HotReporter

Secretarul de stat in MAE Natalia Intotero are o masina Lancea Ypsilon

de R.H.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2009, 8:55 Life | Fun

Lancea Ypsilon
Foto: HotReporter
Vorbeste fluent limbile engleza, italiana si franceza. Asa arata descrierea secretarului de stat Natalia Intotero de pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe. Un cititor HotNews.ro a avut curiozitatea sa citeasca si declaratia de avere scrisa cu mina ei de Intotero, iar surpriza a aparut la capitolul automobile: sercretarul de stat sustine ca are o... Lancea Ypsilon.

Ii multumim lui Mircea Ion pentru fotografia trimisa pe HotReporter.


Citeste mai multe despre   



















6698 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Are tot studii de McBoc si Udrea Nutzi ? (Vineri, 22 mai 2009, 9:02)

    Mitica [anonim]

    Si acesta d-na are tot studii de McBoc si Udrea Nutzi ?

    Adica de drept constitutional ?

    Iata inca un caz de nivelul "Triumful talentului" gen d-na mi(ni)streaţă Ecaterina Ambropotescu-Codoi.
  • +13 (17 voturi)    
    Va legati... (Vineri, 22 mai 2009, 9:08)

    Adrian [anonim]

    ... de niste chestii absolut stupide. As fi inteles daca facea o greseala de limba romana dar sa va legati de faptul ca nu stie cum se scrie numele unei marci de masina mi se pare deja o exagerare. Cred ca marea problema este ca prea vrem sa fim condusi de genii care sa stie tot ce misca in lumea asta. Nu vorbesc de femeia asta ci de principiu, sunt de acord ca Vanghelie sa nu mai apara la tv pana nu se pune la punct cu limba romana (personal m-as bucura sa nu-l mai vad chiar si cu gramatica pusa la punct), sunt de acord sa fie taxate toate televiziunile la care limba romana este jucata in picioare dar nu mi se pare normal sa ne legam de orice numai de dragul de a mai face "caterinca" de cineva care nu stie sa scrie corect o marca de masina. Daca ii intreb pe microbisti cum se scrie numele antrenorului german care a castigat campionatul mondial in 90 sunt convins ca mai bine de 80% vor scrie gresit insa lucrul asta chiar nu mi se pare o problema.
    • -3 (13 voturi)    
      de ras (Vineri, 22 mai 2009, 9:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Am stat 5 ani in Italia si stiu ca Lancia este o marca de prestigiu acolo ma ales ca doamna in sine pare italianca de origine.
      Este surprinzator faptul ca nu stie sa completeze CORECT un formular oficial.
      Intrebati un italian cum se pronunta "lancea" si veti rade si mai tare (fonetic cred ca va suna cam asa: lanceea)

      Alex
      • +4 (8 voturi)    
        chiar e de ras? (Vineri, 22 mai 2009, 10:04)

        danutz [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Frate Alex, multa lume nu e interesata de marcile de autoturisme. Consideri ca ai atat de vaste cunostinte incit sa poti face misto de doamna "in sine" pentru eroarea pe care a avut tupeul sa o comita? Think again! Intelegi????
    • 0 (4 voturi)    
      raspuns (Vineri, 22 mai 2009, 9:31)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Franz Beckenbauer
    • +2 (2 voturi)    
      limbile straine (Vineri, 22 mai 2009, 9:39)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      e vorba de cunostintele de limbi straine. eu nu sunt un microbist, dar daca imi spui cum il cheama pe antrenorul german, pot sa iti scriu corect numele lui.

      in fine, este totusi din categoria "rautacisme", poate doamnei chiar i-a scapat, se mai intampla si in limba romana. pe de alta parte, e normal ca presa sa puna lentila pe politicieni, iar majoritatea sunt obisnuiti / se asteapta la asta.
    • -1 (5 voturi)    
      da ... vrem sa fim condusi de genii (Vineri, 22 mai 2009, 9:41)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      ti se pare normal ca cineva sa conduca o DACEA
    • +3 (3 voturi)    
      in apararea ei (Vineri, 22 mai 2009, 9:41)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      p.s.: observ, totusi, ca a scris corect "Ypsilon", cuvant mai greu. lucru care ar trebui sa ne faca sa credem ca, totusi, a fost doar o mica scapare.
  • +1 (1 vot)    
    mare lucru: Lancea/Lancia (Vineri, 22 mai 2009, 9:22)

    outside_the_wall [utilizator]

    Va pierdeti in amanunte in loc sa sesizati chestiunile importante (averea propriu-zisa). Greseli de scriere si uneori chiar de vorbire fac si multi dintre cei care vorbesc fluent o limba straina, zi de zi, de ani de zile si care au curs de specialitate. Asta e cind nu e limba ta materna. E drept, Boc ieri a cam intrecut limita - dar si din stirea aia s-a facut o mare catastrofa.

    Privind obiectiv, si Hotnews a facut un milion de greseli gramaticale, pe care noi cititorii le-am sesizat, fara a face mare tambalau. Se mai intimpla, chiar si pentru cei cu scoala (aici nu il includem pe Vanghelie). Au fost si greseli de traducere si uneori chiar de context pe Hotnews care, vorba aia, sint jurnalisti. Asa ca, R.H., un pic de modestie nu iti strica.
  • +6 (6 voturi)    
    hai mai (Vineri, 22 mai 2009, 9:36)

    Adrian [anonim]

    Si mie mi se pare exagerata reactia. E o greseala. A sti italiana nu presupune automat cunoasterea numelor de automobile din tara respectiva. E exact ca in romana: Lancia si Lancea sunt omonime.
  • +3 (3 voturi)    
    aia ca aia (Vineri, 22 mai 2009, 9:38)

    Adrian [anonim]

    eu m-as uita mai degraba la peugeot-ul ala 306 din 2005?!!! Nu are cum sa existe asa ceva
    • +3 (3 voturi)    
      buna observatie (Vineri, 22 mai 2009, 10:01)

      opinia [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Da, ai observat foarte bine. In 2005 nu exista 306.
      Si mai suspect!
  • +3 (3 voturi)    
    Neimportant (Vineri, 22 mai 2009, 9:43)

    Andy [anonim]

    Hai sa fim seriosi si sa ne legam de lucruri importante. Faptul ca scrie gresit o marca de masina nu inseamna ca stie sau nu limba italiana sau engleza.
    Sint convins ca in parlament cel putin jumatate dintre membrii:
    - nu stiu nici o limba straina, deloc
    - au lacune de gramatica romana
    - nu stiu citi membrii are UE
    - nu stiu toate capitalele europene
    - habar n-au care sint institutiile europene si in general cam ce rol au
    - habar n-au istoria Romaniei, asa, la nivel de clasa a 5-a,
    - nu stiu sa spuna toate judetele tarii cu resedintele de judet
    etc etc etc
    • -1 (3 voturi)    
      x (Vineri, 22 mai 2009, 10:58)

      vic [anonim] i-a raspuns lui Andy

      ... iar membru, la plural are un singur "i", "citi" se scrie "cati", "sint" este de fapt "sunt" (astea-s normele Academiei, ne plac sau nu, trebuie sa le respectam), in consecinta te califici cu brio ca parlamentar!
      • +3 (5 voturi)    
        da (Vineri, 22 mai 2009, 11:13)

        john [anonim] i-a raspuns lui vic

        cred ca te simti foarte mandru de tine acuma ca ai reusit sa-l corectezi ? tu nu faci niciodata greseli , in nici un domeniu ?
        urasc oamenii astia ca si tine care abia asteapta sa faca altii o greseala cat de mica ca sa sara sa corecteze chiar daca si ei la randul lor gresesc la fel de mult daca nu chiar mai mult. oameni cu doua fete !!
        • 0 (2 voturi)    
          cine ridica primul piatra... (Vineri, 22 mai 2009, 13:32)

          vic [anonim] i-a raspuns lui john

          Ma refeream la faptul ca nu te apuci sa-i corectezi pe altii intr-un domeniu in care nu esti CEL PUTIN foarte bun!
          In ceea ce te priveste, john, esti unul dintre cei care imi intaresc convingerea ca limba romana ar trebui sa devina materie obligatorie de studiu in invatamantul nostru, cel putin in cel primar. Sau este? Ah, asta inseamna ca n-ai absolvit nici macar primele patru clase... :) Scuze atunci...
          • 0 (2 voturi)    
            doare critica (Vineri, 22 mai 2009, 14:01)

            john [anonim] i-a raspuns lui vic

            doare sa fi criticat ? ei ? se vede din raspunsul tau ca nu ti-a placut ... deci te rog nu mai critica pe altii pentru ca aici nu-i ora de limba romana.
            te simti "foarte bun" in domeniul limbii romane, bravo tie ! dar tine-o pentru tine pentru ca pe majoritatea covarsitoare de pe forumul asta nu ne intereseaza.

            ps: ce te bate capul pe tine cate clase am eu ? daca ti-as spune ca n-am nici una sau ca am 20 o sa dormi mai bine noaptea ? pacat ca oamenii ca tine au access la internet !
      • -1 (1 vot)    
        pierzi esentialul, amice (Vineri, 22 mai 2009, 14:54)

        Andy [anonim] i-a raspuns lui vic

        Ai satisfactii mici care probabil iti dau impresia ca esti peste statutul tau real. Concentreaza-ti atentia pe lucrurile esentiale daca vrei sa cresti. Un exemplu ales la intimplare, citeste Dilema Veche (e o revista interesanta, ai sa gasesti sigur si ceva sa-ti placa) si sa-mi zici citi (nu cati) autori de acolo scriu cu noile norme ale Academiei si citi nu. Relaxeaza-te si lasa vinatoarea de greseli gramaticale sau pur si simplu de tastare.
  • +4 (4 voturi)    
    va e ciuda? (Vineri, 22 mai 2009, 10:10)

    alin pildner [anonim]

    ... ca voi toti aveti Dacea ?
    • 0 (2 voturi)    
      Alin , excelent ! (Vineri, 22 mai 2009, 10:34)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui alin pildner

      O sfichiuire de nota 10 plus
      la o stire de nota 10.
      *
      Totusi,
      este sigur declaratia doamnei
      Secretar de Stat ?
      Mie imi suna ma degraba
      ca un enunt al subiectului
      la teza unica pentru clasa a 8a ,
      la materia limba straină ”obtionala”
  • +3 (3 voturi)    
    wait... what? (Vineri, 22 mai 2009, 10:20)

    Ionut [anonim]

    Ca sa inteleg, ea a scris: Lancea Ypsilon, si corect e "Lancia Ypsilon" si... ? pana de articole?
  • -1 (3 voturi)    
    sigur ca da (Vineri, 22 mai 2009, 10:22)

    Gabi [anonim]

    de angajatii statului sa nu ne legam niciodata, lor le e permis orice, noi doar sa le platim salariile.
  • +1 (1 vot)    
    MAE (Vineri, 22 mai 2009, 10:28)

    grig [anonim]

    pana la urma cum se scrie?
    • +1 (1 vot)    
      AVRAM IANCU: (Vineri, 22 mai 2009, 10:57)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui grig

      ”Nu cu argumente
      filozofice si umanitare
      vei putea convinge pe acesti tirani,
      ci cu LANCIA ,
      ca Horea".
  • +2 (2 voturi)    
    si totusi, o invatatoare secretar de stat??? (Vineri, 22 mai 2009, 10:37)

    mandela [anonim]

    Pe langa eroarea cu Lencea, mi se pare mult mai de remarcat ascensiunea doamnei respective intr-o asemenea functie. Tot respectul pentru profesia respectiva, insa e cale lunga pana la functia ocupata, unde ar trebui sa aiba acces exclusiv fie diplomati de cariera, fie oameni politici cu o anumita experienta, valoare, macar tangenta cu domeniul. Dar, tipic, romanul simte nevoia sa se piarda in amanunte neesentiale, dar colorate...
  • -1 (1 vot)    
    EROARE CAT CASA (Vineri, 22 mai 2009, 10:42)

    Beckenbauer [anonim]

    daca "marele secretar de stat" stia bine italiana, ar fi stiut la fel de bine ca nu are cum sa fie lancea, pentru ca nu exista in italiana.
    lancia vine de la verbul lanciare care inseamna a lansa.
    fie nu a scris cu mana ei declaratia de avere, fie habar nu are italiana!
    • +1 (1 vot)    
      nume (Vineri, 22 mai 2009, 11:03)

      john [anonim] i-a raspuns lui Beckenbauer

      ii un nume, daca ii nume nu inseamna ca trebuie sa existe ca si cuvant in limba respectiva.

      iar pe de alta parte daca stii o limba nu insemana ca stii cum se scriu unele nume. de exemplu: cati dintre cei de pe forum care se lauda ca stiu engleza stiu cum se scriu multe orase din anglia daca le aud numai cu se pronunta ? (mai ales ca majoritatea numelor nu respecta reguli de pronuntie) ... va spun eu din experianta ultimilor ani (traiesc in anglia): sub 10% !

      concluzia, poti sa stii o limba straina chiar bine si s-o dai in bara rau de tot la scrierea unor nume ...

      apropo: cati puteti scrie fara greseli (si fara google) numele ala de masina germana care incepe cu "W" ?
  • -1 (1 vot)    
    limb engleza (Vineri, 22 mai 2009, 10:46)

    adrian [anonim]

    exista o certificare a unei institutii precum ca cei de la MAE stiu limbile respective. Ca asa , o engleza de balta stie toata lumea, dar sa mai si primesti bani pt asta si mai lucrezi si in MAE. Tara asta nu se mai face bine, tot parazitzii au dreptate, ultimul sa stinga lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    dovada (Vineri, 22 mai 2009, 11:29)

    john [anonim]

    dovada ce usor ii sa faci greseli ... ma gandeam doar la sigla si evindent am gresit.
    exact ce-am zis in primul meu mesaj ... toti gresim, asa ca ar fi bine sa nu mai tot corectam pe altii la cea mai mica abatere de la "standardul" nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    vreau si eu ! (Vineri, 22 mai 2009, 15:19)

    cristus [anonim]

    Dadui si eu pe google si ii vazui si fotografia !! E frumoasa, bunaciune, cum s-ar spune la mine in cartier. Sigur a ajuns secretar de stat pentru calitatile sale, ca doar se pricepe la limbi... Acum depinde unde, cum si cu cine iti dezvolti aceste aptitudini, pentru ca parca m-as baga si eu !
    Ati vazut si ce proprietati are ?
    Gata, m-am hotarat, ma fac blonda si ma apuc de limbi !!
  • 0 (0 voturi)    
    asa si... (Vineri, 22 mai 2009, 16:03)

    locke [anonim]

    daca tot cautati nod in papura..veniti cu chestii mai concrete..legate de activitatea persoanei in cauza...deja e jenant...pana la urma nimeni nu ii perfect..a gresi o litera e omeneste
    daca vreti sa prezentati ceva c..cautati ceva concret
  • 0 (0 voturi)    
    bateti apa'n piua de rasuna codrii (Vineri, 22 mai 2009, 16:05)

    crap [anonim]

    n-are nici o importanta ca are Lancia sau Lancea. Avea importanta daca avea vreo cine stie ce masina superscumpa, ca te-ai fi putut intreba de unde.. ca nu stie italiana din cauza asta! asta-i vax! sunt atatea marci la care numele ori nu inseamna ceva, ori sunt atat de extraterestre incat daca nu ai nici o pasiune ptr masini (iar masina probabil i-a luat-o barba'su), habar nu ai cum sa le scrii! e laudabil ca a scris corect Ypsilon, macar arata familiaritate cu literele grecesti, probabil stie si ceva mate mai bine. ferrari se scrie cu doi de r, dar un nepasionat mai mult ca sigur ca nu stie, ptr ce ar retine amanuntul asta? ce e lancia, einstein, se invata la scoala sau e cerut la bac?

    nu-mi pare rau cand anumiti indivizi sunt crucificati ptr semianalfabetismul lor desantat. dar cand se exagereaza ma deranjeaza la fel de tare, ptr ca asta demonstreaza lipsa de caracter.
  • 0 (0 voturi)    
    stupid detaliu (Vineri, 22 mai 2009, 16:24)

    ADi [anonim]

    mi se pare stupid sa te legi de asemenea detalii. Daca IQ-ul nu va duce mai sus, macar nu mai scrieti. Nu e asa o kestie de inalta cultura daca stii cum se scrie o marca de masina. Pana la urma e doar o masina.