Telecomanda fara baterii: Seara frumoasa pe TVR, noapte enervanta pe Antena 1

de Mantzy     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2008, 6:24 Life | Acasă

Cronica TV
Initial, am vrut sa scriu (in premiera) despre ceva ce mi-a placut la televizor: despre echipa de fotbal a Spaniei. Despre cum tin eu cu Spania la turneele finale din ‘96 incoace, cand am fost suficient de mare sa ma prind ca daca tin cu Romania o sa devin emo. Nu stiam ce-i aia “emo” pe atunci, va dati seama, dar cam asta as fi ajuns acum: un microbist trist, cu freza naspa si tendinte sinucigase. La acest turneu final, Spania a fost frumoasa, poetica, a fost de vis. Asa cum fusese si pana acum, de altfel. Doar ca acum a castigat. Drept pentru care toti fraierii de prin presa (sportiva si nu numai) s-au grabit sa sara cu elogiile. As fi preferat sa vad Spania invinsa inca o data decat laudata de Andrei Vochin. In consecinta, am renuntat sa scriu (si eu) despre Spania.

De cel putin 2 X femeie

Am mutat televizorul pe Antena 1, asadar, unde se difuza reluarea emisiunii “Duminica in familie”. Tema emisiunii: petrecere in pijamale. Trec peste aceasta idee de o originalitate rara, ca sa ajung la prezentatoare: Mihaela Radulescu. Mihaela Radulescu mi s-a parut grasa. Nu stiu daca e gravida, daca a fost, daca o dezavantaja pijamaua sau daca pur si simplu prin televiziune bantuie o noua moda a siluetelor rubensiene. Nici nu ma intereseaza.

Tot ce vreau sa spun eu, fara sa fiu misogin, incorect politic sau exagerat de pretentios, e ca nu vreau sa vad grasi la televizor. Grasi care nu spun nimic, adica. Din punctul meu de vedere, la TV apar, in principal, doua tipuri de oameni: aia frumosi care n-au nimic de spus si aia urati care au ceva de spus. Rar, mai apare cate unul/una care arata si bine si are si ceva sa-mi transmita mie, telespectatorului mediu si maleabil. Dar sa vad o grasa care nu-mi spune nimic la televizor mi se pare prea mult. Mihaela, te rugam, revino cand mai slabesti sau dupa ce citesti vr’o suta de carti. Daca le scrii nu se pune. Inainte sa scrii carti, trebuie sa-ti faci timp sa citesti cateva. Pana atunci, lasa-ne.

Aux armes, antenoyens

In pauza publicitara, am avut norocul pe care nu-l doresc nimanui de a vedea noua campanie a trustului Intact. Pe scurt, vor sa fim alaturi de romanii care muncesc cinstit in Italia. Adica cum? De unde si pana unde sunt romanii care muncesc cinstit in Italia niste victime? Nu sunt, ma, stati voi linistiti. Vrei sa faci o campanie, Badeo? Vrei sa sustii o cauza, Stoiceasco? Vrei sa fii Superman, Gadea?

Atunci va propun eu o alta campanie: “sa rupem picioarele romanilor care fura in Italia. Daca recidiveaza, sa le rupem si mainile”. Cam asta ar fi sloganul. Se poate scurta, da’ nu ma pricep la publicitate, imi pare rau. In orice caz, domnu’ Voiculescu, va promit eu ca daca se rezolva problema cu nesimtitii care fura, violeaza si cersesc, se vor rezolva de la sine si problemele celor care muncesc corect.

In plus, asocierea campaniei cu melodia “Brothers in Arms” (Dire Straits) e la fel de tampita. Usor blasfemiatoare, in primul rand, si neinspirata, in al doilea, pentru ca, cu tot ritmul lui calm, cantecul se refera la un razboi real. Dar cine sa auda sau sa se ingrijoreze de instigare la violenta, Mircea Badea?

Brenciu-ciu

Dupa pauza, inca un motiv de intristare: Brenciu. Pazea, Romania, Brenciu a revenit. Nu se mai scalambaie pe la televizor, nu mai prezinta emisiuni-concurs proaste, dar continua sa faca al treilea lucru care ne enerva la el: canta. Doar ca acum e mai rau: nu mai canta cover-uri, ci are melodiile lui. Nu tocmai surprinzator, melodiile lui sunt extrem de proaste. L-am auzit mai demult pe Brenciu facand un cover decent dupa “Proud Mary”, a celor de la Creedence. Ei bine, Horica, afla ca Maria nu mai e asa de mandra de tine de cand te-a auzit cantand la “Duminica in familie”.

http://mantzy.wordpress.com/























3945 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    /:) (Luni, 30 iunie 2008, 8:50)

    K [anonim]

    Vb serios?! Ce articol e asta? Orice frustrat poate sa-si insire opiniile lipsite de fundament?

    Penibil, patetic si jalnic...de 3X praf si articolul si cel care l-a scris...
    • +1 (1 vot)    
      KO (Luni, 30 iunie 2008, 17:33)

      mtb [anonim] i-a raspuns lui K

      Penibili, patetici si jalnici sunt cei care se uita la duminica in familie si la mizeriile de la televizor in general. Penibil, patetic si jalnic e Mircea Badea, miticul intruchipat si lista poate continua
  • +1 (1 vot)    
    Autorului. (Luni, 30 iunie 2008, 9:22)

    daleputley [anonim]

    Nu va inteleg. Daca nu va plac prostiile de la TV de ce va uitati la ele ? Si apoi, de ce mai si scrieti despre ele ? Si apoi, eu, care de asemenea nu suport aceleasi prostii de la TV, de ce as citi despre ele ? Cand veti intelege ca aceste prostii televizate vor disparea doar cand vor fi ignorate total ?
    • 0 (0 voturi)    
      fi serios daleputley (Luni, 30 iunie 2008, 17:39)

      mtb [anonim] i-a raspuns lui daleputley

      Pai pentru ca ignoranta nu e o atitudine chiar daca in Mioritica Romanie e la moda de 2000 de ani incoace. Foarte bine faci cand nu te uiti la tv... problema e ca inafara de tine la tv se uita 20.000.000 (20 de milioane) de romani care se prostesc de pe o zi pe alta. si asta e rau.
  • 0 (0 voturi)    
    poftim??? (Luni, 30 iunie 2008, 10:38)

    catana [anonim]

    Subscriu la comentariu.
    Grasa!?... la cata propaganda se face pe tema asta, credeam ca am scapat de anorexici frustrati!!
  • -2 (2 voturi)    
    lu' domnu' autor (Luni, 30 iunie 2008, 10:42)

    voicescu [anonim]

    asta e treba ta se pare sa mai dai cate un scan pe tv. numai o faci cam prost iar comentarille sunt subiective. la fel de probabil l-ai scris doar ca sa-ti faci norma ca sa mai ai un ban de bere la sfarsit de saptamana. de exemplu brenciu. in ceea ce priveste latura muzicala, se observa ca baiatul a studiat in ultimul timp, iar daca tu nu preferi stilul funcky sau soul e doar problema ta. asa ca tine-ti parerile de doi lei doar pentru tine. am ascultat albumul de curiozitate si sunt chiar cateva piese foarte bune. asa ca mai odihneste-te si mai lasa tv-ul in pace
    • 0 (0 voturi)    
      :-? (Luni, 30 iunie 2008, 17:46)

      mtb [anonim] i-a raspuns lui voicescu

      =)) dar vai! ce avem aici?!? un fanboy de-al lui brenciu a sarit sa-i faca dreptate, sa-i apere mandria calcata in picioare, sa-i apere integritatea si muzica proasta brenciu.
      nu am ascultat "albumul de debut" al stimabilului si sper sa nu am placerea sa fac lucrul asta. nu imi place si nu imi placea nici cand eram (foarte) mic si ma uitam la mizeria aia de emisiune. Robingo?! nu mai retin din fericire cum se numea
  • +2 (2 voturi)    
    tele...fara baterii (Luni, 30 iunie 2008, 11:43)

    lulu [anonim]

    Cele 4 articole m-au uns pe suflet. Am aceiasi parere si in plus as mai fi adaugat niste "vedete" de pe sticla care ma enerveaza la maximum: Cretuleasca si nevasta lui Adelin Petrisor ,Rita Muresan , Crina Abrudan si mai sunt care nu vor sa deschida gura cind vorbesc , o fac numai cu dintii strinsi, apoi Mihai Morar care crede ca are ceva de spus, dar se insala, e mindru de el dar nu prea are cu ce fata de colegul-actor Buzdugan( care nu stiu ce cauta la Divertis, care de altfel s-a fisiit) .
    L-as mai aduga pe dl Stan-laptoman care se vede treaba ca nu-si ia mereu pastilele inainte de emisiune si debiteaza tot ce-i vine la gura numai sa-i creasca rating-ul dlui -domn Gadea, care ar fi bine sa le mai dea din cei 7 ani de-acasa si unor invitati de ai sai.Puneti-l va rog pe lista si pe marele Badea Mircea pe care e bine sa nu-l mai ascultati decit dupa tratament...Felicitari in schimb drei Liliana Patras, Melania Medeleanu, Mihai Gadea!
  • +1 (1 vot)    
    O parere valida.... (Luni, 30 iunie 2008, 12:34)

    albert [anonim]

    In ciuda divergentelor pe ultimul articol aici trebuie sa recunosc fara indoiala ca Mantzy are perfecta dreptate. De cand grija subita a D-lui Voiculescu pentru romanii cinstiti de afara..... Ti se face greata nu altceva. Pai cum vine asta ? Nu vine Gadea in fiecare seara cu Maria Sa Cristoiu si ceilalti si ii numesc capsunari........? Sau poate asa ii alinta domnul Cristoiu pe cetatenii cinstiti care nu muncessc in Romania ? Si inca ceva: campania propusa este beton.
  • +1 (1 vot)    
    Felix cu antene (Luni, 30 iunie 2008, 13:08)

    sanlav [anonim]

    "campania propusa este beton"
    Beton armat. Felix arata, prin antenele lui, cum ar trebui sa traiesti cinstit....
    Lasa-neee, lasa-nee.... (al 2-lea vers e liber; mie imi venea id...le)
  • 0 (0 voturi)    
    ai telecomanda ? (Luni, 30 iunie 2008, 13:23)

    cata [anonim]

    Eu nu ma uit asa des la TV.
    Dar am invatat o regula : cand vad ceva ce nu imi convine (nici mie nu imi place ce scrii tu pe aici) iau telecomanda si schimb canalu.
    Doar exista vreo 30-40 de canale pe cablu TV....
    • 0 (0 voturi)    
      On-Off, mai-mai (Luni, 30 iunie 2008, 15:05)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui cata

      Mai, Cata, de cate ori e nevoie sa mai spun? Rubrica se numeste "TELECOMANDA FARA BATERII", aluzie la faptul ca trateaza emisiuni care nu-mi plac, da' vezi Doamne (vorba lu' Cristoiu), n-am baterii la telecomanda ca sa schimb postul.

      Tu vrei sa ma vezi pe mine (sau pe oricine altcineva) scriind despre lucruri care-mi plac? Ia o Scanteia din arhiva BCU si vezi acolo cum era cand ziaristii scriau doar despre lucruri frumoase.
      • 0 (0 voturi)    
        jumi....juma (Luni, 30 iunie 2008, 15:43)

        albert [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        apropos....transpunand legea lui Funar si in planul presei scrise, va trebui sa scrii si pozitiv 50 % :)....nu mai fii asa negativist ca dauneaza la intelectul poporului ....
      • 0 (0 voturi)    
        just (romaneste nu in engelza) ;) (Luni, 30 iunie 2008, 17:48)

        mtb [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        daca puteam sa imi fac cont pe hotnews iti dadeam si un vot pozitiv pentru comentariu, dar cum nu pot iti doar atat:
        just!
  • 0 (0 voturi)    
    mantzy (Luni, 30 iunie 2008, 14:25)

    jeni [anonim]

    Mantzy este un (o) autor perfect.A vrut sa scrie un articol prost de data asta si a reusit.
  • 0 (0 voturi)    
    Aftertaste scarbos (Luni, 30 iunie 2008, 15:34)

    gogu [anonim]

    Dupa ce ai fost dulce saptamanile trecute, n-ai putut sa o tii dreapta, ai dat cu oiste-am gard vineri daca nu ma insel, cand ai fost complet scarbos, n-am cuvinte, incerci sa dregi busuiocul imediat cu ceva fad azi, apa de ploaie. Degeaba, bai, te-am scos de la inima. Se construieste greu si se darama usor.
    Un fost fan
    P.S. abtine-te sa jignesti pe cei care comenteaza, iti jignesti clientii (cititorii). Mai bine iei notite, majoritatea te ivata, in felul lor, de bine. Pe mine poti sa ma jignesti, sa te simti si tu superior
    • 0 (0 voturi)    
      6 (Luni, 30 iunie 2008, 20:17)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Sa traiti, sint cititorul-etalon, sufletul pereche, cum s-ar zice.
      Pentru chestia asta ai un 6, pentru stil si mai ales pentru jocurile de cuvinte (Aux armes..., De 2 x femeie, Brenciu-ciu).
      Se simt citeva fortari (trec peste aceasta idee ca sa ajung la prezentatoare, Mihaela, pina atunci lasa-ne si "Proud Mary" nu mai e mindra) dar pe ansamblu e ok, poate esti obisnuit cu cititori mai prosti si d-aia te simti obligat sa intaresti unele nuante, ca sa fii sigur ca au inteles ghiolbanii.
  • 0 (0 voturi)    
    Aha (Marţi, 1 iulie 2008, 0:04)

    Ben [anonim]

    Aha... Deci asta ti-e meseria domnu' Mantzy: te uiti la televizor si dai note. Fisa postului, ce sa-i faci...
    Carevasazica ai ramas fara baterii la telecomanda si faci naveta la butoane. Ingrata situatie. In cazul asta eu l-as inchide de tot. (Vorba ceea: fa ce zice si ce face popa). Te-ai scuti de o gramada de ispite.

    Da, ai spirit de observatie (ce bine am zis-o) si oarece stil. Daca nu era articolul de saptamana trecuta si - mai ales! - linkul la blogul personal, te citeam cu placere. Dar nu-mi pierd niciodata speranta.
  • 0 (0 voturi)    
    BRENCIU OK (Joi, 3 iulie 2008, 23:08)

    victor [anonim]

    Pentru nefericitul si penibilul care scrie articolul de mai sus ar fi bine sa mai invete si ceva cultura muzicala si sa afle ca albumul lui Horia Brenciu "35" a fost unul din cel mai bune vandute albume ale anului 2008.Cel putin doua piese de pe album sunt excelente.Decat sa faci afirmatii tampite mai bine o tacere inteligenta!
    • 0 (0 voturi)    
      D-lui Victor (Vineri, 4 iulie 2008, 16:18)

      El caminante [anonim] i-a raspuns lui victor

      D-le Victor, cultura muzicala erupe, efectiv, (vorba lu' Stoiceasca) din dvs.! Din pacate, cultura generala se simte tare oprimata... Gramatica, ce sa mai zic, e supusa la tot felul de perversiuni...lingvistice. Pai cu "cel mai bune vandute albume" si "[...]sa mai INVETE[...] CULTURA[...]" o sa-l faceti pe sarmanul domn Brenciu sa roseasca de asa sustinatori. ;)
      Si zic "sarmanul" pentru ca omul pare chinuit rau de talent, as zice chiar bintuit ! :))