Politica e o femeie usoara" />

Print Politica e o femeie usoara" onclick="printArticle('http://www.hotnews.ro', '4625868')" style="cursor:pointer;"/>
YM Politica e o femeie usoara" onclick="sendArticleLinkByYM('http://www.hotnews.ro', '4625868', 'http://life.hotnews.ro/stiri-fun-4625868-politica-femeie-usoara.htm')" style="cursor:pointer;"/>
E-mail Politica e o femeie usoara" onclick="sendArticleLinkByMail('http://www.hotnews.ro', '4625868', 'http://life.hotnews.ro/stiri-fun-4625868-politica-femeie-usoara.htm')" style="cursor:pointer;"/>
Mai mare|Mai mic
Misogini vs. misandre

Politica e o femeie usoara

de Memena & Mantzy     HotNews.ro
Vineri, 3 octombrie 2008, 0:52 Life | Fun

baieti si fete
In ultimii ani, politica a devenit din ce in ce mai feminina. Adica a inceput sa-si intre in normal, vor zice cei care sunt de acord cu afirmatia conform careia doamna Politica ar fi, ne scuzati, o curva. Dar paradoxala noastra echipa nu trateaza subiecte filosofice, ca n-are cu ce. Azi, deci, un subiect lumesc: femeile in politica. O fi bine, o fi rau?

Misoginul: Femeile in politica sunt o prostie, ca sa nu zic niste proaste, ca ar fi pleonastic. Singurele exceptii pot fi cele cu sani ca Elena Udrea, cu buze ca Elena Basescu si picioare ca Daciana Sarbu. Notiunea de femeie in politica e nefericita pentru ca presupune ca femeia sa ia decizii. Or, singurele decizii pe care le-ar putea lua o femeie ar fi in privinta meniului restaurantului de la subsolul Parlamentului.

Misandra: Poftiiim?! Dar ai uitat, misogin burtos si microbist, ca in spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie? Ai uitat ca NOI suntem nu numai inima, ci si creierul acestei lumi indobitocite de voi, barbatii, ani de-a randul. Gandeste-te la marile nume de femei in politica mondiala! Margaret Thatcher, Benazir Bhutto, Adrian Nastase...

Misoginul: Nimic altceva decat exceptii care confirma regula. Toate aceste nume au beneficiat de conjuncturi favorabile. Ce-i drept, pe mine ma excita femeile astea care, cica, ar avea putere. Stii ce-as face? As pune-o pe Margaret Thatcher sa-mi spele cada dupa ce fac primul dus dupa doua saptamani, pe Benazir Bordeaux aia sa-mi faca 8 ore pe zi masaj la talpi si pe Adrian Nastase sa-mi faca o omleta.

Misandra: Eh, atunci asteapta tu si conjunctura favorabila ca sa fii masat, sa se spele dupa tine si sa ti se faca omleta. Singura femeie cu putere care o sa faca asta e probabil Vasilica, care are osutacinshpe kile, un semiretard si mustata. Restul femeilor n-o sa se injoseasca intr-atat, si tocmai de-aia locul lor e in politica. Ca ele pot lua decizii, ca nu sunt lingusitoare si plang doar la drame romantice, nu in campanii electorale. 

Misoginul: Mai, sincer sa fiu, am vazut recent un filmulet cu o noua doamna din politica romaneasca, Ana Birchall, in urma caruia ma vad nevoit sa-ti dau dreptate: femeile nu pupa-n fund, ele au alte arme.

Misandra: Dar ei nu i-a iesit nimic din toata schema asta, ba, din contra, a fost sfatuita sa-si prezinte demisia. Pe cand barbatii care s-au gudurat pe langa altii au fost promovati si apreciati ca buni magulitori, deci buni conducatori. Plus ca tipul din filmuletul in care se presupune c-ar fi (daaa!?!) Ana Birchall nici macar nu are erectie. Asta sunteti cu totii: niste impotenti. Si nu numai din punct de vedere sexual.

Misoginul: Pai vezi, nu detineti tehnicile necesare pentru a razbate in politica. Ca sa nu mai zic de cele necesare obtinerii unei erectii. Stii cand voi recunoaste ca femeile au ajuns la fel de importante ca barbatii in lumea politica? Cand va aparea pe internet un filmulet cu un politician celebru aplicand un cunilingus unei tinere aflate (neaparat!) pe locul din stanga-fata al masinii.

Misandra: N-o sa-ti dai seama niciodata dupa judecata asta. E taman invers: barbatii nu au ce cauta in politica pana nu aplica acele cunilingus-uri Elenei Udrea, Elenei Basescu si Dacianei Sarbu, iar ele vor avea orgasm.
























2805 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Libertatea sau Cancan? (Vineri, 3 octombrie 2008, 8:15)

    Velea Theodor [anonim]

    Citind aceste randuri ce se vor hazlii am avut impresia ca rasfoiesc mai degraba Libertatea, Cancan sau alte asemenea tabloide destinate unor oameni cu IQ extrem de redus. Credeam ca Hotnews este totusi altceva. Chiar nu mai aveti cu ce umple pagina? Mai bine ati da poze cu peisaje de pe Marte, oricum sunt mai interesante decat glumele astea cu aluzii porcoase demne de niste obsedati sexual. Memena, Mantzy, v-ati gresit vocatia, dragilor, cine v-a bagat in cap ca sunteti ziaristi?
    • +1 (1 vot)    
      Ne cerem scuze (Vineri, 3 octombrie 2008, 13:21)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Velea Theodor

      Dar nu avem ce face, intreaga clasa politica musteste de sex. Elenele, Laviniile, Anele, Oanele, Dianele... au vreun atu in afara de sex-appeal? Asta ne vand ele, asta comentam. In plus, aluziile sunt sexuale, nu porcoase. Daca dumneavoastra considerati sexul ceva porcos, eu zic ca-i cam nasol.

      Pe de alta parte, textul chiar nu se adresa cititorilor pe care-i cheama "Theodor", ci mai degraba unor "Gheorghe" sinceri si dezinhibati.
      • +1 (1 vot)    
        lumea virtuala (Vineri, 3 octombrie 2008, 14:59)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        Voi in sinea voastra chiar credeti ca sunteti haiosi, ca aveti umor, nu-i asa?
      • +1 (1 vot)    
        Despre sex numai de bine (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:19)

        Scaevola [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        Mai draga Mantzy, eu cred ca domnul Teodor ala a vrut sa spuna de fapt altceva dar fiind probabil vreun inginer n-a stiut sa se exprime. A vrut sa spuna ca despre subiecte delicate se poate vorbi si cu spirit si eleganta si chiar despre sex se poate scrie cu umor autentic, nu cu umor manelistic, scremut si supt din condei, cum o faceti voi pe aici. Ia exemplu de la alti colegi de pe Hotnews, care chiar s-au nascut ziaristi, umorul lor este sanatos si natural. Sau da un search pe google dupa Scaevola si intra pe blogul meu, sa vezi ce inseamna un umor la care rade Gheorghe si la care sigur nu se indigneaza si Teodor (aceste randuri sunt doar pentru dl Mantzy, rog administratorul sa il instiinteze de doleanta mea si sa le stearga pe urma, ca sa nu facem circ sau reclama mascata pe aici) Va multumesc anticipat si sper sa intelegeti ce am vrut sa zic.
        • -1 (1 vot)    
          uite unde se ascundea umoristu :)) (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 4:07)

          Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

          "Odata, mi-a parut rau ca nu am niste pantofi pe care mi-i doream. Pana am vazut pe cineva care nu avea picioare."

          Daca aceasta fraza e a ta (si chiar daca e copiata), condoleante. Da un search dupa "scaevola" si dup-aia da un shut down. Si scapa repede de orice unelte cu care ai putea scrie/zgaraia/pata ceva prin casa. Ca a venit scrisul plangand la mine si mi-a spus ca nu, nu-i place de tine deloc. :-|

          Oricum, vad ca ai opera. Ceva fantome in mansarda?
          • +2 (2 voturi)    
            Jignirile nu tin loc de argumente (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 9:42)

            Scaevola [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

            Domnule Mantzy, in primul rand nu mi te adresa cu "bai", ca nu am fost la bai impreuna. Faptul ca scrii la o mare publicatie umoristica nu inseamna neaparat ca ai si umor. Raman la parerea ca ai mari hibe la capitolul cultura generala dar incerci sa ti le maschezi printr-un limbaj socant - mai ales pe blogul dumitale. Dar ai un umor scremut si deloc pe gustul oamenilor inteligenti (asa cum sunt majoritatea cititorilor Hotnews). Dovada - comentariile oamenilor de pe aici, ce denota ca nu esti chiar atat de haios, cu glumele dumitale scabroase, pe cat ai vrea. Nu mai ataca prin jigniri incercand sa te aperi, foloseste alte argumente.
            • -2 (2 voturi)    
              Frecator de argumenta (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 15:25)

              Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

              "A vrut sa spuna ca despre subiecte delicate se poate vorbi si cu spirit si eleganta si chiar despre sex se poate scrie cu umor autentic, nu cu umor manelistic, scremut si supt din condei, cum o faceti voi pe aici."

              Argumentele tale care erau? Ca textele scremute m-am convins care erau, apropo de blogul tau. Folosesti atatea clisee in scris incat ai putea face un dictionar linistit. Si ti-ai imbunatati si opera cu ocazia asta.
            • 0 (0 voturi)    
              Mucius (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 15:38)

              A.N. Ticu [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

              Scaevola?! Misto pseudonim... Super si erou' asta antic, Mucius Scaevola! Apropo, de ce nu ti-ai zis mai simplu, Mucius?!
              • 0 (0 voturi)    
                (eu) "sa continui", Scaevola?! (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 17:02)

                Grama Tica [anonim] i-a raspuns lui A.N. Ticu

                "Am stat mult si m-am gandit daca are sau nu rost SA CONTINUI (s.m.) aici." Asta-i de pe blogul d-tale, d-le "Scaevola"... Cind ai veleitati de scriitor dar conjugi "sa continui", in loc de "sa continuu", ar trebui sa faci "ciocu' mic", vorba altei "intelectuale" de la PD-L. ;)
      • 0 (0 voturi)    
        egalitate de ce? (Luni, 6 octombrie 2008, 11:31)

        gicuta [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        Sefu` Matale vorbeai in articol de sexe nu de sex, asa ca nu amesteca borcanele ca da nasol pe sticla. Cum care sticla? A calculatorului meu, aia.
        Si daca tot asociai sexul cu politica, pai a noastra e asexuala, si in acest sens, frigida si impotenta in acelasi timp(e o metafora, sa nu te apuci sa ma analizezi la faza asta).
        Pe a noastra politica o doare capul tot timpul, e in convalescenta, nu are chef, nu i se scoala, mai poate fi ridicat nivelul "moralului" doar cu niscaiva viagre reprezentate de mariri de pensii (de parlamentari evident). Sa nu mai vorbim de faptul ca a incetat demult atat politica cat si politicienii sa imi produca fiorii premergatori unui orgasm intelectual, social, economic cultural etc.
        Probabil ai si tu dreptate, atat a mai ramas de discutat despre politica, daca au sau nu au femeile ce cauta in ea.
        Desueta intrebare, chestia asta cu egalitatea dintre sexe s-a inventat si se aplica. Nenicule, poate daca iti schimbi mentalitatea vei avea norocul sa agati o gagica care sa te tina destul de ocupat. Asta ca sa nu mai ai timp sa te gandesti la tampenii.
  • 0 (2 voturi)    
    nici vorba (Vineri, 3 octombrie 2008, 9:04)

    MirceaA [anonim]

    Nu politica este o curva ci politicienii. Politica nu spune ca trebuie sa te vinzi... asta aleg sa faca politicienii.
  • +1 (1 vot)    
    He he (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 14:33)

    Profi [anonim]

    Hai ca m-ati facut curios cu cearta asta si cu varu gugal am dat un search dupa voi. Am vazut asa: ca scevola ala intr-adevar n-are umor dar ceva talent are el si-n plus a tradus o tarla de carti si nu la cucuietii din deal ci la o editura babana nu cred ca il primeau aia daca era vai mama lui. Mantzy mi s-a parut unu din generatia Pro, nu prea stie el care-i treaba da isi da cu parerea.Limbaj de cartier, glume de licean, penibile ca si articolele pe care le debiteaza pe hotnews dar ce sa-i ceri, atata poate saracu Alalalt e de vina ca se baga in seama, e om in toata firea si se pune la mintea unui pusti cu fumuri in cap. Vai de capu lui, se crede buricu targului dar e de fitze si atat. Nici eu nu pricep ce cauta pe hotnews si cred ca nici el. He he
    • 0 (0 voturi)    
      Totusi este beletrist in lume... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 15:32)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Profi

      Incearca sa dai o cautare si dupa numele meu intreg, Profi, o sa ai si alte surprize neplacute si nepriceperea ta in legatura cu job-urile mele se va dubla.

      In plus, nu stiu ce-ai cu limbajul de cartier si glumele de licean. Am cunoscut baieti de cartier si liceeni mult mai indreptatiti sa se ia de gat cu umorul decat Mucius, aci de fata.
    • 0 (0 voturi)    
      stilul (agramat) e omul (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 15:49)

      Nedumerit [anonim] i-a raspuns lui Profi

      Stimate "Profi", de cine e vorba, dom'le, ca-i "vai de capu' lui"?! C-ai scris ditamai postatza de coment, si ne-ai lasat tot in ceata!
    • 0 (0 voturi)    
      "Ceva talent" (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 16:02)

      Echidistant [anonim] i-a raspuns lui Profi

      Cum naiba sa spui despre cineva ca are "ceva talent"?! Talent ori ai, ori nu! E ca si cind ai spune despre o tipa ca e "cam" gravida. De fapt, cei mai plicticosi (si insistenti) grafomani sunt cei care au "ceva talent"... :-(
  • 0 (0 voturi)    
    Ok, mea culpa (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 17:52)

    Scaevola [anonim]

    Domnule Mantzy, evident am facut o greseala intrand in aceasta polemica. E nedemn sa ma pun la mintea unui copil, pentru ca vrei nu vrei asta esti, un copil. Rebel de dragul rebeliunii, cu un limbaj socant facut sa atraga atentia chiar daca nu ai de spus adevaruri supreme ci doar glumitze si prostioare, cu un ego exacerbat si nelipsita hoarda de amici binevoitori, ascunsi in spatele unui nick. Hai sa oprim lucrurile aici, promit sa nu te mai citesc si in concluzie sa nu te mai critic, oricum lipsa de maturitate te-ar impiedica sa-ti vezi greselile. Continua sa te consideri genial. Iti doresc sa cresti mare. Vorbim atunci.
    • 0 (0 voturi)    
      sa continuu sa continui? (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 19:52)

      Grama Tica [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

      D-le Mucius (Scaevola), lasati abureala moralizatoare si nu va mai luati virsta drept atu al inteligentei, ca NU este. Daca-i dupa virsta, si boul imbatrineste, nu? Mai bine spuneti-ne cum e cu "sa continui", domnule "scriitor"?! Caci, apropo, nu e suficient sa cumperi cerneala cu damigeana ca fii scriitor...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu inteleg (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 21:36)

        Scaevola [anonim] i-a raspuns lui Grama Tica

        Nu inteleg la ce te referi cu "sa continui", ti-as fi recunoscator daca mi-ai explica. De fapt ce ai vrut sa spui? Esti cam prolix, daca stii cu ce se mananca termenul asta, si cam mananci "sa" -uri, domnule Grama Tica, ar fi bine sa-ti extragi propria barna din ochi inainte sa ii critici pe altii. Acum poate ai pretentia sa si invat sa scriu de la dumneata? Tks, but no tks, prefer sa raman analfabet. Si apropo, incetati cu atata Mucius in sus, Mucius in jos, caci numele asta latin are conotatii caraghioase doar in mintile voastre de pusti.
        • -1 (1 vot)    
          Raspunsul era mai sus, il reiau: (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 22:45)

          Grama Tica [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

          "Am stat mult si m-am gandit daca are sau nu rost SA CONTINUI (s.m.) aici." Asta-i de pe blogul d-tale, d-le "Scaevola"... Cind ai veleitati de scriitor dar conjugi "sa continui", in loc de "sa continuu", ar trebui sa faci "ciocu' mic", vorba unei alte "intelectuale" de la PD-L. ;)
          • 0 (0 voturi)    
            Mai potoliti-va! (Duminică, 5 octombrie 2008, 18:55)

            Vask [anonim] i-a raspuns lui Grama Tica

            Ce bine imi pare ca Scevola asta v-a dat peste bot, mari cunoscatori de gramatica ce sunteti! Prea va credeti mari ziaristi si voi nu stiti sa legati un subiect de predicat. Actuala generatie de jurnalisti nu are dram de talent dar are gura mare. Potoliti-va si apucati-va de altceva. Domnu' Mantzy, e valabil si pentru dvs si pentru admiratorii dvs (presupun ca faceti parte din aceeasi gasca, prea aveti expresii comune)
      • +1 (1 vot)    
        Pune mana pe DOOM, domnule Grama Tica (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 22:07)

        Scaevola [anonim] i-a raspuns lui Grama Tica

        Citind toata discutia, am vazut abia acum la ce te refereai. Ca orice pusti care se baga in seama si are impresia ca detine adevarul absolut, acuzi fara nici o acoperire. Draga Grama Tica, afla dumneata ca potrivit noilor norme din DOOM chiar se scrie "sa continui" si nu "sa continuu". Asa ca, vorba unei distinse clasice in viata, ciocu' mic si cauta sa verifici informatia din trei surse inainte de a azvarli cu noroi. Ca ziarist mai demodat, eu stiu ca asa se face. Rog in mod deosebit pe distinsul administrator sa-mi publice acest comentariu, cu promisiunea ca am incheiat discutia aici. Cine a avut urechi de auzit a auzit, cine le-a avut de ascultat non-stop muzica rave la casti - nu. I rest my case.