AUDIO Tu esti primavara mea, Aurelian Andreescu - cea mai frumoasa melodie romaneasca in Top 80 Radio Romania

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:18 Life | Acasă

Melodia Tu esti primavara mea, interpretata de Aurelian Andreescu si compusa de Florin Bogardo, a ocupat primul loc in Top 80 cele mai frumoase cintece romanesti difuzat duminica, 2 noiembrie, de Radio Romania Actualitati. Topul a avut cite o editie saptaminala incepind din iunie, cind la Radio Romania a inceput aniversarea a 80 de ani de la prima emisiune radio.

Top 20:

Locul 1: Aurelian Andreescu, Tu esti primavara mea
Locul 2: Loredana Groza, Buna seara, iubite
Locul 3: Angela Similea, Sa mori de dragoste ranita
Locul 4: Holograf, Sa nu-mi iei niciodata dragostea
Locul 5: Pompilia Stoian, Prieten drag
Locul 6: Mirabela Dauer, Te-astept sa vii
Locul 7: Proconsul, Cerul
Locul 8: Gheorghe Gheorghiu, Unde dragoste nu e
Locul 9: Mihai Traistariu, Tornero
Locul 10: Mondial, Atit de frageda
Locul 11: Phoenix, Andrii Popa
Locul 12:
Aurelian Andreescu, Oameni
Locul 13: Mihaela Mihai, Salcia
Locul 14: Andra, Ramii cu mine
Locul 15: Stefan Hrusca, Un copac cu flori
Locul 16: Aura Urziceanu, Mai ramii si nu pleca
Locul 17: Gica Petrescu, Cel mai frumos tango din lume
Locul 18: Monica Anghel - Spune-mi
Locul 19: Paula Seling, Ploaie in luna lui Marte
Locul 20: Iris, Strada ta

VIDEO Locul 1: Aurelian Andreescu, Tu esti primavara mea



VIDEO Locul 2: Loredana Groza, Buna seara, iubite



VIDEO Locul 3: Angela Similea, Sa mori de dragoste ranita



Pe baza mesajelor primite de la ascultatori a fost alcatuit clasamentul saptamanal al celor mai votate 80 de piese. Din echipa de realizatori au facut parte Gabriel Marica, Titus Andrei, Cristian Marica, Bogdan Pavlica si Gabriela Scraba.

Radio Romania va realiza un CD cu varianta finala a Top 80 - cele mai frumoase melodii romanesti.
























25286 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    18 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:44)

    un om [anonim]

    Locul 18: Monica Anghel - Spune
  • -1 (1 vot)    
    Pe primul loc... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:45)

    Marian [anonim]

    As vrea sa fie Aurelian ANdreescu, cu COPACUL
    • 0 (0 voturi)    
      Aproape (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:39)

      [anonim] [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Ai fost aproape...
    • +2 (2 voturi)    
      Si eu iubeshte la COPACUL (Luni, 3 noiembrie 2008, 9:20)

      ISTVAN FERECZ [anonim] i-a raspuns lui Marian

      ....ce frumos spune la versurile kintekului :... In gradina casei mele e copacul /
      Care stie cantecul ce IN GAND il cant /...
      ....Ioi ce persecutate mai eram noi....pe vreme lui diktator ....nu ne lasa sa kintam mogyor.... dekit in ghind .....Insa noroc cu fratele nostru Jolt Kerestely....care begat fitil ....Acest copac E TRUP DIN TRUPUL TARII SFANT....si cenzur valah nu pikat fisa ....carei pomul, carei tara sfinta ....Kesenem ! (MIHAI 2 - sub aquioperire)
      • 0 (0 voturi)    
        lui MIHAI2.... (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:35)

        kukubau [utilizator] i-a raspuns lui ISTVAN FERECZ

        Hihihihihi....... Multzam pt. ca m-ai inveselit !!!
  • +1 (1 vot)    
    17 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:49)

    un om [anonim]

    Locul 17: Gica Petrescu - cel mai frumos tango din lume
  • 0 (2 voturi)    
    E frumoasa Copacul... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:50)

    Florina [anonim]

    dar as vrea sa iasa Gil Dobrica, Hai acasa
    • +2 (2 voturi)    
      e vorba de melodii romanesti (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:47)

      grigutza [anonim] i-a raspuns lui Florina

      "Hai acasa" e o melodie a lui Ray Charles. "Take me home, country roads" .
      Deh, cultura...
      • -1 (3 voturi)    
        Mitocania, caracteristica multor romani (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:50)

        Observator [anonim] i-a raspuns lui grigutza

        Exista tot felul de romani inculti care scriu ca piesa Hai acasa nu are ce cauta in top fiind un cover-version. Romani inculti ce sunteti, stiti ce va tradeaza? Faptul ca sunteti agresivi, fara un motiv anume. Fara exceptie, cei care au scris ca Hai acasa este un cover version au acuzat de lipsa de cultura pe cei care au recomandat aceasta piesa. Eu cred ca mitocania este mai grava decat lipsa de informatie.

        Poate mitocanii nu inteleg care este rolul unui top, ce reprezinta si cum se face. Topul melodiilor romanesti de la Radio Romania se bazeaza pe piese interpretate de artisti romani in limba romana, indiferent de compozitor.

        Piesa Hai acasa isi gaseste locul in topul muzicii romanesti, de altfel a si fost votata, dar nu a intrat in top 20.

        Deci Grigutza,Sa stii ca nu iti definesti cultura prin raportare la cei pe care ii consideri inculti. Ai putea invata acest lucru. De asemenea ai putea invata si putina decenta cand vorbesti cu necunoscuti.
        /
      • -2 (2 voturi)    
        Ceausescul launtric (Luni, 3 noiembrie 2008, 8:21)

        Daniel Iancu [anonim] i-a raspuns lui grigutza

        Faptul ca ai insitat sa le spui personal ca sunt inculti tuturor celor care si-au dorit piesa Hai acasa in top denota ca esti un nesimtit.

        Cel mai probabil un dinozaur obosit, care se uita cu dezgust in jurul sau. Spune sincer, nu ai juisat pentru ca a aparut un articol despre singurul subiect la care te pricepi, dogmatic: muzica de pana la 1989?

        Pentru tine 1989 nu s-a intamplat. Tu porti un Ceausescu launtric. Si simti nevoia sa acuzi de incultura pe toti cei care piesa Hai acasa inseamna ceva, prin filtrul nostalgiei.
  • +1 (1 vot)    
    Dan Spataru (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:53)

    Cristian [anonim]

    Prieten drag
  • +2 (2 voturi)    
    TOP (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:55)

    Ufoman [anonim]

    Pe primul loc ar merita sa fie formatia Mondial cu melodia ''Romanta fara ecou'' OLDIES BUT GOLDIES
  • 0 (2 voturi)    
    Phoenix (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:00)

    handrews [anonim]

    Strunga
  • 0 (2 voturi)    
    Ilie Micolov (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:04)

    cctv [anonim]

    Dragoste la prima vedere
  • -2 (2 voturi)    
    paula (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:11)

    19 [anonim]

    paula seling- ploaie in luna lui marte
  • 0 (2 voturi)    
    Angela Similea (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:29)

    diana [anonim]

    Sa mori de dragoste ranita
  • +2 (4 voturi)    
    (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:40)

    sergiu [anonim]

    Ce cauta m.anghel intr-un top ?
  • 0 (4 voturi)    
    Phoenix (Duminică, 2 noiembrie 2008, 15:46)

    andreea [anonim]

    Mugur de fluier (desi sunt si foarte mare fana Holograf)
    • +2 (2 voturi)    
      melodia e "luata" de la Jethro Tull (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:50)

      grigutza [anonim] i-a raspuns lui andreea

      se numeste "A Christmas Song"... si ce BINE seamana...
      • 0 (2 voturi)    
        multumesc de informatie (Luni, 3 noiembrie 2008, 6:59)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui grigutza

        n-am stiut ca e luata de la Jethro Tull; nu am auzit-o decat la Pheonix......atunci dc e asa, fie ca cea mai buna melodie sa fie "A Christmas song"
  • -2 (2 voturi)    
    cea mai buna melodie (Duminică, 2 noiembrie 2008, 16:09)

    spanciok [anonim]

    Gil Dobrica - Hai Acasa
    • +2 (2 voturi)    
      Ray Charles e roman ? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:52)

      grigutza [anonim] i-a raspuns lui spanciok

      Ca melodia e a lui "Take me country roads". O spunea chiar Gil Dobrica. Mai ascultati muzica, mai copii...
      • -2 (4 voturi)    
        (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:53)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui grigutza

        Pentru Grigutza


        Esti un dinozaur obosit care a copilarit cu rockul anilor '70 si care nu intelege ca blandetea si toleranta sunt lucruri admirabile.

        Vulgaritatea pe care o exprimi atunci cand ii acuzi pe "copii" ca nu asculta muzica, sau cand ii faci "inculti" denota o mitocanie tipica de roman.

        /
        • +2 (2 voturi)    
          Si YO sunt DINOZAUR !!! (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:33)

          kukubau [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

          muzica adevarata e cea din anii '70 !!!
          wax-ul de azi nu ajunge nici pana la genunchii broastei !....
          somn usoooooor................
  • 0 (2 voturi)    
    Top 5 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:54)

    Catalin [anonim]

    1. Vasile Seicaru - La adio

    http://www.youtube.com/watch?v=qGA1JZazMVY

    2. Alexandru Andries - Cea mai frumoasa zi

    http://www.youtube.com/watch?v=yaUwrIyKiNk

    3. Poesis - Cantec soptit

    http://www.youtube.com/watch?v=sYIvYt313a8

    4. Ducu Bertzi - M-am indragostit numai de ea

    http://www.trilulilu.ro/light_flirt/d3293401cc6fde

    5. Doru Stanculescu - Ai, Hai

    http://www.trilulilu.ro/donna_angi/6e01d63bf324df
  • 0 (2 voturi)    
    Celelalte cuvinte (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:45)

    cara [anonim]

    1. Mircea Florian -
    2. Celelte cuvinte - Un sfarsit e un inceput
    3. Cargo - Ploaia
  • 0 (2 voturi)    
    inadmisibil! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:59)

    Gepo [utilizator]

    Este inadmisibil! Autorii muzicii si al textului nu au dreptul de a fi cunoscuti! Specific romanesc! Rusine, Radio Romania!
  • 0 (2 voturi)    
    Gica Petrescu (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:49)

    Thheo [utilizator]

    Cel mai frumos tango din lume, este cea mai frumoasa melodie
  • +1 (3 voturi)    
    grigutza (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:23)

    kucian [anonim]

    La propunerea ca "Hai acasa" sa iasa prima nu m-am obosit sa scriu, fata e pe langa problema. Dar Grigutza, ar trebui sa stii (ca vad ca dai si lectii) ca "Take Me Home,..." e a lui John Denver, din 1971, de pe acelasi disc cu celebrul "Sunshine on My Shoulders", Denver fiind si unul din cei care a scris-o. Ca a cantat-o si Ray Charles, asta e alta poveste. Daca tot suntem ironici, hai sa o facem doar cand suntem siguri pe ce sustinem.
    Cat despre top : m-a apucat jalea cand l-am citit. Traistariu si infantila aia melodie in top ??? Pai numai Taxi are cel putin 10 piese care-s muuuult deasupra. Asta ca sa nu vorbim si de trupele mai vechi. Sau de M.Florian, D.Stanculescu, etc. etc. Iar alta piesa Phoenix nu s-a gasit ? Ca asta e printre alea de mana a doua.
    Concluzia dupa ce am vazut topul : e trist. Si ca avem cam putina muzica autohtona buna cu adevarat, dar si ca atata cata e nu e cunoscuta.
    • -1 (3 voturi)    
      Dinozauri care nu au ce face pe net (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:58)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui kucian

      /

      Topul muzicii romanesti exprima preferintele publicului, nu valoarea pieselor. De altfel, asa se face orice top general de preferinte.

      Andrii Popa apare legitim in top, fiind cea mai apreciata piesa Phoenix, chiar daca este una din cele mai subtiri piese. De altfel si cea mai simpla, strengareasca, usor de apreciat de toata lumea.

      Tu esti uninchistat, care la cei peste 40 -50 de ani ai tai, ai ramas in lumea vinilurilor Electrecord, si pentru care inseamna dovada de cultura sa spui unor tineri ca "Hai acasa" e cover sau ca linia de bas de la Christmas song se regaseste intr-o piesa Phoenix.

      Dinozaur obosit ce esti! Anacronicule!
      Ce sa caute Mircea Florian in top? Nu a avut niciodata vreun hit cu muzica lui de improvizatii underground.

      De rog deci sa fii decent si sa nu mai acuzi lumea de incultura, obositule inchistat ce esti.
  • +2 (2 voturi)    
    HAI SPUNE ! Say something - LAURENTIU CAZAN (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:58)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....geniala .....a fost stopat pe drumul spre eurovision ....am mers cu o urlatoare a didei dragan (nu zic ca dida nu a avut si prestatii foarte bune....dar acolo a fost favorizata mizerrabil ...in stil mafiot...si ca drept pedeapsa nu a trecut de faza precalificarilor balcanice.....ar mai fi dincolo de nori ....bitman /holograf.....unde s-a vazut scarbosenia mafiei europene....la fel ca la noi.........unde erai.....marius tzeicu.....neimplinitele iubiri ....mirabela dauer........acelasi tangou ....mihaela mihai .....si vreo 5 de florin bogardo ....dintre care izvorul noptii ....am mai tras cu urechea la radio cand se difuzau piesele candidate....multa "muzica usoara" pe care o detestam pe vremuri ....pentru ca ne era bagata pe gat cu forta....in locul rock ului anglo saxon.....cenzurat.....acum, find mai bosorog poate, sau mai obiectiv....am remarcat ca de fapt exista o puzderie de creatii de muzica usoara mai mult decat onorabile....bravo celor care le-au nascocit in vremea aceea trista !
    • +1 (1 vot)    
      DA_DA_DAAA !!! (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:31)

      kukubau [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Si Yo regret ca n-a ajuns Laurentziu Cazan la Euroviziune !!!....
      Lua premiu !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Megavalori. (Luni, 3 noiembrie 2008, 8:54)

    TRex [anonim]

    Dupa ce a fost facut un top 10 al celor mai bune filme romanesti dintotdeauna, in care 6 din 10 erau realizate in perioada cumplitei dictaturi, constat cu consternare ca 13 din primele 20 de melodii romanesti mai sus prezentate sunt TOT DIN ACEEASI PERIOADA de hidoasa amintire. Cum este posibil asa ceva, cand s-a stabilit clar ca in acea perioada in Romania a fost o "bezna rosie", o "Siberie culturala", ca totul a fost rau, urat si prost?
    Si-acum, pe bune: Copacul este o piesa exceptionala, o perla cu solutii armonice superbe, plus vocea lui Aurelian. Merita o pozitie in primele 10.
  • +1 (1 vot)    
    top (Luni, 3 noiembrie 2008, 10:36)

    juju [anonim]

    sorina moldvai-copil hoinar nu e buna?
  • 0 (2 voturi)    
    multumesc,mi-ati facut o mare bucurie !!! (Luni, 3 noiembrie 2008, 10:56)

    emilia [anonim]

    lacrimi,multe lacrimi de cate ori il ascult pe aurelian andreescu....
  • 0 (2 voturi)    
    Preferatele mele.... (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:25)

    Cetentereseaza [anonim]

    1. Gheorghe Gheorghiu - Unde dragoste nu e,nimic nu e....
    http://www.youtube.com/watch?v=_XOHpJ-UPD4&feature=related

    2. FFN - La rascruce de vant
    http://www.trilulilu.ro/Kukubau/0797841f19ddbf

    3. ZOB - Printre nori:
    http://www.trilulilu.ro/Kukubau/1f63d58fed67b8

    .... evideeent, preferatele mele !.... + .... TOT ce-a cantat PHOENIX !.... :)
  • -1 (1 vot)    
    E o melodie superba. (Luni, 3 noiembrie 2008, 21:30)

    bradut [anonim]

    Florin Bogardo este unul dintre cei mai buni si nedreptatiti compozitori ai Romaniei. Evident, nu e roman curat, ci pe jumatate italian. Piesa e superba, a sunat excelent si in interpretarea Latin Express (trupa care l-a lansat pe Pepe). Bravo, RRA.
  • -1 (1 vot)    
    Si inca o piesa absolut geniala (Luni, 3 noiembrie 2008, 21:44)

    bradut [anonim]

    Tot o piesa de Bogardo. Se numeste "Ora Cantecului". O puteti auzi/vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=qp2hBEBfDeU
  • -1 (1 vot)    
    top 80 (Marţi, 4 noiembrie 2008, 16:37)

    pitu [anonim]

    topul este perfect..singura inadvertenta ar fi ..dupa parerea mea...piesa tornero...mihai traistariu..are o voce de exceptie....un artist desavarsit...cu o sumedenie de calitati..dar piesa imi pare a fi de 2 lei...si nu are ce cauta langa celelalte melodii...
  • 0 (0 voturi)    
    cam nerealist (Marţi, 11 noiembrie 2008, 20:10)

    puiu [anonim]

    sub nici o forma nu includeam SA MORI DIN DRAGOSTE...in primele 10 locuri...iar videoclipurile nu sunt reprezentative...parerea mea!
    • 0 (0 voturi)    
      nu sunt de acord cu tine! (Marţi, 16 decembrie 2008, 11:31)

      dana [anonim] i-a raspuns lui puiu

      mie imi place mult melodia ,,Sa mori din dragoste ranita''...si dupa cum vezi le-a placut si altora (ma asteptam insa la,,Casa mea'', ,,Un albastru infinit'')
      e parerea ta -nici mie nu-mi place melodia de pe primul loc,de exemplu-dar nu ma exprim de genul ,,sub nici o forma nu includeam''...
  • 0 (0 voturi)    
    MUZICA BUNA (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:32)

    GABRIEL ANDRONACHE [anonim]

    nici nu se poate face comparatie intre muzica barbara (cu putine exceptii) , care se cinta azi , si muzica de altadata. si uitati-va la versuri. acum se fac doua strofe lipsite de mesaj sau fara esenta si se repeta continuu. muzica vehe: a.andreescu , fratii romcescu , a.similea , dan spataru , m.runceanu , toti cei de pe vremea lui ceausescu , cei de la cenaclu , etc. pina si unele cintecele patriotice si cele omagiale sau muncitoresti , sunau bine .acum , mai mult de jumate din inerpreti sint niste afoni .norocul lor cu tehnica .multe felicitari ptr.acest site
  • 0 (0 voturi)    
    VOT (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:04)

    GABRIEL ANDRONECHE [anonim]

    merita pe deplin locul 1 , "tu esti primavara mea"cu aurelian andreescu .iar pe celelalte locuri ar merita : s.hrusca , v seicaru, g.dorobantu , catalin crisan , m.romcescu , a.romcescu , d.spataru , si multi altii din generatia de aur ,inclusiv instrumentale(lautareasca autentica) fanica luca etc.exista atita muzica cu adevarat buna ! si nu a fost suficient promovata . exista oameni ce cunosc extrem de putini dintre acesti artisti adevarati. dar avem manele , fotbal si politica. asta e rromania .
  • 0 (0 voturi)    
    Locul 1 (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 3:23)

    micos [anonim]

    Cel putin 5 melodii ale uriasului F.Bogardo,merita locul 1,din toate timpurile:Ora cantecului,Iubirea cea mare,Plop infrint,Tu esti primavara mea,Un acoperis!!!!!!