ERATA (Oficial): Nou record mondial la turnat bere in pahare: 50 de litri de bere, in mai putin de cinci minute

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2009, 17:31 Life | Fun

ERATA: Agentia France Press a corectat informatia initiala, precizad ca recordul mondial se referea la viteza cu care o persoana toarna bere in pahare. Revenim cu stirea in forma corecta:

Un german din Oberhausen si-a doborat vineri propriul sau record mondial, reusind sa toarne 50 de litri de bere in pahare, in 4 minute si 55 de secunde, a anuntat un purtator de cuvant al primariei, citat de AFP.

Philipp Traber, in varsta de 35 de ani, a reusit sa-si amelioreze, cu 17 secunde, recordul precedent, care data din 2001. La acel moment, el turnase 250 de pahare de bere in 5 minute si 12 secunde, ceea ce i-a permis sa intre in Cartea recordurilor.

Cantitatea de bere consumata a fost facturata cu un euro pe pahar, banii urmand a fi donati in scopuri caritabile.


Citeste mai multe despre   






















1897 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bericaaa (Vineri, 12 iunie 2009, 17:35)

    Carbogazos [anonim]

    adica 100 de beri la sticla in mai putin de 5 min ?
    si mai traieste ?
    daca nu stiati berea are alcool ! pe bune !
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Vineri, 12 iunie 2009, 17:37)

    errwrre [anonim]

    bbbbaaaa !!! 50 de litri??? cred ca sunteti afectati de criza alcoolului !
  • 0 (0 voturi)    
    parca nu cred... (Vineri, 12 iunie 2009, 17:37)

    flo [anonim]

    poate 5 litri ...da nu 50....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Imposibil! (Vineri, 12 iunie 2009, 17:40)

    miculgigant [anonim]

    Nu cred, e imposibil!
  • +1 (1 vot)    
    vrajeala (Vineri, 12 iunie 2009, 17:41)

    abstinentu [anonim]

    Ma indoiesc ca poti introduce in stomac 50 de litri de orice in 5 minute. Viu fiind.
  • 0 (0 voturi)    
    Bere nemteasca (Vineri, 12 iunie 2009, 17:42)

    CezarN [anonim]

    Ce inseamna sa ai o bere buna la dispozitie. Cred ca de la 20 cm de gura, berea se descurca singura si te poti ocupa de paharul urmator. :))
  • 0 (0 voturi)    
    Godzilla (Vineri, 12 iunie 2009, 17:50)

    sile camataru [anonim]

    O fi asta Godzila de incap 50 de litri de bere in el... Mai taiati si voi din zerouri ca sa va apropriati de realitate... Totusi, cine scrie stirile astea? :))
  • +1 (1 vot)    
    what ...... No way (Vineri, 12 iunie 2009, 17:55)

    ToranagaSama [anonim]

    Sincer nu cred ca e posibil din urmatoarele considerente:
    1. Stomacul uman nu rezista la mai mult de 6 litrii de lichid.
    2. La peste 4 litri de lichid consumati in timp foarte scurt se produce blocaj renal care in final duce la decesul pacientului.
    3. 50L de bere sunt echivalentul unui butoi de bere, folosit in baruri/restaurante. Fizic e imposibil sa tii in tine o asemenea greutate.

    Undeva aceasta stire nu e prea plauzibila. Dar de dragul testelor o trimitem la MythBusters :)
  • 0 (0 voturi)    
    Se pare ca e adevarat (Vineri, 12 iunie 2009, 18:06)

    invitatie-la-nunta.ro [anonim]

    Se pare ca e adevarat! de aici a fost tradusa stirea http://www.boursorama.com/forum/message.phtml?file=387343530
  • 0 (0 voturi)    
    Iar fata gainile pui vii? (Vineri, 12 iunie 2009, 18:07)

    Mars [anonim]

    Parca recordul era nu de baut bere (nici stomacul unui bou, fie el si traducator din germana nu are un volum de 50 l) ci de pus bere in pahare de la dozator. http://www.mz-web.de/servlet/ContentServer?pagename=ksta/page&atype=ksArtikel&aid=1244785201187&openMenu=1013083806405&calledPageId=1013083806405&listid=0
  • 0 (0 voturi)    
    Yeah right (Vineri, 12 iunie 2009, 18:14)

    Alex S [utilizator]

    Asta inseamna 10 beri pe minut, adica o bere la mai putin de 6 secunde. Imposibil, nici nu are timp sa ragaie in 6 secunde.
  • 0 (0 voturi)    
    Monserilor din redactie, sunteti imbecili... (Vineri, 12 iunie 2009, 18:19)

    Mircea doianu [anonim]

    ...si nu va pricepeti de loc la Germna sau fiziologia umana.
    Pe la 8l un stomac uman explodeaza si individul a batut recordul mondial la TURNAT BERE IN PAHARE, nu la baut !!
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha, nu mai publicati comentariile, nu-i asa? (Vineri, 12 iunie 2009, 18:21)

    ion [anonim]

    zapfen=a turna bere (de la butoi, dozator) in pahare :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Profesionalism desavarsit in redarea stirilor!!! (Vineri, 12 iunie 2009, 18:24)

    vali [anonim]

    Draga redactie HotNews,

    Marturisesc ca devorez stirile pe care le publicati cu religiozitate. Nu am luat aminte la cuvintele multora care spuneau ca aveti o redactie uneori incompetenta. Se pare ca, cel putin referitor la stirile internationale (sau din surse externe) m-am inselat amarnic.

    Pentru cultura voastra generala: Omul ala A TURNAT bere in pahare, si NU A BAUT !!! Prostiti lumea fara nicio rusine. Iata sursa: http://www.mz-web.de/servlet/ContentServer?pagename=ksta/page&atype=ksArtikel&aid=1244785201187&openMenu=1013083806405&calledPageId=1013083806405&listid=0

    Iar celor care-si consuma energia comentant asemenea stiri: fratilor, nu mai luati totul de-a gata... Mai ales in Romania unde Google Translate este prietenul cel mai bun al "redactorilor" de stiri internationale... Hai sa nu ne mai lasam prostiti de toate tampeniile.

    Daca aveti ceva urma de profesionalism, postati acest comentariu si corectati stirea... Inca una din asta si aveti un cititor in minus. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    E mic copil ala... (Vineri, 12 iunie 2009, 18:27)

    Analfabet [anonim]

    Ombladon zice: Am un ficat ofticat care nu ma sufera
    Imi bate-n teava-ncet de la prima bere care-o-ncep,
    E nemultumit ca beau cu naveta,
    Dupa capul multora ar trebui sa bem cu pipeta.
    Obositor , nu sunt un-ncepator ,
    De mic copil am descoperit ca sunt un consumator

    "Am un record absolut / 4 beri intr-un minut / 10 tone 6 ani / si-o grama' da bani. Dupa bancile scolii am iesit toti hoti
    Ultima moda-n baruri era sa bei cu vaza...
    Poti ?
  • 0 (0 voturi)    
    fascinant (Vineri, 12 iunie 2009, 21:27)

    iulian [anonim]

    oare nimeni nu a citit articolul de mai sus? unde scrie ca a baut? serios acum .. are 5 randuri tot articolul.. A TURNAT nu a baut .. cuvantul baut nu exista in acest articol.. fascinant .. absolut fascinant cati oameni au vazut si sunt absolut convins ca au vazut ca omul a baut..
    • 0 (0 voturi)    
      fascinant este hotnews, nu comentatorii (Vineri, 12 iunie 2009, 22:37)

      Anominus [anonim] i-a raspuns lui iulian

      Se intampla aproape zilnic pe hotnews. si anume, se scrie una bucata articol care are una sau mai multe greseli. Cei care comenteaza fac observatii cu privire la greseli. Hotnews face corectii in text fara sa lase vreo urma. Dupa aia comentatorii apar ca fiind niste prosti, nu cel care a scris initial stirea. Chiar credeai ca atatia oameni au fost choari cand au comentat? Mai foloseste si tu logica.
  • 0 (0 voturi)    
    sakpfhsalva (Luni, 19 iulie 2010, 0:11)

    snow [anonim]

    nu erau ma 50 de litri esti dela e imposibil pentru un om ... mam interesat si am vazut ca erau 7,7 imperial pints asta inseamna cam 5 litri ceva de genu