Nesimtirea nu stie matematica

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 15:53 Life | Fun

nesimtire "pitagoreica"
Foto: HotNews.ro
Tinem mortis sa-i explicam soferului care detine masina cu numarul de inmatriculare B 95 BXS ca, daca tot parcheaza ilegal, calcand in picioare bunul simt si pista biciclistilor, ar putea sa ne lase si noua macar un metru loc de trecere. Noi fiind pietonii aia care incearca sa ajunga de la gura de metrou Unirii 1, la biserica Sfantul Anton sau la Hanul lui Manuc, in functie de credinta in Dumnezeu sau in pahar. E bine de stiut ca amaratul ala de metru se poate obtine daca parchezi masina drept, nu pe diagonala, ca-n poza alaturata. Caci, vorba "frustratului" ala de Pitagora, care probabil nici nu stia ce spunea, in cele doua triunghiuri egale ce compun masina, patratul ipotenuzei = suma patratelor catetelor (probabil), adica D(iagonala) la patrat = l(atimea) la patrat + L(ungimea) la patrat. Asadar, D(iagonala) > L(ungimea) masinii. Daca soferul nu a inteles rationamentul matematic, il rugam sa ne creada pe cuvant.




















3675 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    merita o zgirietura adinca din fata pina in spate (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:40)

    outside_the_wall [utilizator]

    Oricine are o pereche de chei, ca sa il invete minte pe idiot. Astfel, data viitoare se va gindi de doua ori si nu va mai parca , ca un dobitoc. Nu sint de acord cu vandalismul, dar imbelicilor de genul asta nu ai cum sa le explici omeneste. Acesti tipi sint niste aroganti si nesimtiti si iti rid in nas. Merita macar o pana de cauciuc.
    • -1 (9 voturi)    
      merita... (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:30)

      m [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      merita sa reclami la politie, merita sa gandesti, modul asta de a privi lucrurile sper sa fie datorat varstei infantile, daca unui "idot"( cui ii spui) ii raspunzi cu un gest la fel de " idiot", nu e nici o diferenta intre voi. daca toata lumea ar gandi asa cum o faci tu, inseamna ca soferii in momentul in care vad un pieton pe strada ca traverseaza ilegal, sa ii traga cu masina o dunga de la fata pana la picioare, ca de, ce cauta pietonu pe strada, intelegi analogia ?! ....ai reclamat vreodata o masina parcata ilegal ?
      • +6 (6 voturi)    
        nu merita (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:55)

        un anonim [anonim] i-a raspuns lui m

        daca-l reclami nu rezolvi nimic. politia nu ii ridica masina ci il cauta la telefon si il roaga sa vina sa o mute. a se vedea cazul lui mugur mihaescu. si a mai fost un caz de curand cand un idiot a parcat pe linia de tramvai si politia in loc sa-i mute masina dadea telefoane si incerca sa-l gaseasca pe sofer.
        deci, daca-l reclami in cel mai bun caz se alege cu o amenda. si el stie bine asta.
        • -3 (5 voturi)    
          tu propui indiferenta, si (Vineri, 12 decembrie 2008, 18:32)

          m [anonim] i-a raspuns lui un anonim

          eu unu nu vreau sa fiu indiferent, sunt satul de indiferenta. daca ar fi reclamat de fiecare data cand parcheaza ilegal, ar primi o amenda ,2 ,3.. si punctele aferente, ar lovi neuronul stingher al soferului.
      • +1 (1 vot)    
        Am reclamat (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 11:25)

        giga [anonim] i-a raspuns lui m

        parcarea in fata portii, pe strada cu sens interzis. Si curcanii (mai multi) zic 'Ce sa le faci, sunt nesimtiti!'. Asa ca...
      • 0 (0 voturi)    
        respect, mon cher (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 14:36)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui m

        Nu ma supar ca ma faci "la fel de idiot", ci iti raspund cu argumente. Diferenta intre mine si idiotul in cauza e ca eu nu imi bat joc de lege si nici de cei din trafic (cei care respecta si ei al rindul). Daca toti ar face la fel, altfel ar fi viata. Te rog, reuseste tu sa convingi astfel de oameni sa se respecte regulile prin metode legale, reclamind la politie sau vorbind cu ei. O sa iei bataie, iti garantez. Nu ai vazut tipul ala care a fost dat la Prima TV acu' doua saptamini? Politistul ii cere sa se legitimeze, iar el raspunde arogant: "Hai, dispari si nu ma mai plicitsi" si pleaca mai departe cu nepasare. Apoi incapabilul de tablagiu nu face nimic. In America lua un glont in cauciucuri, si poate apoi si unul in creierul lui imbecil. Iar in privinta pietonilor, cei care traverseaza aiurea isi risca viata si de cele mai multe ori o patesc urit. Nici legea nu ii mai protejeaza, cum se intimpla cu citiva ani in urma. E riscul lor 100%.
        • 0 (0 voturi)    
          asa suntem noi invatati, huligani (Duminică, 14 decembrie 2008, 14:46)

          sya [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

          Sa ii dai cu cheia pe capota, pe usi, daca ii dai si foc si tot nu o sa rezolvi nimic, ba chiar ii faci un bine, ca idiotul se alege cu masina noua de la CASCO si cred ca demersul era ca sa ii faci rau. Solutia e sa apelam la lege atat cat poate, dc crezi ca nu se ridica masini in romania? Pt ca romanul incearca pe cat posibil sa fure, si daca are masina zgariata cand se duce sa o ia de la parc incepe sa tipe ca cineva i-a zgariat masina si ca trebe sa i se plateasca! Zici de politie ei bine asa e doar il suna pe ala sa vina, eu stau la casa si mi-a parcat unu masina exact in poarta, am stat juma de ora sa apara nesimtitul, avea masina deschisa, dar politaiul a zis ca nu se baga! Reclamatia la politie e cel mai bun mod de al lovi, eventual sa fii langa politai si sa fii sigur ca ii da amenda, si ai sa vezi ca atunci cand se apropie de 15 pct o lasa mai departe de casa...
    • +4 (4 voturi)    
      Ce chei ? (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:38)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Cărămidă în parbriz!
    • +1 (1 vot)    
      Neee neee neee (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:19)

      BUCURESTI, FETITA DULCE [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Ce ar fi NORMAL - sa se trezeasca ghertoiul cu niste urme de 40-45 pe capota, de la mai multi cetateni care nu i-au ocolit limuzina, si au trecut pe capota masinii, nu zgaraieturi, nu geamuri sparte, ci recuperarea spatiului pierdut.
    • 0 (0 voturi)    
      BMX (Duminică, 14 decembrie 2008, 17:27)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      nu se gaseste vre-un ciclist pe bmx sa faca niste "scheme" pe capota ? In caz de ceva zice ca era pe pista de biciclete.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum este in Germanica.. (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:20)

    mihai [anonim]

    La Germanica sunt cei de la ordinea Publica, numite la noi POLITESE (fiindca sunt cred 100% numai femei). Ele actioneaza in serviciul primariei. Ele iti pun tzidula cu amenda la parbriz. Ai timp cam 2 saptamini ca sa achitzi amenda. In cazul "grave" cum ar fi parcarea in Zone unde nu este voie cu Indicator Parcarea interzisa, sau parcarea pe zona verde, sau parcarea pe locuri speciale destinate pompierilor, sau in statii de autobus, sau masina incurca circulatia, deci ele anunta automat un serviciu de ridicare al masinilor (Abschleppdient) care vine si iti ridica masina si o duce la un loc special amenajat, de obicei undeva la marginea orasului. Anunta sim politia ca ti-au ridicat masina, ca daca intrebi la Politie unde este masinuta. primesti un raspuns f. amabil unde este si unde o poti ridica. Te duci acolo frumos cu ce poti si dupa ce ai platit "serviciul" plus amenda plus punktele iti poti ridica masina. Si cum nu este deloc ieftin te uiti data viitoare bine unde o parchezi. Si daca este mai avut nu este deloc comod ca sa ramai fara masina.
    Pana nu se va rezolva si la Romanica ceva de genul acesta nu trebuie sa va mirati ca toti parcheaza pe unde apuca. Nici in germanica nu sunt locuri de parcare la tot coltul, da neamtul de voie de nevoie este corect altfel arde la buzunar. Poti sa reclami9, dar de obivcei nu ai sansa fiindca Politesele fac Foto la masina in "delict" si te cam costa la urma si distractia cu tribunalul si cheltuielile de judecata, avocati.
    Urez numai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 17:58)

      mihai2 [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Metoda mi se pare foarte buna si am vazut-o de multe ori aplicata in Germania. Trebuie sa recunosc si ca am ramas socat prima oara cand am vazut 5-6 trailere de ridicat masini venite sa elibereze un bulevard (era in dreptul unei discoteci si multi parcasera aiurea acolo).

      Realitatea este ca Ministerul de Interne are o oportunitate excelenta sa isi rotunjeasca bugetul corectand toate mizeriile acestea: parcari aiurea, gesturi obscene, tulburarea linistii publice. Atata doar ca cei din conducerea ministerului inca nu s-au prins de chestia asta.
      Guvernul ar face bani de pe seama nesimtitilor, iar populatia in timp s-ar educa sa nu mai faca asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Boris (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:34)

    varza [anonim]

    Pe idiot il cheama Boris, cel putin asa se citeste numarul (X = "ori")...

    Cit despre matematica, eu i-as fi lasat cercul lui Euler (cercul celor 9 puncte) desenat cu cheia pe capota.
  • +2 (2 voturi)    
    E plin Bucurestiul de idioti ca asta (Vineri, 12 decembrie 2008, 21:16)

    Teo [anonim]

    Iar cum legile sunt prea permisive vor mai fi si in continuare probleme. Si ce e mai aiurea este ca de multe ori, solutia este la cativa metri, dar nu, nesimtitul trebuie sa-si parcheze masina unde vrea muschiul lui, ca oboseste daca merge 20 metri de la masina.

    Mi-e greu sa cred ca nu se gasesc solutii (nu atat prin desenatul cercurilor olimpice sau afisarea logo-ului Audi pe portiere) cat prin amenzi, parcari supraetajate sau, in cazuri extreme, una dupa ceafa. Problema este insa daca chiar se doreste ca acest oras sa se schimbe, odata cu oamenii care locuiesc aici. Dar aici deja intervine factorul uman si cu totii stim si vedem rezultatele, de 19 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    CUI (Vineri, 12 decembrie 2008, 23:20)

    tariceanu [anonim]

    HAI CU CUIUL ALA PE PORTIERA !NUMA BINE
  • +2 (2 voturi)    
    parcare (Duminică, 14 decembrie 2008, 16:05)

    kostel [anonim]

    Pe cand eram in romania, am gasit un la fel de "destept" ca si asta de il ai in poza, care nu lasa loc la pietoni sa treaca. a 2-a data cand l-am vazut parcat la fel, am avut bunavointa sa ii pun in geam o coala de hartie cu urmatorul mesaj: "daca nu lasi spatiu macar un metru sa pot trece cu carutulu cu copilul mic, promit sa iti fac niste dungi cu cheia pe masina". se pare ca a inteles mesajul. daca nu ... seturi de chei am suficiente ... si atunci o sa planga si o sa inteleaga ... cat e el de tare, mare si cu fitze de imbecil.
  • 0 (0 voturi)    
    Impresie gresita (Luni, 15 decembrie 2008, 10:48)

    vali [anonim]

    Stimatul domn sofer vroia doar sa scoata in evidenta faptul ca msina lui este mult mai frumoasa decat cea din reclama, deci daca ar fi fost anuntati domnii politisti ei ar fi recunoscut acest fapt si ar fi anuntat autoritatile responsabile pentru antireclama.
  • 0 (0 voturi)    
    O idee de razbunare (Luni, 15 decembrie 2008, 11:15)

    vali [anonim]

    Cel mai bine cred ca ar fi ca cineva sa ii lege de portiera un dulau fioros sau doi, sau trei sa il vedem pe Mr. Civilizat cum mai pleaca si ca sa nu faca rau sarmanelor animale sa se chema in zona si cativa reprezentati ai drepturilor animalelor :)