Telecomanda fara baterii

Cronica TV: Catastrofe in reluare, dezastre in direct

de Mantzy     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2008, 18:15 Life | Acasă

Cronica TV
Sunt la mare si am vazut la televizor ca nu e bine sa stai la soare dupa amiaza. Asa ca am facut ce face orice turist intelectual care se plictiseste pe litoral: am luat o carte, am inceput sa-mi fac vant cu ea si am deschis televizorul.

Pe Acasa TV era o telenovela romaneasca cu cei mai prosti actori pe care i-am vazut vreodata (mare concurenta intre Lucian Viziru si Adela Popescu), pe Kanal D chelul de la Vacanta Mare prezenta o emisiune in care o avea invitata pe o angajata a postului, mai precis telefonista, care a cantat ceva naspa. Pe fiecare dintre cele trei Antene era cate o emisiune in care subiectul principal era incalzirea globala. Nu, am glumit, de fapt, subiectul era Basescu. Incepe sa-mi para si rau de amaratii de la Intact care si-au gasit sa faca o obsesie (fie ea si mimata, ca veti spune ca e ceva dirijat) pentru un personaj ca Basescu, care, in afara de o usoara ireverenta care il face vag spontan si original, mi se pare cel mai fad personaj cu putinta. 

In fine, am ajuns pe National TV. Prima mea reactie a fost sa ma mir ca mai exista postul asta. A doua a fost sa ma mir ca acest post a fost creat si a existat vreodata. Sentimentul de cadere intr-un univers paralel mi-a fost accentuat de emisiunea care se difuza: «Sare si piper cu Stela si Arsinel». Haida-de, mi-am zis, mai exista formatia asta?! Si tot asta am spus si cand le-am vazut cantand pe afonele de la Sexxy. Cand am vazut-o si pe Monica Columbeanu fataindu-se a dans in spatele lor, alaturi de niste cantarete de muzica populara, am devenit si mai suspicios. Pai ea, ditamai vedeta intretinuta, se coboara la a dansa in spatele alora de la Sexxy? Urmatoarea figura pe care am zarit-o intre invitati a fost cea a Laurei Stoica. Deja devenise sinistru.

Imi era clar ca e o reluare, dar de cand?! Dupa cateva minute, o invitata m-a lamurit: «anul trecut, in 2004, bla-bla-bla». Deci emisiunea era din 2005. Si era o emisiune difuzata integral, nu in cadrul unei retrospective sau cu vreo ocazie speciala. Mai mult, dupa alte cateva minute, a urmat o pauza de publicitate, ca-n orice transmisie pe bune. Am urmarit si reclamele, foarte curios daca si alea-s tot vechi. Am fost dezamagit sa aflu ca erau noi, ca parca mi-era dor de un Titan Ice, un Naumovici povestind Razboiul Stelelor sau o Andreea Marin explicandu-ne cu ce se lupta impotriva matretii.

Si ar mai fi cateva momente televizate pe care mi-ar placea sa le revad: pe Mircea Badea facand ce se pricepe mai bine, spagatul pe două scaune. Pe Nicoleta Luciu imbracata sumar la matinalul prezentat de Horia Brenciu. Pe…

Intrerupem acest text plictisitor pentru o stire de ultima ora: brusc, pestele de pe televizorul multor familii din Moldova a devenit singurul obiect din sufragerie care pare la locul lui. Da, iar au venit inundatiile. Da, iar e ploaia invitat special si permanent la televiziunile de stiri. Aia de la Realitatea TV, una dintre cele mai penibile, i-au dat o pereche de cizme, un colac si doua vasle unui anume Mihai Ghita si l-au trimis in Moldova, sa transmita de la fata locului. Mihai Ghita intreaba o baba care isi cauta casa pe garla de ce si-a pus viata in pericol ca sa-si salveze gainile. «Pai n-au si ele suflet?», zice localnica. Ahaa, deci nu pentru ca au carne si fac oua le salva. Ci pentru ca au suflet si sunt niste animale de companie foarte bune, cu o inteligenta apropiata de cea a stapanului, am inteles. Dupa dialogul patetic, Mihai Ghita are pregatit un text gretos de incheiere, din care amintesc: «[…] localnicii plang in orice clipa […] nu stiu unde vor innopta la noapte […] iar mirosul este pestilentios». Un moment tocmai bun pentru ca eu sa pun televizorul pe silentios. Nu stiu de ce, dar presimt ca va urma.

http://mantzy.wordpress.com/























2606 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    dupa ce am citit Cronica TV (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:07)

    luminita [anonim]

    Cred ca totusi gainile alea au mai mult suflet decat tine
  • +2 (2 voturi)    
    Gresesti... (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:18)

    Goie [anonim]

    Sa pui televizorul pe "silential", daca ar fi sa ne luma dupa nea Ghita... :-)
  • +3 (3 voturi)    
    TV (Miercuri, 30 iulie 2008, 21:50)

    groparul [anonim]

    eu am auzit o stire ca ar fi murit "aproape 6 persoane" in inundatii
    si sa-i invete cineva ca atunci cand moare cineva NU MAI ESTE, s-a terminat adica...si putem vorbi doar de corpul lui sau de cadavru. nu-l mai aduce nimeni cu elicopterul sau cu salvamontistii. ii aduc corpul sau aduc un cadavru.
  • +2 (2 voturi)    
    Bun, bun! (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:18)

    sadwank [anonim]

    Salut!
    Eu sint cititorul tau, sufletul pereche, ala de-ti dadea note. Pentru asta meriti un 9. Nu neaparat pentru text in sine ci pentru cresterea vizibila si constanta din ultimele articole.
    Ce mi-a placut: cam tot, dar mai ales aia cu cartea, aia cu pestele (desi eu as fi zis ca pestele ramine singurul care pare in mediul lui) etc. Ce nu mi-a placut: o usoara inadvertenta (reclama la Titan Ice era prin 1990, nu in 2005) si ca te iei de baba aia care salveaza gainile. Daca era vreun mare producator de oua mai ziceam sa o iei peste picior dar baba cred ca era sincera.
    Dar pe ansamblu e foarte bine si nu pot decit sa-ti urez un cliseu: tine-o tot asa!
  • 0 (6 voturi)    
    final de rahat (Joi, 31 iulie 2008, 0:05)

    aiurita [anonim]

    prietene, ai inceput bine... chiar si faza cu pestele a fost ok! Dar cand te-ai apucat sa iti bati joc de suferintele oamenilor, te-ai umput de muuuuulta jena!
    Esti penibil cand vrei sa fii smecher pe spatele unora care si-au pierdut tot, chiar daca totul ala era de chirpici!


    P.S. Perfect de acord la faza cu Mihai Ghitza
    • -2 (4 voturi)    
      tinerii din ziua de azi... (Joi, 31 iulie 2008, 9:00)

      viomobil [anonim] i-a raspuns lui aiurita

      incep bine si termina prost
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 31 iulie 2008, 11:04)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui aiurita

      Hai las-o jos ca macane. N-are voie sa faca omu o "asertiune" ca gata, isi bate joc. Cei care-si bat joc sunt scarbele alea de la Realitatea trimitand toti refuzatii cu texte ridicole si plangacioase si intrebari cretine. Auzi, cica "de ce v-ati riscat viata ca sa va cautati gaina?" Voua/tie vi se pare ca e o intrebare logica si de bun simt? Mie-mi suna a misto si a timp de antena umplut cu aberatii in timp ce puteau sa faca un "No Comment" a'la Euronews.
  • +1 (1 vot)    
    e un pamflet, tratati-l ca atare (Joi, 31 iulie 2008, 10:10)

    cristi [anonim]

    Asta e, cam prea devreme ca sa fie facute glume de inundatii, dar funny.
  • +1 (1 vot)    
    Dragi tovarasi... (Joi, 31 iulie 2008, 12:00)

    albert [anonim]

    Simtul umorului ne-a parasit de mult timp pe toti de cand ne drogam cu stiri bomba transmise se superreporterii televiziunilor noatre autohtone. Nu ne mai mira nimic si contrastand cu trepidatiile spasmodice pe care ni le injecteaza indivizii astia pe sticla noi stam linistiti in fotoliu si urmarim frumoasele emisiuni cu liniste si rabdare. Lasand ironia deoparte mi se pare ca deja breaking news-urile televiziunilor comerciale sunt de tot rahatul (scuzati exprimarea), adica ploua, ninge, e frig, e aglomeratie etc. diminuand importanta acestui tip de stire in ochii publicului. Pe de alta parte reporterii sunt de doi lei(vechi). Alearga dupa apa trimisi de nea Felix iar odata ajunsi acolo se comporta ca niste idioti dezumanizati punand oamenilor niste intrebari atat de tampe incat putini dintre acestia in durerea lor mai au vreo reactie. Eu daca ar veni un astfel de cocostarc sa ma intrebe ceva cand am apa in casa de doi metri cred ca i-as baga camera aia pe gat... Am vazut mai deunazi breaking news despre aglomeratia de pe DN1. Pai si care e stirea si unde e noutatea.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania Literara (Joi, 31 iulie 2008, 12:11)

    albert [anonim]

    Mai oameni buni !!!

    Io sunt de acord ca spiritul critic este pozitiv si de asemenea sunt de acord ca orice sut in fund e un pas inainte dar....chiar suntem o haita de profesori ?
    Absolut in fiecare zi ma uit pe articole si bloguri si de asemenea pe comentarii. A devenit un cliseu si e aproape imposibil sa nu gasesti in comentariile fiecarui articol cel putin o persoana care da note autorului. Adica sa intelegem ca ei sunt mai isteti si privesc problema din punct de vedere literar si tintesc la esenta compozitiei sau la modalitatile transpunerii ideilor ?
    Fratilor eu zic asa: haideti sa lasam evaluarea articolelor ca poate nu om fi noi mai destepti decat altii (sau poate om fi ) si daca ne arde sa comentam subiectele puse in discutie ca sincer sa fiu imi vine greata candvad ca omul scrie despre niste imbecili de reporteri care isi bat joc de durerea unor oameni si noi ii dam note pe calitatea articolului.....Ce ziceti ?
    • -2 (2 voturi)    
      io sunt profesorul! (Joi, 31 iulie 2008, 14:49)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui albert

      in calitate de cititor frecvent al acestei pagini de internet, consider ca acest articol mi se adreseaza, sunt perfect indreptatit sa-mi exprim opinia. nu din negativism. acum muuult timp, cand radeam cu lacrimi la articolele lui mantzy, nu ma lasa inima sa nu-l laud, desi mai erau 15 care scrisesera acelasi lucru. in ceea ce priveste articolul de fata, Mantzy, you suck! as usual! lately