Cu grataru' la etaj

VIDEO Romanul, cea mai inventiva creatura de pe planeta

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 13 august 2009, 20:12 Life | Fun

Romania - The Land Of Choice, Romania - tara unde avem di tati: fripturi, fripturisti, zero turisti, gratii si gratare. "Sirenele se-aud in cartier/ Vine garda sa ne bage dupa gratarele de fier", ar zice poetul.



Citeste mai multe despre   























12224 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Incredibil (Joi, 13 august 2009, 18:12)

    silencer [utilizator]

    cat de prost crescuti putem fi!!!
  • +4 (14 voturi)    
    Romania? (Joi, 13 august 2009, 21:20)

    uwe [anonim]

    Inca mai sunt de parere ca Romania nu e sinonim cu Bucuresti. Desi asta e psihoza indusa media.
    • +7 (11 voturi)    
      Bucuresti (Joi, 13 august 2009, 23:32)

      george [anonim] i-a raspuns lui uwe

      Daca nu stiti blocuri mai sunt si in alte orase in afara de Bucuresti.Si chiar daca ar fi din Bucuresti mie imi este sila de oameni care gandesc asa. Sa bagi in aceeaasi oala pe toti e ca si cum ai zice ca Romania este tara tiganilor si ca toti sunt la fel.
      • 0 (18 voturi)    
        :) (Joi, 13 august 2009, 23:48)

        uwe [anonim] i-a raspuns lui george

        Nu mi-e jena sa zic ca Bucurestiul e orasul tiganilor, si ca mi-e sila si mie de el cum ti-e tie de oameni care gandesc. Cat timp o sa fie capitala aici, lucrurile o sa mearga prost in toata tara. Pentru ca toata tara nu exista nicaieri in media, decat in stirile de la ora 5. Cat PIB produce Transilvania, atata dispare in Bucuresti.
        • 0 (8 voturi)    
          si asta e o utopie.... (Vineri, 14 august 2009, 10:08)

          Claude [anonim] i-a raspuns lui uwe

          .... si o treaba indusa....
        • +5 (7 voturi)    
          traiasca, traiasca sa traiasca Moldova, Ardealul . (Vineri, 14 august 2009, 11:06)

          catalin [anonim] i-a raspuns lui uwe

          da, cata dreptate ai.
          in Ardeal avem PIB mare, cheltuieli mici, oameni cinstiti etc., in buc este invers, desigur.
          ma intreb:
          tu esti din Oltenia?
        • +3 (7 voturi)    
          jena (Vineri, 14 august 2009, 12:35)

          raiu [anonim] i-a raspuns lui uwe

          Ba sa va fie jena , pentru ca nu toti locuitorii Bucurestiului sunt tigani. Problema este alta: cei care nu au avut nici un rost si nici o idee de a-si face un viitor in localitatile unde s-au nascut si au crescut au plecat "la capitala" si au adus odata cu ei lipsa de respect, de civilizatie, obisnuinta de a se spala odata pe saptamana, de a vorbi tare in mijloacele de transport, de a asculta muzica la nivel maxim sa auda un cartier intreg si alte obiceiuri din acestea culte. E simplu sa spui acum, dupa ce toti tiganii din Ardeal au plecat in strainatate, ca Bucurestiul e orasul tiganilor.Cat despre PIB amintiti-va cine e in fruntea actualului guvern. Intrebati-l pe dl.Boc, ardelean de-al dvs., de ce dispare PIB-ul din Transilvania in Bucuresti. Nu locatia capitalei e problema ci oamenii care conduc structurile administratiilor de stat. Daca s-ar muta toata administratia din Bucuresti am mai putea respira si noi. Puteti sa-i luati cu totul. Noi vi-i dam cu mare drag. Chiar va dam o mana de ajutor.
        • +2 (2 voturi)    
          mentalitate (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:49)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui uwe

          ne-ati inebunit cu mitul asta "TRANSILVANIA".
          sunteti la fel de tigani ca si noi ceilalti din Moldova sau Muntenia;intrebati orice ungur:ARDELEAN=MUNTEAN=MUNTEAN=TIGAN........
    • +3 (5 voturi)    
      Sinonim (Joi, 13 august 2009, 23:46)

      george [anonim] i-a raspuns lui uwe

      Sigur nu este sinonim si chiar cred ca nu este asa. Aceasta este doar parerea unor frustrati care cred ca oricare persoana din Bucuresti sau de oriunde ca si locatie, ar avea asemenea apucaturi..In Bucuresti daca nu stiti sunt si o multime de persoane care nici nu s-au nascut si nici nu o sa moara aici. Acest lucru este specific marilor aglomerari urbane unde vine toata lumea sa castige un ban mai usor.
  • 0 (2 voturi)    
    Titlu (Joi, 13 august 2009, 21:43)

    Tudor [anonim]

    Mai si copiati titlu dupa un comment de pe youtube...
  • -1 (11 voturi)    
    gratar... (Joi, 13 august 2009, 22:41)

    eu [anonim]

    se intampla sa fi mers si eu prin capitala noastra draga... si am fost oripilat. chiar nu ma mira ce gratarel trage concetateanu' de la etaju 4. nici nu zici ca traiesc in romania... astia din bucuresti traiesc pe planeta lor... sarmanii :))
    • +4 (8 voturi)    
      De unde stii ca e din Bucuresti sunt chiar curios (Joi, 13 august 2009, 23:24)

      george [anonim] i-a raspuns lui eu

      chiar nu imi dau seama de aia intreb
  • -1 (3 voturi)    
    nu ma mir deloc (Joi, 13 august 2009, 23:09)

    opt [anonim]

    in Canada multa lume are gratar in balcon, In SUA e la fel bine ca au ce pune si romanii pe el.
    • -1 (3 voturi)    
      e la fel peste tot (Joi, 13 august 2009, 21:27)

      getic [anonim] i-a raspuns lui opt

      la fel si in danemarca, toti isi fac gratarul pe balcon
      • +1 (3 voturi)    
        confunzi.... (Vineri, 14 august 2009, 11:58)

        vizitator [anonim] i-a raspuns lui getic

        ...exista constructii (blocuri) cu apartamente proiectate in asa fel incat pe terasa/balconul apartamentului sa poti face gratar ... ceea ce cred ca ai vazut in strainatate.
        la noi, insa, omul si-a facut gratar improvizat in peretele blocului.....nu e acelasi lucru, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          gratarul "canadian" (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:56)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui vizitator

          Asta de zic eu ca l-am vazut in Bucuresti nu avea nimic construit in balcon. Folosea un gratar din ala mobil pentru iesiti la "iarba verde". Si era un canadian educat, de "familie buna". Era la ultimul etaj, nu afuma pe nimeni, mirosul era minim, cat timp nu deranja pe nimeni (bine ca nu erati voi pe acolo ca v-ar fi deranjat, doar asa, din principiu) de ce ar fi fost o problema?
    • 0 (0 voturi)    
      asa se explica (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:51)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui opt

      Tocmai voiam sa va povestesc de un gratar din asta improvizat in balcon, in Bucuresti, al carui autor era un canadian ... alb (pentru prietenii nostri rasisti care comenteaza la greu). Acu' ca zici ca asa e obiceiul locului pe acolo, se explica.

      Pana la urma nu inteleg de ce se oripileaza toata lumea de faza din clip. Care e problema? Mirosul? Voi, astia de comentati, nu stati la bloc? Cand prajiti ceva in bucatarie, pe aragaz, nu se umple tot blocul de miros oricum? Care e diferenta? Sau daca stati la curte nu se duce mirosul oricum si la vecini? In clip, omu' sta la ultimul etaj, a plasat gratarul in afara zonei de sub geamuri, ma indoiesc ca produce un deranj olfactiv mai mare decat ceapa calita a babei de la etajul 1. Probabil mai mic. Si nici nu-si afuma vecinii.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e vorba doar de miros ... (Luni, 17 august 2009, 11:41)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        La pericolul producerii unui incendiu te-ai gandit?
        Mai bine folosea un gratar mobil la el in balcon
  • +2 (6 voturi)    
    locatie (Joi, 13 august 2009, 23:15)

    steak addicted [anonim]

    nu prea pare, dupa stil, sa fie bloc din bucuresti
  • +2 (4 voturi)    
    Gratar (Joi, 13 august 2009, 23:21)

    george [anonim]

    Am si eu pe unu vis a vis care are cam aceeasi montura . Vad obiceiuri gen Becali tot mai des. Oare sa plec sau sa mai stau un pic.
  • -2 (2 voturi)    
    gratar (Vineri, 14 august 2009, 5:26)

    mc [anonim]

    In Constanta are gratarul in balcon din constructie, si cu vedere la mare
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e din Craiova (Vineri, 14 august 2009, 6:29)

    Daniel [anonim]

    Dupa cum vad, balcoanele sint inchise (aproape) identic, un asemenea consens nu ar fi posibil in Craiova :-)
  • -1 (1 vot)    
    ce spirit (Vineri, 14 august 2009, 11:25)

    papillon_gs [anonim]

    are asta bai nene putea sa il puna sub geamul lui ii era mai usor da se afuma termopanu
  • -1 (1 vot)    
    Nimic nou! (Vineri, 14 august 2009, 16:08)

    Ducu [anonim]

    In Turcia sunt zidite din constructie de la parter pana la ultimul nivel, cosul iesind prin acoperis.
  • -1 (1 vot)    
    gratar (Sâmbătă, 15 august 2009, 19:48)

    cici [anonim]

    nu stiu ce aveti cu omul ,baiat destep ,nu deranjeaza pe nimeni mai ales ca sta la 4 ,nu ca altii care ies in fata blocului si fac gratare iar fumul intra in apartamente mai ales acum vara cand nu toti avem aer conditionat
  • -1 (1 vot)    
    mare scofala (Duminică, 16 august 2009, 5:13)

    goe [anonim]

    Am vazut in Paris gratare groaznice facute pe balcon, si nu cu jucarii ca asta din imagini, gratare serioase cu carbuni si cu fum de ziceai ca-i incendiu. Si daca vreti sa stiti era si intr-o zona selecta. Si mai pot sa va spun ca e si legiferata treaba, ai voie de 2 ori pe luna sa-ti distrugi vecinii cu gratarele facute pe balcon. Asa ca nu va mai sclifositi pe forumuri aiurea ca n-au inventat romanii gratarele.
  • 0 (0 voturi)    
    Om inventiv (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:39)

    unu [anonim]

    Ce se agita unii care vor sa dea dovada de bune maniere.. Intradevar nu pare un om crescut la bloc dar in acelasi timp nu deranjaza pe nimeni. Omul este gospodar si a gasit o solutie sa prepare gratarul. Eu unul nu as face asa ceva dar nici nu ma uit urat la cei care nu deranjaza..