Telecomanda fara baterii

Cronica TV: Somnul telespectatorului naste monstri

de Mantzy     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2008, 15:54 Life | Acasă

Cronica TV
O vedem zilnic la televizor. Machiajul strident sfideaza orice urma de subtilitate. Gura nu-i sta niciodata dreapta, e mereu arcuita, mereu gata sa prinda si sa sfasie. Ea nu paseste, nici nu se plimba, ci se afla intr-o perpetua misiune de cautare. Vazul nu-l are foarte dezvoltat, deoarece o ajuta rareori. Auzul, el e simtul care ii asigura supravietuirea in jungla fitelor. Iar acolo unde auzul e prea slab si da gres, intervine interpretarea. In cazul ei, puternic limitata de lipsa de imaginatie. Si totusi, mana-n mana, auzul si capacitatea de interpretare ii dau sa manance. La propriu, pentru ca ea nu se hraneste normal, cu branza si covrigi, ci cu intrigi. I-ar fi, fara indoiala, de ajuns, dar sa nu va mire daca uneori o veti vedea impingand tava de argint pe la petreceri si ticsind-o cu icre de Manciuria. O face doar ca sa nu para iesita din peisaj. Dupa ani de zile in care oamenii de stiinta au incercat sa denumeasca aceasta mutatie ciudata, astazi omenirea e capabila sa-i dea un nume: e jurnalista de monden, specie providentiala, aparuta la nevoia si cererea publicului.  

A sosit timpul, dragi cititori, ca acest text sa analizeze si profilul intelectual al jurnalistei de monden. In orice discurs al ei, mondeaua (imi va fi permis, sper, sa o numesc asa de acum, din lipsa de spatiu virtual) isi clameaza superioritatea intelectuala fata de personajele despre care scrie. Pentru ca da, ati ghicit, intr-un mod absolut nerecunoscator, mondeaua isi detesta propria creatie.  

Ca sa capeti acest gen de superioritate culturala trebuie sa muncesti un timp indelungat: circa o saptamana. Te duci la trei piese de teatru, vezi doua filme ne-americane, citesti o carte care apare ca supliment la vreun ziar si asculti de trei ori pe YouTube “Bolero-ul” lui Ravel. Si gata. E suficient, poti sa te declari intelectual/a si sa le iei in tarbaca pe Delia, Oana Zavoranu, Simona Sensual si Nicoleta Luciu. Pentru ca am uitat sa va spun ceva: pentru mondea, superioritatea fata de gagicile de mai sus nu poate fi decat de natura intelectuala.  

Da, marea majoritate a mondelelor sunt fade, banale, mediocre, daca nu cumva urate de-a dreptul. Au acumulat ani intregi de frustrari, la scoala, la liceu, unele chiar la facultate. Si-au vazut inchisa usa catre celebritatea facila, iar pe usa statea o oglinda fermecata, care reflecta imaginea normal, dar stia sa vorbeasca. Si iata destinul tragic pe care oglinda de pe usa i l-a prevazut jurnalistei de monden: “draga mea, nu e de ajuns sa n-ai voce ca sa te faci cantareata si vedeta in Romania. Trebuie sa mai fii si sexoasa. Dar daca n-ai nici ureche muzicala, nici tate, nici lecturi la activ si nici vreun talent special, am ceva perfect pentru tine: te poti face ziarista pe monden! Nu-ti trebuie decat ceva ambitie, de aia sunt convinsa ca faci rost!”

Dupa cum spuneam, mondeaua apare peste tot. Dar, daca vreti sa o vedeti in mediul ei natural, in cea mai buna forma si in deplina exercitare a personalitatii ei complexe, nu aveti decat sa va uitati la emisiunea “Conferinta de presa”, de pe Antena 2 sau 3. Acolo sunt nu una, ci o haita. Ba, recent, a aparut si un mascul printre ele. Unul mare, chel si cu cioc. Poate astea sunt singurele trasaturi care-l diferentiaza de colegele lui de meserie. Astea si sexul. Pe aceasta exceptie, chelul barfitor, il voi numi, de acum, badigardul monden. Dar despre el intr-un episod viitor.

mantzy.wordpress.com




















3549 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Ha ha ha. Mi-a placut. (Marţi, 26 august 2008, 16:20)

    adik [anonim]

    Nu-mi place mereu ce (cum) scrii.
    Dar ai o inteligenta foarte ascutita si un umor foarte fin (uneori prea fin).
    Mi-ar placea sa beau o bere cu tine.

    Aia cu chelu' cu cioc a fost "de mare clasa".
  • 0 (0 voturi)    
    si un exemplu? (Marţi, 26 august 2008, 17:10)

    cristi [anonim]

    Ca nu ma prind cine se incadreaza in tipar.
    Mentionez ca nu ma uit la emisioni mondene.
    • +1 (3 voturi)    
      Imi pare rau (Marţi, 26 august 2008, 17:14)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Desi stiu perfect genul, nu am facut efortul sa retin nici un nume. Uita-te la "Conferinta de presa", o sa-ti dai seama imediat la ce ma refer.
  • -1 (3 voturi)    
    Autoportret (Marţi, 26 august 2008, 17:12)

    Mona Lisa [anonim]

    Interesant, citind descrierea mondelelor, mi-am dat seama ca e o descriere aproape perfecta a creatiilor tale din ultima vreme. subiectul fiind neutru, fara blasfemii sau jigniri la adresa olimpicilor romani, sunt curios cate comentarii vei strange, pentru ca acum se vede stilul. care de la articolul cu wrestling pana acum, exista, dar lipseste cu desavarsire
  • 0 (2 voturi)    
    bun articol (Marţi, 26 august 2008, 17:16)

    realist [anonim]

    Bun articol si la obiect;asteptam si o schimbare binevenita!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 26 august 2008, 18:41)

    Opposite [anonim]

    Traficul si televizorul scot zenul din mine. "Jurnalistii" de "monden"...brrr...incerc sa scriu asa incat sa-mi fie publicat mesajul asa ca mai bine ma opresc aici.

    Mi-ai atins un punct slab. Rahitic chiar.
  • 0 (2 voturi)    
    bun (Marţi, 26 august 2008, 19:13)

    diana [anonim]

    Nu-mi place neaparat cum ai scris, dar imi place ca ai atins subiectul. Sa le lovim cu aceleasi arme...
  • -1 (1 vot)    
    Foarte bun (Miercuri, 27 august 2008, 9:22)

    Lord British [anonim]

    Excelent articolul! Bravo!

    Totusi, aceasta rasa, mondeaua este in plina dezvoltare. In fiecare an apar din ce in ce mai multe ziare de scandal.
    Ce lume minunata am avea fara vedete, fotbalisti si manelisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate mai rau (Miercuri, 27 august 2008, 12:08)

    teose [utilizator]

    Putem folosi telecomanda, in caz ca tutele sau marutzii sticlei ne supara privirea sau/si creierul. Putem insa da astfel de alceva; ceva care sa ne faca sa murmuram in barba/cioc "se poate si mai rau". Facand un brusc macaz al posturilor, in intentia de nu-mi strica noaptea cu vise in culori tzipatoare, am ajuns pe NEPTUN TV. Post local, fara pretentii nationale, Telemazarea de la malul marii prezenta o emisiune de divertisment de-a dreptul socanta. O moderatoare-mondea, intrata de mult in al V-lea deceniu de viata, boita dupa modelul artistelor de circ de acum 20 de ani si imbracata sumar (atat cat sa-si puna in valore celulita), topaia si urla dezordonat in platou, inainte de a-si prezenta invitatii. Spre uimirea asistentei, la momentul anuntarii vesnic tinerei sperante Geanina Corondan, a pus-o pe aceasta din urma in garda, maraindu-i - fara a se ori din tzopait - cum se numeste ea, prezentatorea, amintind ca e actrita, si invitad publicul la dezmat. Ce a urmat e greu de descris in cuvinte: urletelor iesite din prestatia Gianinei dotate cu jambieri si ochelari retro+Quartz-ornament, i-au fost asociate salturile dezordonate ale moderatoarei mondece. Vazut pe repede (si doar o data) spectacolul poate fi interesant, dovedindu-se element de comparatie. Pentru ca sunt sigur ca se poate si mai rau.
  • 0 (0 voturi)    
    da' telespectatoarea? (Miercuri, 27 august 2008, 18:32)

    andreea [anonim]

    Dar un profil al telespectatorului de mondele pe cand? Ca, pana la urma, publicul are ultimul cuvant si lui i se adreseaza aceasta specie.
  • 0 (0 voturi)    
    simbioza (Joi, 28 august 2008, 1:58)

    anonymus [anonim]

    E de discutat daca "vedeta" e creatia '"jurnalistei" (de monden), sau daca "jurnalista" e organismul parazit care suge... singele celei dintai. E mai degraba o simbioza, nascuta dintr-un cerc vicios. Si cazul poate fi extrapolat, din pacate, si cu efecte mult mai grave, in politica: atitia "politicieni" cati "analisti"! Ghilimelele repetate pot fi suparatoare, dar erau absolut necesare.