VIDEO Pentru programatori, cu dedicatie

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Miercuri, 18 februarie 2009, 13:28 Life | Fun

Un cover dupa Beatles - Let It Be, foarte geek-ish, dar foarte misto.



Cu LG se vede mai bine :)


Citeste mai multe despre   





















10069 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    obsolete (Miercuri, 18 februarie 2009, 13:39)

    citizen [anonim]

    Cred ca videoclipul e cam vechi, fiindca intre timp C a ajuns si el invechit.
    • +6 (6 voturi)    
      probabil ca esti un ignorant (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:17)

      chachapoya [utilizator] i-a raspuns lui citizen

      C nu e invechit si nu va fi o lunga perioada. Anumite limbaj de programare sunt bune pentru implementarea anumitor tipuri de aplicatii. Incearca sa scrii un sistem de operare in java sau C#. Desigur ca e indicat sa implementezi in Java sau C# sau PHP, etc anumite aplicatii care nu sunt critice si vrei productivitate mare insa C-ul si fratele lui imbunatatit, C++, isi au nisa lor de folosire.
      • 0 (0 voturi)    
        JNode (Joi, 19 februarie 2009, 20:57)

        Ion Popescu [anonim] i-a raspuns lui chachapoya

        Un sistem de operare in Java a fost scris deja, se numeste JNode (Java New Operating System Design Effort). Sunt si sisteme de operare scrise in Javascript dar alea ruleaza in browser deci presupun un sistem de operare existent in timp ce JNode pleaca direct din bootstrap.
        • 0 (0 voturi)    
          sa traiesti (Vineri, 20 februarie 2009, 16:48)

          ginel [anonim] i-a raspuns lui Ion Popescu

          Acum aud a doua oara de JNode da' prima data mi s-a parut bazat pe Linux. O sa ma uit mai bine la el.
    • +6 (6 voturi)    
      re:obsolote (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:33)

      dman [anonim] i-a raspuns lui citizen

      sigur nu stii prea multe lucruri despre programare. Si nici nu are legatura cu vechimea...
    • +3 (3 voturi)    
      mai citeste (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:45)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui citizen

      void __cdecl mai_invata(void);
      atexit(mai_invata);

      C e obsolete, intr-adevar.
      E bun doar la sisteme de operare, servere, engine-uri de tot soiul, device drivers, php/python/perl si cam la orice altceva.

      In C sint scrise toate, mon cher. Pina si limbajul in care presupun ca scrii tu si care a "obsoletizat" C-ul. Daca nu ma crezi, deschide un depends si cerceteaza jvm.dll, python.dll etc.

      Iti sugerez sa cercetezi JNI_CreateJavaVM, Py_GetCompiler etc.
      • -1 (1 vot)    
        (Joi, 19 februarie 2009, 15:14)

        cezar [anonim] i-a raspuns lui ac

        Daca e sa o iei asa, dragul meu, ..eu stiam ca asm e de baza.. si de acolo codul masina... dar poate tu stii mai multe.

        Mi se pare aberant sa pui problema de unde a aparut prima data oul. Oamenii isi spunau doar o parere :))

        mai uita-te odata la clip. Gandeste-te ca esti si tu programator. si apoi plangi putin sau mai mult cand realizezi ce meserie de ai.

        Salut
  • +3 (3 voturi)    
    Din cate stiu... (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:44)

    cronco [anonim]

    Aproximativ 70% din kernelul Linux e scris in C.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai mult (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:33)

      nemesis [anonim] i-a raspuns lui cronco

      Peste 95% e scris in C, restul in assembler.

      http://www.h-online.com/open/Kernel-Log-More-than-10-million-lines-of-Linux-source-files--/news/111759
  • +3 (3 voturi)    
    si inca (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:53)

    Catalin [anonim]

    toate aplicatiile embedded ruleaza tot in C.
    ignoranti, ce sa le faci...
  • -5 (7 voturi)    
    Pace voua! (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:23)

    Dan [anonim]

    Bine, domnilor experti, ce ati sarit imediat toti pe saracul om. Care de fapt avea dreptate, C e invechit. Pana si C++ e invechit.

    Majoritatea programatorilor nu dezvolta, ca sa citez, "sisteme de operare, servere, engine-uri de tot soiul, device drivers[...]". Si pe cei care o fac, si mai sunt si nevoiti s-o faca in C (nici macar C++) ii compatimesc sincer.
    • 0 (4 voturi)    
      Manele vs. Manole (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:35)

      Manelistu' [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Depinde acum de ce consideri a fi "programator"...

      Azi am citit un articol unde Excelul era considerat limbaj de nivel foarte înalt... =))

      Ba aud că şi cei care fac flash-uri se consideră programatori!

      Oare ce muzică ar fi compus Mozart în zilele noatre? Sînt convins că manele...
      • +1 (3 voturi)    
        Excel (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:55)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Manelistu'

        Pai cred ca cam asa e, Visual Basic-ul e un limbaj foarte high level, iar C low level. Si flashul are si el action script.
        • +2 (2 voturi)    
          Limbaje high level (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:43)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Bune si alea la ceva, partea proasta e ca, fiind mai usor de invatat, atrag tot felul de p-afaristi care nu inteleg nici macar conceptele de baza ale programarii, d-alde dan si obsolete. A cunoaste un limbaj nu inseamna a fi programator. Iar daca incepi direct cu unul high-level, poti sa te duci la maturat strazi de pe-acum.
      • +2 (2 voturi)    
        --- (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:36)

        voice [anonim] i-a raspuns lui Manelistu'

        Prietene manelist, crede-ma poti face animatii(flashuri, cum le zici tu) incredibile utilizand OOP, si daca asta nu e programare, atunci nu stiu ce sa zic.
      • 0 (0 voturi)    
        abstractizare (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:08)

        anon. [anonim] i-a raspuns lui Manelistu'

        poate Excel sa fie limbaj de nivel inalt, dar deasemenea la un nivel inalt de abstractizare, asa e si cu limbajele de programare cod masina - mnemonice - asm - c - cpp - etc in final se ajunge la buildere si pure drag'n drop (gen flash, site buildere, gui buildere, etc)
        procesul nu e optimizat pe cerinte, da'n final poti d'acasa tu sa'ti faci propriu browser, mp3/avi player, text editor, si toate intr'o vara :P
  • -4 (6 voturi)    
    La asa film, comentarii pe masura (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:23)

    anonimu [anonim]

    Nu ma asteptam la altceva de la niste programatori. E fix pentru voi melodia. Iar comentariile fac deliciul publicului! :))
  • -2 (4 voturi)    
    carcotasi (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:52)

    fermierul [anonim]

    In loc sa va folositi creierele sa intelegi situatia, aveti atitudine tipica de carcotas crezand ca astfel pareti mai inteligenti.

    Sunt de acord cu userul obsolete ca filmul nu e de actualitate: apare un tanar care e sfatuit sa treaca de la Fortran, Asamblare, etc la C. Cati tineri programatori din ziua de astazi credeti ca se confrunta cu aceasta dilema? Peste 90% dintre cei care intra acum in programare folosesc deja limbaje de nivel inalt (java, c++, c#, etc)
    Poate daca aparea un senior de peste 40 de ani ar fi fost mai credibil.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu am mai ras de mult (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:20)

      Fraierul [anonim] i-a raspuns lui fermierul

      Daca majoritatea "programatorilor" au trecut la limbaje "high level" asta nu inseamna ca ele sunt mai elevate, ci doar mai idiot proof. Spre deosebire de restul "limbajelor", in c inveti programare, management de resurse, optimizare. Fiecare limbaj isi are utilitatea lui, dar toate platformele pe care va jucati voi sunt scrise in c/c++, incercarea penibila de IDE scris in java am vazut-o. Si daca voi numiti ala un succes, pai daca un rahat de editor de texte este orice altceva decat instantaneu, pe o masina cu 3GHz, io zic sa va lasati de "programare".
      90% din ce folosesti e scris in c/c++ asa ca mai scuteste-ma cu java, c# si alte balarii care sunt bune pentru a scrie o aplicatie rapida, la care nu te intereseaza performantele.
      Asa ca fiecare cu ale lui, si nu va mai imbatati cu apa rece ca c-ul e obsolete. Asta o tot aud de 10 ani de cand va laudati ca aplicatiile java o sa ajunga la fel de rapide ca si o aplicatie in c. Am scris si in java de mi s-a acrit, cand ma intorc la c/c++, parca intru in vacanta. Pfff, penibililor, daca nu am mai scrie noi aplicatii in c/c++, ati ramane cu ochii holbati ca broastele la inundatie.

      Apropo, sa-mi arate si mie cineva un joc serios scris in altceva decat c/c++ sau objective-c. Sunt tare curios daca gasiti macar unul.
      • +2 (2 voturi)    
        Este. Se cheama Eclipse. (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:54)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Fraierul

        Incarca la ram? Incarca.
        Trebuie sa gasesti cheia albastra si usa de iesit din nivel pina ii dau drumul? Trebe.
        Si trebuie sa iei pusca cu doua tevi ca sa faci - cum era aia? - a, da, pair programming, test driven development, agile si scrum.
        Bine ca am zis de scrum, ma duc la o tigara, ca de cind scriu aici s-a terminat de compilat proiectul. Deh. E in C++.
      • -1 (1 vot)    
        java (Joi, 19 februarie 2009, 21:27)

        javra [anonim] i-a raspuns lui Fraierul

        Problema cu programatorii de C/C++/assembler sint prea obsedati de optimizarile lor marunte, de eliberat resurse si altele de genu asta. Toata ideea la java e sa te poti concentra pe aspecte mai importante, gen organizarea codului, patternuri, optimizari functionale, refactoring. In marea majoritate a aplicatiilor, optimizarile principale se fac la nivel functional, conceptual, nu la nivel marunt de alocari de memorii. Nu zic, sint bune si astea, dar la nivel local.
    • +4 (4 voturi)    
      fermier, intr-adevar (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:45)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui fermierul

      Peste 90% din cei care intra acum in programare sunt niste verze dupa care matura restul de 10%, facandu-le treaba. Aia care au invatat sa stearga un pointer.
      • +2 (2 voturi)    
        Ca bine zici... (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:00)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui vasile

        Sa stearga un pointer? Intii sa invete cum se face un memory leak corect, initializind pointerul, si dupa aia il stergi tata. Acu citeva zile ma cheama un amic - nu spun cine - zberind de oroare. Verzele de la el pasau la strtok pointeri neinitializati. Deci vezi tu, se duceau odata la primul apel, odata si la al doilea (ca altele nu mai mergeau cred), si de abia DUPA aia picau la free. Oameni grei, plasma 3, armor 3, kills 60, ce mai.

        N-am sa-l uit niciodata pe un fanel cu care dadeam interviu. Incercam sa il fac sa paseze o lista cu dublu pointer si mi-a zis ca void** "nu exista asa ceva" - sau pe acolo. N-am mai avut putere sa fac nimic.
        Azi e megamester pe .NET si impinge DIV-ul la deal pe undeva. Normal. Nu m-ar mira sa ajung eu in fata lui, el fiind le manageur, si sa arunce cu cescutza de tchai latte dupa mine.

        Nuclear launch detected si amin. Ma duc sa ma obsoletez mai departe.
        • -1 (1 vot)    
          lol (Joi, 19 februarie 2009, 15:41)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui ac

          deci daca eram eu la interviu, ma ridicam si plecam. ** e o simpla conventie intre compilator si programator si e neportabila, are foarte putin relevanta pentru skillul cuiva in programare. procesoruli i se rupe de ** si de void si de cast. pentru referinta, programez asm de la 10 ani, acum programez in python, perl, asm si C, depinde de proiect.
          • 0 (0 voturi)    
            :( (Vineri, 20 februarie 2009, 18:45)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui gogu

            Coane, i-am pus o intrebare, si el mi-a zis ca ** nu exista. Asta *spune* ceva despre ce stia domnul respectiv.
    • +1 (1 vot)    
      Citeste toata fraza (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:06)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui fermierul

      "Cred ca videoclipul e cam vechi [...]"
      Daca se oprea aici, filozof raminea.

      "[...] fiindca intre timp C a ajuns si el invechit"
      Deci e senyil de doua ori, nu o singura data. Una ca C nu a ajuns invechit, si doi ca nu depinde vechimea clipului de vechimea limbajului. Ori ca si cum ai zice ca Troy e fil invechit pentru ca Ahile a trait acu multa vreme?
      Ori nu inteleg eu conjuctia "fiindca"?
      Parca e conjunctie, sper sa mai tin minte - si inca una care introduce o propozitie subordonata (completiva? cauzala? un profesor de romana, va rog, nu mai stiu).

      "Il tragi cu sila la bine, si el trage tot inapoi."
      <-- SPRE INAPOI SPRE BINE -->
  • -1 (3 voturi)    
    nostalgici (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:33)

    fermierul [anonim]

    Sa spui ca toti progamatorii care folosesc limbajele noi sunt varza fata de cei care n-au fost capabili sa evolueze, e ca si cum ai zice ca fermierii din UE care folosesc utilaje moderne sunt varza, si singurul meserias e taranul roman care isi face treaba in continuare cu sapa si lopata.

    Cred ca , cei care s-au trezit sa ridice C-ul in slavi sunt dintre aceia care au dificultati sa inteleaga si sa foloseasca noile tehnologii.
    • +2 (2 voturi)    
      C base (Joi, 19 februarie 2009, 1:33)

      Horus [anonim] i-a raspuns lui fermierul

      Domnul de mai sus vorbeste probabil din cauza faptului ca iubeste a se asculta de unul singur. Cei care programeaza in C inteleg mult mai bine noile tehnologii decat cei care scriu propozitii in VB,deoarece ei sunt cei care creeaza tehnologiile. Eu am parasit C-ul de multi ani (for the money) , scriu de ceva timp solutii in .net (pentru cei care nu stiu, este o platforma de dezvoltare,nu un limbaj) si folosesc C#. Tot timpul am sa angajez un programator C/C++ cu 0 ani de .net , decat un om care a inceput .net cu VB-ul in fata.
    • +1 (1 vot)    
      Nu sint verze pentru ca folosesc limbajele "noi" (Vineri, 20 februarie 2009, 18:47)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui fermierul

      Ci pentru ca au fugit en masse spre limbajele noi pentru ca nu puteau face fata la chestii simple. Nu faptul in sine ca scrii in .NET te face asa, ci pentru ca ai fugit repede la C# ca nu stiai C. It's that simple.
  • +1 (1 vot)    
    ???? (Joi, 19 februarie 2009, 10:38)

    anita [anonim]

    E fantastic cum de la un cover adaptat pentru programatori s-a iscat o astfel de discutie!!!!!
    este exact opusul a ceea ce voia piesa sa transmita... chill out!!!! e fun....!!!!! lasati problemele de programare si enjoy the music!!!
    e supertare piesa... si chiar se pricepe tipul... se pare ca partea muzicala nu v-a starnit interesul... mai ascultati odata... poate va va placea!!!!
  • +1 (1 vot)    
    wtf (Joi, 19 februarie 2009, 15:10)

    corina [anonim]

    chiar ca mai relaxati-va!!! Nu inteleg de ce programatorii mereu se ataca/inteapa .. asta e viata ..fiecare face ce ii place sau din ce ies bani! live with that!
    • 0 (0 voturi)    
      De ce nu? (Vineri, 20 februarie 2009, 18:47)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui corina

      E placut sa ne mai defulam unii pe altii :D
  • +1 (1 vot)    
    Inca una (Joi, 19 februarie 2009, 15:16)

    Sad to see [anonim]

    So e^x and a constant were walking down the street, when suddenly, the constant dashes away and hides behind a bush. Confused as to his friend's strange antic, e^x follows him into the bush, assuming that some sort of danger is coming their way. Naturally, he asks the constant why they're hiding behind the bush.
    The constant replies, "Dude... I just saw a differential operator on the other side of the street... he'll differentiate me right out of existence!"
    Unfazed, e^x says, "Well, if you want, I can go talk to him for you..."
    "Really, you'd do that for me?"
    "Sure, why not? I'm e^x, what can he do to me?"
    So, e^x approaches the differential operator and, calmly, introduces himself: "Hi, I'm e^x..."
    The differential operator replies "Hi, I'm d/dy."
  • 0 (0 voturi)    
    re (Joi, 19 februarie 2009, 15:17)

    cezar [anonim]

    "Quote mortu":

    acu stau sa ma gandesc daca e de bine sau e chiar trist faptu' ca intelegem bancu'.
  • 0 (0 voturi)    
    BASIC's not the answer! (Joi, 19 februarie 2009, 23:04)

    I [utilizator]

    :))))))