Telecomanda fara baterii

Cronica TV: Stiu de ce se uita oamenii la posturile de stiri!

de Mantzy     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 23:46 Life | Acasă

Cronica TV
Stateam deunazi si ma uitam la politicienii obscuri pe care-i avea invitati Dumitrescu la Realitatea si ma intrebam cine naiba sunt aia. Oamenii isi dadeau cu parerea, nu zic, dar parerea lor era complet irelevanta, din moment ce habar n-aveam cum ii cheama sau macar de la ce partid sunt. Parca ma uitam la ultima parte a episodului 78 din telenovela “Sclava politica”, nestiind care sunt personajele, ce relatii sunt intre ei si cine cu cine s-a culcat.

Atunci m-a pocnit intrebarea: oare de ce ma uit eu la astia?! Parca l-am si auzit pe Topirceanu: “La-ntrebarea asta, un prelung ecou / I-a raspuns din slava: pentru ca esti bou!”. Dar nu era numai asta! Adevarul e ca n-aveam la ce altceva sa ma uit.

Eu si internetul am ajuns la o varsta la care am lasat pe seama televizorului o singura functie: aceea de divertisment. Trist este ca singura distractie de care avem parte e pe Antena 3 si, mai rar, pe Realitatea. Si nu pentru c-ar fi omul cu laptopul vreun spiritual sau pentru ca stie Badea sa faca spagatul ca nimeni altul in timp ce nu vorbeste despre Voiculescu, ci pentru ca nu exista alternative.

Ati stat vreo clipa sa va ganditi cine face divertisment in Romania? Mihaela Radulescu, care, de cand e cu un tanar care pare suficient de sarac cu duhul cat sa te gandesti ca natura a compensat in alte parti, a descoperit glumitele cu tenta sexuala?

Vacanta Mare, care nici macar glume fara perdea nu mai stiu sa faca?

Carcotasii, care ar putea la fel de bine sa difuzeze o colectie a gafelor televizate si sa ne scuteasca de prezenta lor saptamanala obosita?

Maruta, care n-a putut-o face sa rada nici pe nevasta-sa, pe care a avut-o invitata intr-una din emisiunile de zilele trecute?

Nu, multumesc! Ma distrez mai bine scobindu-ma in nas.


www.mantzy.wordpress.com




















2300 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Pas (Duminică, 14 decembrie 2008, 1:36)

    dytzoo [anonim]

    eu unul nici macar nu mai am televizor acasa... e o pirdere de timp ! noutatile apar cu intarziere ca si filmele de altfel. In ceea ce priveste divertismentul... mantzy scobindu-se in nas e la fel de amuzant precum incercarile 'de pe sticla'
  • 0 (0 voturi)    
    Nu fi bou!... (Duminică, 14 decembrie 2008, 2:15)

    TeVe-ul [anonim]

    Raspunsul meu....Fa ca mine: da pe Realitatea, stai la calculator cu spatelela TV si ii auzi la fel de bine!
  • +1 (1 vot)    
    hehe... (Duminică, 14 decembrie 2008, 3:56)

    Nostradamus [anonim]

    Hehe.. foarte haios.. si corect! Carcotasii sunt la fel de rasuflati ca o plenara a CC-PCR, la Raduleasca nu rezist sa ma uit nici macar 3 min pt ca emisiunea ei e la fel de penibila ca afisul anti fumat in care apare despuiata, Vacanta Mare nu a mai facut o gluma buna din '99 de cand a murit Dan Sava, iar Maruta e personajul despre care m-am intrebat intotdeauna: ce naiba cauta pe sticla si a cui ruda e de a ajuns acolo?
  • +1 (1 vot)    
    TV (Duminică, 14 decembrie 2008, 4:02)

    Marius Parciu [anonim]

    intr-o zi stateam la tv si asemeni lui mantzy mi-am spus: "de ce ma mai uit la tv? nu e nimic de vazut". si atunci am renuntat (aproape) definitiv la el.

    daca ati face serios o analiza pe anul 2008 (sa zicem), imi puteti spune ca am pierdut ceva important/interesant/vital? nu cred.
  • +1 (1 vot)    
    plus "reality" show-uri (Luni, 15 decembrie 2008, 10:17)

    iulian2008 [utilizator]

    mai sunt "reality" show-urile penibile gen "fata lu' tata" sau "test de fidelitate" la care suntem avertizati la inceput cu un mesaj de 1 secunda ca sa nu apucam sa-l citim ca scenariul si personajele sunt fictive ...
  • 0 (0 voturi)    
    zgomot de fond (Luni, 15 decembrie 2008, 12:49)

    AntonH [utilizator]

    Eu stau bine mersi cu spatele la TV care este pe un post oarecare (de obicei sta pe post de stiri) si baga zgomot de fond. Atat. Cu fata spre monitor, desigur.
  • +1 (1 vot)    
    Sunteti niste fraieri! (Luni, 15 decembrie 2008, 18:33)

    Alin [anonim]

    Pe Eurosport 2 se transmit meciurile din Premier League, in fiecare saptamana! Pentru ele, chiar ca marita sa ai televizor!
    Iar, daca nu-ti place fotbalul (sportul, in general). exista Discovery, National Geographic, Animal Planet...
    In rest, total de acord!
    • 0 (0 voturi)    
      Despre Premier League?? (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:30)

      pezz [anonim] i-a raspuns lui Alin

      am auzit din pacate ca din sezonul viitor eurosport 2 nu va mai transmite premier league as vrea te rog sa-mi spui daca stii cumva vre-un site sau program unde as putea urmari premier league.Multumesc!!!i/