Telecomanda fara baterii

Cronica TV: Romania vs. Coasta de Fildes

de Mantzy     HotNews.ro
Duminică, 7 septembrie 2008, 10:23 Life | Acasă

Cronica TV
Meciul Romania-Lituania a fost amuzant. Poate ca acum n-o sa ma mai credeti, dar cu cateva zile inainte avusesem o mare dilema: de ce tin eu cu Romania la fotbal? Cine ma obliga? Piturca, care convoaca jucatori dupa liste facute de fratii Becali? Radoi, care da 10 pase bune intr-un an? Faptul ca drapelul Romaniei are aceeasi culoare ca tricoul lui Marica? Si, brusc, totul a devenit clar: eu nu tin cu Romania, pentru ca e o tampenie sa tii cu o echipa atat de slaba. E ca si cand ai tine cu Steaua.

Acum o saptamana, cum spuneam, m-am decis sa tin cu Coasta de Fildes. Cand vine vorba de sustinere frenetica, Coasta de Fildes mi se pare o optiune perfecta. Are un nume frumos, excentric, si jucatori mult mai buni decat cei convocati de Piturca la lotul national. Fotbalistii de la nationala nu se injura in romana, ci in franceza, ceea ce e mai suportabil.

Judetele din Coasta de Fildes se numesc Fromager, Zanzan, Savanes, Lagunes. Ale noastre au nume ca Gorj, Dolj, Caras-Severin, Teleorman.

Coasta de Fildes nu joaca la Euro, deci sansele ca echipa sa se faca de ras se injumatatesc. Cupa Africii nu se pune, pentru ca acolo toti se fac de ras.

In Coasta de Fildes sunt elefanti si se cultiva cafea si cacao. La noi intalnesti numai porci si nu se cultiva nimeni si nimic.
    
Capitala Coastei de Fildes are peste 3 milioane de locuitori, dar nu exista blocaje in trafic ca in Bucuresti. Cel mult cateva blocaje in traficul cu stupefiante.

In fine, in Coasta de Fildes sunt numai negri, deci sansele ca lipsa lui Banel sa se simta tind spre zero.

Ba mai mult, Coasta de Fildes e mai la vest decat Romania, deci sunt toate sansele sa fie o tara mai civilizata.

PS – mi-a placut Lituania sambata seara. Abia astept sa joace cu Coasta de Fildes!

mantzy.wordpress.com




















2654 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    felicitari (Duminică, 7 septembrie 2008, 10:39)

    excelent [anonim]

    excelent comentariu! felicitari
  • +2 (4 voturi)    
    Inspirat (Duminică, 7 septembrie 2008, 10:46)

    666 [utilizator]

    ai fost că nu ai zapat TVR1-Antena1.

    Azi erai deja în căutarea ambasadei Coastei de Fildeş.
    Pt. actele de emigrare.
    Dădeai cerbii pe elefanţi fără nicio remuşcare :(
  • -4 (6 voturi)    
    n-am inteles ... (Duminică, 7 septembrie 2008, 10:50)

    Done [anonim]

    de ce te-ai simtit ofuscat(a), ca Manty nu stiu din ce parte a sexului e, ca judetele din Romania se numesc Gorj, Dolj etc. Daca nu stiai deja ele poarta numele astea de mult mai mult timp de cat ti tu cu Coasta de Fildes. Faptul ca la capitolul sport fotbal avem o echipa de mazete asta nu trebuie sa faca pe nimeni sa afirme ca is frumoase sau nu numele judetelor. Dar ce sa iti cer tie cand insusi marele prostanac geoana a zis ceva legat de "o tara de doi lei" prin care el isi cauta alti posibili prostanaci sa il voteze.
    • +4 (6 voturi)    
      Cateodata... (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:07)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Done

      ... precum Cioran, trebuie sa iti urasti patria, pentru ca o iubesti! Asa cum salvamarul trozneste una dupa ceafa omului care se ineaca, pentru ca sa il poata salva.
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 9 septembrie 2008, 6:12)

        dvo666 [utilizator] i-a raspuns lui zet

        nu stiu cati din cei ce au citit articolul au citit Cioran, dar is sigur ca multora nu li se par naspa numele judetelor si localitatilor de unde is... asa aiurea cum suna unele dintre numele lor
  • -5 (5 voturi)    
    Mantzy tata (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:14)

    iou [anonim]

    Esti praf. Iar ti-ai pierdut timpul. Ia-te tu fata de altceva. Cum ar fi cititul unor carti. Intai aduna si pe urma risipeste-ti bogatia din cap. Acum tu incerci ceva, dar nu faci decat curent.
  • +2 (2 voturi)    
    foarte fain articolul (Duminică, 7 septembrie 2008, 12:15)

    titirca inima rea [utilizator]

    Mantzy tata, ai facut un articol foarte fain, care m-a amuzat teribil.
    E ca un medicament de combatere a durerii de cap vacina cu mahmureala - durere provocata de prostia de meci de aseara.
    E clar: meciurile ca cel de aseara dauneaza grav sanatatii!
    PS: celor care nu v-a placut articolul, un mesaj: comparati-l cu ce se va scrie in continuare si mai vorbim....
  • -3 (3 voturi)    
    o tampenie de articol (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:11)

    boby [anonim]

    O tampenie de articol. Mult succes in continuare
  • 0 (2 voturi)    
    da (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    porci corect politic, cum ,,scrim"? Iti spun io cum, asa ca tine, mai bulache.
    Heil siktir !
    un fascist dimbovitzean
  • +3 (3 voturi)    
    Mai oameni buni, nu aveti simtul umorului !!! (Duminică, 7 septembrie 2008, 14:29)

    gogu [anonim]

    In spatele acestui articol e un mare hohot de ras si un umor acid, dar de calitate.
    Sincer, imi e mila de cei care se enerveaza citind asta. Trebuie sa aiba o viata foarte trista !
    Numai bine, si ridicati ochii tin tarana !
  • -3 (3 voturi)    
    articol din putul gandirii. raspuns pe masura (Duminică, 7 septembrie 2008, 15:04)

    hau [anonim]

    "e o tampenie sa tii cu o echipa atat de slaba. E ca si cand ai tine cu Steaua."
    - asta trebuia sa fie o gluma nu?

    Uite alta:
    Imi pare rau ca esti frustrat de faptul ca te=ai nascut in Romania. Sinucide-te si poate te nasti in Coasta de Fildes
  • 0 (4 voturi)    
    emigrare (Duminică, 7 septembrie 2008, 17:18)

    Danny [anonim]

    De ce nu pleci, dom'le, in Coasta de Fildes, daca tot iti place asa mult? Ah, am uitat ... ptr ca esti modelul romanului tipic ... ala care se pricepe la fotbal si la politica si isi da cu parerea peste tot si despre tot. Eh, uite ca s-au gasit unii sa te comenteze si pe tine. Ti se pare funny? :-)
  • 0 (2 voturi)    
    dik (Duminică, 7 septembrie 2008, 19:05)

    guta [anonim]

    deci daca juca Steau sau Dinamo chiar si CFR faceau un meci mult mai bun decat echipa lui Pitzi .
    PS: ce ai nene cu Radoi ???
  • -3 (3 voturi)    
    umor, nu...prostie, da (Duminică, 7 septembrie 2008, 21:59)

    Sburatoru [anonim]

    in spatele acestui articol nu e niciun umor, poate doar un umor de prost gust...din pacate din ce in ce mai multi gasesc cea mai usoara metoda de a fi interesanti, anume a nega totul si a fi "gica-contra"...de ce sa tii cu Romania?...poate pentru a progresa...probabil ca nicio o natie avansata in ziua de azi nu ar fi reusit daca cetatenii ei nu ar fi fost uniti de anumite "subiecte" comune....si inca ceva, prietene...nu ai nimic in comun cu fotbalul, daca tu vezi ca Radoi da 10 pase bune pe an...drept urmare, mai bine scrie despre alte frustrari ale romanului mediocru trezit brusc jurnalist...la revedere
  • -3 (3 voturi)    
    lasa-neeeee mantzy (Duminică, 7 septembrie 2008, 22:08)

    ziarista [anonim]

    mantzy ..stii de ce nu esti tu patriot ? pt ca ai impresia ca toti romanii sunt ca tine, lipsiti de patriotism, de logica, de argumente, de mandrie nationala, etc ...

    Draga HotNews,

    Te rog eu frumos ...INTERZICE-I lui Mantzy asta sa mai scrie aberatii anti-romanesti !
    • +1 (1 vot)    
      draga hotniusule, (Luni, 8 septembrie 2008, 13:35)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui ziarista

      ...te rog eu frumos sa incurajezi public manifestarile de patriotism, tip "ziarista", prin instituirea unui concurs cu premiul "prostu' anului". si te mai rog eu sa-i dai ziaristei numarul de telefon a lui ghitza funar, sa discute cu el despre patriotism, clinici si noile retete pe baza de valium.
      si, mai draga hotniusule, mai mult de orice te rog frumos sa-mi raspunzi, sa-mi dai un semn, ceva, incat sa stiu ca cererea mea a ajuns la destinatie.:))
      • -1 (1 vot)    
        draga cosmin-lingacios (Luni, 8 septembrie 2008, 20:17)

        ziarista la aceeasi facultate ca si mantzy [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        ...mai sterge-ti balutzele de la gura inainte sa il mai ridici in slavi pe mantzy asta de 2 lei ...am fost colega cu el la facultate, si crede-ma ca toti stiam ce poama de ziarist o sa ajunga, si nu ne-am inselat :-))
        • +1 (1 vot)    
          Mda.. (Luni, 8 septembrie 2008, 22:49)

          Mantzy [anonim] i-a raspuns lui ziarista la aceeasi facultate ca si mantzy

          Si atunci de ce dai tu comment-uri la articolele mele, in loc sa dau eu la ale tale? :)
        • 0 (0 voturi)    
          fata draga... (Miercuri, 10 septembrie 2008, 13:19)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui ziarista la aceeasi facultate ca si mantzy

          ...cred ca mansarda ta are nevoie de reparatii generale:)
          vorbeam de pseudo patrioti pentru ca-s satul de fostul meu primar si primate ca el. plus apelul la interzicerea mantzyului, sub orice forma a lui, care pare rupt din filmele cu prosti :)
          frustrarile tale ar trebui sa le discuti cu omu', nu cu mine, si poate daca-l convingi, te va baga in seama mai mult de acum incolo :)))
  • -2 (2 voturi)    
    Cine este cu adevarat Coasta de Fildes? (Luni, 8 septembrie 2008, 8:15)

    http://Sportro.blogspot.com [anonim]

    Cote d’ Ivoire - aceasta este denumirea oficiala, dovedeste cat de mult te pricepi la fotbal si spune ceva si despre cultura ta generala!!!

    Limba oficiala este franceza, motto-ul tarii este „Unitate, disciplina si munca” Poate nu ai auzit de Didier Drogba, Salomon Kalou, Kolo Toure sau Emmanuel Eboue care joaca in Premier League!

    Ironia ti-ar fi iesit daca alegeai alta tara ;)))

    Info la: http://sportro.blogspot.com/2008/01/cupa-africii-la-fotbal-2008-echipe_12.html

    http://sportro.blogspot.com
  • +2 (2 voturi)    
    Cartea junglei (Luni, 8 septembrie 2008, 9:08)

    Laurentiu Ghita [anonim]

    Scuze pentru neparalelismul fata de subiect, dar trebuie sa imi fac cunoscut of-ul, poate prietenul Mantzy mi-l difuzeaza.
    Sambata, PRIMA TV anunta cu mare tam-tam programarea filmului CARTEA JUNGLEI. Eu, la 42 de ani, sunt de-a dreptul indragostit de acest film. Am lasat totul balta si m-am postat sa il vad. Cand colo, am trait cea mai crunta dezamagire posibila!! Filmul a fost DUBLAT IN LIMBA ROMANA. Idiotii care au luat aceasta decizie nu au gandit ca ucid 90% din savoarea sa? Cum e posibil sa nu auzi acele inconfundabile voci ale lui Baloo sau Bagheera? Ca sa nu mai zic de cantece, capodopere inegalabile?
    RUSINE, PrimaTV!! V-ati batut joc de o capodopera!
    Suntem printre putinele tari care rezista la acest sistem pentru ANLAFABETI. Dar vad ca se sapa cu sarg.
    • -2 (2 voturi)    
      draguta, (Luni, 8 septembrie 2008, 21:44)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu Ghita

      Poate pentru ca fetita mea sa inteleaga si ea? Dumneata poti sa te uiti in ov la orice altceva, ea nu. Integristule care esti
      • 0 (0 voturi)    
        fetita (Marţi, 9 septembrie 2008, 16:23)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        matale ar trebui
        1.sa invete sa citeasca
        2.sa invete limba engleza
        3.sa invete sa citeasca in limba engleza
        Capisci?
      • 0 (0 voturi)    
        integristu' (Miercuri, 10 septembrie 2008, 8:48)

        Laurentiu Ghita [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Stimate prietene,
        fetita dumitale va intelege ACUM, pentru ca dumitale ti-e lene sa ii citesti ce scrie acolo. La fel, pesta cativa ani, ii va fi greu sa inteleaga lucruri la fel de simple. La fel, nu va fi in stare sa perceapa ce minunat suna acest film in vocile originale. Si ii va fi din ce in ce mai greu sa inteleaga lucruri care nu i se dau mura in gura.
        Inclusiv invatarea limbii engleze, pe care trebuie sa-ti spyn ca ai mei copii o "simt" si datorita faptului ca aud la televizor cum se pronunta.
        Daca exista lucruri care trebuie luptat a fi mentinute (printre putinele) este acest sisetm al subtitrarii. Altfel, ne vom accelarea alunecarea spre becalizare.
  • -2 (2 voturi)    
    PT MANTZY (Luni, 8 septembrie 2008, 11:17)

    vasile [anonim]

    Mergi in C de F si ramai acolo. noroc