 iunie 2008, 12:13)

    maltezu [anonim]

    3. Unele sunt mai mult decat un simplu ceas care indica ora exacta. Sunt dotate cu o multime de optiuni: GPS, mai multe alarme, cronometru, busola, calculator, baza de date etc. !??!?!
    As fi tare curios sa stiu daca ati vazut vreudata un Parmigiani Fleurier, Constantin Vacheron sau un Ulysse Nardin. Caracteristicile de care vorbiti sunt pentru gadgetari ieftini nu pentru cunoscatori. Baza de date?! se leaga si la Mysql?
    • 0 (0 voturi)    
      maltezule, iart-o! (Luni, 2 iunie 2008, 12:45)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui maltezu

      Nu de alta dar ma uit la Zenith-ul de pe incheietura mea si ete-al dreaq n-are GPS ;)
      Ceas cu cronometru? Se numeste cronograf, don'soara, cronometre se numesc ceasurile care au trecut un anumit test de precizie (COSC) si, culmea, majoritatea NU au cronograf.
      Dar ce stie ea, saraca...
  • 0 (2 voturi)    
    Articol (Luni, 2 iunie 2008, 12:29)

    critic [anonim]

    Articolul ocupa spatiul destinat informatiei cam degeaba.
    Cele mai faimoase, mai scumpe si mai stilate ceasuri nu au nici GPS si nici calculator. Marile firme de ceasuri (in covarsitoare majoritate elevetiene) produc ca varfuri de gama ceasuri automatice, cu calendar, perpetuu, cronograf etc. Inainte de a scrie articolul cred ca era necesar sa consulte macar o lista de nume celebre in orologerie si de modele actuale puse in vanzare de acestea. Desi pare ciudat, dar ceasuri de marca, foarte scumpe (evident fara GPS si calculator) au inceput sa se vanda foarte bine si in Romania. Cred ca ar fi interesant de motivat de ce ceasurile cele mai apreciate de cunoascatori si de clientii pretentiosi raman ceasurile cu actionare mecanica (automatice). De ce un suficient de mare numar de oameni (pentru ca afacerile sa mearga foarte bine pentru industria de orologerie) cumpara ceasuri foarte scumpe (mii de euro) si de ce un numar mult mai mare de oameni si-ar dori sa poata purta astfel de ceasuri. Explicatii posibile de gen: "din snobism" mi se par a fi insuficiente...
    Cu stima.
    • 0 (0 voturi)    
      subiectul articolului (Marţi, 3 iunie 2008, 1:24)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui critic

      Domnilor, va rog frumos nu o mai dati prin balarii. Artocolul spune clar: 7 motive pentru care OAMENII isi cumpara ceasuri scumpe, nu motivul principal pt care nea Gheorge si-a luat Rolex.

      Este evident ca daca imi plac drumetiile poate m-ar tenta sa am un ceas cu GPS in loc de unul cu diamante si daca iti plac lucrurile high tech poate vrei sa ai un mic laptop in ceasul ala. Unii sunt bogati si fara sa poarte cravata tot timpul.
  • +1 (1 vot)    
    He, he (Luni, 2 iunie 2008, 12:42)

    Dido [anonim]

    Lasati fata in pace, trebuie sa castige si ea o painica, ce daca nu le are cu ceasurile, ce parca e singura habarnista? Candidatii nostri la primarie sunt mai breji? Nu. Asa ca...
    • 0 (0 voturi)    
      de acord cu iosip...draguta daca nu cunosti taci.. (Luni, 2 iunie 2008, 13:15)

      zzzzzz [anonim] i-a raspuns lui Dido

      imi si imaginez o persoana care se duce la opera intr-un costum hugo boss si cu un ceas CASIO cu calculator si GPS la mana ca sa nu cada pe scari cand coboara pe intuneric:))....nu vreau sa par snob dar nu imi iau un Armand Nicorette ca sa ma ghidez cu el prin natura sau prin trafic...il iau pentru ca imi place sa port un ceas elegant pentru ca am o pasiune si imi place sa colectionez...poate lucruri nesemnificative pentru unii.
  • 0 (0 voturi)    
    garantia (Luni, 2 iunie 2008, 13:38)

    un roman [anonim]

    Glumiti?

    "2. Primesti certificat de garantie. E adevarat ca si pentru unul ieftin primesti certificat, dar de cele mai multe ori te gandesti ca nu renteaza sa-l mai repari. Te-ar costa mai mult, prin urmare te lasi pagubas si mai bine iti altul nou."

    Pai ce rost are garantia daca trebuie sa platesti ca sa-l repari?!

    Oameni buni, nu mai scrieti aberatii de genul asta. Daca nu stiti stati si cugetati in liniste.
    • 0 (0 voturi)    
      Priceput mai esti (Luni, 2 iunie 2008, 15:01)

      raduxo [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Comentati de parca ati fi experti ... dar in afara de branduri(dai un search pe google si iese ditamai lista) nu stiti nimic .... pun pariu ca habar n-aveti cum functioneaza un ceas:-)))
  • +1 (1 vot)    
    snobism (Luni, 2 iunie 2008, 14:45)

    eu [anonim]

    snobism gretos. nici comentatorii nu sunt mai breji.
  • 0 (0 voturi)    
    ceasuri analogice! (Luni, 2 iunie 2008, 16:01)

    dorinteodor [anonim]

    nu mai port ceasuri analogice de aproape 30 de ani. nu pot sa-i inteleg pe cei care se uita la pozitia limbilor ceasurilor pentru a deduce cit este ora. din nefericire, ceasurile digitale nu se pot bijuteriza (cristalul lichid nu se poate face nici din aur nici din diamante). asa ca, problema din articol este rau pusa. ar fi trebuit sa se spuna: " de ce-si cumpara oamenii ceasuri analogice scumpe".....
    • 0 (0 voturi)    
      la DEX cu el, fugutza ! (Luni, 2 iunie 2008, 16:30)

      the [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      matale ai doxa !
      (nu vorbesc de marca ceasului ...)
      " a bijuteriza" ...
      daca scoti din minte macar hebdomadar, un verb tot ca asta, aferim !
  • 0 (0 voturi)    
    @dorinteodor (Luni, 2 iunie 2008, 17:30)

    Calin [anonim]

    Stimate domn,
    Aici nu-i vorba de "limbi". E vorba de fascinatia lucrului bine facut. Ma uit si eu (si-mi lasa gura apa!!!) la Vacheron Constantin sau Patek Philippe sau Ulysse Nardin. Si NU la modelele de aur cu diamante, care mi se par, si mie, de prost gust. Ci la cele de otel, cu design innebunitor, si performante super. Incearca sa te uiti , de exemplu, aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Complication_%28horology%29
    ca sa intelegi de ce-si cumpara oamenii ceasuri scumpe. In afar de snobsim, bineinteles. Si sunt sigur ca nu vei gasi nici unul dintre motivele enumerate de doamna (domnisoara) Radulescu.
    • 0 (0 voturi)    
      lucrul bine facut! (Luni, 2 iunie 2008, 17:59)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Calin

      domnule the, domnule calin,
      limba este un organism viu. cuvintul "a bijuteriza" cred (sper...) ca a fost inventat de mine si semnifica transformarea unui obiect util intr-o bijuterie prin punerea in planul 2 a functiilor lui. eu am ceas ca sa stiu cit e ora nu ca sa ma mindresc (laud) cu citi bani am dat pe el. ceasul meu este japonez, a costat 100 euro (aproape gratis....), rezista la 100 de metri sub apa, este dual, are cronometru inainte/inapoi cu alarma si calendar precis si este facut cu o gramada de tranzistori sau ce-or fi pus aia in el. este bine facut si-l schimb cam la 5 ani in functie de progresul tehnic. nici un ceas analogic nu ma impresioneaza si consider ca este o imensa gresala sa sustineti industria de mecanica ultra-fina de precizie sacrificind utilitatea. apropo, pe ecranul calculatorului am un ceas digital cu dimensiunea 5 pe 10 milimetri care indica foarte frumos ora.....
      • 0 (0 voturi)    
        tall tales (Marţi, 3 iunie 2008, 7:39)

        ma_gandesc [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Dorinteodor.
        Ceasu' meu e finlandez, face tot ce face si-al tau, doar ca-n plus are geam de safir, se conecteaza la computer pentru descarcarea datelor, ba mai si monitorizeaza pulsul. Nu mai vorbesc de busola, termometru, altimetru. Asa, ca un fel de apropos, daca scrie pe el 100 m nu inseamna ca rezista la 100 m sub apa.

        Ma rog, ideea e ca desi doar nu spala vase, sta mai mult pe masa decat la mana - in viata de zi cu zi. Cred ca s-ar desira si costumul, si interlocutorii daca l-as pune la incheietura.

        In ceea ce priveste interfata, ceasul analogic e mult mai prietenos si mai informativ, asta fiind un motiv bun pentru care in toate aplicatiile critice indicatoarele sunt analoage. Adica cu ac, sau in cazul ceasului, cu limbi.

        Revenind la alegerea personala, ceasul cu smecherii e prima alegere daca ma duc la balaurit prin salbaticie, iar analogul in restul timpului. De-ar fi si IWC!!!
  • 0 (0 voturi)    
    vc x (Luni, 2 iunie 2008, 17:45)

    xcv [anonim]

    donsoara a facut doar un pic de traducere, ne-a indicat si o sursa: jpservicez-searcharticles.com
  • 0 (0 voturi)    
    neconvinsa... (Marţi, 3 iunie 2008, 19:20)

    aurelia [anonim]

    Din cele 7 motive, pe mine nu m-a convins nici unul. In afara de snobism -care nu este specific si colectionarilor, ei sunt o alta categorie - nu vad alt motiv pentru a cheltui o avere pe un lucru care trebuie sa fie UTIL, nu scump.Motivele expuse aici mi se pare puerile. Nici un copil de 8 ani nu le-ar accepta. De exepmlu, de ce sa ma tina mult? Vreti sa spuneti ca daca sunt garantate 20 ani, "vedetele" le pastreaza 20 de ani? Eu cred ca le schimba cel putin anual, ca "GPS-u' lu' ala e mai tare a lu'meu"... Nu mai comentez alte aspecte, nu merita. Dar ce imi sare in ochi este "pentru a impresiona": ramanem gura-casca la averea lor desmatat exhibata si le oferim "vedetilor" valoarea obiectelor pe care le poata = forme, nu continut... Sunt fraieri cei ce se lasa impresionati...
  • 0 (0 voturi)    
    Obiecte, obiecte... (Marţi, 3 iunie 2008, 23:28)

    Kashmere [anonim]

    O diferenta - prozaica si pe intelesul tuturor - intre un ceas si un ceas de colectie este aceea ca dupa ce dai banii pe el, si chiar daca il porti, valoarea lui nu scade la fel de abrupt ca valoarea unui banal telefon mobil, sa spunem, sau a oricarui obiect 'util' pe care dam banii. Poti sa iei azi un TV cu plasma (ca se poarta) cu 1000 eur si maine nu va mai valora decat 75% din suma asta. Incercati sa vedeti diferenta intre ceva care e valoros prin munca/timpul/mestesugul sau chiar arta investita pentru a-l crea, si ceva valoros doar prin materialul din care e facut sau doar prin utilitatea sa. Un ceas poate fi valoros in toate aceste trei moduri. Traim zi de zi vazand in jurul nostru obiecte cat se poate de banale - electrocasnice, carti, haine, etc. toate purtand amprenta productiei industriale care urmareste sa 'creeze' cat mai mult si cat mai ieftin. Pentru ca suntem multi si avem nevoi. Gusturile noastre raman la stadiul rudimentar, daca nu cautam sa vedem cat mai multe obiecte iesite din mana unor artisti sau macar a unor buni mestesugari. Invatati sa pretuiti un obiect in care cineva - poate 1, poate 100 de oameni - au pus o parte din talentul, munca si timpul lor. Lasand la o parte altele...

    Un obiect ramane doar un obiect, n-ar trebui sa ne legam prea mult de el. Dar sa nu uitam ceea ce este in spatele lui, povestea lui. Si aceste obiecte 'colectionabile' satisfac niste nevoi - iar daca n-ati ajuns sa le resimtiti, poate nu veti intelege.

    Omul ar trebui sa se inconjoare nu numai de obiecte utile - care il ajuta sa fie curat, satul, odihnit, in contact cu altii, etc. in fiecare zi -, ci si de lucruri care sa se adreseze omului din el, nevoii de frumos, sau oricum vreti sa-i ziceti.
  • 0 (0 voturi)    
    ceas (Marţi, 10 iunie 2008, 14:42)

    Chaumet [anonim]

    caut un eventual client(a) pentru un ceas marca Chaumet,cu diamante,original pentru mai multe detalii pe adresa andrei21mih@yahoo.com