VIDEO Huffington Post: Un calendar care pretinde ca prezinta preoti romani ortodocsi in ipostaze sexi face turul blogosferei

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 12:31 Life | Fun

Un calendar care pretinde ca prezinta preoti ortodocsi din estul Europei, inclusiv din Romania, in tinute sexy, face turul blogosferei, scrie Huffington Post.

Pe site-ul celor care au produs acest  calendar nu se face o referire explicita la prezenta unor preoti romani, specificandu-se doar ca este vorba despre "slujitori ai Bisericii Ortodoxe din estul Europei vorbesc cu sinceritate despre cine sunt mai departe de haina preoteasca pe care o imbraca: oameni obisnuiti cu pasiuni, placeri, interese si dorinte".

Site-ul are insa si o versiune in limba romana si calendarul este oferit spre vanzare la 10 euro sau 45 de lei.

Site-ul face si o referire la sustinerea membrelor trupei punk Pussy Riot.

Pe unele bloguri, "preotii" sunt prezentati ca fiind italieni.

























5477 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Ma indoiesc... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:36)

    Atcika [utilizator]

    Ma indoiesc ca sint preoti cei care apar in calendar...Nu ar fi riscat sa fie recunoscuti si apoi raspopiti...cred, mai degraba, ca este o satira la adresa Bisericii Ortodoxe....
  • +1 (3 voturi)    
    or fii ramasa saracii (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:07)

    gopo111 [utilizator]

    fara bani sa termine catedrala aia din bucale !!!!
  • -1 (1 vot)    
    păi da (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 16:47)

    ampersand [utilizator]

    Always popa pola!
  • -1 (1 vot)    
    Pentru catedrala, nenica! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 22:30)

    MariusParaschiv [anonim]

    Lasa-i, domne! Acel calendar arata ca popii stiu sa se si prostitueze, nu doar sa cerseasca prin oras cu pancarta de carton, sa fie pedofili sau evazionisti.
  • +1 (3 voturi)    
    pamflet? (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:50)

    omoni [utilizator]

    Deci la adresa bisericii nu se poate face un pamflet? De ce? Au o putere asa de mare? Vad ca au scos si filmuletul de mai sus, deja e vorba de cenzura.
  • 0 (2 voturi)    
    sa ne revenim (Duminică, 30 decembrie 2012, 13:51)

    bonifatie [utilizator]

    nu cred ca este vorba de cenzura, ci mai degraba de bun simt! Daca tu nu crezi in Dumnezeu, respecta-i macar pe cei ce o fac! inteleg reprosurile argumentate impotriva slujitorilor Bisericii, nu sunt infailibili! insa nu trebuie sa acceptam toate gunoaiele si bascalia pe seama Bisericii. Preoti au fost si Pr. Cleopa si Pr Arsenie Boca si multii altii si macar din respect pentru aceeia care au fost si sunt cinstiti si mai ales din respect pentru religia confratilor ortodocsi sa renuntam la bascalie! Prea ne-am obisnuit sa radem de valorile noastre, de neam si mai ales de ceea ce inca mai avem SFANT!
    • 0 (2 voturi)    
      "Respect"? (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:29)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui bonifatie

      Ce anume sa respect? Faptul ca esti adult si inca ai prieteni imaginari? Nu e nimic de respectat aici, maximum pot simti mila fata de tine, Atat.
      • 0 (0 voturi)    
        si tu esti un prieten imaginar (Duminică, 30 decembrie 2012, 21:38)

        bonifatie [utilizator] i-a raspuns lui DV

        te-a deranjat ca ti.am atras atentia sau ca nu ai dreptate? argumente!!! un adult se tine de subiect cu argumente nu cu reprosuri demne de gimnaziu (trebuie sa recunosc totusi ca esti comic- fara sa fiu ironic...faza cu "prietenii imaginari" e chiar foarte tare, dar din pacate nu e un contaargument! sa nu ne certam, hai sa dezbatem!)