Am fugit, bolnavilor!

de Mihai Morar     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2008, 10:42 Life | Fun

O sa fug. Orasul miroase a zambila, a dat coltul ierbii, magnoliul e in standby, nu mai am niciun motiv sa stau. Vreau sa manii Timpul si sa sfintesc Soarele. Oricum, afla ca Soarele nu s-a avut nicicand pe bune cu Timpul. Curgerea Lui ne-a tinut mereu departe, la ani lumina, de Astru, scrie Mihai Morar pe blogul Viata si acordeoane.

Plec fara sa-mi iau bagaje. Doar cu ce am pe mine o sa-mi incalec caii, o sa-mi stabilesc cuplul ideal la 4000 de rotatii pe minut. O sa-i dau blana pe Bucuresti-Pitesti, o sa mestec in mamaliga pe Valea Oltului si-o sa tensionez prima oara pedala de frana abia pe la Cisnadie. Acolo ma asteapta cafeaua din gradina de la Apfelhaus si-un ciobanesc mioritic, jandarmul prispei, sa-l smotocesc. Nu-mi pregatiti asternuturile, azi vreau sa dorm trantit sub mar. Iar cand ma trezesc sa ma urc in varful lui, acolo unde e semnal, si sa va sun. Voi sa fiti in meetingurile voastre plicticoase din carcerele patrate cu plasma, proiector si flipchart, eu sa va va dau strategiile peste cap: ‘’Bai, puscariasilor, a inmugurit marul. Asa, de capul lui. Anul asta ati uitat sa-l briefuiti!’’ Dupa mintea voastra marul ar trebui sa aiba fluorescente doar pe crengile orientate catre Soseaua Principala, este total antibusiness sa cheltuim resurse si pentru cracile din spate care oricum nu aduna GRP-uri fiind aplecate catre fatada pensiunii.

Hai, pa, tre’ sa inchid, mi-a venit supa de pui la ceaun. Rup o brandusa din gradina si o invart in palma cum faceti voi cu memory stick-ul cand CEO-ul stramba din nas la Powerpoint-urile voastre de 80 de slide-uri la care ati muncit atatea zile si atatea nopti incat n-ati avut timp sa vedeti ca a inflorit salcamul de sub fereastra. Sunt in treapta a patra deja si serpuiesc lenes prin padure, scot bass-ul si-l las pe Leonard Cohen sa-mi ingane ‘’Alexandra Leaving’’. Vreo trei raze de soare insinuate printre crengi imi vaneaza irisii, fac balet pe sosea, alerg mai mult pe contrasens ca nu cumva sa strivesc sub roti umbra copacilor care se tolaneste pe banda mea.

Merg linistit, cu ochii inchisi, pe contrasens pentru ca stiu sigur ca voi n-aveti cum sa apareti de dupa curba stransa. Voi sunteti acolo si va luptati cu boala. Eu iubesc fugind. De aia-i fuga sanatoasa.

Comenteaza pe Viata si acordeoane.
























3689 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Superb (Miercuri, 27 februarie 2008, 11:20)

    Razvan Alexandru [anonim]

    Desi nu sunt un fan al comentariilor ieftine de lauda, trebuie sa va felicit pentru acest mini-articol. Exprima foarte bine ceea ce simt de ceva timp incoace, desi am doar 24 de ani. De multe ori stau si ma mir cum poti sa muncesti 100 de ore pe zi si sa ajungi la 50 de ani mirandu-te ce naiba ai realizat pana atunci in afara unei functii bune si o gramada de bani pe care nu i-ai cheltuit cum si cand trebuie. Nu spun nu muncii pasionale, dar mai incetisor, coane.
  • 0 (0 voturi)    
    Fain! (Miercuri, 27 februarie 2008, 11:28)

    Sorin [anonim]

    Fain, neica! Fain de tot articolu!
    Cunosc si merii de la Apfelhaus, si supa la ceaun si prispa cu jandarm, ca mi/s din zona!
  • 0 (0 voturi)    
    a tangui, tanguire! (Miercuri, 27 februarie 2008, 13:14)

    marieclaire [anonim]

    Hei, tinerilor, chiar o luati razna sau ce? Tinjiti dupa flori de mar si cules de viorele in toiul lunii februarie? Va e greu de pe acum, cand sunteti “LIBERI ” la propriu…
    Dar ce o sa va faceti cand veti avea vreo 55-60 de ani?

    In rest, o compunere frumoasa a domnului Mihai Morar, pentru ca dorintele intime nu se tanguie nici macar pe blogur
  • 0 (0 voturi)    
    So? (Miercuri, 27 februarie 2008, 13:37)

    eu [anonim]

    Eu raman. Raman ca sa muncesc pe rupte la birou, raman sa ma inghesui cu toate domnisoarele corporate in metrou, raman sa respir aerul de Bucuresti.
    Dar voi fi inconjurat de bunii mei colegi care, cu o gluma, imi vor face munca mai usoara, voi multumi Providentei ca totusi pot merge cu metroul la servici in loc sa stau blocat cu masina in trafic si mai ales voi fi fericit ca sunt acasa in orasul meu.
    Seara voi iesi sa alerg sau sa joc fotbal, in weekend voi iesi cu prietenii la un restaurant, noaptea voi face dragoste cu prietena mea, iar a doua zi o voi lua de la cap cu munca, duduile si aerul orasului.
    Viata nu se traieste in concedii, Viata se traieste in fiecare zi.
    Tu m-ai facut "bolnav". Eu iti urez drum bun, sa conduci pe partea ta carosabila, sa nu depasesti viteza legala si sa nu bei alcool la Cisnadie.
    • 0 (0 voturi)    
      tru! (Miercuri, 27 februarie 2008, 14:23)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui eu

      frumoasa povestea lui mihai, dar mult, mult mai realista si parca mai plina de viata ce a lui "Eu"! ma regasesc mai mult in ea, cu toate ca din cand in cand oricine are nevoie de o astfel de evadare.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos...... (Miercuri, 27 februarie 2008, 13:41)

    Dana [anonim]

    Frumos si trist in acelasi timp.
    Ce pacat ca prinsi in tumultuosul vietii cotidiene, indemnati de nebunia vremurilor de a aspira cat mai sus cu orice pret, uitam sa traim cu adevarat....uitam ca ce e in jurul nostru a fost creat pentru ca noi sa ne bucuram....saraci sunt cei care au uitat ....sa traisca
    • 0 (0 voturi)    
      mediocru (Joi, 28 februarie 2008, 6:46)

      celibatar [anonim] i-a raspuns lui Dana

      mda, mi se pare o noua incercare artistica esuata. imi pare rau, dar chiar nu merge...
      • 0 (0 voturi)    
        Parere (Joi, 28 februarie 2008, 16:33)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui celibatar

        credeam ca ideea este sa iti exprimi parerea fata de articol, nu fata de comentariile mele.
  • 0 (0 voturi)    
    super fain (Miercuri, 27 februarie 2008, 14:51)

    simona [anonim]

    il urmaresc pe morar si la radio si pe TV si este a doua sau a treia oara cand citesc un articol scris de el. Si imi confirma inca o data ca scrie super bine. E totusi bine ca cineva de atrage atentia de la plictiseala si robotizarea vietii de azi. Ar fi bine sa-i si urmam exemplul si chiar sa fugim sa ne mai amintim ca mai exista si altceva pe lumea asta decat bani si munca
  • 0 (0 voturi)    
    amagiri... (Joi, 28 februarie 2008, 8:13)

    mahon66 [anonim]

    Frumoasa "compunere" dar departe de realitate. Cati dintre cei care citesc aceasta pagina de pe laptop-ul conectat wireless la internet, de pe iphone-ul lor, de pe blackberry-ul lor...ar schimba viata pe care au acum pe una descrisa in articol ? Daca s-ar ivi ocazia, ati schimba functia voastra in "corporatie", apartamentul din capitala si abonamentul gratuit la sala&masaj oferit de companie, prietenii si familia de aici... cu un loc sub meri, pentru restul vietii voastre? Imi permit sa cred ca raspunsul este "NU" la aceasta intrebare. Cunoasteti vre-un roman care sa fi renuntat dintr-un foc la "pachet" pentru a se retrage in livezi? Sigur, exista oameni care valorifica locurile romanesti asemanatoare celui descris in articol, dar aceia nu sunt romani, sunt alte "natii" care valorifica peisajul, inca netransformat, al Romaniei.

    Ne place articolul pentru ca alimenteaza ideea de escapada, apreciem valoarea sa "de weekend" dar nu ne-am pune intr-o situatie ca asta pe termen nelimitat.
    Cred ca timpul nu are puseuri, nu exista un moment potrivit sa iti traiesti viata (weekend) sau un loc potrivit - ea se traieste oriunde si oricand. Scopul meu este sa ma regasesc si in articolul d-lui Morar dar si in comentariul lui ''eu", in aceiasi saptamana :) nu doar odata pe trimestru.

    Sigur nu e textul original al cugetarii citite acum cateva zile undeva, dar merita cugetat pe seama lui: "Nu conteaza cate zile ai avut in viata, conteaza cata viata ai avut in zile"
    • 0 (0 voturi)    
      viata? (Joi, 28 februarie 2008, 17:07)

      mannu_s [anonim] i-a raspuns lui mahon66

      adevarul este undeva la mijloc. v-ati intrebat vreodata cum gandesc oamenii care isi traiesc toata viata sub livezi? ati plecat vreodata din bucuresti ca sa vorbiti cu cei de la sate, care toata ziua lucreaza in aer liber si, dupa ce mananca pita cu slanina si oua fierte cu ridichi la pranz in camp, se odihnesc sub marul inflorit? le-ati suportat vreodata privirea plina de invidie? asa cum voi tanjiti la livada inflorita, asa tanjesc si ei la apartamentul din oras, la 5 minute distanta de farmasia non-stop, hypermarket de mii de metrii patrati, masa la restaurant si o ora de masaj la salon....
      ei, cei din livada inflorita viseaza sa traiasca la oras. unii poate nu recunosc dar sunt putini cei care sunt sinceri cand spun ca nu vor la oras.

      viata la tara este grea! Nu e idilica, precum poezia lui George Cosbuc. este excelenta pentru a evada, in weekend, in vacanta. Dar, du-te la tara si stai 2 saptamani si sa vedem daca mai rezisti si o a treia. La fel si oamenii din livada inflorita, daca ii aduci la oras, rezista cel mult 2 saptamani. Apoi fug inapoi acasa. Pentru ca acolo sunt obisnuiti, pentru ca aia este viata lor, asa cum asta este viata noastra!

      Eu am crescut acolo, in livada si am visat mereu sa ajung aici, in birou. Acum imi este dor de livada, asa cum ii este si lui Morar, care a crescut probabil tot acolo. Dar, intrebati-l, de ce nu renunta la emisiunea lui de succes de la radio, la blogul lui, la viata asta? pentru ca nu poate!

      Eu sper ca voi putea sa ma intorc o data si-o data... Cand voi fi obosit si voi fi epuizat toata energia. Pentru a imbatrani frumos, in livada inflorita...
      Va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    E timpul sa iei o pauza (Joi, 28 februarie 2008, 8:42)

    Claude [anonim]

    Emisiunile tale sint din ce in ce mai proaste....
  • 0 (0 voturi)    
    live your life (Joi, 28 februarie 2008, 13:20)

    sandy [anonim]

    Viata e cum o vedem noi....poate fi frumoasa oriunde am fi .....
  • 0 (0 voturi)    
    nu-mi place, (Joi, 28 februarie 2008, 22:58)

    amidona [anonim]

    ba, mai mult , ma dezgusta teribil mazgaliturile astea de rebel puber, fara cauza.