Revelatia unui cercetator israelian: Moise era drogat

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2008, 17:47 Life | Fun

Aparitia de pe Muntele Sinai
Foto: sacred-texts.com
Aflat pe Muntele Sinai, Moise a consumat substante psihotrope atunci cand a primit de la Dumnezeu tablele cu cele 10 porunci divine. Cel putin asta afirma un cercetator israelian intr-un studiu publicat saptamana aceasta.

"La acea vreme se foloseau frecvent astfel de substante in ritualurile religioase", sustine Benny Shanon, care preda psihologie cognitiva la Universitatea Ebraica din Ierusalim.

"Cat despre experienta lui Moise pe Muntele Sinai, a fost ori un eveniment cosmic supranatural, ceea ce nu prea cred; ori un mit - pe care iarasi nu-l cred; ori varianta finala, care e destul de veridica, si anume un eveniment in cadrul caruia Moise si poporul israelian au fost sub influenta narcoticelor", a afirmat Shanon pe postul national de radio.

"Probabil ca Moise era drogat atunci cand a vazut tufisul acela inconjurat de flacari, dar care nu ardea", a sugerat Shanon, care sustine ca a incercat chiar el astfel de substante.

"In Biblie se spune ca oamenii vad sunete, iar acesta este un simptom clasic", sustine Shanon, referindu-se la ceremoniile religioase din Amazon, in care oamenii folosesc droguri care ii fac sa "vada muzica".

Conform afp.google.com, profesorul a vorbit despre propria experienta atunci cand a folosit ayahuasca, in timpul unei ceremonii religioase in Brazilia. Ayahuasca este o planta psihotropa cu efecte puternice. "Am avut viziuni care aveau conotatii spiritual-religioase", a spus Shanon.

El sustine ca efectele psihedelice ale plantei ayahuasca sunt comparabile cu cele produse de scoarta de salcam, care este des mentionata in Biblie.
























10467 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 4 martie 2008, 18:27)

    michelle [anonim]

    super marfa descoperirea. in sfarsit adevarul iese la iveala despre toata abureala asta religioasa.
    • 0 (4 voturi)    
      moise (Miercuri, 5 martie 2008, 8:31)

      don [anonim] i-a raspuns lui michelle

      Pentru mintea ingusta a unora, elucubratiile un ui drogat (chiar el a reconoscut-o) reprezinta o descoperire...
      • -1 (1 vot)    
        moise :) (Joi, 6 martie 2008, 0:30)

        cezar [anonim] i-a raspuns lui don

        sa intelegem ca tu esti una din mintile 'luminate' care cred ca lumea are doar cateva mii de ani vechime sau ca universul a fost creat in...7 zile?
        :)
  • 0 (4 voturi)    
    drogu lu peshte (Marţi, 4 martie 2008, 18:45)

    Codruta [anonim]

    Si ce drogu lu peshte ii trebuia, pe un munte cu vulcanism activ, probabil plin de fisuri prin care ieseau din greu gaze toxice sau, ma rog, care macar produc efecte asupra psihicului (vezi CO2 care, in cantitati nu foarte mari, provoaca euforie)?

    In Dumnezeu crezi sau nu crezi, nu te apuci sa cauti explicatii "stiintifice"; ce e "stiintific" nu mai e "sacru", nu mai e "minune" samd....!
    • +1 (7 voturi)    
      codoiul si Codruta euforica toata (Marţi, 4 martie 2008, 22:52)

      dff [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      daca-ti bag 1000 ppm de codoi pui pariu ca nu devii euforica? ba chiar nici 2-3000 nu te binedispun. Fato, daca nu stii, de ce te bagi?!
    • 0 (0 voturi)    
      in principiu (Miercuri, 5 martie 2008, 18:45)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      ai dreptate... in afara de chestia cu CO2. Ala provoaca asfixie... azotul provoaca euforie... de unde si expresia "betia adancurilor" provocata de dizolvarea azotului in sange
  • 0 (8 voturi)    
    mi se pare normal (Marţi, 4 martie 2008, 18:54)

    mutu [anonim]

    Cred si eu ca era drogat, altfel cum ar fi putut sa vina cu aberatia aia, sa nu fii desfrinat :D
    • 0 (2 voturi)    
      frate.... esti dus (Miercuri, 5 martie 2008, 9:59)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mutu

      frate ...esti dus...moise a fost cineva si nu poti tu sa afirmi ca era un drogat....tu nici nu sti despre ce e vorba
  • +2 (2 voturi)    
    isi da si el cu parerea (Marţi, 4 martie 2008, 18:59)

    dan [anonim]

    si cu alcoolul ai viziuni.omu spune ce crede el.niste bazaconii mai mari ca el.inainte de darea legii pe sinai poporul a facut o pregatire speciala, nu s-a drogat. poate s-a drogat el de a ajuns la concluziile astea aiurite.
  • +2 (8 voturi)    
    oare chiar asa sa fie? (Marţi, 4 martie 2008, 19:01)

    CIprian M [anonim]

    chiar asa sa fie, baieti? Mai degraba cred ca afirmatiile asa/zis stiintifice sunt o abureala mare. Oricum, cercetatorul acesta are mintea intunecata pt ca el loveste in fundamentul natiunii sale, in momentul nasterii, a constituirii, a primirii constitutiei, adica a Celor 10 porunci. Maine/poimaine, tipul acesta o sa zice ca de fapt Moise nici n/a existat, ca de fapt nici poporul Israel n/a existat si ca nici el, Benny Shanon nu exista.... nimeni nu poate sti daca nu cumva el minte cand sustine ca a avut vedenii religioase....

    Eu cred ca momentul cu Moise a fost intocmai precum in Biblie pt un singur motiv... poporul Israel exista pana astazi, la fel ca atunci... in timp ce contemporanii lor de atunci s/au pierdut in istoriei. Nici un popor nu putea exista atat in timp fara o astfel de nastere, fara un astfel de DUmnezeu si fara astfel de legi si porunci... Noi beneficiem pana azi de beneficiile culturii iudeo/crestine!
    • 0 (4 voturi)    
      extraordinar !!!! (Marţi, 4 martie 2008, 23:26)

      tommy [anonim] i-a raspuns lui CIprian M

      pana unde sunt anumiti oameni in stare sa mearga doar pt a se face cunoscuti ....iar voi acei ce nu credeti in D-zeu ...in ce credeti atunci ....?..ce reprezinta pt voi viata asta efemera..daca nu credeti in viata de dupa moarte...daca nu credeti in D-zeu ...daca nu credeti in nik ..la ce bun ..sa mai traiti ..cativa zeci de ani(absolut insignifiant in raport cu eternitatea..)....Pocaiti-va si cautati l pe D-zeu inainte de a fi prea tz..Sfarsitul e Aproape...Semnele Apocalipsei au aparut..de foarte mult timp..
      • +1 (5 voturi)    
        disperatule (Miercuri, 5 martie 2008, 7:44)

        x-lescu [anonim] i-a raspuns lui tommy

        Nu mai fi (fiti) atat de disperati dupa viata de apoi.Asumati-va propria persoana si propria soarta aici si acum. Nu va mai pacaliti singuri. Puteti trai o viata frumoasa, de zi cu zi, aici si acum chiar daca nu aruncati cu bani in stanga si dreapta.Depinde de voi cum. Universul a existat inainte de aparitia omului si va exista si dupa disparitia lui.Disperarea de a da un sens vietii noastre ne face sa inventam zei in cer. Viata are sens in ea insasi aici si acum nu dupa moarte in cer.
        • -1 (1 vot)    
          X-ulescu-le esti ... (Miercuri, 5 martie 2008, 10:41)

          Romanul [anonim] i-a raspuns lui x-lescu

          de-a dreptul jenant!

          Se vede ca ai invatat sa-ti "ssumi" prostia.

          Te dai mare cu ea!

          Nu esti chiar asa de mare!
          • +1 (1 vot)    
            pt Romanul. (Miercuri, 5 martie 2008, 15:43)

            unu [anonim] i-a raspuns lui Romanul

            ...nu tovarase, tu esti de-a dreptul jenant;

            logica ta ingusta nu poate pricepe un simplu punct de vedere care nu este conform convingerilor tale de om limitat;

            si cum nu te duce capul sa combati afirmatiile lui x-ulescu tot ceea ce poti face e sa improsti cu noroi si sa afisezi un aer de pseudo-superioritate....deh... prostul daca nu e si fudul...
    • 0 (2 voturi)    
      CORECT! (Miercuri, 5 martie 2008, 10:40)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui CIprian M

      Cel mai pertinent comentariu.

      HotNews a luat-o rau pe aratura si militeaza pentru eliminarea si zdruncinarea credintei crestine!

      Apocalipsa se apropie!
      • +3 (3 voturi)    
        incorect (Miercuri, 5 martie 2008, 16:39)

        alt roman [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        Nu hotnews militeaza pentru eliminarea si zdruncinarea credintei crestine. Ei doar preiau si traduc stirile care circula prin agentiile de presa internationale. Articolul asta nu l-au inventat ei si nici nu sunt declaratiile lor, ci ale profesorului respectiv. Toate manevrele de manipulare media sunt generate de grupurile de interese "din umbra", in majoritate evrei (nu ca as avea ceva cu poporul evreu, ci numai cu cei care ii/ne manevreaza)
  • +6 (8 voturi)    
    super marfa (Marţi, 4 martie 2008, 19:06)

    sandro [utilizator]

    In cazul acesta Moise a fost chiar tare. Fara ajutor divin si drogat fiind in majoritatea timpului, a reusit sa dea de mancare si de baut unui popor in mijlocul desertului timp de 40 de ani.
    Daca tot am aflat cum se obtine drogul poate dam si la conducatorii de acum si scapam de toate problemele. ;)
    • +3 (3 voturi)    
      Poporu' (Marţi, 4 martie 2008, 19:57)

      Sharon Shalom [anonim] i-a raspuns lui sandro

      Imi place cand vad un raspuns echilibrat, destept si care are si umor. Cred ca ai spus esentialul.
    • -1 (7 voturi)    
      pai DC nu... (Marţi, 4 martie 2008, 21:19)

      jagga [anonim] i-a raspuns lui sandro

      pai de ce nu iei à la lettre si alte carti.... nu numai biblia? Poti sa crezi si in legendele olimpului sau in coran...
      Chiar crezi in povesti cu indivizi care stau un an in burta unei balene...sau 40 de ani in desert...
      Hai sa fim seriosi.
      Basme.... atata tot....
      Problema e ca daca sunteti cativa care credeti in povesti cu zane, ghicit in zat de cafea sau in stele.... credeti ca aveti dreptul de a impune si asta altora.
      • +1 (3 voturi)    
        Apel (Miercuri, 5 martie 2008, 10:43)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui jagga

        Se vede ca nu prea ai citit.

        N-ar fi rau sa incepi chiar de acum.

        Citeste absolut ce doresti insa fata de Biblie, Cartea sfanta, apropie-te cu teama si reverenta!
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 4 martie 2008, 19:29)

    Nautilus [anonim]

    Asta explica de ce Dumnezeu i-a facut pe evrei sa rataceasca 40 de ani printr-un pustiu nu mai lat decat judetul Prahova: sa se trezeasca de sub efectul drogurilor :))))

    ~Nautilus
    • +1 (3 voturi)    
      sarumina :) (Marţi, 4 martie 2008, 20:11)

      andi [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      si uite asa risul ajuta la sanatate :)))))))

      da ce, e asa noua explicatia asta "stiintifica" ? :) eu am citit-o pe undeva mai demult si pina una alta, probabil este si perfect valabila :)
  • +1 (5 voturi)    
    terminati mai odata cu prostiile (Marţi, 4 martie 2008, 20:44)

    cucu [anonim]

    aratati-mi si mie
    1. un drogat care corupe un faraon egiptean sa ii lase pe robi in vacanta
    2. un drogat care sa conduca un popor intreg prin desert...
    3. cum e posibil ca un drogat sa stea 40 de zile pe varful unui munte... si sa se mai dea si jos de acolo?
    4
    Chestia e ca stiinta totdeauna e cu un pas in urma religiei. (stiinta zice ca ne tragem din maimuta) => daca e adevarat toti suntem niste maimutoi nu? pacat ca am ajuns mai rau ca niste maimute
    • 0 (2 voturi)    
      desert (Marţi, 4 martie 2008, 21:21)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui cucu

      gandeste-te cat timp au stat aia in desert!!!!
    • -1 (5 voturi)    
      ? (Marţi, 4 martie 2008, 21:31)

      Sebi [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Tu de unde sti ca toate alea is adevarate? Poate is niste abureli, cum ii o mare parte din "Biblie". :-/
    • 0 (4 voturi)    
      interesant:)) (Marţi, 4 martie 2008, 23:38)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui cucu

      nu ca as fi de acord cu afirmatiile evreului, dar iti raspund la intrebari

      1. un drogat poate fi foarte convins ca ceea ce a vazut cand era sub influenta dorgurilor a fost treaba reala (vezi experimentele americane din anii '70 cu LSD - conceput pt alcoolisti)
      2. un drogat a condus toata lumea la razboaie nimicitoare (Bush)
      3. cum e posibil ca un drogat sa bage zilnic doze dar a doua zi stie unde sa mearga sa isi cumpere altele?
      4. teoria lui darwin e invechita. teoria ca oamenii sunt un experiment al extraterestriilor prinde tot mai mult in lumea stiintifica :)
    • +2 (2 voturi)    
      @cucu (Miercuri, 5 martie 2008, 11:36)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui cucu

      1. Iliescu, cu drogu' comunismului in vena, a corupt juma' de Romanie sa-l voteze;
      2. Iliescu din nou. Ne-a condus fix prin desert;
      3. Iliescu iar. Si a stat nu 40 de zile ci trei mandate. Si s-a dat jos fiindca nu a putut sa modifice constitutia.
      4. pai din ce crezi ca se trag toti astia care l-au votat pe iliescu? Pai nu din maimutze?
  • -1 (3 voturi)    
    hahaha...pai era firesc... (Marţi, 4 martie 2008, 21:12)

    jagga [anonim]

    cine se mira....
    Dacii ardeau tot feluri de ierrburi... si intrau in transa
    Pai cum sa nu!!
    Altfel cum ai putea sa vezi un om mergand pe ape.... sau te mai miri ce!
    Fumau ceva de calitate... si mai apoi dadeau legi!
    Macar de ar face si parlamentarii nostri asa!
    hihihihihi
    • -1 (1 vot)    
      :)) (Miercuri, 5 martie 2008, 9:34)

      nene [anonim] i-a raspuns lui jagga

      mi-ai inveselit ziua, jagga.
      cheers!
  • 0 (4 voturi)    
    Deci... (Marţi, 4 martie 2008, 21:18)

    kadaffy [anonim]

    1.Multumesc Tiby pt link.
    2. Ayahuasca este una dintre cele mai importante substante psychedelice existente si disparute, in momentul de fata.
    Existente pentru ca este consumata in cursul unui ritual foarte complex care necesita saptamani intregi de pregatire psihica si spirituala;
    Disparuta pentru ca efectiv "nu mai exista ".
    Acest "nu mai exista" nu inseamna neaparat ca nu este inca consumata de catre "populatiile ascunse ale Amazonului".
    Acum, daca vorbim despre aceasta substanta, trebuie mentionat ca este extrasa din anumite plante specifiice si chiar dintr-o anumita specie de broaste ( foarte multa detalii, probabil nu au rost...)
    In conditiile in care domnul Moise era un fel de alchimist, sau pe domnul munte Sinai clima este amazoniana, broscutele cu pete galben-maroni
    ( specie otravitoare de altfel) pot "oracai" in voie, atunci da, se prea poate.
    Dar altfel... nu prea are cum.
    No, pana la urma domnul Benny Shanon, ar trebui intrebat daca a consumat cumva aceasta minunata substanta de care din pacate prea putini se pot bucura....

    3.Asteptam noutati, NU... ?!
    • -1 (3 voturi)    
      asa, ia sa vedem.... (Miercuri, 5 martie 2008, 1:10)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui kadaffy

      Incepem cu:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca
      http://en.wikipedia.org/wiki/Banisteriopsis_caapi

      Ce faci domne? Ne servesti brasoave?Broaste? Inteleg ca mitomania ai capatat-o la biserica, fiind si mediu propice, da mata esti prost daca crezi ca te credem.
      Ayahuasca exista bine mersi si probabil plante similare exista si prin zona europeana/biblica/etc, (http://en.wikipedia.org/wiki/Harmal , http://en.wikipedia.org/wiki/Passion_flower); asa ca bullshitu asta sa-l servesti rudelor de gradul unu.
      • +1 (3 voturi)    
        Ayahuasca (Miercuri, 5 martie 2008, 10:17)

        r [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Eu am baut Ayahuasca in Peru, celor care scriu aberatii in articole si pe forum, le dedic o epigrama a lui Pastorel:
        http://www.istorii.ro/2007/09/27/scriitorii-sub-comunism/#more-325
      • 0 (0 voturi)    
        OMG (Miercuri, 5 martie 2008, 12:38)

        kadaffy [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Prietene, daca tu citesti despre ayahuasca in wikipedia esti foarte tare.Inseamna ca tot ce am citit eu pe pana acum in " The Vault of E..... " e o prostie.
        Broastele respective contin DMT, substanta care este continuta si de plantele din care se prepara ayahuasca.Nu peste tot cresc plantele alea.
        Da, probabil si in romania post creste plante din care sa prepari ayahuasca, dar pana sa le descoperim ....
        Orikum, prietene "farmanx" pune si tu mana pe un documentar mai underground sau pe un site de capatai, nu de capatat;)
        • 0 (0 voturi)    
          De asteptat (din partea unui dreptcredincios) (Miercuri, 5 martie 2008, 16:04)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui kadaffy

          Sa stii ca nu citesc Libertatea, nici Dracula sau mai stiu eu ce din ce tabloid iti selectezi informatiile si iti intaresti credinta.
          Citesc surse recunoscute pe plan mondial. Stiu ca pentru voi cei care credeti tare, da tare de tot, este o blasfemie si un pacat de moarte dar pur si simplu nu pot sa citesc junk! Sorry.
          Deci citeste tu, si zi-ne si noua sa mai râdem.
          Si sa stii ca ai potential ca umorist, numa ca as fi preferat niste linkuri (underground, wow!), ceva acolo, nu texte de scoala primara.

          PS:
          Uite: http://www.britannica.com/eb/article-9039292/harmine
          Daca nici astia nu ti se par credibili, mai du-te...
    • -1 (1 vot)    
      Esti dus (Miercuri, 5 martie 2008, 10:45)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui kadaffy

      rau cu pluta!
  • -1 (3 voturi)    
    suntem niste handicapati? (Marţi, 4 martie 2008, 21:41)

    ateul [anonim]

    hai ca este tare faza.sa va mai spun un lucru nu stiu despre el prea multe pt ca nu am citit biblia(si cand am intrebat de profesoara mea nu mi-a dat raspunsul) din cate stiu eu adam si eva au avut 2 baieti cain si abel,intrebarea este cum s-au inmultit astia?unii or sa spuna ca au facut ceva cu eva ei si daca au facut ceva cu eva si aceasta ar fi daruit o fata, fata aia era handicapata pt ca se zice ca daca o faci cu vreun neam de gradul1 ori nu vor trai ori vor iesi handicapati.deci suntem niste handicapati sau nu,sau minciunelele incep sa iasa la iveala.
    • 0 (2 voturi)    
      no offence (Miercuri, 5 martie 2008, 10:02)

      SM [anonim] i-a raspuns lui ateul

      deci mi se pare ok cand oamenii discuta si argumenteaza chiar daca nu ajung la aceiasi concluzie. dar cand ne dam cu parerea fara sa cunoastem (de fapt si spunem lucru asta: n-am citit, nu ma intereseaza, dar lucrurile stau asa) dovedim ignoranta si incompetenta. se adreseaza multor de aici de pe forum. si din pacate unii care posteaza doar de placere mai sunt si votati cu + de altii. spune ceva despre noi asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Citeste si vei afla (Miercuri, 5 martie 2008, 10:47)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui ateul

      Doar primele 10 capitole din Geneza (Facerea) si vei gasi raspunsul. Nu-ti ia mai mult de 20 minute!
    • 0 (0 voturi)    
      precizare (Miercuri, 5 martie 2008, 12:17)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui ateul

      E important ca ateii sa stie despre ce vorbesc. In biblie adam si eva au avut si "fii si fiice". Povestea cu adam si eva este clar absurda dar e mai usor sa combati ceea ce cunosti.
      • 0 (0 voturi)    
        cu sora, cu fratele (Miercuri, 5 martie 2008, 16:16)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui ateu

        Tot "in-breeding" se cheama, si rezultatele le vedem si azi la diversi "ferventi", ca sa le zic asa...
        Teoria cu 2 parinti primordiali e o prostie mai mare decat toti spalatii pe creier la un loc. Neamu ala ar fi tinut probabil vreo 4-5 generatii, cel mult, pana ar fi inceput sa degenereze genetic si sa moara pur si simplu.
        Deci e la fel de absurd si cu "fii si fiicele".
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Miercuri, 5 martie 2008, 20:09)

          ateu [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

          Stiu ca e absurd, doar ca un contraargument la probleme religioase trebuie sa fie foarte bine argumentat si la obiect. Pana la urma ne adresam unor oameni care cred neconditionat in ce scrie in textele sacre.
          • -1 (1 vot)    
            Vorba romaneasca (Joi, 6 martie 2008, 6:07)

            fatmanx [anonim] i-a raspuns lui ateu

            ...zice ca "..dai porcilor portocale".
            Argumentat si la obiect, ce? Pana si in documentatia lor scrie ca incestul e rau si n-ar trebui practicat.
            Sa fim seriosi, la halul de tampenie pe care il manifesta aceste fiinte, argumentele sunt inutile. Insasi invatatura lor de baza neaga conceptul de argument, deci nu vad cum se pot convinge acesti rednecks despre orice altceva scrie in fituica lor sfanta.
            Cel mai frustrant mi se pare faptul ca putorile se bucura si profita azi exact de rezultatele muncii celor pe care i-au ars pe rug/ucis/etc in vechime si nu numai. Cum ziceam, daca esti asa credincios, treci si locuieste in bordei, fara electricitate si incalzire, mancare si in general nimic obtinut cu ajutorul stiintei (pe care o tot injura ei) ca doar e lucratura satanei, nu?

            Uitandu-ma la ei totusi vad ca Darwin a a vut dreptate, mocofanii astia sunt niste maimutoi, fac si ei ce vad la stapani.
    • 0 (0 voturi)    
      degenerare genetica (Miercuri, 5 martie 2008, 15:24)

      biologu [anonim] i-a raspuns lui ateul

      gluma sau nu, dar daca consideri ca intr-adevar oamenii descrisi in biblie au existat, atunci o sa constati ca primul om a trait in jur de o mie de ani, urmatorul a trait cu vreo suta de ani mai putin, urmatorul cu inca o suta de ani mai putin, si tot asa pana s-a ajuns la generatia mai "recenta" a lui avraam, care a trait 150 de ani.
      nu e asta dovada suficienta de "degenerare genetica" datorata procrearii cu rudele apropiate?
      deci raspunsul este: da, noi suntem foarte degenerati comparativi cu adam si eva...
  • 0 (6 voturi)    
    nelutu c (Marţi, 4 martie 2008, 23:03)

    buta ioan [anonim]

    poruncile primite de Moise reprezinta legea morala naturala descoperita de Dumnezeu omului.
    Cine a scris in inimile oamenilor legea morala naturala, daca nu insusi Dumnezeu?
    Daca Moise era drogat, precum este cel ce sustine acest lucru, atunci sigur nu primeam o lege morala vesnica care este izvorul a tot ceea ce exista, a ordini firesti si spiritual- morale.
    Sau poate acest Sharon va spune in viitor ca si Dumnezeu era drogat........
    • 0 (2 voturi)    
      buta ioan (Miercuri, 5 martie 2008, 14:47)

      Sickboy [anonim] i-a raspuns lui buta ioan

      cred ca mai simplu ar fi sa spunem ca dumnezeu nu exista. iar legiile lui moise sunt morale dar nu vesnice.
    • +1 (1 vot)    
      despre codul lui hammurappi ai invatat la istorie? (Miercuri, 5 martie 2008, 15:41)

      hammurappi [anonim] i-a raspuns lui buta ioan

      probabil ai invatat la istorie despre cel mai vechi cod de legi descoperit in mesopotamia, codul lui hammurappi. asta a fost cu vreo o mie de ani inaintea lui moise.
      ceea ce nu se preda insa la scoala este modul in care a fost "scris" si prezentat oamenilor acest cod de legi: hammurappi s-a suit pe muntele lor sfant si acolo i-a vorbit Zeul Soarelui, si i-a dat niste tablite cu legile pentru popor. iti seamana cu ceva cunoscut? :D
      deci sunt 2 posibilitati:
      - ori dumnezeu i s-a aratat intai lui hammurappi si peste o mie de ani i s-a aratat lui moise
      - ori moise a inventat toata povestea, copiind-o de la istoria pe care o invatase in timpul cat a crescut in casa faraonului (si unde probabil a beneficiat si de o educatie pe care numai 1 la 10 mii dintre locuitori o primeau)

      oricum, pentru cine vrea sa afle mai mult, cititi aici http://www.theology.edu/egypt3.htm
  • -2 (6 voturi)    
    In zilele de pe urma.... (Marţi, 4 martie 2008, 23:30)

    ITB-isti [anonim]

    am doar cateva cuvinte pentru acest profesor......prea multa intalepciune prosteste la unii si asta se pare ca si in cazul lui. Si nu poti sa faci astfel de afirmatii daca nu ai dovezii istorice nu personale. Orice drogat si betiv poate sa spuna ca are vedeni si alte celele, pentru ca chiar Biblia spune ca mustul si vinul iti sucesc mintile. Asa ca...... moise in pustie de unde a avut el cu ce a putut el sa se drogheze si mai ales sa aibe parte si de celelalte!!..... In fine.. unele chestii chiar nu merita sa iti bati capul cu ele....
    • 0 (2 voturi)    
      @ITB-isti (Miercuri, 5 martie 2008, 11:42)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ITB-isti

      "prea multa intelepciune prosteste la unii"
      Si, in cazul tau, prea multa prostie te inalta. La cer. Pa!
  • -1 (5 voturi)    
    daca... (Miercuri, 5 martie 2008, 0:36)

    jagga [anonim]

    Daca doamne-doamne le-a facut el pe toate.... inseamna ca a facut si canabisul...... ca sa se poata bucura omenirea de el...:)) iar Moise a bagat si el cateva jointuri si a avur mari revelatii... ce-i rau in asta?
    si inca ceva. Deplorabil stilul in care este scris articolul... in stil Dan Senzationescu.
    Pt ceva mai de calitate recomand:
    http://www.lefigaro.fr/culture/2008/03/04/03004-20080304ARTFIG00553-moise-a-t-il-hallucine-les-commandements-.php
  • +2 (4 voturi)    
    brigada antigroguri (Miercuri, 5 martie 2008, 1:48)

    acciduzzu [anonim]

    1) daca consumi droguri si vezi viziuni nu inseamna ca oricine are viziuni a si consumat droguri
    2) Moise pe Sinai este doar o bucatica din intregul traseu care a pornit din Egipt; pt cei care cred totusi ca faptele din Biblie au si acoperire istorica (si eu tind sa cred) un om drogat nu poate provoca asa din senin cu de la sine putere, cele 7 plagi sau mai mult sa despice Marea Rosie pentru poporul evreu
    3) paradoxul este ca autorul acestui studiu este un evreu? as fi inteles sa fi fost eventual Ahmadinejad sau cineva din zona ;)
  • 0 (2 voturi)    
    R US I NE ! (Miercuri, 5 martie 2008, 7:33)

    Mihai [anonim]

    Alt articol defaimator impotriva religiei !
    Se vede de la o posta ca este "comandat" de cei ce nu au frica de Dumnezeu....
    Tineti-o tot asa si veti ajunge in IAD !
    Si cine face asta ? Un parlit de jidan, care nu crede in IIsus..... el fiind de religie mozaica.... Chiar si aseara, tancuri israeliene au invadat alta tara? Stiati cat de cruzi sunt evreii ? Uitati-va la stiri.... Daca un palestinian face o prostie, Evreii vin si demoleaza casa celui implicat... si cate si mai cate...
    Ei nu sunt drogati cand fac asemenea lucruri ACUM? Ei detin controlul mondial si acum vor sa detina si controlul religiei? Tot evreii au anuntat anul trecut ca au gasit mormantul Domnului.... Si? .....balon de sapun, toata lumea a zis ca e o facatura ...... Asadar atentie la aceasta specie de oameni .... sunt foarte periculosi....
    • 0 (2 voturi)    
      iubeste-ti aproapele (Miercuri, 5 martie 2008, 9:27)

      jagga [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Iubeste-ti aproapele.... chiar daca e evreu (jidan ... spun doar antisemitii)! Nu prea dai dovada de credinta dreapta!!! halal crestin (ortodox ... pe deasupra)
      Realizezi ca el crede la fel de tare in religia lui precum tu in a ta!?! Ce te face sa crezi caii esti mai presus ?
    • -1 (3 voturi)    
      atentie, antisemiti pe forum! (Miercuri, 5 martie 2008, 10:26)

      israel is real [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      A nu se lasa la indemana oamenilor de bun-simt. Mihai, tu insuti porti un nume de "jidan pirlit", imbecilule!
      Probabil ca n-ai cunoscut niciun evreu, si te simti foarte rrrrroman verde. Afla ca reactiile tale poarta un nume in clasificarea psihopatiilor. Ca tratament, iti recomand o luna de trait in Ghaza, alaturi de palestinieni, si te vei vindeca. Definitiv.
    • -1 (3 voturi)    
      carevasazica (Miercuri, 5 martie 2008, 10:27)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Jidanii asa rai cum or fi ei sunt mai putin periculosi decat prostia umana, care se pare ca se intinde ca râia in lume. In alta ordine de idei, e mai usor sa lupti impotriva tancurilor decat impotriva prostiei, deci eu prefer jidanii.

      Si de cand mama dracu a avea frica de ceva este un lucru pozitiv? Maimutoiule, confirmi teoria lui Darwin!

      Sanatate!
    • +1 (1 vot)    
      FOARTE CORECT, MIHAI! (Miercuri, 5 martie 2008, 10:49)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Am vazut exact acelasi lucru!

      Mare rusine pentru acest popor care este furat pe fata!
    • +1 (3 voturi)    
      evreii nu sunt niste sfinti.... (Miercuri, 5 martie 2008, 14:30)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      dar ca sa fii pe camp sau in livada si sa muncesti sa-ti castigi cu sudoare painea si niste puturosi imputiti sa traga in tine cu rachete sau sa-ti omoare copii sau parintii in autobuze nu crezi ca te aduc la disperare si la fapte dure?
    • 0 (0 voturi)    
      carevasazica, iar (Miercuri, 5 martie 2008, 18:45)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Jidanii asa rai cum or fi ei sunt mai putin periculosi decat prostia umana, care se pare ca se intinde ca râia in lume. In alta ordine de idei, e mai usor sa lupti impotriva tancurilor decat impotriva prostiei, deci eu prefer jidanii.

      Si de cand mama dracu a avea frica de ceva este un lucru pozitiv? Maimutoiule, confirmi teoria lui Darwin!

      Sanatate!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa crezi sau sa nu crezi? (Miercuri, 5 martie 2008, 8:49)

    CRISTI [anonim]

    Credinta este sa crezi ceea ce nu vezi,Rasplata este sa vezi ceea ce ai crezut.
  • -2 (2 voturi)    
    sunt uimit (Miercuri, 5 martie 2008, 9:33)

    morse [anonim]

    Ma chinui sa inteleg dar nu prea reusesc. Suntem un popor de : "ortodocsi adevarati", care se trag din daci, cei mai convinsi dintre adeptii zeilor supranaturali, cotropiti de romani, inaintasii italienilor care sunt catolici convinsi, am stat sub cizma mamei Rusia cateva zeci de ani in care am invatat ateismul si ne-am revenit la o stare de confuzie generala in ceea ce priveste credintele. In aceste conditii comentam cu rost si fara rost tot ceea ce inseamna stiinta raportata la religie, acceptam ca miei indoctrinarea copiilor in scoli cu "materia - Religie Ortodoxa" si lasam in plata domnului cele cateva sute de politicieni care ii dau cu biserica nationala dar uita de "mesajele sfinte". Ma intreb ce urmeaza daca tot am renuntat si la teoria evolutionismului? Sa acceptam ca doamne doamne este cel care hotaraste in numele nostru, daca da bine o ok iar daca nu atunci nu e vina noastra iar parlamentarii sunt reprezentantii lui pentru ca au lagaturi atat de stranse cu biserica? Mai ganditi-va! Noi ne-am dus dracului dar vin din urma neste copii pe care ii trimitem intr-o lume halucinanta si halucinogena!
  • -1 (1 vot)    
    evreii de azi... (Miercuri, 5 martie 2008, 9:36)

    mircea [anonim]

    Sunt cu totul alt popor fata de cel Ales. As spune chiar ca sunt la polul opus. Ei nu mai au inainte pe Domnul, ci pe al negru. Sunt o unealta, care executa un plan al carui rezultat este instaurarea guvernului mondial, distrugerea statelor unite. Posibil sa bat camplii, dar tare mi-e teama ca asta e directia in care ne indreptam.
  • +1 (1 vot)    
    libertate de exprimare (Miercuri, 5 martie 2008, 9:53)

    tot DUMENZEU [anonim]

    catre persoana care verifica mesajele:
    foarte interesant. sunt curios daca va aparea articolul anterior. care sunt criteriile dupa care le dati spre publicare ? asta se cheama cenzura baieti si daca va dati tare democrati ar trebui sa va documentati cum ar trebui sa faceti treaba asta fara sa puta a cenzura pe criterii diverse
    • +1 (1 vot)    
      pai daca injuri (Miercuri, 5 martie 2008, 10:30)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui tot DUMENZEU

      Iti spun din proprie experienta ca daca iti dai drumu la gura pe hartie astia te cenzureaza; ma rog, e vorba de standardele fiecaruia, daca li se pare lor ca esti prea spurcat in mesaj nu te publica.
  • 0 (2 voturi)    
    Luati aminte! (Miercuri, 5 martie 2008, 10:09)

    Anca Stati [anonim]

    Sfânta Evanghelie după Marcu
    "Cap. 13
    31. Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
    Faptele Sfinţilor Apostoli
    ap.5
    " Şi ridicându-se în sinedriu un fariseu, anume Gamaliel, învăţător de Lege, cinstit de tot poporul, a poruncit să-i scoată pe oameni afară puţin,
    35. Şi a zis către ei: Bărbaţi israeliţi, luaţi aminte la voi, ce aveţi să faceţi cu aceşti oameni.
    36. Că înainte de zilele acestea s-a ridicat Teudas, zicând că el este cineva, căruia i s-au alăturat un număr de bărbaţi ca la patru sute, care a fost ucis şi toţi câţi l-au ascultat au fost risipiţi şi nimiciţi.
    37. După aceasta s-a ridicat Iuda Galileianul, în vremea numărătorii, şi a atras popor mult după el; şi acela a pierit şi toţi câţi au ascultat de el au fost împrăştiaţi.
    38. Şi acum zic vouă: Feriţi-vă de oamenii aceştia şi lăsaţi-i, căci dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici;
    39. Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veţi putea să-i nimiciţi, ca nu cumva să vă aflaţi şi luptători împotriva lui Dumnezeu. "
    Deci luati aminte ce ziceti. Biblia pe care voi o denigrati sta in picoare de sapte mii de ani. Voi peste cincizeci de ani nu veti mai fi dar Sfanta Scriptura va fi in veac. Va faceti de ras. Articolul acesta care va bucura auzul se va "fuma" in cateva zile.
    • 0 (2 voturi)    
      Fara rost... (Miercuri, 5 martie 2008, 13:35)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui Anca Stati

      Nu conteaza ce si in ce crede fiecare.. insa e absurd sa citezi dintr-o carte de povestioare moraliste. Credinta nu e acelasi lucru cu religia, insa nu multi fac distinctie intre ele.. Daca prima reprezinta suma convingerilor tale a doua e doar o chestie inventata de diversi cu diverse "agende": supunere, nevoie unui "regulament de convietuire in comunitate", expansiune teritoriala etc... Situatia nu mai e ca acum 2000 de ani, ca dovada ca tot mai multi pun la indoiala "cuvintele sfinte" indiferent de religia carora apartin.
  • 0 (2 voturi)    
    Benny Shanon (Miercuri, 5 martie 2008, 10:41)

    iul [anonim]

    Ca sa folosesc exact argumentul lui Benny Shanon, de ce ar trebui sa cred un cercetator care admite ca se drogheaza (si care poate era drogat in momentul 'revelatiei' ca Moise era dus cu pluta ) cand vorbeste despre un personaj istoric despre care nu exista relatari istorice care sa-l acuze ? Asta ar fi culmea.
  • 0 (0 voturi)    
    esti tare... (Miercuri, 5 martie 2008, 11:12)

    liv [anonim]

    mare descoperie frate!!!! esti tare de tot....pune mana si citeste inainte sa afirmi prostii.. ma tot intreb cum ii mai biruie pamantul pe unii..
  • -1 (1 vot)    
    sinai (Miercuri, 5 martie 2008, 13:07)

    adelina [anonim]

    Va recomand o urcare noapte pe Muntele Sinai, noaptea, cu camila, apoi pe jos, sa vedeti rasaritul de soare si apoi va convingeti ce a vazut Moise sau daca este adevarat.
    Eu am fost, n-am crezut initial, dar este ceva unic.
  • 0 (4 voturi)    
    noua era (Miercuri, 5 martie 2008, 13:41)

    androidu' [anonim]

    Fratilor,adevar va spun! Era dumnezeilor e in declin de mult si trebuie sa se sfraseasca cat mai repede.
    Trebuie de acum sa ne intoarcem catre ratiune!Ratiunea umana,unica realitate veridica. Sa ne punem dracului cu mana pe carte,sa devenim mai inteligenti si mai putin sentimentali.Sa trecem pragul intr-o era a superinteigentei umane,sa mai lasam dracului glumitele si jocurile astea de copii impuse de istorie,de trecut,vezi-doamne,ca nu suntem handicapati sa ramanem ancorati in "basme" de tot felul! Destul ne-a amagit religia,lipsindu-ne de evolutie 1000 de ani de-a lungul Evului Mediu!Cine stie unde dracu eram anoi acuma daca nu ne cacam atat de frica preotimii! Prea multi dumnezei pe pamantul asta.Ajunge! Sa inceapa era OMULUI adevarat.Asta trebuie,si sa stam fara frica ca in felul acesta va avea loc o selectie naturala pe baza de inteligenta cum n-a vazut lumea!
  • 0 (0 voturi)    
    Salcam (Miercuri, 5 martie 2008, 13:46)

    Psiho [anonim]

    Stie cineva unde se gaseste scoarta de salcam? ;) Ce trebuie sa faci cu ea?
  • +2 (2 voturi)    
    care-i problema? (Miercuri, 5 martie 2008, 13:58)

    ducuc [anonim]

    eu nu inteleg de ce atitea probleme. omul spune ca i se pare lui destul de veridica varianta. asta nu afecteaza cu nimic un sistem care a rezistat 2000 de ani, nici pe adeptii sai. si mai spune ca a avut viziuni cu conotatii spritual-religioase, deci nu neaga religia. oare ce viziuni va avea iliescu daca ia ayahuasca?
    • +2 (2 voturi)    
      bine punctat (Miercuri, 5 martie 2008, 17:55)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui ducuc

      pacat ca unii inca mai cred ca, lumea se invarte in jurul lor.
      Cat despre Iliescu... va avea vedenii, ca-i se va arata Tovarasul Stalin "tronand" in cazanul cu smoala, cerandu-i sa preia puterea-n PSD si sa duca partidul pe cele mai inalte culmi ale ciilizatiei. Tov Iliescu nu moare el de cursa lunga... ca are genele bune si admiratoarele sprintene. :)
  • -1 (3 voturi)    
    miza (Miercuri, 5 martie 2008, 16:20)

    dedelu [anonim]

    Se pare ca miza stirii este chestiunea cu decalogul, cele 10 porunci, baza crestinismului, de care noua otodoxie vrea sa scape, ca sa justifice aberatiile "traditiilor si pupatul oaselor de caini zise moaste".
    Azi furtul, adulterul, minciuna, idolii, pofta si crima sunt calitati ale "crestinului" de 2000 de ani. Vezi puscariile tarii pline de "buni crestini romani"
  • 0 (2 voturi)    
    sau ... sau ... (Miercuri, 5 martie 2008, 18:30)

    john [anonim]

    Cine este Benny Shanon? Ce reputatie are el in lumea academica? De ce nu ni se spune nimic despre asta?

    Articol alcatuit cu evident neprofesionalism, din 3 citate neverificate (copy&paste&tradus aproximativ), fara cel mai elementar spirit critic si in rasparul celor mai elementare reguli ale unui jurnalism civilizat ?

    SAU

    Provocare antisemita menita sa starneasca reactii antisemite si apoi sa se traga concluzia ca noi, romanii, suntem antisemiti?

    Felicitari comentatorilor, care au dovedit exact contrariul.

    Rusine HotNews, rusine Alina Musat. Cred ca ne vom desparti defintiv si irevocabil.
    • 0 (2 voturi)    
      e, cin' sa fie? (Miercuri, 5 martie 2008, 18:50)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui john

      Un amarat de Ph.D. in Psychology + M.A. in Linguistics si el acolo. Scrie si el acolo ca alcibiade la gazeta, un amator.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns lui fatmanx (Miercuri, 5 martie 2008, 22:32)

        john [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Multumesc fatmanx, doar ca informatia asta trebuia sa ne-o dea Alina, dupa o documentare prealabila. De vreme ce a fost nevoie sa ne dai tu informatia asta, se pare ca Alina chiar nu si-a prea facut temele ...

        Apropo, fatmanx, stii ca meseriasii de la hotnews mi-au cenzurat un prim raspuns pentru tine? Acolo scria cam acelasi lucru ca si aici, doar ca eram, ce-i drept, cam ironic la adresa Alinei. Urat din partea mea, nu-i asa?

        Insa ti se pare normal sa citim un articol scris asa, ca varsat din galeata? Mai ales ca este vorba despre chestiuni care atat de usor pot aluneca inspre antisemitism. E necesar oare sa ciupim de coarda antisemita? Istoria dovedeste ca nu e bine, nici macar in gluma, nici macar la sectiunea "fun". Ca dovada: vezi comentariile antisemite. Isi asuma cineva responsabilitatea pentru injuraturile antisemite proferate aici? In avertisment scrie ca autorul comentariului e intotdeauna de vina si cu asta ne spalam pe maini si pe constiinta. Oare asa de simplu sa fie?
        • 0 (0 voturi)    
          antisemitism pe dracu (Joi, 6 martie 2008, 6:19)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui john

          Hai sa fim seriosi, cu cat ne oripilam mai mult de antisemitism cu atat dam idei alora care chiar l-ar pune in practica.

          A doua ar fi: daca criminalizam antisemitismul ar trebui sa criminalizam sin antiromanismul, antirusismul, antiamericanismul, etc. Mi se pare exagerat sa raspund pentru faptul ca am o parere si ca o exprim! Si cu cat mai putina cenzura, cu ata mai bine - macar se spun lucrurilor pe nume!

          Oricum aici nu e vorba de jidani ci de o simpla ipoteza care e plauzibila: moise/droguri/viziuni/etc.

          Si in legatura cu hotnews: doar nu cred tot ce scrie la gazeta, ce dracu! Mai caut si alte surse, asa, de verificare, ca netu e mare si de la dumnezeu lasat! :)

          P.S. Sa eliminam confuziile: personal, ii admir pe jidani pentru reusesc sa existe inca in conditiile geopolitice de cacat de la ei de acasa si de aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    sa vedem (Miercuri, 5 martie 2008, 20:53)

    ateu [anonim]

    Sa vedem: Samanii foloseau adesea substante halucinogene pentru a realiza asa zisele "zboruri rituale". S-a demonstrat ca stimuland anumite zone din creier subiectii au senzatia ca plutesc. De asemenea s-a observat ca desenele rupestre din diverse zone ale lumii au elemente comune chiar daca creatorii lor nu aveau cum sa comunice. De exemplu linii de anumite tipuri, puncte grupate in anumite moduri. S-a demonstrat ca in starile de "constiinta alterata" creierul genereaza anumite imagini standard. Acestea pot fi vazute de catre subiectii in moarte clinica sau de catre cei care au experiente "near death". Pana si "tunelul" pe care multi il vad cand moartea pare iminenta este tot o "creatie a mintii noastre". Deci, in diverse culturi drogurile au fost folosite pentru a induce stari "mistice". Problema este cum putem demonstra ca in cultura ebraica asemenea practici erau obisnuite. Nu cred ca este esential sa demonstram ca aveau acces la asemenea substante deoarece asta mi se pare trivial. Totusi poporul evreu l-a descris pe dumnezeu ca fiind necrutator, adesea un zeu manios si razbunator (vechiul testament). Vrajitorii (samanii) nu erau foarte bine vazuti. Eu ma intreb asadar daca asemenea practici erau ingaduite. Sau mai precis cum s-ar putea demonstra asa ceva. Cred ca asta ar putea fi un punct slab al argumentatiei din articol.
  • 0 (0 voturi)    
    iubirea lui dumnezeu e mare si ne asteapta (Miercuri, 5 martie 2008, 21:47)

    blue [anonim]

    Am trait o experienta unica in viata mea pe care dorsc sa o impartasesc ceor care citesc acest articol: dupa o perioada foarte dificila, in vis (fara sa ma fi drogat..) mi-a aparut un sfant in alb care mi-a pus mana pe cap; instantaneu am avut sentimentul ca sfantul mi-a citit viata in intregime, cu cele bune si cu cele rele; am fost atat de impresionata, in vis!!!, ca am cazut si i-am sarutat picioarele; m-am trezit, si dimineata mai simteam inca pe buzele mele sarutul pe care l-am depus la picioarele celui sfant. Dumnezeu exista si iubirea lui e imensa. Sper a cei care citesc acest mesaj sa ma creada si sa primeasca harul lui Dumnezeu asa cum am avut binecuvantarea de a-l primi.
  • 0 (0 voturi)    
    Bula mort, vand trabant (Joi, 6 martie 2008, 9:18)

    Alex [anonim]

    Va pupa tata de minunati, oare de ce nu ma mira ca cercetatorul este israelian. Asta au facut si acu 2000 de ani si asta vor face mereu. Am si eu o intrebare: Inca il mai asteapta pe Mantuitorul? :-)))
    • 0 (0 voturi)    
      credinta (Vineri, 1 mai 2009, 20:11)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ma,omule,poate esti drogat tu,sau poate ti ciuda de prostia vietii tale.n-ai citit?''CREDE SI NU CERCETA''. de parca i prima data cand cineva spune prostii.incearca si tu sa urmezi PORUNCILE sisa-L asculti pe HRISTOS si-o sa vezi ca nu o sa te mai simti penal !!!
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Joi, 3 martie 2011, 15:11)

    gix [anonim]

    voi chiar credeti ca exista d-zeu? raiul? iadul?
    astea sunt niste ineptii
    cititi mai mult