Autoironia poate sa-ti aduca in pat femeia dorita

de C.M.     HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 19:06 Life | Acasă

Autoironia, condimentata cu putin umor, este cea mai eficienta cale pentru un barbat de a ajunge in patul unei femei. Potrivit unui studiu realizat de un reputat antropolog britanic, autoironizarea functioneaza mai bine decat glumele inteligente, care ar putea parea drept lauda si ar putea avea efect contrar, scrie The Telegraph.

"S-a demonstrat ca umorul este atractiv din punct de vedere sexual, mai ales in cazul femeilor. Insa autoironia este o metoda mult mai sigura. Acest gen de umor este riscant pentru ca atrage atentia asupra defectelor, dar este un indicator puternic al inteligentei, al creativitatii si al umilintei", a explicat atroplogul Gil Greengross.

Un exemplu clasic in acest sens este actorul Hugh Grant, ale carui filme pot fi considerate adevarate materiale didactice. In "Notting Hill", personajul interpretat de Grant reuseste sa-si seduca partenera ironizand continutul sarac al frigiderului sau.

Gil Greengross a studiat doi ani aceasta metoda si crede ca tehnica nu ar trebui utilizata de persoanele care sufera deja de lipsa de popularitate. Ei ar putea fi considerati "mai patetici" decat sunt in realitate.























6192 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Dar autosatisfacerea ? dar autodafeul ? (Marţi, 29 iulie 2008, 6:59)

    Gogu Sexologu [anonim]

    sa vezi cum iti pica femeile la picioare rapuse de caldura daca umbli cu adevarul dupa ele si iti dai foc !iar englezoaicele simt atat de bine autoironia incat daca nu incep sa bea de emotie pana cad ,precis se indragostesc de autoironic mai ales daca e o muratura ca Hugh Grant care nu a mai vazut un rol ,nici el nu stie de cand
  • 0 (0 voturi)    
    SIGURANTA DE SINE SI CONTROLUL (Marţi, 29 iulie 2008, 23:51)

    Casanova [anonim]

    daca vreti sa fiti autoironici prindeti niste bunicute in cel mai bun caz, daca vreti sa aveti femei atunci urmati cateva reguli simple:
    1. dati impresia ca sunteti in control mereu, nu radeti prea mult, nu trebuie neaparat sa fumati ca sa fiti cool si rece, doar pe cei lipsiti de personalitate ii ajuta ce-i drept
    2. nu o intrebati niciodata ce vrea/ unde sa mergem/ oare e bine sa../ alegeti voi - si repede si ea va aprecia hotarirea (... ce barbat.. bla bla)
    3. creati tensiune sexuala prin vb/ochi dulci urmate imediat de ironii la adresa ei(sau pur si simplu ignorati-o) ca sa nu mai stie ce sa creada (ex: blugii astia nu se mai poarta de anu trecut.... dar tie iti stau bine) dar e bine sa o faceti sa rada, daca se simte bine cu tine - bingo, dar nu in sensul ca esti clovnul ei - de clovni fetele se plictisesc repede
    4. in nici un caz nu va descoperiti trairile etc in fata ei.. peste o luna e ok
    5. nu sariti imediat sa o ajutati cu o masina, cu ce are nevoie, veti fi uimiti sa constatati cat poate duce o femeie, mai ales cand iubeste, de zece ori cat un barbat
    cam atat. succes baietzi! :)
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Casanova (Joi, 31 iulie 2008, 8:44)

      maria_eugenia [anonim] i-a raspuns lui Casanova

      Mama cioflegarilor, shlapangiilor si a pastramagiilor este mereu gravida! ;)
    • 0 (0 voturi)    
      pentru casanova (Joi, 31 iulie 2008, 19:28)

      cosmina [anonim] i-a raspuns lui Casanova

      n-as vrea sa dau de unul ca tine vreodata...incredibil cu cat sange iti exprimi aceasta parere legata de femei. desi ce spui tu este corect intr-o oarecare masura pari genul de om care profita de aceasta calitate ce face femeile superioare voua. as vrea sa stiu daca te-a scolit cineva in sensul asta sau ai fost tu atat de istetz incat sa te prinzi singur.
    • 0 (0 voturi)    
      la obiect (Vineri, 1 august 2008, 15:46)

      o_femeie [anonim] i-a raspuns lui Casanova

      Cinic ... dar la obiect.

      Deci, fetelor, exploatati-i cat puteti, pe orice cale. Daca le place de voi, vor ramane pe aproape, daca nu, altul la rand.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu (Duminică, 10 august 2008, 20:21)

      nutza [anonim] i-a raspuns lui Casanova

      Probabil ca fetele care au citit articolul sau comentariul tau si nu sunt de acord cu tine nu au inteles esenta lui: prin acesta atitudine barbatii nu vor sa atraga o femeie ca sa aiba o relatie serioasa cu ea, ci vor mai mult o relatie sexuala.
      Si sa stii ca si noi, fetele, apelam la exact aceleasi trucuri ca si voi, doar ca va lasam pe voi sa pareti ca faceti avansurile (mandria ca esti barbat, etc...)
      Am auzit undeva o zicala care mi-a placut foarte mult si cred ca e adevarata: "Femeia este cucerita de barbatul de care vrea ea sa fie cucerita".
      Deci cand esti convins ca "ai prostit-o" si pe asta, sa stii ca acea fata te-a remarcat pe tine cu cel putin cateva minute inainte de a o vedea tu.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie, doamnelor! (Sâmbătă, 2 august 2008, 0:00)

    clujean [anonim]

    Discutie pe Yahoo Messenger cu o doamna (38 de ani, nu neaparat frumoasa, despartita de un barbat bogat, avand un copil mic), care doreste un alt partener, de data asta strain, tot cu bani multi.
    Eu: de ce vrei musai un alt bogatas?
    Ea: pt ca nu vreau sa duc lipsa de nimic... de la lipsa banilor incep toate problemele
    Eu: acest „nimic” e o notiune foarte vaga
    Ea: decenta incepe de la a nu avea grija zilei de maine
    Eu: pai atunci, de ce ala trebuie sa aiba jdemii de Euro venit anual?
    Ea: vreau sa nu ma gandesc la bani cand imi doresc ceva sau ma gandesc la viitor
    Eu: iar banii sa ti-i aduca barbatul...
    Ea: pt. ca mie imi place sa calatoresc si pentru asta nu vreau sa economisesc un an intreg
    Eu: de unde vi se trage pofta asta de lux, doamnelor? acum 5-6 ani nu erati asa
    Ea: pt. ca am vazut ca romanii sunt misogini si inapoiati
    Eu: si de aia vrei banii unui barbat strain?
    Ea: am bani... nu pricepi?
    Eu: pai daca ai de ce vrei un bogatas?
    Ea: pt. ca unul sarac imi arata ca nu are ambitie in viata sa realizeze mai mult
    Eu: asa crezi, ca a te realiza in viata = a face avere?
    Ea: nu, dar atunci sa aiba „n” doctorate
    Eu: deci musai ceva al lui cu care sa te poti tu lauda in societate
    Ea: exact.
    Cate va recunoasteti in femeia asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu pofta de lux (Sâmbătă, 2 august 2008, 2:47)

      Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Nu pofta de lux ma uimeste la cucoana asta (o intalnim in egala masura la femei si la barbati), ci pofta de lux pe banii altuia. Nu-i de mirare ca e singura.

      Nu numai ca nu ma recunosc in femeia asta, dar nici nu cunosc vreo femeie cat de cat asemanatoare cu ea (nu indeaproape, in orice caz). Toate amicele mele prefera sa aiba banii lor si sa nu depinda de bunavointa partenerilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Completari la sfaturile lui Casanova (Sâmbătă, 2 august 2008, 3:30)

    Raluca9 [utilizator]

    Casanova are dreptate numai daca va intereseaza o femeie vulnerabila, aflata ea insasi de ceva timp in cautare de partener. Daca va intereseaza o femeie independenta si lipsita de complexe, smecherile lui nu-s suficiente, iar unele sunt chiar contraindicate (exemplu: faza cu masina; o femeie independenta pretinde de la un barbat sa faca macar ceea ce ar face ea intr-o anumita imprejurare; ea n-ar ezita sa-l ajute sa care un lucru greu; atunci, daca nu-i slabit de vreo boala, se asteapta sa nu ezite nici el).

    Ceea ce le atrage pe aproape toate femeile la un barbat sunt lucruri greu de simulat:
    - curajul;
    - un anumit tip de fortza mentala, care te ajuta sa rezisti in fatza greutatilor de orice natura;
    - inteligenta si independenta in gandire.

    In fond, despre un barbat se spune ca are cojones nu cand aplica cine stie ce manevre de seductie, ci cand infrunta oameni puternici sau mentalitati greu de zdruncinat, cand accepta o provocare, cand reuseste acolo unde altii si-au pierdut speranta si-au renuntat.