Cum arata un baiat destept

de Mihai Morar     Viata si acordeoane
Marţi, 6 mai 2008, 11:23 Life | Fun

N-a aparut niciodata pe prima pagina a ziarelor. Fotografia lui nu e in nici o baza de date a vreunei agentii de presa. Nu-l gasesti in Top 300 Capital. Sigur, formularea fara perdea ar fi: ‘’Nu si-a dorit sa-l gasesti in Top 300 Capital’’. Nu iese niciodata in public in compania unei femei, desi background-ul financiar le-ar face pe trei sferturi din fetele de oras sa se indragosteasca de el.

Portretul lui nu este decat o enumerare sacaietoare de propozitii negative. Asta-i felul lui prin care trece prin lume. Oralul colectiv nu poate sa faca afirmatii despre el. E omul care traieste in folclorul urban doar prin negatii. Cu cat stie lumea mai putin despre el, cu atat e el mai puternic. E unul dintre putinii oameni din high-life pe care nu-i poti santaja cu nimic.

Cand iese in lume intra in local intodeauna singur. Nu cauta mesele retrase. Dimpotriva, se plaseaza mereu unde e forfota mai mare. Se lasa usor pe spate si da impresia ca mintea lui fuge in alte dimensiuni, cand de fapt el sta si asculta. Niciodata nu se aseaza la masa cuiva, intotdeuana cineva se aseaza la masa lui. Iar ‘’cineva’’ nu este niciodata de sex feminin.

Cum da caldura in Bucuresti, il gasesti zilnic la aceeasi terasa, pe pontonul din Herastrau. E imposibil sa treci prin zona pe la miezul zilei si sa nu-l gasesti acolo. Il vei recunoaste imediat. Mai are cativa ani pana la granita varstei de 50,.poarta din cand in cand, la discutiile importante, ochelari cu lentila dreptunghiulara si rama subtire, calvitia mai are un pic si il va transforma intr-un span. Se imbraca tot timpul lejer si corect. Pe pieptul camasilor sale nu vezi niciodata crocodili, calareti sau jucatori de golf, peceti obligatorii pentru oamenii de afaceri care ating un anumit statut. Ba mai mult, in miezul verii, in zilele cu vipie, sta la terasa in sandale la care renunta repede pentru a se se aseza turceste in scaun. Arata ca nu-i pasa ce haine pune pe el. A invartit atat de multi bani la viata lui incat s-a plictisit de dogma tinutelor business. Camasile apretate, cu butoni, sunt pentru juniori, nu pentru el. El nu mai are nimic de dovedit.

Cand il prinzi singur ‘’La Fitze’’, pe malul lacului, se intampla sa-l mai vezi citind. Nu-l intereseaza tabloidele. Sau, in nici un caz, nu trebuie sa arate in public ca rasfoieste presa subtire. Sta turceste, cum spuneam, si lectureaza carti despre Mossad si francmasonerie. Daca n-as fi stiut ca a coborat dintr-un Audi A8 as fi zis ca e un professor universitar, boem, care a picat din biblioteca in buricul targului.

Cand e singur bea doar cafea si apa plata, cand e insotit comanda whisky si rasuceste intre degete un trabuc imens. Pare un Camacho Corojo, din care doar fumatorii versati stiu sa pufaie. Asta vara i-am surprins cateva discutii pe care le avea la masa lui. De fiecare data partenerii erau mai tineri decat el.

Intr-o seara era adunat in jurul unei mese cu doi greci. El, imbracat ca de obicei: simplu si corect. Ei, niciunul trecut de 30 de ani, sfidau pana si limitele opulentei, erau imbracati cu brandurile ‘’la vedere’’ din cap pana-n picioare. Solii Eladei erau foarte excitati de ideea de a inzeci averea parintilor prin plasamente imobiliare in Pipera: ‘’Avem tzinzetzi de milioane ca tza cumparam teren in Pipera!’’ Atunci l-am vazut prima oara incruntat si l-am auzit prima oara vorbind: ‘’Sunteti idioti! O sa pierdeti banii! Pipera e asfixiata! Luati pamant ieftin in sudul Capitalei. Peste 10 ani va fi aur!’’

N-am habar cum il cheama. Si nici nu cred ca voi afla vreodata. Chiar daca se gaseste la varsta critica, la care adenomul de prostata pune la incercare ratiunea oricarui barbat, nu-l vad in stare sa-si piarda mintile dupa o fetiscana careia sa-i faca apoi reality show la televiziune. Ma intalnesc cu el atat de des incat uneori mi se pare firesc sa ma inclin si sa il salut. Dar el nu-si oboseste niciodata ochii privind oameni. El doar ii asculta. Duce o viata ascunsa, dar nu se fereste de nimeni. Stie cate ceva despre fiecare. Iar eu cu cat stiu mai multe despre el, cu atat il cunosc mai putin.

Acum cateva saptamani, terminandu-mi treburile cu ziua respectiva destul de traziu, vreau sa imi parchez masina in spatele blocului, acolo unde o las de obicei peste noapte. Locul meu de parcare era ocupat de un Audi A8. Peste o ora, nimerindu-ma la fereastra, o vad iesind din bloc pe studenta care sta in chirie la scara vecina si isi parcheaza Ibiza galbena ,prin intelegere, langa masina mea. L-a condus, la brat, pana cand a urcat in limuzina lui pe barbatul despre care nu voi sti niciodata nimic.


Comenteaza pe Viata si acordeoane.
























8345 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Aha (Marţi, 6 mai 2008, 11:37)

    marius [anonim]

    Sa inteleg ca te-ai transformat si tu intr-un mic speculant imobiliar?
  • +1 (1 vot)    
    Mihai Morar (Marţi, 6 mai 2008, 12:06)

    marian [anonim]

    Pentru mine este o enigma diferenta dintre Mihai Morar cel care realizeaza emisiunea matinala de la Radio 21 si Mihai Morar cel care scrie articole de genul celui de mai sus... Este, sincer, ceva ce nu imi explic si cred ca aceasta metamorfoza este peste puterile mele de intelegere ... Nu stiu daca sa iti urez sa o tii tot asa... Oricum, bafta!
  • -1 (1 vot)    
    fix pix. (Marţi, 6 mai 2008, 12:11)

    mihu s [anonim]

    foaie verde elefant, ce penibil, ce jenant.
    morar, esti epatat de imaginea pe care ai vrea tu sa o ai, grow up copilutzule, get a job.
  • -2 (2 voturi)    
    Cam care ar fi concluzia ? (Marţi, 6 mai 2008, 12:21)

    Razvan007 [utilizator]

    Ca sunt si oameni bogati care nu tin neaparat sa arate asta ?

    In opinia mea un Audi A8 nu este neaparat o dovada de bogatie. O astfel de masina se poate lua la mana a doua destul de ieftin. Masinile de lux se depreciaza foarte mult la a doua vanzare, tocmai pentru ca sunt "de fite". Oamenii nu cumpara de fapt masina, ci cumpara impresia de lux.

    La Audi 8 nu am cifre exacte, dar la Audi 6 stiu cu siguranta ca, cea mai iefina masina noua costa 36,000 de euro, pe cand un Audi A6 de 3-4 ani vechime poate fi cumparat cu 10-12000 euro.

    Mai demult circula pe Internet o poza cu o limuzina de 7-8 metri lungime care ... care un frigider. Limuzina fusese cumparat de niste tigani din Timisoara, care desi peste medie ca bogatie nu erau nicidecum de Top300.
  • -2 (2 voturi)    
    frustratule (Marţi, 6 mai 2008, 12:54)

    zvezda [anonim]

    Care va sa zica l-ai urmarit pe unul peste tot. Iti curgeau balele de invidie, ii doreai toate cele individului, dar faza cu studenta a pus capac. Am inteles.
    Nu stiu ce te face sa crezi ca exista oameni interesati de frustrarile si complexele tale... Eu zic sa ne mai lasi, macar o vreme. Si ia niste pastile, sa nu innebunesti.
  • -1 (1 vot)    
    TU CUM TE CONSIDERI, MORAR? (Marţi, 6 mai 2008, 12:56)

    MORAR LA OI M-AS DUCE [anonim]

    lasa-neeeeeeeee......

    inca un articol tembel din seria: hai sa ne facem ca scriem

    si mai citeste si tu comentariile ca sa ajungi la aceasta concluzie
  • 0 (0 voturi)    
    :D cine nu e destept (Marţi, 6 mai 2008, 13:04)

    Nautilus [anonim]

    Daca Morar ar fi fost destept, portretul baiatului destept ar fi inclus si faptul ca prezinta o emisiune la Radio 21. Cum asa ceva nu apare in articol, ce concluzie tragem?... :)

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Despre sud (Marţi, 6 mai 2008, 13:07)

    jenel [anonim]

    Cand il mai vezi pe nenea ala, intreaba-l unde e mai mai bine sa cumperi: la Glina, langa groapa de gunoi, la Magurele, langa Combinatul Nuclear, sau pe la IMGB, langa hale, cimitire si tigani.
    Sau poate pentru asta sudul e pe la Giurgiu...
    Deci: oamenii bazati nu ai sa ii intalnesti never "La Fitze". Crede-ma... Iar faza cu A8... mai bine lasa. Tipul pe care il descrii il vezi la tot pasul in Bucuresti. Genul "stie tot", relatii, si bani (facuti in 99.99% din cazuri in afaceri cu statul). Daca au ajuns toate leprele modele egrav. Grav e ca si tu nu ai ce face si ne povestesti tampenii.
  • +1 (1 vot)    
    ce gasca de idioti (Marţi, 6 mai 2008, 13:12)

    cosmin [anonim]

    bai priapilor, daca nu va place, de ce va bagati nasul, si, pe deasupra, mai si aruncati un //////, sa se vada c-ati trecut si pe-aici?
    • -2 (2 voturi)    
      multi, dar nu ca tine (Marţi, 6 mai 2008, 14:38)

      gasca lui Morarel [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      din comentariul tau se vede ca ai IQ-ul lui Morar, ceea ce nu e rau pentru copii sub 14 ani
      dar cine se aseamana se aduna
      puiule, daca nu ma uit la OTV nu inseamna ca nu imi e scirba de televiziunea asta si nu arat lucrul asta
      asa si cu comentariile de aici
      culmea e ca nu imi place sa scriu comentarii, dar baiatul asta Morar trebuie sa-si ia un concediu pentru ca este in contrat flagrant cu ceea ce se intimpla prin Hotnews
  • -2 (2 voturi)    
    prima data demonstreaza ca e baiat destept (Marţi, 6 mai 2008, 13:14)

    V [anonim]

    din articol nu reiese de ce respectivul ar fi baiat destept. Eu cred ca aceasta expresie se refera la cei care cumpara de la stat (au aranjat ca doar firma lor sa poata sa cumpere) si vand mai departe, facand o gramada de bani cu o firma care are 2-3 angajati maxim. Marfa e livrata de angajatii statului la consumatorul final, firma lor nefacand absolut nimic (doar incaseaza bani).
    • +3 (3 voturi)    
      demonstreaza cui are cap sa priceapa (Marţi, 6 mai 2008, 13:40)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui V

      Personajul e destept fiindca nu face gesturi care sa atraga presa de scandal sau latraii de serviciu, gata oricand sa urle la X ca are ceas de aur sau la Y ca a facut o vacanta in tinuturi mai exotice :D

      ~Nautilus
      • 0 (0 voturi)    
        io (Marţi, 6 mai 2008, 21:27)

        V [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        sunt multi care nu fac gesturi care sa atraga presa dar nu intra in categoria "baieti destepti" ci sunt oameni care chiar au muncit, au facut afaceri, au bani si le merge bine. Totul legal.
        Expresia "baiat destept" e una negativa din cate stiu eu...
  • +1 (1 vot)    
    Pe cind? (Marţi, 6 mai 2008, 13:40)

    Pinochio [anonim]

    Pe cind un articol despre baietzi prosti ,tipi care pun comentarii nenorocite chiar si aici .
  • +1 (1 vot)    
    A fi sau a nu fi "baiat destept" (Marţi, 6 mai 2008, 13:50)

    Alexandru [anonim]

    Nu este profilul "baietilor destepti", asa cum sunt ei prezentati prin presa noastra, ca tzeparii care fura tot ce prind prin contracte cu statul si alte magarii asemenea. Nu, este profilul investitorului retras, care tine la viata privata, pune accentul pe discretie si pe bun-simt, care se invarte in cercuri selecte, fara insa a epata, care stie sa dea un sfat adevarat de business, si pe care nu-l vei vedea niciodata in presa sau in tot felul de topuri. Este un businessman de rasa, un gen de om care din pacate se regaseste prea rar pe meleagurile dambovitene, pe la noi primand indivizii dornici de tzepe, parade opulente si publicitate cat mai multa. Si tare mi-e frica si in acest caz ca Mihai Morar a prins doar cateva aspecte legate de domnul respectiv, sper doar si restul sa se incadreze in aceleasi linii principale, pentru ca altfel ar putea cadea in tagma afaceristilor autohtoni. Insa, de dragul imaginii, hai sa presupunem ca este vorba de businessmanul adevarat de care spuneam mai devreme...
  • 0 (0 voturi)    
    cheia e ultimul paragraf! (Marţi, 6 mai 2008, 15:09)

    costin [anonim]

    Atentie la ultimul paragraf. Acum cateva saptamani (indiciu important) un individ cu Audi A8 a parcat pe locul lui Morar. Paranteza: locul de parcare de pe strada e domeniu public, deci nu exista "locul lui Morar". In fine, culmea tradarii, o tanara careia ii facea Morar favoruri (o lasa sa parcheze langa masina lui, daca zambea cand ii facea el cu ochiul) era la brat cu individul asta. Morar nu putea tolera o asemenea insulta. Asa ca l-a urmarit pe individ, a adunat informatii pretioase despre el (ce apa bea, ce cafea, cate telefoane da pe zi...), i-a pus etichetele necesare, i-a facut urarile de rigoare (doar in gand ca bataia doare), a mai adaugat si doi scuipati si l-a dat pe hotnews (bravo hotnews). Adica i-a facuto, sa se invete minte! Nu te pui cu gazetarii...
    Intrebarea ramane totusi: de la ce i se trage? de la locul de parcare? de la fata? sau pur si simplu a avut ghinion ca a dat peste un prost (asta le cam cuprinde si pe primele doua fiindca nici locul de parcare si nici fata nu erau ale lui)? Cred ca a treia varianta ar explica si de ce ar putea respectivul trece drept baiat destept, ca alte argumente n-am vazut. Deci prin comparatie da, e destept, fiindca isi vede de treaba. Morala e una singura: aveti grija unde parcati !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... o fi inchiriat (Marţi, 6 mai 2008, 15:26)

      ADP [anonim] i-a raspuns lui costin

      Poate si-a inchiriat locul de parcare, se practica mai ales in sectorul 3.
  • +1 (1 vot)    
    foarte jmeker (Marţi, 6 mai 2008, 16:52)

    danielito [anonim]

    Foarte tare articolul! Mie mi-a placut! Destul de profund scris si cu subinteles! Nu ma asteptam sa scrii atat de bine. Mihai nu trebuie sa te afecteze unele comentarii! Pur si simplu nu au inteles!

    Bravo Morare
  • 0 (0 voturi)    
    aferim nene Morar! (Marţi, 6 mai 2008, 17:47)

    Chir Ianulea [utilizator]

    Articolul e super! Puteti sa injurati cat poftiti, asta e. Sunt de acord cumva cu Alexandru. Oricum articolul e bun... poate ca si o speranta (chiar daca teparii nu dispar asa de usor).
  • 0 (0 voturi)    
    o fata desteapta (Marţi, 6 mai 2008, 20:01)

    animis [anonim]

    Adjectivul destept are si intelesul (fam.) de siret, viclean, smecher - conform DEX. Daca autorul nu l-a folosit cu acest sens, sa fi folosit ghilimele. Altfel poate crea deruta, iar oamenii cu adevarat destepti ar putea fi considerati prosti de catre cei "destepti".
  • 0 (0 voturi)    
    business de Dambovita (Miercuri, 7 mai 2008, 11:15)

    broker de pe Wall street [anonim]

    Baietii destepti nu freaca menta prin Herastrau, nici marile creiere financiare, pe pontoane in Herastrau. Un business man adevarat are eticheta, moral (nu Morar) si evident, o secretara trasnet. Nu e nimic concludent in misterul domnului impricinat. Un fost sau actual angajat al Serviciilor , care mai castiga un ban in plus din trafic de informatii. Nu vi se pare cunoscut acum? Nu e nimic de admirat, anonimatul nu e un blazon ascuns, ci un grad.
    Se vor schimba valorile si in Romania si poate sa nu ne mai tot miram de abilitatea de a fura legal a celor de la putere.
    VOTATI CORECT SI NU MAI AJUNGE NICIUN DESTEPT SA MAI FURE SAU SA FACA TRAFIC DE INFORMATII SI INFLUENTA!
    Nu trebuie sa ne mai lamentam, noi i-am votat, cat de destepti suntem noi sa-i mai votam o data?
    Domnul face parte din casta celor cu informatii, care sunt in spatele puterii!
    Mai cautati si patrioti si veti gasi si oameni care isi mai iubesc tara si nu urmaresc averi si fitze de Bamboo si avansari gen Udrea sau elucubratii fasciste ale lui Vadim.
    Mai sunt romani, dar inca nu scot capul din cauza "baietilor destepti" din servicii.
    Sa vedem solidaritate adevarata si vor aparea si conducatori adevarati!
    Morar, daca stii jurnalism, trage o concluzie CORECTA!
  • 0 (0 voturi)    
    drumul lung si grija altuia (Miercuri, 7 mai 2008, 14:07)

    fitzoi [anonim]

    daca si asta e baiat baiat despet imi inchipui ce destept e cel care a scris articolul...