Telecomanda fara baterii

Cronica TV: Vreau sa rad!

de Mantzy     HotNews.ro
Luni, 6 octombrie 2008, 13:44 Life | Acasă

Cronica TV
Voi de cand n-ati mai ras la televizor? De cand n-ati mai ras la chestii asumate, adica, la replici a caror menire chiar asta este – sa-ti provoace, daca nu o criza de ras datatoare de dureri de burta, macar un hohot scremut din doua silabe sau un “ha!” sferto-amuzat.

Mie nu mi se pare in regula sa rad doar la gafele de pe Realitatea, la istericalele de pe Antene sau la enormitatile de pe PRO TV. Cat despre chestiile asumate, la Divertis n-am mai ras din ’99, la Vacanta Mare din ’95 (cand aveam zece ani), iar la sitcom-urile triste care au invadat acum televiziunile nu am ras niciodata.  

In schimb, mi se par amuzante tehnicile de incurajare a rasului. Cand nu ai suficient umor ca sa il provoci, iti iei o orchestra care “claxoneaza” gluma. Cand nici chitara, tobele sau tambalul nu sunt suficient de amuzante, oamenii s-au gandit sa puna niste rasete din off, asa, de incurajare.  

Mi-l si imaginez pe primul roman care s-a gandit sa copieze moda americana a rasetelor pe fundal concepandu-si planul maret: “bai, romanii astia e prosti si tristi, n-are umor deloc si nu stie sa rade la glumele uber-hazoase ale scenaristului nostru genial, care pana acum doua luni era cameraman, da’ l-au dat afara, ca nu se pricepea. Ia sa le bagam noi fraierilor niste hohote pe fundal, sa stie si ei ca noi facem comedie aici, nu Tanar si nelinistit.”  

Acum si rasetele astea de fond sunt de doua feluri: inregistrate sau live, venind de la un public caruia, ati ghicit, un tip special angajat pentru chestia asta ii face semn cand si cam cat de tare trebuie sa rada.  

Chuck Palahniuk spunea, intr-una din cartile lui, ca uraste rasetele din off, pe care le numea “rasetele mortilor”, deoarece majoritatea fusesera inregistrate in anii ’50. Asa o fi in America, insa. Aici, la noi, “rasetele mortilor” sunt o binecuvantare. Pentru ca nimic nu poate fi mai trist decat un public plictisit care, contra sumei de 20 de lei, face tot posibilul sa para amuzat, poate chiar sa rada la glumele lui Maruta, Negru sau Morar.  

Dar cea mai dramatica situatie am intalnit-o la matinalul de pe Antena 1, ala cu Razvan si Dani. Fratilor, astia sunt, dupa Mihai Morar, cei mai nehazlii oameni pe care mi-a fost dat sa-i vad vreodata. Nu m-ar putea face sa rad nici daca m-ar gadila amandoi cu cate doua pene in timp ce s-ar scalambai incercand sa-l imite pe Stephen Hawking, iar pe un ecran din fata mea s-ar proiecta cel mai reusit episod din Seinfeld.  

Va dati seama cu cat chef se trezesc oamenii aia la 6 dimineata si mai ales cu cat chef si tragere de inima se amuza la glumele mai obosite ca un emigrant nord-corean nedormit de o saptamana si venit in America in cala petrolierului ale prezentatorilor. Iar, daca nu va dati seama, uitati-va la o editie a matinalului. Daca sunteti suficient de sadici, vi se va parea chiar foarte amuzant. Si asta era si ideea, nu?   

mantzy.wordpress.com























3500 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    io (Luni, 6 octombrie 2008, 14:58)

    dana [anonim]

    m-am lasat pagubasa de mult timp in ceea ce priveste oferta posturilor tv cu emisiuni din sfera Divertismentului!! noroc ca aseara am avut inspiratia de a ma uita la filmul Pasarile, si am adormit razand :)))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Razvan&Dani ... (Luni, 6 octombrie 2008, 18:10)

    Veritas [anonim]

    ...ai dreptate..de cand i-au inlocuit pe Capatos si Cioran, nu mai are omu' cu ce sa se amuze dimineatza...
  • 0 (0 voturi)    
    Vreti sa radeti? Uite cum faceti (Luni, 6 octombrie 2008, 22:30)

    dan [anonim]

    Mergeti pe torente si dati jos serialele de comedie americane, astea noi, care ruleaza la ei acum.
    Apar la 24 ore dupa difuzarea in State, calitate ireprosabila (ca un rip dupa DVD). Cautati-le pe torrentz punct com
    Subtitrarea apare la 48 de ore.
    Titluri de urmarit:
    "The Office"
    "My name is Earl"
    "30 Rock"
    "South Park"
    "The Big Bang Theory"
    Cum ati ras la "Seinfeld", "Cheers" si "Taxi", o sa radeti si la astea. Audienta mare, premiate, pentru marele public.
    Nu le asteptati sa vina la noi, ca o sa le difuzeze ProTV-ul sambata la 3 dupa masa sau 11 noaptea.

    Pentru rasete in limba romana, cititi-l pe Mantzy, sau uitati-va la Mondenii.
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu si adaug... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 0:09)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui dan

      La lista de seriale as mai adauga "Family Guy" si "The Daily Show". Asta asa, la prima vedere.
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 7 octombrie 2008, 8:42)

    gogre [anonim]

    Frate ... in sfarsit a remarcat cineva cat de cretini sunt "razatorii profesionisti" de la 'neata cu...

    Din motive de job urmaresc cu mare scarba matinalul respectiv... moooor cand ii apuca rasul pe aia la fiecare doua cuvinte si o privire piezisa a unuia sau celuilalt... penibili. I-as fi scris regizorului, producatorului, l-as fi implorat sa o lase mai moale, dar cred ca nu are rost.
  • 0 (0 voturi)    
    Se mai intimpla.... (Marţi, 7 octombrie 2008, 10:19)

    Birlic [anonim]

    DA. Am ras cu pofta zilele astea. Era la matinalul de pe TVR 1. Nu ii cunosc, nu ma uit la ei de obicei, deci nu am nume.
    La un moment dat s-a facut o gluma prin studio.
    Tipa, care pare a fi corealizatoare alaturi de un tip, a izbucnit in hohote de ris, involuntare. Apoi minute in sit a incercat sa isi impuna sa inceteze. Evident nu reusea. Si la un anume interval accesul de ris revenea. ( stiti cum e , cind vrei sa te abti din ris si nu poti!). A fost cel mai amuzant moment. Singurul.
  • +1 (1 vot)    
    ai dreptate (Marţi, 7 octombrie 2008, 15:22)

    eu [anonim]

    Eu traiesc inafara Romaniei si e ceva timp de cind am cam pierdut legatura cu ce se intimpla in televiziuni si ce emisiuni exista...acum citeva seri m-am uitat pe site-ul antenei 1 la o inregistrare Divertis la care n-am reusit sa schitez nici macar un zimbet..ba chiam m-am enervat din cauza "risetelor" stupide din fundal.Credeam ca pt fptul ca nu aveam idee de cine sunt personajele ironizate nu reusesc sa ma amuz.
  • -1 (1 vot)    
    Rad, da-mi vine sa plang (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:59)

    Moroshanu [anonim]

    De cand am auzit ca Rapid l-a repus ca antrenor pe Peseiro! Adica recent....Cum dracu sa te plictisesti in tara asta ....Pacat ca uneori doare .....
  • 0 (0 voturi)    
    imi (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    place titlul: vreau sa rad! Sa rad ce sau pe cine? Barba, parul de pe picioare sau de pe piept?
  • 0 (0 voturi)    
    Fulminant articol !! (Vineri, 24 septembrie 2010, 0:03)

    Andrey Corbavia [anonim]

    Din cate observ asa cu ochiul liber , fara ochelarii bunicii , tu consideri ca ai descoperit America ( a doua oara ) scriind acest articol briliant . Este evident ca emisiunile si filmele ( daca se pot numi asa ) facute de romani sunt de rahat . La fel cum un papagal scoate acolo .. 2 vorbe din auzite asa si Romania copie ( desi mai mult strica ) ce au facut altii , desigur ..nu le iese .
    Ma bucur macar ca apreciezi Seinfeld ca fiind un sitcom de buna calitate .