Carnavalul de la Mamaia: Mazare va fi Stefan cel Mare, iar Maia Morgenstern - mama domnitorului

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2014, 15:40 Life | Prin oraş

Radu Mazare in videoclip
Foto: Captura YouTube
Primarul Radu Mazăre spune că ediţia carnavalului la care el îl va interpreta pe Ştefan cel Mare va fi una spectaculoasă, bazată pe istorie, dar şi pe legende, iar actriţa Maia Morgenstern şi-a dat acordul pentru a fi mama domnitorului, fiind posibil ca Sofia Vicoveanca să fie Vrâncioaia.

“Am lucrat ieri la scenariul pentru Ştefan cel Mare, va fi extraordinar de spectaculos, o să avem câteva momente...O să le vedeţi, de fapt, de ce să vi le povestesc de acum, cu bătălia de la Podul Înalt. Vor fi lupte pe scenă, o să avem cascadori, o să avem celebra poezie în care Ştefan se întoarce bătut, «pe o stâncă neagră, într-un vechi castel», îl aşteaptă mama lui care îi dă viteză, îl trimite înapoi la luptă”, a declarat, marţi, Radu Mazăre, potrivit Mediafax.

El a menţionat că actriţa Maia Morgenstern şi-a dat acordul pentru a interpreta rolul mamei lui Ştefan cel Mare la carnavalul de la Mamaia.

“Am discutat şi am agreat de principiu, nu am perfectat încă definitiv, dar urmează să semnăm contractul cu Maia Morgenstern, care va fi mama lui Ştefan cel Mare. Sigur că pentru asta o să facem şi noi aşa un lucru bun, de fapt e de suflet o să ajutăm la repararea Teatrului de Stat Evreiesc. (...) În principiu s-a aratăt încântată să participe la acest proiect. Ea va fi mama lui Ştefan cel Mare, cea care mă trimite înapoi la luptă. (...) Şi acum suntem în discuţii să vedem cine o să fie Vrâncioaia. Va fi cineva care va fi în pur stil moldovenesc şi care va şi cânta”, a afirmat primarul Constanţei.

Întrebat dacă ar putea fi vorba despre Sofia Vicoveanca, primarul a răspuns: “Ai văzut? Suntem în discuţii, să vedem dacă e disponibilă”.

Radu Mazăre a mai spus că de la această ediţie a carnavalului nu vor lipsi nici cascadorii.

”Vor fi zece cascadori care simulează lupta de la Podul Înalt, vor mai fi şi de-ai noştri pe lângă cei zece cascadori, în orice caz va fi spectaculos. Vor fi lupte adevărate pe scenă, vor fi dansuri, va fi reconstituită tabăra lui Soliman Paşa unde se benchetuia după ce-l învinseseră pe Ştefan. După aia Ştefan se întoarce, după ce-l goneşte mama lui se duce la Vrâncioaia, adună cu buciumul, fiii Vrîncioaiei adună toată armata, intră peste Soliman, o poveste bazată şi pe istorie, dar şi pe legende în acelaşi timp”, a menţionat Mazăre.

Ediţia carnavalului în care primarul îl va interpreta pe Ştefan cel Mare va avea loc în 2 august la Mamaia.

Primarul Constanţei a fost costumat în Cezar la prima ediţie a carnavalului din Mamaia din acest an, care a avut loc la începutul lunii iulie.

Este pentru al treilea an consecutiv când Mamaia găzduieşte un asemenea carnaval, acesta fiind de fapt un spectacol prezentat de cluburile din staţiune, reprezentanţii acestora defilând pe care alegorice pe faleza din Mamaia şi oferind apoi o reprezentaţie de dans şi muzică în Piaţeta Cazino.

Radu Mazăre a purtat diverse costume la ediţiile anterioare ale carnavalului, fiind pe rând spartan, sultan, samurai, maharajah, rege britanic, Ludovic al XIV-lea, Nabucodonosor şi Suleyman Magnificul.























7929 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    fa-bu-los (Marţi, 15 iulie 2014, 15:43)

    levierul [utilizator]

    deja sunt mult mai mandru de Romania!!!
    De acum cand ma voi duce in lume voi spune ca sunt bulgar
    • +3 (3 voturi)    
      noi speram (Miercuri, 16 iulie 2014, 12:13)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      ca in curand sa se joace piesa originala:
      "Pe o stanca neagra, intr-un vechi castel,
      Sta Stefan cel Ma(za)re si facea pe el."
      Legenda: vechiul castel e Rahova sau Jilava.
  • +24 (28 voturi)    
    Aveam o parere mai buna.... (Marţi, 15 iulie 2014, 15:46)

    ddanescu [utilizator]

    ... despre Maia Morgenstern? De ce s-o incurca cu un pacalici gen Radu Mazare?
    • +18 (18 voturi)    
      cum ..de ce? .. (Marţi, 15 iulie 2014, 15:57)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      pt bani...ca nu au miros de .."mazare".....
    • +11 (15 voturi)    
      Parere buna (Marţi, 15 iulie 2014, 16:13)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Si ce anume te-a facut sa ai o parere buna despre Morgenstern? Doar faptul ca apare la TV? Ca vorbeste calm si in dodii? E vorba de bani, bineinteles, de aia prefera sa fie una din cadaoalele lui Mazare.
      • +4 (6 voturi)    
        Balanta? (Marţi, 15 iulie 2014, 17:35)

        ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui spanac

        Se pare ca a inclinat de alta parte de data asta.

        Banii, da, probabil, desi nu credeam ce e persoana care sa aiba neaparat nevoie? Probabil este vorba dupa cum spune articolul despre bani pentru Teatrul de Stat Evreiesc? C-asa merg lucrurile la noi, cu mere otravite...
    • +6 (6 voturi)    
      normal (Marţi, 15 iulie 2014, 17:21)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      de cand este pontalaul la guvern nu si-a mai smuls cerceii din urechi :)
      intereele...
      dar chiar sa te afisezi cu mazare este mult prea mult. credeam ca are un pic de demnitate...
      eu unul o sa ocolesc piesele ei de teatru de acum incolo.
  • +26 (28 voturi)    
    haha (Marţi, 15 iulie 2014, 15:51)

    amanda13 [utilizator]

    ca Radu Mazare se crede Stefan cel Mare si Mihai Viteazul combined nu e o noutate, insa ca Maia Morgerstern este o biata oportunista cersind cateva parale de la PSD aflam abia acum. Mare om, mare caracter Maia!
  • +15 (15 voturi)    
    Eu sper sa nu fie (Marţi, 15 iulie 2014, 15:59)

    tanar_pensionar [utilizator]

    adevarat. Dupa ce a jucat in regia lui Andrei Serban rolul din Troienele, acum in regia lui Mazare rolul de mama lui Stefan (Radu) Mazare... ar fi trist. Sa nu spuneti ca omul poate face ORICE pentru bani :(.
  • +16 (16 voturi)    
    Maia, te pricepi la chiftelute? (Marţi, 15 iulie 2014, 16:19)

    triciupa [utilizator]

    Si daca da, poti sa le lansezi cu prastia pana hat-departe, peste zidul bulaului?
    Nu de alta, da' fiu' lu' matale, Stefan de la mare (de la Constanta, deh) se pregateste de un sejur prelungit la Poarta Alba si am auzit ca mancarea e cam nashpa acolo...
    Oricum, frumoasa incununare de cariera! Cu rolul asta ai dat lovitura. De esti mama de cotzcar, te asteapta un Oscar, pam-pam!
  • +20 (20 voturi)    
    Morgernstern?! (Marţi, 15 iulie 2014, 16:25)

    corvus coraX [utilizator]

    Atât de jos Maia? Rușine!!!
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Marţi, 15 iulie 2014, 16:29)

    rerenenegate [utilizator]

    Asta o sa ajunga sa se creada si Isus, ca oricum unul dintre cele mai importante roluri ale lui Maia Morgenstern a fost Fecioara Maria... Nu-i nimic poate la anu'.
  • +6 (6 voturi)    
    Pha Maia.... (Marţi, 15 iulie 2014, 16:49)

    CetateanulRoman [utilizator]

    inteleg ca si produsul care il promovezi acum era la fel de bun precum cafeaua de mai an? Si culmea si asta si cafeaua tot la verde se purtau, dar verdele astuia e periculos!
  • -2 (6 voturi)    
    Omul face show (Marţi, 15 iulie 2014, 17:08)

    CatalinBanu [anonim]

    Pentru orasu lui.

    Oprescu face concursuri de cel mai lung carnat, Piedone cea mai mare merdenea fara sa aiba un efect in economie.

    Mazare a transformat Mamaia intr-un loc unde se fac bani gramada. Mai ramane doar ca ANAF sa ii stranga.
  • +6 (6 voturi)    
    Mamaia-n carnaval (Marţi, 15 iulie 2014, 17:43)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ca bufonul pesedist se si vede in locul lui Stefan cel Mare e treaba lui si a celor care-l sustin,dar Maia Morgenstern sa se coboare la acest nivel,zau daca inteleg.Gheseft -
    gheseft,dar cu demnitate vrem sa fie !
  • +4 (4 voturi)    
    Wow! (Marţi, 15 iulie 2014, 17:58)

    Malone_M [utilizator]

    Mazare va fi Stefan cel Mare, iar Maia Morgenstern - mama DORMITORULUI ?!
    Eu stiu ca foamea e mare dar coana maya oare ar fi acceptat acelasi rol de mama daca Regele Leguma s-ar fi vrut Oedip? Oricum nu e timpul pierdut si la ce seceta ne asteapta dupa alegeri, n-o sa ne mai mire nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    pacalicii cu catena (Marţi, 15 iulie 2014, 20:54)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cum de n-au primit vre-un rol ?
  • +1 (1 vot)    
    Mamaia Morgenstern (Marţi, 15 iulie 2014, 22:05)

    Reshape [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Maia Morgenstern dupa episodul (Miercuri, 16 iulie 2014, 9:18)

    __alex__ [utilizator]

    Vali Vijelie si alti manelisti renoveaza Teatrul Evreiesc cu bani de la Mazare, cel care a iritat evreii defilind costum de nazi. Curat romaneste.
  • 0 (0 voturi)    
    daca n-ar fi pe bune, ar fi chiar amuzant! (Joi, 17 iulie 2014, 12:27)

    Crina Gandila [utilizator]

    Pentru trei secunde am crezut ca citesc o parodie postata pe Times New Roman... traim vremuri triste, foarte triste!