Cum a incurcat Daniel Funeriu anul in care s-a nascut

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 18:41 Life | Fun

Daniel Funeriu
Foto: Agerpres
In cadrul unui discurs sustinut vineri, la Cluj-Napoca, Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat ca s-a nascut in 1941, informeaza Mediafax. Imediat dupa comiterea erorii, el s-a corectat, precizand ca este vorba de anul 1971.

Eroarea a fost comisa in cadrul unui discurs sustinut la Colegiul National Pedagogic "Gheorghe Lazar" din Cluj-Napoca, la festivitatea implinirii a 140 de ani de la infiintarea institutiei.

"Am constatat ca in anul 1971 ati devenit Liceul Pedagogic "Gheorghe Lazar". Eu sunt nascut in 1941, ma scuzati, in 1971", a spus Daniel Funeriu cu ocazia evenimentului.

Alte greseli comise de Ministrul Educatiei pe parcursul acestui an:
  • a spus in Senat: "conform DEX, cuvantul coleg este neutru". "In contextul in care domnul senator Severin m-a acuzat de o greseala, spunand ca substantivul "cadru" este feminin, in raspunsul meu doream sa-i atrag atentia ca substantivul "cadru" este neutru. Dintr-un regretabil lapsus, am pronuntat "coleg" in loc de "cadru"", a precizat Funeriu la acea vreme. Detalii aici.
  • le-a spus unor deputati ca uzeaza de "inexactitudini" pe tema bacalaureatului (in conditiile in care DEX-ul mentioneaza cuvantul "exactitudine", insa nu si "inexactitudine"). Ministrul Educatiei s-a aparat ulterior, explicand ca termenul apare in dictionarul Academiei si ca a fost folosit de Lovinescu, Odobescu, Eminescu. Detalii aici.


Citeste mai multe despre   























2434 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    gaz ars aiurea pe pagina hotnews (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:48)

    gica pentru [utilizator]

    a incurcat date si cuvinte, ceea e nu e o greseala; se intampla tuturor. si a folosit un cuvant pretentios. asa, si?
    • +5 (7 voturi)    
      mai citeste odata (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:55)

      petru [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

      Adevarat scriitor de ziar!!!. Matale ca ziarist meserias ce te pretinzi faci caterinca cu o greseala a lui nenea Funeriu in loc sa ne spui ce a cautat el la Cluj si se analizezi rational spusele lui.
      Slab, slab, slab...poate nu ai vrut sa devii ziarist, mai gandestete, esti inca tanar si poti sa faci si altceva. Sau daca vrei sa ramai ziarist citeste ti articolul dimineata in timp ce ti bei cafeaua si vezi daca ti place de scriitor. Bafta. Petru
      • +4 (4 voturi)    
        inutil (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 0:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui petru

        iti dai seama ce subiect de 'articol' era daca zicea 1871? deja era handicapat si nu stia tabla adunarii...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu este chiar aiurea... (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:59)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui gica pentru

      este o stire care, din pacate, pentru multi prezinta interes; gandeste-te, de exemplu, ca M Badea ar putea dezvolta acest subiect pret de-o emisiune, inserand pe ici-colo si cate un picior in "mufa" laptopului cel "basist". In calitate de portal de stiri, hotnews procedeaza corect prezentand-o, urmand ca fiecare sa inteleaga din ea cat il duce capul... pe care nu-l duce, ii explica Badea. :P
    • -4 (4 voturi)    
      Analfabeti (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:07)

      teodor [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

      Cei care se încurcă sunt analfabeţii satelor şi nu ,, miniştri ,,.
      • +2 (2 voturi)    
        pacatul lui cel mai mare (Vineri, 21 octombrie 2011, 23:39)

        politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui teodor

        ... e ca incearca sa miste ceva iar frustratii de pe margine se oftica.
  • +17 (17 voturi)    
    Mda... (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:51)

    hahalera [utilizator]

    sa-i ramana astea toate pacatele! De aia merge tara asa de rau, din cauza ca ministrul Funeriu comite inexactitudini legate de anul sau de nastere. Personal, ma dezgusta imaturitatea celor care gasesc sa foloseasca aceste lucruri drept argumente intr-o discutie; pentru mine, sunt doar subiecte de caterinca spusa la o bere care oricum palesc in fata ipocriziei altor politicieni cu pretentii de conducatori...
    • -2 (2 voturi)    
      pedelist ? (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:09)

      TEODOR [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      E păcat că l-au găsit pe el !!!!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    si? (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:52)

    Paleopterix [utilizator]

    Va legati de nimicuri pentru ca nu gasiti altceva solid sa comentati. Daca v-ar inregistra cineva pe dvs, sunt sigur ca la ascultarea benzii s-ar descoperi la fel sau chiar mai multe greseli de exprimare.
  • +5 (5 voturi)    
    rai sunteti... (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:04)

    singeorz [utilizator]

    foarte rai si nedrepti !parca voi nu stiti ce inseamna sa vorbesti public:?probabil ca nu !cu inexactitudini nu aveti dreptate!cuvantul exista in dictionarul de neologisme al limbii romane si , de fapt, e un neologism cerut de limbajul romanesc ...daca nu credeti cautati-l! si, va recomand sa nu faceti afirmatii gratuite, doar asa ca sa-l denigrati in fata picatilor de la bac .poate ca si voi sunteti dintre aceia , cine stie?in privinta cuvantului cadre ,hai sa vedem un cadru didactic ,desigur , doua cadre ,deci neutru ...ce tot bagati strambe ?e om si el, si ,sa nu uitam ca are doua doctorate ,si ,sa nu mai uitam ca a trait mult timp in strainatate ..e posibil ...sa mai aiba ezitari ..ca om e si el ,vorbeste mai multe limbi straine .. .insa e primul ministru care face reforme reale in invatamant ,primul care vrea macar, sa diminueze coruptia ..fiindca sistemul pute de corupt ce era si inca este !sa nu uitati asta !ori il urati ca v-a adus cu picioarele pe pamant ?ca a incercat macar, sa restabileasca ordinea ?sa inteleg ca sunteti de partea picatilor la bac care-l urasc de moarte, fiindca nu au fost lasati sa fure ?si ,fiindca li s-a spus ca mai trebuie sa si invete?probabil ca sunteti de-ai picatilor de la bac , altfel nu se explica inversunarea cu care-l panditi si ii interpretati fiecare gest fiecare rasuflare ...
    azi maine o sa ne spuneti si daca s-a dus la baie ..sau nu inca ..
    rusine sa va fie, picatilor la bac si tuturor celor care-l ponegriti pe cel care incearca sa restabileasca dreptatea si cinstea!
    chiar credeti ca nu stia in ce an s-a nascut? nemernici mai sunteti , in orice caz !!!!!!!!!!!!!!.mi- e rusine ca avem asa ziaristi de doi bani.era mai bine cu androneasca aia care vrea studenti fara bac doar ca sa le ia banii?sa nu si piarda veniturile?era mai bine cu o anarhista tampita ca aia care a desfiintat scolile profesionale absolut necesare?rusine sa va fie , va consider picatii la bac , altfel nu se explica inversunarea cu care-l urmariti !
  • +5 (5 voturi)    
    si? (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:06)

    semphora [anonim]

    care-i faza, ca n-am inteles?
  • -8 (8 voturi)    
    o mic si grandoman (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:12)

    Mosu [anonim]

    Acest om sufera de lipsa de bun simt si grandomanie. A vrut sa-si lege anul sau de nastere cu anul de infiintare a unui colegiu si uite ce a iesit...parca conta cand s-a nascut el....ca doar e o nulitate.
  • +9 (9 voturi)    
    credeam că hotnews e mai presus de A3 sau RTV (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:21)

    carla [anonim]

    ăsta e subiect de om complexat, de lucrător la antena 3 sau relitatea tv.

    nu o dată m-am bucurat și am lăudat hotnews că nu coboară ștacheta. uite că de-acum n-o să mai pot face asta.

    plus, publicarea acestei știri la "life | fun" denotă o intenție clară de batjocorire a unui om care n-are nicio legătură cu partea asta a entertainmentului.

    îmi pare rău că v-am lăudat până acum :(
  • +6 (6 voturi)    
    Ridicol (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:02)

    RT1961 [utilizator]

    Ministrul Funeriu este un om inteligent, educat si pana la o eventuala proba contrarie, integru. Cei care se gasesc sa comenteze neatentiile in exprimare sunt ridicoli, exemplul cel mai bun fiind Elena Basescu care s-a gasit sa-l ironizeze, tocmai ea care face greseli penibile nu din neatentie, ci din cu totul alte cauze... Imi dau seama in timp ce scriu ca dau prea multa atentie acestor prostii
    • 0 (0 voturi)    
      da ...elena (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:35)

      singeorz [anonim] i-a raspuns lui RT1961

      o caraghioasa si aia ..tocmai ea care, chiar ca e o inculta ,face observatii ...cumplit ,daca tacea poate mai uitam cate prostii a mai zis ,dar uite cine s-a gasit sa-l critice ??????..Doamne fereste!
  • +3 (3 voturi)    
    Cosmine cosmine cosmine.... (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:31)

    martianu [anonim]

    Tu pari a fi unul din ala care n-a luat bacu anu asta.
    Ce tot atata puneti tunurile pe bietul om doar pentru ca a iesit in evidenta cu intentiile lui de a pune Romania pe calea cea buna?

    Apropo, ramai la stirile despre muzica, ca oricum n-ai nici o tangenta si nu te citeste nimeni.
  • +2 (2 voturi)    
    Da (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:34)

    Babilou [utilizator]

    Acestea sunt greseli, dar nu grave.
    Observati ca in cazul datei nasterii, in gresala, 1941, se regasesc ciferele ce exprima aniversarea (140 de ani, deci e clar o gresala din cauza oboselii, neatentiei etc.).
    Dar e mult mai grav cand persoanele politice fac greseli de tipul actelor ratate, care ne indica cam ce au in subconstient, care e dominanta lor acolo.
    Exemplu elocvent e dl. Iliescu, la o manifestare in cinstea lui Nicolae Titulescu , in 1991. Ia cuvantul si incepe: "Ne aflam aici pentru a cinsti memoria celui care a fost Nicolae Ceaus.... aaaaa... Titulescu..."
    Rumoare in sala, murmure. A fost transmisie directa la Radio Actualitati. Acolo am auzit, poate e inregistrarea pe undeva.
    Mai sunt si alte exemple, de ex. dl. Antonescu, dar ma opresc aici.
    Mare om Freud asta.....
  • +3 (3 voturi)    
    Sincer, (Vineri, 21 octombrie 2011, 21:06)

    coseh [anonim]

    greselile nevinovate (emotii probabil) pe care le face, denota ca nu are stofa de politician, ceea ce e o nota buna pentru el. Un bun tehnocrat nu trebuie neaparat sa fie si un bun orator.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Vineri, 21 octombrie 2011, 21:19)

    Ion [anonim]

    Mult mai important ar fi ca hotnews sa se ocupe de greselile gramaticale si de exprimare pe care le face in 2 din 3 articole. Prin faptul ca este citit de mii de oameni, site-ul asta influenteaza mult mai mult opinia publica decat o face Funeriu. Treaba ministrului e sa faca strategia pentru sistemul de educatie, pentru asta il platim asta ne intereseaza.
  • -1 (1 vot)    
    E drept !!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:11)

    TEODOR [anonim]

    Un ministru ar trebui măcar să vorbească corect limba lui maternă .
  • +1 (1 vot)    
    articol (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:29)

    ady [anonim]

    nenea navodaru...si matale ai avut un plod picat la bac?
  • -2 (2 voturi)    
    si in curand i se va ridica o statuie (Vineri, 21 octombrie 2011, 23:02)

    anonimuss [anonim]

    statuia se construieste inca de aici, din indulgenta orbeasca cu care trarati subiectul. imi e rusine ca e ministrul breslei mele. evident, de pe margine, meciul e savuros.
  • +3 (3 voturi)    
    Dezamagire fata de Hotnews (Vineri, 21 octombrie 2011, 23:08)

    Colette [utilizator]

    HotNews, continuati in stilul asta si voi renunta la a va mai citi, in fiecare zi, ca pana acum... Va credeam seriosi, preocupati de o informare obiectiva si pe subiecte care sa merite sa ne pierdem timpul cand accesam site-ul dvs.! Si de ce ridicati piatra? Nu ati gresit niciodata, vorbind live, in timp ce va gandeati ce sa mai spuneti in continuare?? Sunt fractiuni de secunde in care te deconectezi din concentrare si atentie, urmand niste cuvinte - afirmatii care vin ca 'nuca-n perete'. Toti am trecut prin clipe de genul asta, asa ca nu inteleg care e problema cu dl Ministru Funeriu? E om si el, nu un computer programat sa nu greseasca nimic!
    • -2 (2 voturi)    
      unde se poate defecta un om? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 0:24)

      cocote [anonim] i-a raspuns lui Colette

      nu greseala in sine e o problema, ci faptul ca in momentele de deconectare din "concentrarea mentala" oamenii obisnuiti nu isi pierd simtul decentei si tac atunci cand nu stiu. dar la dl Funeriu nu e cazul. ati uitat de pixelul albastru si de expertul chimist care calculeaza viteza pumnului. se uita pre usor...
  • 0 (0 voturi)