HotFilm

Cronica de film: „Into the Wild” – povestea adevarata a unui tanar care a murit explorand salbaticia interioara

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 14:37

Iulia Blaga
Foto: Alex Leo Serban
Chris McCandless a fost un tanar american de familie buna care, in 1992, dupa ce a terminat facultatea, a plecat fara stirea parintilor prin tara si a ajuns in Alaska unde a murit de foame la capatul a trei luni. Subiectul a facut pagina intai a ziarelor, a inspirat o carte, „Into the Wild”, de John Krakauer, iar Sean Penn a ecranizat anul trecut aceasta carte. Filmul a intrat la noi din pacate doar pe DVD, dar merita cautat si vazut. Macar pentru povestea lui reala.

Sean Penn nu s-a indepartat deloc de carte. De fapt, e uluitor cat de atent a fost cu toate amanuntele precizate de Krakauer in legatura cu eroii sai. Jurnalist si scriitor, John Krakauer s-a intalnit cu rudele lui Chris McCandless, cu colegii de liceu si facultate si cu prietenii pe care baiatul si i-a facut in cei doi ani de colindat prin America.

A vizitat autobuzul parasit Fairbanks 142, de langa raul Sushana, unde baiatul de 22 de ani a locuit trei luni, vanand si mancand fructe. A stat de vorba cu botanisti, politisti, excursionisti. A cercetat documente despre alte cazuri de tineri care au murit incercand sa se descopere in natura salbatica. A descoperit, de pilda, cazul lui Everett Ruess, care a disparut la 20 de ani in Colorado, in 1934. Ca si McCandless, Ruess era un aventurier cu o nevoie de a fi liber egala cu o pasiune aproape estetica pentru natura salbatica.

Daca McCandless fusese un student eminent, Ruess era pasionat de gravura. Dar ei nu sunt singurii. De-a lungul vremii, cei care pun viata comoda in cui pentru a trai singuri, ca acum 2000 de ani, sperand sa gaseasca un sens mult mai inalt vietii decat obtinerea unui statut social, se pastreaza intr-o proportie constanta. Doar ca devine tot mai greu sa gasesti locuri izolate. Si nu mor toti. Cei care supravietuiesc raman anonimi. In 1934, cand a disparut Ruess, Colorado era la fel de salbatic si de nestiut pe cat inca e Alaska astazi.

Sean Penn incepe filmul cu o secventa aflata la jumatatea cartii. Mama lui Chris McCandless, Billie, care nu mai avea de doi ani nicio veste de la fiul ei, se trezeste speriata in miez de noapte. Spune ca i-a auzit vocea. L-a auzit spunand „Mama, ajuta-ma...” In acest timp, Chris McCandless era deja in Alaska si se simtea tot mai slabit, nemaifiind in stare sa vaneze sau sa caute plante.

Cercetarile lui Krakauer intre prima si a doua editie a cartii sale au aratat ca baiatul probabil consumase seminte mucegaite de cartof salbatic, mucegai care ar fi continut swanaina, un alcaloid care e in stare sa doboare un organism slabit, impiedicand metabolizarea hranei.

El insusi un (fost) rebel, Sean Penn a gasit probabil puncte comune intre el si Chris McCandless. Filmul sau este, in ciuda finalului teribil de trist, o celebrare a vietii. Multi tineri au trecut printr-o calatorie initiatica, de imblanzire a salbaticiei interioare si de redescoperire, dar nu toti au murit.

Into the wild
Foto: Hotnews
Cand echipa filmului, impreuna cu fratii lui McCandless, au fost invitati la „Oprah”, gazda a reusit sa rezume intr-o singura fraza lectia pe care destinul acestui tanar le-o da tuturor celor care citesc cartea sau vad filmul. Este vorba de autenticitate, a spus Oprah, esti sfatuit sa pretuiesti viata si sa fii autentic in tot ce faci, indiferent ce faci.

Chris McCandless a plecat prin America cu un foarte mic bagaj plin cu destul de multe carti. Boris Pasternak, Henry David Thoreau, Tolstoi, chiar si Michael Crichton. Interesant e ca lecturile au jalonat extrem de fidel ultima perioada a vietii sale. Daca plecase de-acasa aparent din pricina parintilor bogati cu al caror mod de viata si cu al caror cod moral nu era de acord, McCandless pare sa descopere in ajunul mortii sensul existentei.

Citea „Doctor Jivago” cand s-a imbolnavit si a subliniat pe carte un pasaj care spune ca fericirea nu e deplina daca nu e impartasita. Cu cateva zile in urma incercase sa iasa din salbaticie. Nu reusise, raul Teklanika era in luna iulie prea umflat de gheata topita si prea rapid. Era izolat. Ar fi trebuit sa mai astepte pana in august. N-a mai apucat. Notatiile lui cum ca „fericirea neimpartasita nu e fericire” sunt printre ultimele pe care le-a facut. Chris McCandless a plecat nepregatit in Alaska.

O harta topografica i-ar fi aratat ca nu era atat de izolat pe cat credea. Moartea sa putea fi evitata. Dar cine poate sti ce trebuia sau nu trebuia sa se intample cu acest tanar? Fotografiile facute de el ne arata cu cateva zile inaintea mortii un tanar emaciat si extrem de slab (Krakauer scrie ca ajunsese la aproximativ 30 de kilograme), dar surazator. Un om fericit.
Into the wild
Foto: Hotnews

Filmul lui Sean Penn se straduieste sa nu fie deprimant, desi e intotdeauna trist cand cineva moare tanar. E diferit de celelalte filme pe care le-a realizat ca regizor, si nu doar din pricina povestii. E taiat in tablouri foarte vizuale care fragmenteaza odiseea de doi ani a lui McCandless mai degraba in senzatii. Dar ceea ce leaga aceste fragmente in mod esential este o nevoie care depaseste marginile cinematografului. Cand o sa vedeti filmul, fiti siguri ca e foarte aproape de realitate, in cele mai mici amanunte. Un singur exemplu: actorii seamana extrem de bine cu persoanele reale.

„Into the Wild” – 2007, scenariul si regia Sean Penn, cu: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Catherine Keener, Vince Vaughn.

Trailer "Into the wild"
























5915 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Into the wild (Luni, 7 iulie 2008, 14:49)

    Lazarut [anonim]

    Un film deosebit. Nu seamana cu nimic din ce am vazut pana acum.
    Merita vizionat !
    • +1 (1 vot)    
      da (Luni, 7 iulie 2008, 16:15)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Lazarut

      E adevarat, e un film care te cam face sa-ti pui intrebari la sfarsit. Si te face sa te si gandesti de doua ori daca intr-adevar aveai nevoie de toate prostiile pe care ti le-ai cumparat in ziua respectiva :)
      • 0 (0 voturi)    
        ...mda (Marţi, 8 iulie 2008, 11:15)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        si eu mi-am pus intrebarea dupa vizionare, am constatat ca aveam chiar nevoie de toate lucrurile pe care le-am cumparat, dar e drept, eu nu cumpar in prostie.
  • +1 (1 vot)    
    in plus (Luni, 7 iulie 2008, 15:35)

    Hollow [anonim]

    Mai trebuie spus ca muzica e semnata de Eddie Vedder - pentru cine stie...
    • 0 (0 voturi)    
      muzica semnata (Marţi, 8 iulie 2008, 10:13)

      Pearl Jam [anonim] i-a raspuns lui Hollow

      Sunt fan Eddie Vedder, dar trebuie spus ca cele mai faine melodii nu sunt a lui Eddie Vedder, ele sunt doar cantate de Eddie, are totusi o melodie care e a lui si pentru care a luat si un premiu, dar "Society" si "Big Hard Sun" nu sunt ale lui, sunt doar interpretate de el.
  • -1 (1 vot)    
    Un nebun care gasit ce-a cautat (Luni, 7 iulie 2008, 18:14)

    Omul social [anonim]

    Un film despre un antisocial care a incercat sa ignore istoria si tot ceea ce au creat predecesorii sai.
    Un om al extremelor care si-a nenorocit parintii.
    Exista atatea alte moduri de a refuza mareea consumatorista si, mai important, sa devii un exemplu de viata pentru altii.

    A fost atat de spalat pe creier incat nici macar sa se intoarca la natura nu a fost in stare: si-a pastrat hainele pe el si a continuat sa poarte uniforma denumita blue-jeans, care este unul dintre simbolurile culturale ale statului varf de lance pentru consumatorism.
    • +1 (1 vot)    
      Fiecare intelege cat poate (Luni, 7 iulie 2008, 21:00)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Omul social

      "Un om al extremelor care si-a nenorocit parintii."

      Oare? Nu cumva a fost invers, iar la final cercul s-a inchis?

      Dar despre ambiguitatea si impropria utilizare a limbajului ati remarcat ceva?

      Vai de asa oameni "sociali"...
      • 0 (0 voturi)    
        Cetatean in padure? (Marţi, 8 iulie 2008, 0:18)

        Metadona [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

        eu beau si cetateanul turmentat se inbata si spune ca parintii lui lau nenorocit. atunci asa merita, sasi vada copilul mort de foame.in plus sa se bucure ca nui costa nimic inmormantarea, ca in loc sal puna intrun cimitir ii doneaza hoitul la o zoo, ca sa fie eco 100%
        • 0 (0 voturi)    
          Iti plac liniutele, Metadona? (Marţi, 8 iulie 2008, 5:40)

          Madonna [anonim] i-a raspuns lui Metadona

          Vad ca nu prea apar unde ar trebui, cum le consumi?
    • 0 (2 voturi)    
      Eu as fi si mai dur (Marţi, 8 iulie 2008, 10:40)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Omul social

      Nu vad nimic glorios in ce a facut. Individul asta, daca a existat cu adevarat, a fost pur si simplu un prost.

      Nu trebuie sa pleci in salbaticie ca sa iti dai seama ca ai nevoie de cineva langa tine pentru a fi fericit. Iar daca totusi pleci in salbaticie, atunci fii rezonabil si pregateste-te cum se cuvine ... cel putin din punctul de vedere al informatiilor utile supravietuirii.

      Cat despre acest film ... oamenii care l-au iubit incearca sa salveze ce se mai poate:

      “-A fost un tip deosebit ! A facut lucruri extraordinare !”

      A fost pe dracu... De fapt, a fost un prost care si-a facut-o cu mana lui.

      Daca avea o harta la el sau orice alt fel de informatii care sa il ajute in caz de nevoie, nu ar fi pierdut cu nimic din intelepciunea “salbaticiei”.

      Daca ar face hotnews un sondaj de cu intrebarea “Cum ati fi mai fericit ? 1. singuri 2. cu o persoana deosebita langa dumneavoastra”, oamenii ar raspunde pe undeva la 99% ca varianta 2 este mai atragatoare. Cu toate acestea, cititorii hotnews nu au cunoscut greutatile salbaticiei. Cititorii hotnews vor da raspunsul corect, pur si simplu pentru ca 99% din ei sunt mai destepti decat victimizatul din Alaska.
  • +1 (1 vot)    
    A-ti pierdut esenta.. (Marţi, 8 iulie 2008, 8:56)

    nicrivio [anonim]

    De fapt ce vrea sa spuna experienta acesta prin care a trecut Krakauer? Ca fericirea trebuie traita alaturi de prieteni, de persoana iubita...si sa ne bucuram in fiecare zi de ce avem in jurul nostru. Nu stiu daca este un atac impotriva consumismului, mai mult o cautare a sinelui.
    • 0 (0 voturi)    
      Uite unde era o liniuta! (Marţi, 8 iulie 2008, 10:14)

      Madonna [anonim] i-a raspuns lui nicrivio

      Asa deci, nicrivio, tu ii iei liniutele lui Metadona! Vezi ca ai una in plus in "A-ti"! Dar in rest esti bine, ai dreptate...
  • +1 (1 vot)    
    fericirea nu este fericire daca nu e impartasita (Marţi, 8 iulie 2008, 9:04)

    oana [anonim]

    imi amintesc si eu de citatul acesta. si totusi, daca acest om a atins fericirea prin libertate, nu cumva aramas ea neimpartasita, intrucat era singur in salbaticie?
    mie asta mi s a parut una dintre ideile pe care a incercat sean penn sa le sublinieze spre sfarsitul filmului. ideea ca daca vrei ceva, nimic nu ti sta in calea obtinerii acelui ceva este destul de clara transmisa de film, insa sfarsitul mi se pare a fi un mesaj mult mai subtil. insasi incercarea esuata a lui McCandless de a traversa raul, nu era oare un semn disperat de cautare a unei persoane careia sa i impartaseasca trairile sale?
  • 0 (0 voturi)    
    revin (Marţi, 8 iulie 2008, 9:45)

    oana [anonim]

    ..si fac 2 corecturi. una la ceea ce am scris eu:
    (...)" este transmisa destul de clar (fara A)", iar a doua, la ceea ce a scris nicrivio - cred ca toata lumea va fi de acord cu mine cand voi spune ca se scrie "ati" si nu "a-ti".
    multumesc.
  • +1 (1 vot)    
    moartea (Marţi, 8 iulie 2008, 11:01)

    cange [anonim]

    Toti o sa murim asa ca daca omul asta a ales sa traiasca si sa moara cum a considerat el nu este decat o chestiune de caracter si personalitate.
    Era un citat "decat sa traiesti murind mai bine sa mori traind" care pentru multi dintre noi ar trebui sa insemne ceva.
    Noi suntem prea egoisti si prea legati de comoditatile acestei lumi pentru ca sa intelegem trairile unui astfel de om si sa intelegem ce inseamna sa te poti rupe de mediul in care te afli, de "sistem".
    Antisistem nu inseamna antisocial!
  • -1 (1 vot)    
    blah blah (Marţi, 8 iulie 2008, 15:02)

    io [anonim]

    un emo-sinucigas stupid.. :)
  • -1 (1 vot)    
    Tanjiti dupa liniute? (Marţi, 8 iulie 2008, 15:05)

    Metadona [anonim]

    Uitati esenta: chiar si ruperea de lumea asta se face cu un scop si intrun anumit fel.
    cum se cheama ala care se supara pe lume?psihopat?
    daca vroia sa traiasca intro padure, de ce nu sia cumparat una?
    daca padurea aia e pentru toti, ce legi ii guverneaza pe aia care locuiesc acolo?
    daca e legea salbaticiei, cu cate mii de ani in urma ne intoarcem?
    de ce nu sa ecranizat experienta similara a unei femei?
  • +1 (1 vot)    
    linia de pe urma (Marţi, 8 iulie 2008, 16:06)

    grigorie [anonim]

    filmu ca filmu... da stiu acuma care dintre forumisti NU va muri in salbaticie: domnisoara(doamna) madona si omu social.
    probabil ultimii supravietuitori ai unui eventual armaghedon. un adam si o eva postumi, bine aprovizionati cu de-ale gurii si inconjurati de dictionare si enciclopedii, harti(!) si liniute.
    din care adam si eva s-ar naste un urmas, omul nou, social dar fara societate, cu buzunarele pline de liniute dar fara pacatosi in ale cuvintelor, cum sintem noi, forumistii de rind...

    las scenariul in suspans maxim, si provoc sa-l competeze neglijent colegi de suferinta, deaci din forum.
    madona, faci corecturile, da?
    • 0 (0 voturi)    
      Curaj, Grigorie, ai sansa sa devii eroul ratatilo (Marţi, 8 iulie 2008, 23:34)

      Metadona [anonim] i-a raspuns lui grigorie

      Grigorie, ai grija sati faci linia de pe urma "along the highway", ca sa nu dai nici o sansa doctorilor
      sa te salveze si astfel sa ai ocazia sa vezi ce copii optimisti o sa fac cu madona
  • 0 (0 voturi)    
    impresionant (Miercuri, 9 iulie 2008, 0:41)

    C [anonim]

    Un film frumos despre cineva care a avut curajul sa aleaga libertatea deplina, lipsita de constrangerile vietii actuale.
    Cati dintre noi avem acest curaj?
    Nici unul.

    Ultimele cuvinte scrise de Chris:
    "I HAVE HAD A HAPPY LIFE AND THANK THE LORD. GOODBYE AND MAY GOD BLESS ALL!"

    Poza lui Chris facuta cu putin timp inainte de a muri, gasita nedevelopata in aparatul sau foto.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/3b/Chris_McCandless.jpg


    Despre Chris :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_McCandless
  • 0 (0 voturi)    
    metadona, bre (Miercuri, 9 iulie 2008, 9:38)

    grigorie [anonim]

    stiu ca n-o sa primesc oscarul, da nici la capatul clasamentului n-o sa ajung, cu asa concurenta- vezi scrierile lu de-astia ca metadona.
    pe de alta parte, mai draga, uita-te un pic prin biblia crestina si-ai sa vezi ca madona(si aci ii zic sa ma scuze c-am cam luat-o peste picior, nu merita) n-are nevoie de nici un metadon ori alte surogaturi, sa se proreeze. are metode originale. te-mpingi in fata degeaba.

    da ma-ndoiesc ca te prinzi de figura, cre ca esti crosetat mai pe simplu...
  • 0 (0 voturi)    
    am citit comentariile... (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 10:27)

    mihai g. [anonim]

    ...si m-am crucit...voi tot nu ati inteles care-i treaba cu filmul asta? am sa va pun intrebarea care i-am pus-o prietenei mele la sfarsitul filmului:
    "VOI SUNTETI IN STARE SA MURITI PENTRU VISUL VOSTRU?"
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca vroia chiar asta! (Luni, 14 iulie 2008, 10:20)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui mihai g.

      Vreau sa spun, sa moara pentru visul lui! Mai degraba ar fi vrut sa-l traiasca, dar o confuzie intre numele a doua plante i-a pus capat...
  • 0 (0 voturi)    
    despre film (Joi, 24 iulie 2008, 10:57)

    Daniel [anonim]

    o poveste trista din care avem de invatat, un film de nota 11 !!