Sapte obiceiuri enervante ale parintilor cu copii mici 

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Joi, 7 august 2008, 2:36 Life | Acasă

Daca nu ai copii, nu-i intelegi pe proaspetii parinti carora li se lumineaza chipul cand povestesc ce „progrese” au mai facut copiii lor. Daca ai, nu ai rabdare sa-i asculti pe altii „cum se lauda”. In ambele cazuri, important este sa nu-i provoci la discutii despre cei mici. Nu vei scapa cu una cu doua.

1. Isi dau cu parerea despre ce o sa devina copilul lor cand va fi mare, desi micutul inca mai are nevoie de scutece.

2. Nu mai au alt subiect de discutie decat ceea ce a mai facut noul membru al familiei. Iti repeta toate cuvintele noi, pronuntate stalcit de ala micu’, in ciuda faptului ca, atunci cand le spun ei, nu mai au niciun farmec. Ce-ti ramane sa faci decat sa zambesti amabil?

3. Se lauda in gura mare ca bebelusul lor este cel mai destept din lume, cu toate ca el / ea nu se deosebeste de alti copii.

4. Cand intra pe chat sau pe diverse forumuri, folosesc ca imagine-avatar o poza cu copilul lor.

5. De cate ori copilul aude o melodie si incepe sa topaie sau de cate ori mazgaleste ceva, sustin fie ca „are ureche muzicala” si ca va ajunge un mare dansator, fie ca are talent la pictura.

6. Sunt atat de paraleli cu ce se intampla in jur, incat nu se arata interesati decat de o eventuala discutie despre bebelusi.  

7. De cate ori stai de vorba cu ei despre filme, aduc vorba despre desene animate. Sustin ca sunt la fel de amuzante pentru adulti, la fel cum sunt si pentru copii.
 
Sursa: thedailytopten.com




















5058 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 7 august 2008, 8:28)

    maria eugenia [anonim]

    Eu fac toate astea. Pana acum nu mi-am dat seama ca eram enervanta. Voi fi mai atenta.
  • +4 (4 voturi)    
    Dar... (Joi, 7 august 2008, 9:40)

    Real Dee Dee [anonim]

    Dar desenele animate sunt la fel de amuzante...
    Va recomand cu caldura Wall-e de Pixar (puteti sa vedeti orice de la Pixar si nu veti fi dezamagiti) sau serialul Viata cu Louie sau Copiii de la 402 sau Laboratorul lui Dexter sau ...

    Semnat,
    un adult fara copii (inca)
  • 0 (4 voturi)    
    adevarat (Joi, 7 august 2008, 10:47)

    Diva [utilizator]

    articolul e chiar bun
    astfel de parinti sunt cu adevarat ridicoli
    a doar un copil
    • +1 (1 vot)    
      copil (Luni, 11 august 2008, 14:18)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Diva

      o sa vezi cand o sa ai un copil nu o sa fie "doar un copil"
    • +1 (1 vot)    
      Adevarul e la mijloc (Marţi, 12 august 2008, 13:03)

      Doar un copil... [anonim] i-a raspuns lui Diva

      "E doar un copil"...dar e copilul tau ! Asta nu o simti decat cand ai un copil . Si cine crede ca a avea un copil nu te face sa te simti mai implinit...e un dobitoc! Toti am fost copii la un moment dat..dar multi au uitat.E adevarat ca sint si exagerari in randul parintilor , dar asta li se intimpla la multi careisi cumpara ....o masina noua de exemplu. Toata ziua vorbesc doar de performante , cat e de confortabila si alte aiureli . Personal prefer sa impart opinii cu alti parinti despre copii ,decat sa impart injuraturi si flegme cu "prietenul" de pahar la birtul din coltul strazii . Si a avea un copil , oricat ar parea de banal (doar se nasc multi zilnic :) ) , e pentru un parinte un dar care te transforma in cel mai grozav tatic sau in fiara daca cineva i face rau copiluluii tau . Sa fie fericiti si cei si cei fara de copii!
  • -1 (3 voturi)    
    mare tampenie! (Joi, 7 august 2008, 10:57)

    O mamica [anonim]

    In afara de punctul 3 (pe care nu il gasesc deloc enervant, doar pt donshoarele batrane care se oftica ca n-au copii) toate is niste baliverne in cazul meu si al prietenilor mei! noroc ca scrieti sursa articolului..sa nu cadeti voi de fraieri...
    • +2 (2 voturi)    
      q.e.d.! (Vineri, 8 august 2008, 11:37)

      Gicu [anonim] i-a raspuns lui O mamica

      Perfect de acord cu articolul, iar raspunsul mamicii de mai sus o demonstreaza. Sunt si eu inconjurat de mamici/tatici pentru care odrasla lor face o minune si cand umple pampersul si cum asta nu e deajuns, trebuie sa o stie si toata lumea. M-am saturat de mesaje trimise la toata lista cu "ce a mai facut super-printesa/printul meu"
  • -2 (2 voturi)    
    De ce sa NU îndoctrinezi copiii (Joi, 7 august 2008, 11:18)

    corosiv [anonim]

    În marea majoritate a cazurilor oamenii nu-şi aleg religia ci o urmează pe cea primită în familie. Un sondaj realizat printre intelectualii şi oamenii de ştiinţă credincioşi a arătat că 90% dintre ei primiseră o educaţie religioasă în copilărie.

    Pentru unii această educaţie primită timpuriu exclude orice schimbare ulterioară, orice simţ critic vizavi de credinţe. Puterea educaţiei religioase a fost demonstrată chiar de savanţii religioşi. În cartea "Psihologie religioasă", Antoine Vergote, profesor la o universitate catolică explică motivaţiile psihologice ale credinţei şi influenţa mediului cultural şi familial. Acesta recunoaşte că în absenţa educaţiei religioase, credinţa nu mai apare! Mai spune el că "disponibilitatea religioasă a copilului ia formă doar cu condiţia să fie impusă cât mai timpuriu. Gesturile şi limbajul religios al părinţilor, celebrarea sărbătorilor religioase marchează ireversibil amintirile din copilăria adulţilor şi determină sentimentul de apartenenţă religioasă."
    Dumnezeu trebuie prezentat mai întâi ca "protector", ca "tată iubitor" iar apoi trebuie să devină o prezenţă "autentică", iar credinţa trebuie să fie "o pasiune, o suferinţă acceptată", ne mai arată dânsul.

    Creierul copilului e ca o foaie albă iar educaţia religioasă precoce, bazată pe afectiv (pentru că e fondată pe exemplu şi pe încrederea în părinţi) lasă urme în "creierul afectiv".
    Nu din întâmplare în lăcaşurile de cult au existat întotdeauna "excitanţi" ai celor 5 simţuri: mirosuri de tămâie, decor, orgă, cântece sau rugăciuni ritmate, pâine înmuiată în vin, atingerea pe frunte, sărutul icoanelor etc. Toate aceste mesaje senzoriale se transmit hipotalamusului şi de acolo ajung în cortex. Aceste urme ale educaţiei religioase vor împiedica mai târziu apariţia spiritului critic, a libertăţii de gândire şi de alegere ale propriilor convingeri.

    Continuarea la http://alexandra1305.blogspot.com
    • +1 (1 vot)    
      asa si. . . (Vineri, 8 august 2008, 10:14)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui corosiv

      ce are sula cu prefectura. . . . . cucoana, esti cumva sora?
  • 0 (2 voturi)    
    Mda (Joi, 7 august 2008, 12:50)

    Ioana [anonim]

    Foarte interesant articol NOOOOT.
    Mai penibili sunteti voi cu articole de genul asta decat parintii care nu mai stiu sa vb despre altceva.
    Nu sunt parinte insa sincer ma indoiesc de faptul ca proaspetii parinti mai au timp sa se gandeasca si alte chestii in afara de copil. E o chestie care iti schimba viata, cu atat mai mult cand este primul copil. In primul rand trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca ai pe cineva in grija si ca un suflet depinde in totalitate de tine.
    Sincer am ramas cu gura cascata dupa am citit articolul asta.
    Cu totii am fost la un moment dat intr-o situatie in care a fost ceva care ne-a consumat toate resursele si care nu ne-a iesit din creier o perioada lunga si in situatii de genul asta nu te mai poti concentra la altceva in afara de lucrul ala. Acelasi lucru se intampla si cu parintii si chiar nu vad ce este rau in asta. Sunt perioade care vin si trec. E greu de inteles intr-adevar.
  • 0 (4 voturi)    
    Articol (Joi, 7 august 2008, 13:07)

    Mine [anonim]

    Eu am copil. NU fac ce scrie handicapatul asta in articol.
    Cum il putem judeca pe distrusul asta de a scris articolul !?
    • +1 (1 vot)    
      handicapatu' (Vineri, 8 august 2008, 10:33)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Mine

      nu cred ca este corect sa-l faci pe om handicapat si cu atat mai putin sa-l judeci.ai auzit de toleranta, respect si respectarea opiniilor??
      Din acestea se naste bunul simt si civilizatia!!!

      vezi de treaba ta!!! treci la munca!!
      sigur esti un(o) sclav(a) de la o multinationala in timpul programului.
  • +2 (4 voturi)    
    Si ce daca?... (Joi, 7 august 2008, 15:00)

    Kissu [anonim]

    Salut. Am 3 copii... si in afara de punctul 4 le-am facut (si pe unele le mai fac inca) pe restul toate... si nu mi-e rusine de asta si nu stiu daca si de ce ar trebui sa-mi fie rusine de asta.

    Toti participam de multe ori la discutii care ne plictisesc intr-un fel sau altul, si aceste discutii NU sunt DOAR despre copii... Asta e viata, iar cui nu-i convine, iese din discutie si pleaca. ;)

    La revedere!

    PS Cine nu are copii, va aplauda acest articol. Cine are... felicitarile mele si nu renuntati la ce faceti, chiar daca pe altii "ii enerveaza"!
    • 0 (0 voturi)    
      cum adica? (Duminică, 29 august 2010, 6:26)

      Ionut Rus [anonim] i-a raspuns lui Kissu

      Cum adica "nu renuntati chiar daca ii enerveaza" ... chiar asa egoisti sunteti?
  • -2 (6 voturi)    
    Atunci nu va intrebati de ce nu mai aveti prieteni (Joi, 7 august 2008, 16:24)

    io [anonim]

    Astia care le faceti si nu va e rusine......nu va mai intrebati de ce traiti singuri ca cucii.....si nici un prieten nu mai da pe la voi. Nu-i mai chemati cand va plictisiti voi ca nu are nici un rost,,......nimeni nu e obligat sa va asculte voua aberatiile despre un plod care oricum nu e cu nimic mai diferit decat altii.

    Pe mine parintii aia ma scot din sarite......fac tot ce scrie mai sus....si apoi urla...vai...toate prietenele mele nu mai vin pe la mine si toate noile prietene mamici.....nu discuta de altceva......pai uitat-te la ele si te vezi pe tine in oglinda.....nu mai urla degeaba
    • +2 (4 voturi)    
      pentru io (Joi, 7 august 2008, 18:28)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui io

      draga io.;probabil nu ai copii. si eu sunt unul din parintii care au indeplinit toate cele 7 conditii, in limita bunul simt , evident, iar prietenii ma viziteaza in continuare..dar te intreb ce poate fi mai minunat pe lumea asta daca nu un copil?
    • 0 (2 voturi)    
      idioti (Vineri, 8 august 2008, 0:41)

      parinte [anonim] i-a raspuns lui io

      nu ti se pare normal ca doua proaspete mamici sa discute despre copii lor atunci cand se vad? in fond e cel mai de pret lucru pe care il poti avea pe lume. pentru cristian: mai magarule mai scoate-ti si tu nevasta din casa daca vrei sa nu se indobitoceasca sau ramai tu cu copilul acasa.
  • 0 (4 voturi)    
    articol stupid (Joi, 7 august 2008, 17:20)

    delia [anonim]

    nu sunt parinte inca, insa articolul mi se pare absolut aiurea, sincer, m-a uimit cand l-am citit. articolul pare scris de cineva singur si frustrat, preocupat numai de propria persoana si de "discutii intelectuale, evident purtate numai cu persoane foarte interesante". un copil iti schimba viata, prioritatile, si este firesc sa devina centrul preocuparilor tale si ca parinte, esti mandru de el si il vezi drept "cel mai, cel mai", iar asta nu este deloc o reactie deplasata, dimpotriva, ar fi anormal sa nu fie asa.

    nu vad de ce persoanele din jur ar fi atat de deranjate de discutiile referitoare la copil. iar daca sunt atat de deranjate, sa le fie de bine, cred ca ar trebui sa se simta lezati de alte lucruri, nu de o discutie despre copii. parerea mea....
  • +1 (3 voturi)    
    fraierilor (fraiere - ca sa nu discriminam) (Joi, 7 august 2008, 17:54)

    ginel [anonim]

    Problema nu e ca vorbiti despre copii, ci doar despre copii.
    • +1 (5 voturi)    
      am copil (Joi, 7 august 2008, 19:17)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui ginel

      subscriu. Eu mereu i-am zis lui nevasta-mea ca se imbecilizeaza stand acasa cu copilul. Cand se intalnesc si discuta doar despre copii imi vine sa ma urc pe pereti. Partea proasta e ca baietelul plange de cate ori ramane singur cu mine. Se pare ca copiilor le plac parintii din articol...
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Vineri, 8 august 2008, 4:41)

        Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

        "Se pare ca copiilor le plac parintii din articol..."

        Loooooooooool. Ma tem ca asa e :)))
      • -1 (3 voturi)    
        ......... (Vineri, 8 august 2008, 10:09)

        claudia [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        Esti de -a dreptul imbecil....nimic in lumea asta nu e mai maret decat copilul. Dintre toate lucrurile pe care le-am realizat in viata ( si crede-ma ca am realizat lucruri notabile de care sunt mandra ), copilul este cea mai mare realizare a mea. Voi vorbi mereu despre el, despre toate aceste nimicuri din viata lui, iar cui u-i convine sa nu ma asculte....
      • 0 (0 voturi)    
        Baietelul tau (Vineri, 8 august 2008, 13:47)

        Elm [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        Baietelul tau plinge de cite ori este cu tine pentru ca esti tensionat si nu stii cum sa te comporti in compania lui. Poate ca sotia ta ar trebui sa ia o pauza de vreo doua zile in care sa te ocupi singur de copil. Atunci sa te vad! Muhahaha.

        In alta ordine de idei, sunt si eu mama si stiu ce satisfactie am sa vorbesc despre ce face. Dar am atita creier sa imi dau seama daca deranjez cu un subiect de discutie si sa il schimb atunci cind este cazul. O discutie poate bate apa in piua cu orice alt subiect, nu doar cele despre copii. Si, in cele din urma, persoanele cu care port o discutie sunt suficent de inteligente sa poata aborda si alte subiecte. Si da, e absolut logic ca doua mame cu copii mici sa vorbeasca despre acestia la nemurire. Nu te obliga insa nimeni sa le asculti.

        PS Am colegi barbati, proaspeti tatici, care se consulta intre ei pe teme de pampersi, program de somn, culoare de kk sau dureri de dinti ;)
  • +2 (4 voturi)    
    encore (Joi, 7 august 2008, 22:46)

    Diva [utilizator]

    poi da...a zis cineva cu sarcasm ceva despre discutii filosofice
    poi sa stii,le prefer pe alea decat discutiile interminabile despre o mogaldeata
    macar din alea inveti ceva mai bun decat cuvinte pocite si gangureli fara inteles
    ce e rau...parintii mei inca se mai incadreaza in descrierea autoarei...ce e si mai rau,eu am aproape 19 ani iar ei 50+
    incep sa cred ca sunt mai matura decat ei
    si daca au mai lasat copilarelile,at dat in altceva si mai rau: dragostea eterna,nemarginita si ridicola pentru un caine...manca-i-ar coada
    • 0 (0 voturi)    
      proasta! (Duminică, 10 august 2008, 20:37)

      lalika [anonim] i-a raspuns lui Diva

      proasta mai esti! probabil si parintii tai vorbeau frumos despre tine, dar cred ca nu meritai
  • 0 (2 voturi)    
    n motive (Joi, 7 august 2008, 23:29)

    Giani [anonim]

    n motive de citit articolele.. in cazul nostru n e numarul de comentarii.
    Cat de personal poti lua un articol de la sectiunea de "life" (entertaining)?
    Mai mult, un articol luat de pe un blog facut in stil de banc.

    as spune: chill down people....
    dar e mai amuzant decat a te uita la batranu' tom & jerry, care apropo, n-a faost facut pentru copii.
  • -1 (3 voturi)    
    Sapte obiceiuri enervante ale parintilor cu copii (Vineri, 8 august 2008, 4:30)

    cassy [anonim]

    la capitolul muzica nu pot sa spun ca sunt chiar "enervanta" dar muschetarul nostru nr. 3, are inclinatie catre muzica...nu ma laud ci spun doar o constatare a unui prof de muzica care a auzit pe mezinul nostru cum a modulat o melodie de 3 note... asa ca unii parinti au dreptate cind "se lauda" cu odraslele lor mai ales daca si parintii sunt muzicieni...
    • 0 (0 voturi)    
      3 note??? (Duminică, 29 august 2010, 6:31)

      Ionut Rus [anonim] i-a raspuns lui cassy

      are 2 luni? altfel, nu e nimic special ca a "modulat" cum zici tu o melodie de 3 note. E doar "random". Am facut pian de la o varsta f frageda si cantam melodii pe 42 de clape nu 3 ... si tot nu ma considera nimeni mozart. si chiar nu eram :) intelegi?
  • +2 (4 voturi)    
    ce mai fac parinti cu copii noi (Vineri, 8 august 2008, 9:15)

    oldman [anonim]

    -merg cate trei in linie in parc, cu carucioare, ca elefantii, sa nu mai ai loc pe alee, eventual sa mergi pe spatii verzi cand ii ocolesti.
    -te privesc cu dusmanie cand treci cu un caine pe langa caruciorul lor. nu conteaza ca ala micu intoarce capul si da eventual din maini cand zareste catelul, de bucurie.
  • 0 (2 voturi)    
    wow (Vineri, 8 august 2008, 9:24)

    Diva [utilizator]

    cassy nu te supara dar...WOOOOOOW O.O iti dai seama....3 note O.O
    • 0 (0 voturi)    
      iarasi proasta! (Duminică, 10 august 2008, 20:40)

      lalika [anonim] i-a raspuns lui Diva

      da' chiar proasta!
    • 0 (0 voturi)    
      !!!!!!!!!! (Duminică, 10 august 2008, 20:43)

      lalika [anonim] i-a raspuns lui Diva

      pentru binele omenirii sper sa nu iti de Dumnezeu copii, dar sa-ti faca viata in asa fel incat sa tanjesti dureros dupa ei
  • +1 (1 vot)    
    au dreptate (Vineri, 8 august 2008, 10:15)

    cris [anonim]

    Si eu sunt parinte si am tendintele aratate in articol. Trebuie sa le controlezi si sa vezi si cu cine vorbesti. Cei care sunt parinti si au aceleasi interese ca si tine nu se plictisesc si nu te judeca, dar pentru ceilalti e foarte enervant.
  • +1 (1 vot)    
    articolul e ok (Vineri, 8 august 2008, 10:45)

    mozzy [utilizator]

    un articol decent dar subiectul e de tabloid. m-am regasit un pic printre punctele articolului, dar m-au amuzat mult mai tare comentariile pe forum.

    si se pare ca sunt trei tipuri de parinti: cei care isi dau seama ca gresesc pe ici pe colo si vor sau nu vor sa se schimbe, cei care nu realizeaza ca gresesc si se considera absoluti in materie de cresterea copilului si cei frustrati si violenti, care au simtit neaparat nevoia de a-i jigni pe autorii articolului, cu toate ca nu i-au cunoscut vreodata.

    imi pare rau pentru copiii crescuti de ultimile doua categorii de parinti
  • -1 (1 vot)    
    Lasati parintii in pace (Vineri, 8 august 2008, 12:23)

    Cornelia [anonim]

    E ceva normal sa vorbesti mult despre copilul tau, pentru ca el iti umple cu adevarat viata. Si e cel mai frumos lucru pe lumea asta sa fii mama, tata, sa ai copii si sa te bucuri de ei. Si nu cred ca parintii care povestesc lucruri minunate despre odraslele lor sunt enervanti. Asa ca, dragi parinti, nu va faceti procese de constiinta ca cineva v-ar putea considera enervant, cand vorbiti despre dragalasii vostri copii. Autoarea, probabil, inca nu are copii, ca de i-ar avea , ar fi la fel de "enervanta".
  • +2 (2 voturi)    
    asa e (Vineri, 8 august 2008, 12:26)

    mad [anonim]

    problema e ca are dreptate nenea asta in articol sau tantia asta. Nu am copii inca, imi plac copiii dar are dreptate omu'. Una doua vorbesti de copil. Mai nasol e ca se intampla la femei. Eu n-am vazut barbat care sa-si puna poza copilului la avatar. Balcanisme si romanisme. Stiti ca e vorba aia romaneasca "orice cioara isi lauda puiul". Faza misto e alta, si anume gandirea romanului. Atata il freaca pe copil, vorbeste de el, etc. etc. dar cand e vorba de ceva serios, sa il sustina sa il ajute cu ceva. . . . Nu domne, nu am posibilitate. Sau mai rau. Ii da pustiului sau pustoaicei tot! chiar daca are sau nu are nevoie: telefon mobil, calculator, i-pod, atv, ca vezi doamne, eu n-am avut. E complicat rau cu parintii romani.
    aaaaaa
    Mai e cu mersul la scoala. Incep ei sa emita pareri. Habar nu au de proces didactic dar nu are invatatoarea metoda. Pe vremea mea era materie mai putina, scapand din vedere faptul ca pe vremea lui se invata si sambata si nu avea decat 2 ore de tv.
    Teme multe. Mai nu am vazut parinti mai ciudati ca cei din ziua de azi. Vezi Doamne daca sunt parinti se pricep la tot pentru copilul lor.
    Exemplele pot continua cu doctorul, cu medicatia pe care i-o da unui copil bolnav (Doamne fereste).
    Cand vorbeste urat raspunde parintele cu celebra fraza "Lasa ca sa nu fie mototol ca mine". . . . . imi este sincer scarba de majoritatea parintilor din ziua de azi, si imi doresc sa nu fiu ca cei mentionati mai sus cand o sa fiu parinte.
    • 0 (0 voturi)    
      avatar (Vineri, 8 august 2008, 13:50)

      Elm [anonim] i-a raspuns lui mad

      Exista barbati care isi pun copilul la avatar. Tot n-am inteles ce e rau in asta. WTF?
      • 0 (0 voturi)    
        poi e rau (Vineri, 8 august 2008, 16:06)

        Diva [utilizator] i-a raspuns lui Elm

        e al naibii de rau...io inteleg ca iti e drag de el,dar parerea mea, toate actiunile astea intra in decaderea parintilor in copilarii si in prostie
        de parca ar fi singurul copil de pe lume sa-l tot lauzi atat
        si oricum,oricat l-ai lauda tu,tot apare alt copil si mai si...sa-i vad atunci pe enervantii parinti ce mai zic
    • 0 (0 voturi)    
      epic! (Vineri, 8 august 2008, 16:10)

      Diva [utilizator] i-a raspuns lui mad

      haha,sa stii ca scoala este un criteriu de clasificare a parintilor:
      1)parintii maniaci care se lauda cu rezultatele colosale,magnifice,extraordinare ale oraslelor sale,iar acasa devin niste psihopati si obliga puradelul sa invete pana ii sar capacele
      2)parintii fara minte care ii iau parte puisorului tot timpul si atunci cand ia o nota mica imediat este gasita o scuza,in rest copilul isi face de cap iar parintele il lauda ca e cuminte
  • 0 (0 voturi)    
    ceva bun simt (Vineri, 8 august 2008, 13:54)

    niv [utilizator]

    nu strica ,fiindca parintii ,cu atat mai abitir cei tineri,abia iesiti din adolescenta,trebuie sa invete sa fie buni parinti,ei sunt obligati sa imprime copilului cei sapte,sase ori cei cinci ani de-acasa,adica valorile periclitate de subiectivismul impulsurilor posesiv-agresive foarte naturale la toate mamiferele cu pui,caci fara SCOLIREA PARINTILOR,vai de plozii lor !Si vai de societatea in care se vor dezlantui candva mititeii astia care umplu de mandrie,cum se vede,mai degraba biologica ,( nicidecum valorizanta !),parinti care nu si-au insusit mai intai ei insisi modestia pedagogului bun si verificat,modestie si cumpanire ce constituie semnul distinctiv al bunului simt,de care chiar ca ar fi pacat sa-i lipsim pe copii cat si pe adulti !...Si n-ar strica nimanuia sa-si aminteasca de faptul ca la nastere ,intr-adevar,cu exceptia unor boli ereditare sau congenitale evidente si pentru profani,toti copiii sunt la fel ,principalul ramane,ati ghicit,EDUCATIA ! Ma refer la educatia pentru valori,desigur.Si,cum se zice:multi chemati,putini alesi...
  • 0 (0 voturi)    
    COPII (Duminică, 10 august 2008, 15:48)

    VALENTINA [anonim]

    Buna ziua am si eu un copil,si i-mi place sa impartasesc cu alte mamici trairile,si nazbatiile copilor nostrii,dar prea putin ma gandesc la ce va face cand va fi mare ,el fiind mic....asa ca e poate normal sa vorbim despre copii nostrii,ca de aceea am dorit sa -i avem,ca sa ne umple casa si uneori imaginatia.
    Poate ca ,draga,reporte ar trebui sa faci un copil sau daca ai ,poate ca nu recunosti ca fara sa vrei vorbesti de el
  • 0 (0 voturi)    
    articol stupid (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:31)

    m [anonim]

    toti ne laudam cu propriile realizari, fie ca sunt case, masini, copii sau animale. in fiecare dintre aceste situatii ne comportam ca si cei descrisi in "maretul articol".

    nu cred ca trebuie sa-i judecam pe cei care sunt parinti, si care vorbesc de cea mai mare realizare din viata lor.
    • 0 (0 voturi)    
      REALIZARI! (Duminică, 29 august 2010, 6:37)

      Ionut Rus [anonim] i-a raspuns lui m

      Nu cred ca intelegeti cuvantul. Simplul fapt ca un copil te face sa te simti IMPLINIT, nu inseamna ca e o REALIZARE. Nici nu vreau sa deschid subiectul sa vedem cati copii au fost facuti din dragoste pt ei, cati pt cimentarea unei nesigurante intr-o relatie, cati pt avantajele de la batranete etc. ...

      Cand n-ai alte realizari in viata insa, banuiesc ca si o noapte de sex fara prezervativ (sau unul spart) poate sa fie (dres de voce) o realizare.
    • 0 (0 voturi)    
      vorbeste in numele tau (Duminică, 29 august 2010, 16:07)

      Ionut Rus [anonim] i-a raspuns lui m

      Eu nu ma laud cu realizarile mele. Lauda de sine stim cu totii cum miroase. Si totusi tu afirmi aici o normalitate in a fi laudaros.

      Mai mult decat atat, de realizarile mele se aude fara sa comunic eu nimic. Stiti de ce? Pt ca sunt de interes. Copilul vostru e de interes DOAR pt voi.