Telecomanda fara baterii: Nu Wrestling unde am scuipat!

de Mantzy     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2008, 2:00 Life | Acasă

Cronica TV
Am hotarat sa protestez impotriva faptului ca avem o echipa nationala de fotbal jenanta uitandu-ma la cel mai imbecil sport inventat vreodata: la wrestling, timp de o ora. Va implor, nu incercati asta acasa!

O scurta si deloc cuprinzatoare introducere in Wrestling

Cred ca m-am prins ca wrestling-ul e o prefacatorie de la un capat la altul cam din primele 10 secunde in care l-am privit, asta pe la 10 ani. Multumita cablului, inventarii telecomenzii si celor 13 ani trecuti de atunci, am mai avut ocazia sa ma uit la wrestling de mai multe ori decat mi-as fi dorit. Marturisesc ca nu am inteles niciodata daca oamenii aia din public (fie ei spectatori sau telespectatori) au inteles cu totii ca malacii aia nu se bat, de fapt, si, drept urmare, privesc acest sport cu detasare, tratandu-l, sa zicem, ca pe un spectacol de circ.

Chiar si acum imi e teama sa nu cumva sa fiu luat de prost. Poate e o chestie unanim acceptata. Poate ca si cei mai mari fani ai wrestling-ului inteleg ca nici macar o palma nu e data pe bune in sportul asta. Asta am fi tentati cu totii sa credem. Dar, cand ii vezi pe idiotii aia de americani din public, si pe la fel de idiotii comentatori de pe Sport.ro cum se extaziaza, incepi sa-ti pui intrebari.

Despre sportul propriu-zis, putine de spus. Mai nou, nu e decat 50% bataie, restul sunt asa-zise certuri, amenintari si joc scenic prost. Macar niste actori mai buni puteau aduce, daca niste batausi nu. In orice caz, sunt tentat sa spun ca sunt mai reale bataile din filmele cu Van Damme, chit ca stiu ca alea-s filme. Da’ macar acolo ai niste regizori meseriasi si niste cascadori pe masura care chiar iti dau senzatia de contact.

Aici, parca s-ar bate Dorel, de la a sasea C, cu Matei, de la a saptea B, pentru Cleopatra, de la a cincea A. Cleopatra e mai botanista asa de felul ei, iar baietii se vorbesc sa se prefaca ca se bat o data pe saptamana. Si, desigur, sa castige prin rotatie. Cand Cleopatra se prinde de smecherie, la sfarsitul semestrului, baietii se vor fi saturat deja de ea si cauta alta victima (vezi aparitia wrestling-ului in Romania). In orice caz, Cleopatra va creste si va deveni o fana a wrestling-ului.

Ia mai loviti, mai, hai-hai!

Lucrul care ma amuza cel mai tare e ca nu se raneste nimeni. Se bat aia cu mainile goale si nici sange din nas n-am vazut sa le curga, ai dracu’! Desigur, o data la o mie de lupte se intampla sa se loveasca unul din intamplare. O secventa unica! Eu zic ca merita sa te uiti cateva ore la wrestling in speranta ca prinzi asa ceva.

Aseara, de exemplu, unu’ Randy Orton (sper c-am scris bine) a vrut sa faca o saritura de aia de pe corzi. Numai ca, sa vezi ghinion, n-a nimerit salteaua. Si a cazut langa ring, de la vreo 3 metri, direct in umar. S-a auzit un icnet de ala surd, total diferit de ragetele anterioare. A fost cel mai placut sunet pe care l-am auzit de mult timp. Randy Orton isi dislocase clavicula.

Bine, adversarul lui ori n-a inteles, ori l-o cunoaste el mai bine si stie ca se prefacea, dar a luat un baros de sub ring (sic, la wrestling ai arme sub ring, nu stiu cati dintre participanti stiu asta) si s-a prefacut ca-l loveste pe Randy Orton. Randy Orton insa nu prea avea chef de glume de astea si nici macar nu s-a prefacut ca-l doare. A iesit din arena schimonosit de durere. M-a amuzat atat de mult, incat ma declar fan. Bravo, Randy Orton! Esti un erou al sportului!

Iar acum, sa trecem putin la comentatori. Aia de pe Sport.ro sunt penibili, desigur. Nu stiu daca sunt atat de retardati incat sa creada ca-i pe bune sau daca vor sa-i faca pe romanii fraieri sa creada, dar oricum sunt penibili. Ia luati de serviti o bucatica din comentariul de aseara: “Fanii muzicii au rezistat fara Elvis, fanii fotbalului au rezistat fara Maradona, dar vor rezista fanii wrestling-ului fara Undertaker?” Bai, sincer, eu sper sa nu reziste.

De fapt, daca ma gandesc mai bine, wrestling-ul la americani e ca politica la noi. Aceiasi oameni care simuleaza ca fac o treaba, si simuleaza prost. Si, mai ales, aceiasi comentatori exaltati care ii iau in serios si incearca sa ne faca si pe noi sa-i luam in serios. Nu-i credeti, fratilor! Sunt niste impostori toti, da-i dracului!

http://mantzy.wordpress.com/




















2567 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Analistule (Vineri, 20 iunie 2008, 8:47)

    Alex [anonim]

    Esti la fel ca toti mancatorii de pe sticla: vorbesti de la km distanta. Macar de ti-ai da numele, nu porecla...
    Ia zi tu sincer? Ai fost vreodata macar in culisele unui show de wrestling, sa nu zic la antrenamente? E evident ca e multa prefacatorie acolo, dar la fel de evident e ca se mai si plesnesc pe bune. Cam juma-juma. Multe meciuri am vazut cu sange.
    Oricum, nu e normal sa ti se permita sa faci niste afirmatii care denota doar frustrarile tale. Urasc toti asa zisii ziaristi care scriu ca niste gospodine isterice impotriva vecinelor de alaturi mai frumoase si mai destepte ca ele.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 20 iunie 2008, 9:24)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Si iata acum Mantzy ca aflii si parerea unui telespectator/fan. De fapt ei cred ca e 50% bataie si 50% sport.

      Te umfla rasul.
    • +3 (5 voturi)    
      tu vorbesti serios? (Vineri, 20 iunie 2008, 9:37)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Hai omule da-ti cu niste apa rece pe fata si trezeste-te. Daca wrestlingul e sport atunci e cel mai penibil sport posibil, iar daca e show e prost regizat. La fel ca si autorul articolului m-am prins de falsitatea acestui "sport" pe la vreo 11-12 ani.
      Eu va recomand sa faceti orice altceva si veti fi mai castigati.
    • +4 (6 voturi)    
      Teatru pentru retardaţi (Vineri, 20 iunie 2008, 9:51)

      Snail [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Analistule, eu cred că n-ai luat în viaţa ta bătaie şi nici n-ai bătut pe nimeni de susţii că se plesnesc pe bune. Deci în domeniul ăsta eşti nul. De aia n-o să pricepi, până atunci când o să o iei în freză prima oară, diferenţa dintre teatru şi lucrul real. Un teatru scris pentru retardaţi de altfel. Sunteţi acolo "sus" cu gospodinele care se uită la telenovele. Mai lasă telecomanda şi pune mâna pe o carte, sau dacă vrei să vezi sport de contact sunt o grămadă de meciuri de box, kick-box, MMA, care îţi permit să afli câte ceva despre spiritul de luptă, despre respectul faţă de adversar, despre implicare, sacrificiu etc..., lucruri care apar (atunci când apar) sub formă de surogat ieftin şi stereotip la preaiubitul tău wrestling.
    • +2 (4 voturi)    
      hahahahaha (Vineri, 20 iunie 2008, 10:21)

      adik [anonim] i-a raspuns lui Alex

      juma-juma?
      hahahahaha
      Tu ai fost in culise? Ai fost la antrenamente?
      hahahaha
      Tu ti-ai dat numele, Alex? Sau prenumele?
      hahahahaha

      Nu este bine sa urasti pe cineva pentru parerile personale si pentru felul in care scrie. (Aici nu mai rad, sunt serios).

      "Esti la fel ca toti mancatorii de pe sticla: vorbesti de la km distanta." - Asta chiar nu am inteles-o.
    • +2 (4 voturi)    
      Asteptam.... (Vineri, 20 iunie 2008, 10:30)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ia zi tu sincer, tu fost vreodata macar in culisele unui show de wrestling, sa nu zic la antrenamente? Raspunde la intrebarea asta, ca sa facem comentariu pe text.
      • 0 (0 voturi)    
        DA (Vineri, 20 iunie 2008, 13:32)

        GOGU [anonim] i-a raspuns lui Horia

        eu am fost...
  • +5 (5 voturi)    
    spectacol?!? (Vineri, 20 iunie 2008, 10:22)

    dinu [anonim]

    Trebuie sa aiba si alte natii( mai ales americanii) manelistii lor...
    @Alex : imi pare rau ca eu trebuie sa-ti spun ca Mos Craciun nu exista!
  • +6 (6 voturi)    
    sile (Vineri, 20 iunie 2008, 11:11)

    Bravo [anonim]

    “Fanii muzicii au rezistat fara Elvis, fanii fotbalului au rezistat fara Maradona, dar vor rezista fanii wrestling-ului fara Undertaker?” Bai, sincer, eu sper sa nu reziste.

    Chiar am ras bine la asta :)
  • +2 (2 voturi)    
    asta se numeste sport ?? (Vineri, 20 iunie 2008, 13:22)

    kwan [anonim]

    Sincer, asta a fost unul dintre cele mai bune articole pe care le-am citit in ultima vreme, despre nimic. Despre nimic, pt. ca ceea ce se vede acolo nu este nici sport, nici lupta, nici musculatura (cu 2,3 exceptii - in rest sunt toti niste burtosi slinosi, care ma mir ca se dau sportivi; dar la americani nu-i de mirare, cand 2 treimi din populatie sunt supraponderali si obezi). Ma intreb si eu ce nivel de educatie au spectatorii acestui mizerabil circ. Si bizonul care critica mai sus articolul ce gaseste oare interesant la "showul de wrestling" ? Nu e oare de bun simt sa te intrebi cat de bolnavi pot fi astia de se urasc (cica) asa intre ei, si mereu duc furia pana la paroxism ? De fapt n-au nici un motiv, inafara unui ego exacerbat, ceea ce confirma ca prostul daca nu-i si fudu, parca nu e prost destul. Asta e : un show al prostiei. Si cand te gandesti totusi la ce spunea Alex ca astia se antreneaza la greu pt.asa ceva (si cred asta), atunci mi se face si mai greata. Cireasa de pe tort la spectacolele prostiei e dupa parerea mea muzica. Pai astia nu baga orice; numai muzica "tare" ticule, astia e duri nu gluma! Ce mai, am vorbit si eu deja prea mult despre nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca... (Vineri, 20 iunie 2008, 16:03)

    OZ [anonim]

    Daca asta e un sport de lupta si daca e pe bune astept cu interes sa vad cate secunde rezista un asemenea papagal intr-un ring de K-1.
    • +1 (1 vot)    
      de rezistat nu rezista, (Vineri, 20 iunie 2008, 18:22)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui OZ

      mai mult de cateva secunde, in care va urla de durerile pumnilor si picioarelor primite (ca nu asa era scenariul, dom'le), da' intrebarea este daca iese in viata de acolo...

      K1 nu-mi place, mi se pare un sport extrem de dur (si am dubiile mele despre catalogarea lui ca "sport"), dar cu siguranta, nu as vrea sa ma aflu mai aproape de 500m de vreunul din luptatorii aia.
    • 0 (0 voturi)    
      bine, acum mai e si asta :D (Vineri, 20 iunie 2008, 18:34)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui OZ

      http://uk.youtube.com/watch?v=PnR5SVgbpgk

      Sa dai intr-un reporter doar pentru ca te-a intrebat ceva... lame
  • 0 (0 voturi)    
    Cariera de wrestler a lui Andy Kaufman (Vineri, 20 iunie 2008, 18:20)

    georgeb [utilizator]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Kaufman#Professional_wrestling

    Cariera de wrestling tipica, de altfel :D
  • +1 (1 vot)    
    campioni la wrestling. (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 12:43)

    oana [anonim]

    nu cred ca numai la wrestling se prefac aia in draci (si eu trebuie sa marturisesc ca am avut aceleasi nedumeriri legate de cat de mult pune botul publicul la ce se intampla pe ring si cat de pe bune este totul)...am observat, surfuind pe acest site si dand peste prestatia fetelor de la Indiggo in acel concurs gen Megastar (care i are pe Hasselhof si Sharon Osbourne in juriu) de la americani, ca si acolo se practica acest teatru extrem de patetic. si ma intreb de ce. adica...fatutzele alea or fi proaste de dau in gropi, nu neg asta, dar chiar o astfel de desfasurare a "evenimentului" mi se pare sub....orice nivel. de aici..trag concluzia ca americanii or fi amatori de astfel de showuri.
    ...acum imi trece prin capul showul lui Jerry Springer...
  • 0 (0 voturi)    
    Sport (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 22:09)

    Schizofrenicu ridicol [anonim]

    Mai exista un sport interesant, este reprezentat
    chiar si la Jocurile Olimpice.
    Se numeste CURLING !
    Eu personal nu iubsc deloc acest sport,
    prefer totusi sa vad mai degraba
    cind Romania pierde.

    Hai Romania !

    Un pas inainte si doi inapoi !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu toti e prosti in wrestling (Duminică, 22 iunie 2008, 19:19)

    haiosu [anonim]

    Nu uitati ca sunt unii care scot bani seriosi din industria asta (inclusiv batausii). Daca-i crede cineva? Tot ce poti spera este o accidentare a vreunui bufon...
  • 0 (0 voturi)    
    Wrestling- O mare tampenie (Luni, 23 iunie 2008, 10:55)

    Wrestlerul roz [anonim]

    Wrestling-ul este o porcarie fara limite. Partea cu adevarat interesanta, cel putin cum au prezentat-o baietii de pe Explorer, e ca malacii aia se antreneaza foarte serios si se bat la antrenamente de parca nu mai e si ziua de maine. La meciuri (ma rog, "gale") abia se ating. Daca vezi in 10 meciuri o lovitura serioasa, sa stii ca nu a fos tintentionata. A fost un simplu accident.
    Nu prea inteleg nici cum isi stabilesc ei campionii.
    Cine vrea sa vada lupte serioase, sa se uite la MMA... Acolo oameni seriosi care stiu ce vor :)