Concurs de frumusete pentru calugarite

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 24 august 2008, 15:14 Life | Fun

Un preot italian va organiza in septembrie primul concurs de frumusete pentru calugarite, informeaza cotidianul Corriere della Sera, citat de Realitatea TV. Calugaritele care doresc sa participe la concurs trebuie sa trimita fotografii parintelui Antonio Rungi, din dioceza Mondragone, in sudul Italiei, fotografii ce vor fi publicate pe blogul preotului.

"Credeti ca toate calugaritele sunt batrane, slabe si triste? Astazi nu mai este asa, pentru ca in tara noastra au sosit din strainatate surori tinere si pline de vitalitate", explica initiatorul concursului.

Preotul isi arata chiar si preferinta pentru anumite calugarite: "Exista calugarite originare din Africa si America Latina care sunt foarte dragute. Braziliencele, mai ales", spune el.

"Calugaritele sunt inainte de toate femei si frumusetea este un dar de la Dumnezeu. Acest concurs va fi un mod de a demonstra ca nu exista numai frumusetea de la televizor, ci si un farmec mai pudic, care provine din inima si suflet", spune parintele Rungi.




















3152 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    tampenie (Duminică, 24 august 2008, 15:40)

    cosmin [anonim]

    E o mare tampenie. Cine mai citeste din cand in cand Biblia stie de de...
  • 0 (4 voturi)    
    eu zic ca gresesti... (Duminică, 24 august 2008, 16:26)

    Adrian [anonim]

    Suntem in secolul 21. Pun pariu ca nu citesti Biblia, altfel n-ai mai fi fost stat sa citesti stiri pe internet, ci ai sta in biserica sa faci 1000 de matanii pe zi, sa aprinzi milioane de lumanari si sa urasti pe toti ceilalti care sunt de alta religie. Ultima parte posibil chiar sa o faci si acum.
    • 0 (4 voturi)    
      Si totousi... (Duminică, 24 august 2008, 16:49)

      Alt Adrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      O-m fi noi in secolul 21,dar vorba lui Cosmin...nu esti prea citit.

      De la concursul asta de ...."miss" pana la calugarite topless..nu e decat un pas.

      Un ...popa tembel si nef...t, nu e totuna cu "secolul 21" la care faci tu referire.

      Calugarirele sunt femei, intr-adevar, dar ele nu sunt calugarite de dragul de a fi.Au imbratisat o credinta si un stil de viata,stil ce este la polul opus mizeriilor cu care probabil te delectezi zilnic pe primele pagini ale ziarelor can can si libertatea.Mai precis, tate, cururi goale, iarasi tate si iarasi cururi goale.

      Viata nu se invarte doar in jurul tatelor si a cururilor goale,chiar daca ele stau la baza existentei noastre.

      Conluzia : Popa tembel,concurs pe masura.
    • -3 (3 voturi)    
      re: (Duminică, 24 august 2008, 22:07)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Imi pare rau, ai pierdut pariul...cat despre restul, no comment. N-am nimic cu modernismul, dar ceea ce a facut acel preot este o mare greseala din punct de vedere religios. Tristul adevar este ca in biserica catolica s-au facut, de-a lungul timpului, multe greseli. Dovada sunt si numeroasele secte care s-au desprins din ea.
      In fine, incidentul este unul izolat...
  • 0 (4 voturi)    
    concurs de frumusete pt.calugarite (Duminică, 24 august 2008, 16:44)

    Bogdan [anonim]

    Adrian,daca tu crezi ca secolul 21 e altfel ca secolele 13 sau24,dpdv al credintei ,ai o mare problema.si sa stai in biserica si sa faci o mie de metanii pe zi poate fi un lucru extraordinar.E o tampenie concursul de miss calugarita si fara sa citesti Biblia
    • -1 (3 voturi)    
      treaba impute.... (Duminică, 24 august 2008, 18:50)

      Robbie [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Credinta e credinta n-ai cum s-o denaturezi, cataloghezi sau s-o diseci nicicand. Ce poti sa faci este sa faci compromisuri daca vrei obiectivitate in interiorul tau. Sucks, but since time it did. Sanatate!
  • 0 (4 voturi)    
    wtf??? (Duminică, 24 august 2008, 17:20)

    waffen [anonim]

    usor usor ne indreptam catre spalarea creierelor, incepand de la eradicarea spiritualitatii pina vom deveni niste tembeli imbuibati de propaganda capitalista.....
    • 0 (2 voturi)    
      re (Luni, 25 august 2008, 11:11)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui waffen

      mai omule, totul e spalare pe creier
      de la nonconformismul tipizat de astazi pana la dogma bisericeasca (cineva zicea odata ca dogma a stricat religia)
      in fine, catolicii se confrunta cu o criza de imagine de f mult timp si incearca sa para apropiati de oameni si de viata lor pentru ca multe secole la ei biserica a fost undeva deasupra oamenilor si nu la acelasi nivel cu ei
    • +1 (1 vot)    
      spalatorie de creiere (Luni, 25 august 2008, 15:35)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui waffen

      "... spalarea creierelor...pina vom deveni niste tembeli imbuibati de propaganda capitalista....."
      zise unul imbuibat de propaganda comunista
      Cat despre stirea in sine, catolicii se pricep mai bine la PR decat ortodoxii, care au ramas undeva prin secolul 4 sau 5, deci pe la inceputul evului mediu
  • +1 (5 voturi)    
    Ce e cool (Duminică, 24 august 2008, 17:30)

    gaspy [utilizator]

    E cool sa te dai ateu pe internet si sunt convins ca si discutia asta incolo va aluneca... de cat de anacronica este religia, etc., etc.

    oricum am lua-o, prin definitie, un calugar/calugarita este cineva ce a renuntat (de buna voie!!!) la viata lumeasca pentru a se dedica exclusiv lui Dumnezeu.

    In contextul asta, un concurs de miss nu are sens. Calugaritele pot fi dragute, dar asta nu are importanta, nici pentru ele nici pentru cei din jur.
  • +1 (3 voturi)    
    Asta nu este o stire (Duminică, 24 august 2008, 23:12)

    RexR20 [anonim]

    Sunt de acord ca si voi ca ceea ce s-a scris in acest articol este aberant, si nu isi avea rostul. In acest articol este vorba despre exceptiile negative si nu cred ca acel om care dorea sa organizeze un astefel de concurs era preot.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO !!!! (Marţi, 10 februarie 2009, 20:06)

    Fr.Orlando [anonim]

    Bravo !!!
    Fundamentalistii ortodocsi nu au cum sa inteleaga intrucat fundamentalismul nu are nimic in comun cu credinta, Dumnezeu, bunul simt etc.
    Preotul respectiv vrea sa combata prin asta vulgaritatea si prin asta va demonstra ca o femeie poate fi mult mai frumoasa daca nu e vulgara ex. calugaritele. Femeia este forma de arta perfecta prin care Dumnezeu ne-a aratat perfectiunea liniilor, a formelor a armoniilor etc. Nici un artist din lume nu va reusi sa reproduca aceasta perfecta frumusete care este femeia. Nici un barbat normal nu poate sa critice asa ceva decat cu ipocrizie. De aia ne-au fost lasate femeile pentru ca sa le admiram si sa vedem in spatele acestora infinitul talent de artist al Domnului. Cine uraste femeia o uraste pe mama lui. Bravo calugaritelor care mai pastreaza nealterata aceasta valoare - feminitatea care nu are nimic in comun cu volgaritatea zilelor noastre gen Elena Udrea pe care nu dau nici 2 bani.