Overheard and seen la Metallica

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Joi, 24 iulie 2008, 13:20 Life | Fun

James Hetfield
Foto: Emag!c Entertainment - Steven Wallraf
"Nu mai da din pletele-alea, ca mi le bagi in ochi!". Destul de cinstit, daca nu s-ar fi zis la un concert rock :) Nu e singura perla scoasa la concertul Metallica de miercuri seara, mai gasesti cateva in articol. Sigur insa ai vazut sau ai auzit si alte chestii interesante, ce-ar fi sa ni le zici si noua?
  • "Stai, ma, nu mai da din cap asa, ca vreau sa fac poze";
  • "Asta nu stie engleza" - cand Trujillo si-a luat la revedere de la public prin cateva urlete;
  • "L-ai vazut pe ala cu piciorul in ghips? Cata determinare tre' sa fi avut pentru concertul asta";
  • "Erau destepti astia (n.r. - organizatorii) daca bagau niste pelerine de vanzare, aici, la intrare";
  • “Ma gasesti la casa de jetoane, am o pelerina mare si un chips in mana” - indicatii la telefon;
  • Un rocker beat incearca sa escaladeze, la iesire, randurile de scaune din tribuna. Cade de cateva ori si se tine de scaune ca sa faca pasul. Din spate, ii tin galerie toti ceilalti care asteapta, la rand, sa iasa. Cand reuseste sa mai sara un scaun, din spate se aud fluieraturi, urale si aplauze. Cand cade - un "Aaaa...." general. In final, cineva vine sa-l ajute (fanii din spate: "Hai! Hai! Hai!") si-l aduce la liman. Ajuns sus, multimea de pe gazon striga si aplauda. Ii aplauda si el, agatand in acelasi timp pavilionul care e deasupra lui.
























2877 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Povesti din halta Cotroceni (Joi, 24 iulie 2008, 16:23)

    anonimaaa [anonim]

    Salut,

    Sa va povestesc ce-am patit aseara la contzert. Ploaie, lume multa, oameni inalti, eu mica...intra Maestrii pe scena...atat imi doream : sa il vad pe Lars, macar sa-i vad forma, umbra, ceva, pe scena, si nu pe ecran. Asadar, prietenul meu ma ridica pe umeri. II vad, sunt overwhelmed, nu mai aveam glas nici capabila de miscare (dat din maini, cel mult) nu mai eram...ma topisem. Cand, un domnisor din spate, putin mai "nervos" decat ceilalti, de un bun simt mai rar intalnit vine si ma impinge (doar cu un pumn, cred ca eram prea sus sa isi intinda piciorul)...ca nu vedea din cauza mea....A durat cam 3-4 min sederea mea la inaltime. Deci, ne place sa rabufnim si sa ne luam de ceilalti...asa ca eu una as prefera sa nu mai aud de "libertate de exprimare/manifestare" atata timp cat oameni cu gusturi / atitudini similare noua se transforma in niste mici bestii. Sa fie iar alcoolul, bata-l vina >:)? sau doar nesimtirea si egoismul????

    Toate cele bune,

    O noua adepta a sederii in tribuna la concerte
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de disperati... (Joi, 24 iulie 2008, 17:06)

      Dora [anonim] i-a raspuns lui anonimaaa

      ma mir ca n-a iesit cu bataie...sau cel putin eu n-am vazut... deci daca la concert a venit si generatia mai veche, mentalitatea s-a schimbat macar din punctul asta de vedere. Sunt curioasa cum ar fi putut rezolva fortele de ordine un pogo mai violent sau o bataie in mijlocul gazonului, avand in vedere ca stateam toti inghesuiti ca pinguinii
    • 0 (0 voturi)    
      M (Joi, 24 iulie 2008, 17:13)

      drg [anonim] i-a raspuns lui anonimaaa

      Atunci sa iti spun si versiunea din spate:
      Incepe concertul. La cei 1.84 ai mei sunt desul de norocos pt ca scena e FOARTE joasa insa daca ma ridic pe varfuri reusesc sa vad destul de bine. Ecranele laterale insa nu sunt inca aprinse. Asa ca scena ramane singura posibilitate de a vedea ceva. Insa la 5 metri in fata mea o fata se urca pe umerii prietenului. Nu mai vad nimic! E destul de frustrant, mai ales dupa atata asteptare. Din fericire cineva o convinge ca e mai bine sa stea pe propriile ei picioare. Nu stiu cat de civilizat a fost gestul dar eu i-am multumit in gand.
    • 0 (0 voturi)    
      piticii (Joi, 24 iulie 2008, 17:26)

      gabriela bondoc [anonim] i-a raspuns lui anonimaaa

      acuma ce sa-ti zic, draguta... stiai ca ai bilet pe gazon si ca stadionul nu e amfiteatru... puteai sa-ti iei pantofi - platforma, mai inalti, sau sa stai de la ora 4 sa prinzi loc langa scena, ca sa vezi...sau cum ai zis tu, sa stai in tribuna
      dar sa stai in capul prietenului tau (care n-o zice nimic, saracu', de..) tot concertul mi se pare nesimtire fata de aia din spate sau din lateral, care si ei au platit un bilet, ca si tine..si vor sa vada cate ceva !
      asa ca nu stiu cine e egoistu' in situatia data !
      incearca sa vezi situatia si din alt punct de vedere (si asta zice tot "o pitica" - am stat pe varfuri 2 ore aseara, sa vad si eu ceva!)
      • 0 (0 voturi)    
        :D (Vineri, 25 iulie 2008, 11:06)

        anonimaaa [anonim] i-a raspuns lui gabriela bondoc

        Pai mai draguta, nu ai ce sa-mi zici...stiam ca am bilet pe gazon...ma gandeam ca de vazut nu o sa prea vad. Insa, ideea nu era asta. pentru cele cateva minute in care am avut ocazia sa ii vad, sincera sa fiu nush daca era nevoie sa se ajunga la "conflicte" de genul. Anyway, nesimtire e sa dai in cineva, pentru atata lucru. De vazut pot vedea situatia si din alt punct de vedere...in fata mea erau si alte fete cocotzate dar nu ma dreanjau (nu ca ash fi fost in the same situation la un moment dat) dar si oameni care imi bagau parul in oki. Nesimtire mi se pare sa mergi sa te iei de ei pentru ca asa au crezut ei de cuviinta sa se manifeste. Si acum, mai gandeste-te si tu : cat crezi ca poate sta un om cocotzat in "capul" altuia? Mai mult de cateva minute nu cred !!! Chiar atat de deranjant poate fi? Daca tu ai fi avut ocazia sa ii vezi putin mai bine pentru 3-4 minute chiar ai fi zis NUUU, NUUU vreau sa-i deranjez pe ceilalti, care btw vedeau pe cele 3 ecrane, sau daca erau mai norocosi chiar pe scena?

        zbyyyeeee
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Vineri, 25 iulie 2008, 1:33)

      Max [anonim] i-a raspuns lui anonimaaa

      Draguta...sa zici merci ca nu te-ai trezit cu ceva contondent aruncat din spate fix in cap. E foarte mare prostie ce ai facut tu ca te-ai cocotat in spatele prietenului tau. Esti foarte expusa in primul rand, si in al doilea, te .... in capul a cel putin 50-100 de oameni a caror vedere o blochezi...si s-ar putea sa iti para rau...Ia-ti bilet la tribune de acum...
  • +2 (2 voturi)    
    aroganta si mitocania Bronec (Joi, 24 iulie 2008, 17:25)

    adrian [anonim]

    O atmosfera de vis a fost aseara.

    Pacat insa ca nu s-au facut traininguri cu cei de la Bronec sa nu confunde concertul Metallica cu meciul lui Rapid. Mare pacat. Am pus o intrebare gen "unde e gazon A?" si m-a luat tare ca el nu e birou de informatii. Apoi cand l-am intrebat daca nu are nevoie de o cafea, un ceai, un calmant, ceva, m-a luat direct cu "Poate vrei sa iesi afara!" si apoi amenintari fiindca radeam cu pofta de excesul de zel al idiotului. Mai sa ma ia de guler, mentalitate de paznic gen "in jurul tau e multe, nu-ntelegi nimic".

    Am avut efectiv noroc cu seful cretinului care era om normal cu simtul realitatii, alfel azi eram la OPC, la politie, la judecatorie si oriunde ar fi fost necesar sa-l dau p-ala in judecata pentru abuz in serviciu.

    BRONEC e firma de manelisti reflectorizanti.


    Chiar nu s-a facut niciun
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 25 iulie 2008, 13:36)

      tantza [anonim] i-a raspuns lui adrian

      cefe cretze.........le patineaza musca pe creier,nu trebuie sa te superi pe astfel de rebuturi cu vocabular limitat la interjectii si onomatopee...........nu-ti fa griji,toti sunt la fel indiferent de patronul care-i plateste.......
  • 0 (0 voturi)    
    Pelerine (Vineri, 25 iulie 2008, 15:03)

    Uber Metallik Fan [anonim]

    Chestia cu

    "Erau destepti astia (n.r. - organizatorii) daca bagau niste pelerine de vanzare, aici, la intrare",

    pusa in lb Ro, chiar asa e... Erau o groaza de oameni fara protectie si chiar mi-era mila cand ii vedeam cat erau de uzi.

    Si si in fata mea era un NESIMTIT cu umbrela deschisa in timpul concertului! - gazon A, f in fata, si asteptam cu drag sa il bata cineva; n-am vazut finalul k m-am mutat repede in alta parte de unde se vedea si se auze f bine (lucky me!).