Jurnalul unui bancher. Buna ideea cu SRL`ul facut de Erste....Ia sa`mi fac si eu un PFA!

de D.Popa     Dan Popa's Weblog
Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:35 Life | Fun

*Am facut un calcul. Deci cum ar veni, dau Statului bani cu 10% dobanda si iau prin operatiunile repo ale BNR cu 8%. Castig netto, 2% pe operatiune. Daca fac 10 operatiuni, castigul e 2% x 10 = 20%. Daca intr-un an fac 30 de operatiuni, castigul e 2% x 30= 60% profit curat. De sunat magarii din Centrala sa le explic sa nu`si mai repatrieze banii, ci sa mi`i dea mie ca`i inmultesc eu.
*Dom`ne, am impresia ca mi`a venit o idee. A vazut vreunul vreo banca centrala care sa crape? N`a vazut! Ia sa adoptam modelul de business al lui BNR, deci! In primul rand, controale cat mai dese acasa la clienti si amenintari ca daca nu`mi raporteaza cand vrea muschii mei, ceea ce vrea muschii mei, ii omor cu mana mea. P`orma, ies saptamanal in presa si urlu ca o mana de clienti vor sa ma omoare prin speculatii. Mai greu va fi sa`mi bag sa`mi angajez nepotii prin familiile clientilor, da` tot gasesc o solutie si la asta...
Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Popa


Citeste mai multe despre   























3042 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Procentele, bate-le vina (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:05)

    rumburak [anonim]

    Deci, Dvs scrieti ca, daca faci 10 operatiuni cu 2% profit, ai profit 100%, care este, samd.

    Imi pare rau sa va dezamagesc, dar matematica aplicata in economie mai are inca mistere pentru Dvs: daca faci 10 operatiuni cu profit 2%, profitul global va fi tot 2%. Altfel am trai intr-o lume in care toti am creste si am inflori ca Fat Frumos, cit altii intr-un an.

    Sa zicem ca va imprumut 100 lei si imi dati inapoi 102 lei. Profit 2%
    Repetam chestia asta de 10 ori. Cistig de 10 ori 2 lei=20 lei.
    Am investit 10*100=1000 lei.
    20/1000=exact 2%.

    Situatia se schimba daca reinvestesc din profitul cistigat anterior (cei 2 lei). Atunci rata profitului creste putin, dar nu ajunge in inici un caz la 20%.

    Din articolul Dvs ramin valabile primele 3 propozitii (pina la profit 2%). De la a treia propozitie nu v-am mai putut lua in serios. Imi place mult sa citesc jurnalism economic, dar ca economist, nu prea pot sa ma abtin sa nu judec jurnalistii care doar 'cred' ca 'stiu' si care 'ar putea sa faca mai bine' daca ei ar avea piinea si cutitul in mina.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui rumburak

      E adevarat ca economistii nu stiu ce e aia "caterinca" si iau totul prea in serios?

      E o gluma taticu, mai iesi si tu din calcule si invata sa te amuzi :)

      Tot un economist
      • 0 (0 voturi)    
        Gluma (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:16)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui alex

        e comentariul tau la logica omului...

        Sigur ca articolul seamana cu o gluma, dar logica folosita in calculele initialie nu e gluma... e "matematica jurnalistului". Nu cred ca ar fi imbricat glumele... ca e clar ca nu mai radea nimeni.

        Amuza-te de ce citesti, insa nu lua in gluma intentia unui om de a repara o greseala. Daca autorul articolului invata cum se calculeaza, ne poate fi de folos intr-un articol serios.

        my 5 cents.
  • 0 (2 voturi)    
    Aritmetica asta ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:14)

    lucard [anonim]

    Daca castigi 2% dintr-o tranzactie si faci 10 tranzactii nu castigi 20% ci tot 2%.
    Daca dl. Popa vorbea in cifre absolute si nu relative atunci putea sa imulteasca numarul tranzactiilor cu profitul pe tranzactie.
    Altfel, pentru gandirea dansului, decat sa fac o tranzactie de 1 mil eur atunci fac 10 de 100 000 euro ca sa castig 20% :).
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e chiar asa (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:49)

      Jacques [anonim] i-a raspuns lui lucard

      Dan Popa a spus corect 20%, dar 20% din investitia initiala! Investesti initial 100 000 euro cu profit de 2%, faci 10 operatiuni de tipul asta si castigi 20 000 euro, deci 20% din suma investita initial. Asa ca Dan Popa sta chiar foarte bine cu aritmetica!
      P.S. E foarte enervanta insa citirea unor texte scrise incorect gramatical - cu apostrof in loc de liniuta. Eu am impresia ca autorului articolui ii lipseste cratima de pe tastatura!
      • +1 (1 vot)    
        Economisti chiulangii (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:15)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Jacques

        Sunt de acord cu Jacques. Multi "economisti" de pe aici nu inteleg leverage-ul corect, cred ca e srl-ul lor de acasa...
      • 0 (0 voturi)    
        20 000 euro e tot 2% din 1 mil euro (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:16)

        lucard [anonim] i-a raspuns lui Jacques

        20% din 1 mil eur e 200 000 euro
  • 0 (0 voturi)    
    cand unii spun lucruri .... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:13)

    claudiu [anonim]

    greu cu matematica asta. nu vrei sa-ti dau eu bani cu dobanda asta calculata asa cum crezi tu ca se fac calculele? de ordinea operatiilor in matematica, ai auzit? n-am mai citit si restul articolului, nu ai notiuni de baza, nu poti sa-ti dai cu parerea de lucruri complicate. am facut marea greseala sa ma si uit pe blogul tau. imi plate ce motto ti-ai pus. saracut de tine, crezi ca esti jurnalist de business, ... , lasa-ne. pt voi cei de la hotnews, nu mai postati aberatiile unor astfel de "ziaristi de business", n-au nici o treaba cu nimic dar scriu de toate. SI NU UITA, MANUALUL DE MATEMATICA DE LA CLASA A III-A.
  • 0 (0 voturi)    
    cam "trecut" umorul asta (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:27)

    Franz [anonim]

    Deja s-a varsat maestre. La inceput a fost amuzant, dar acum poate ar fi bine sa-ti gasesti un format nou. Asta si-a epuizat "vana".
  • +1 (1 vot)    
    pt toti cei de mai sus (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:03)

    Vladimir [anonim]

    e un pamflet, luati-l ca atare..textul e evident ironic. de-altfel, cine a citit si restul jurnalului, e familiarizat cu rationamentele domnului director de banca. in rest, numai bine
  • +1 (1 vot)    
    Aritmetica +Bombonel si Moliceanu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:18)

    Vasco Da Gama [anonim]

    Contabililor…mai exact…dupa 10 manevre a cate 2% profit fiecare , tre sa fii bou si retardat sa nu stii ca ajungi la suma initiala S inmulita de 10 ori succesiv cu 1,02 .

    Ce e chiar asa de dificil? Asta inseamna 1,21899441999475713024 . Si e un pont in exclusivitate pt contabilii cu creieru in putrefactie. Restu ma scuzati ca fac o aroganta.

    Alta e problema insa...si anume ca este posibil ca muhistii astia de austrieci sa faca din 10 tranzactii 21%...pe barba noastra..a tuturor romanilor clienti ai bancii..care suntem f multi.
    Nu-I destul ca ne-au concesionat gazele pe 100 de ani (si pot sa le sece in perioada asta cam de 200 de ori) sau ca ni l-au omorat pe Eminescu cu mercur ,Horia-Closca-Crisan..etc., etc ... ca acuma dupa ce ca ne-au luat BCR-ul cu cladiri si bude cu tot pe nimic, ne mai fac si de comando de bani dupa cum bine vedeti...din 10 clickuri de mouse de 20 %.La 20 de clickuri de mouse fac peste 50 % profit.
    Uite ce-au facut unii ca Bombonel Nastase, Tariceanu si alti perversi lipsiti de constiinta.
    Si ne-au dat si oule la numarat, ne-au pus sa platim taxe de inmatriculare ca prostii de 1700 de euro pe un BMW din 2004 diesel care costa cat un logan si mai putin cat un citroen..Pishati care isi fac vacantele in Brazilia la Copa Cabbana pe sangele si sudoarea noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai insulte pe internet? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 15:50)

      Stii cine e Vasco da Gama? [anonim] i-a raspuns lui Vasco Da Gama

      Ce mare matematician esti tu si te pricepi la insulte pe internet, iar fata in fata ti-ar crapa obrazul de rusine sa vorbesti asa (daca stii ce e aia rusine).

      Daca investesti aceeasi suma de 10 ori, tu aduni doar profitul de 10 ori si ajungi la 20%, desi ai investit 1 milion in loc de 100.000. Si-i insulti pe altii care au calculat corect, cand tu nu stii lucruri elementare.

      PS: Deci asta era stresul tau major, ca n-ai putut sa-ti iei si tu un BMW la mana a 10-a ca era taxa de inmatriculare prea mare. Tu n-ai bani de taxa, dar vrei masina de lux. Invata-ti locul in lume... daca nu-ti permiti, nu cumperi si ciocu mic.
      PPS: Nu meriti tu sa-ti pui nume gen Vasco Da Gama, macar el a realizat ceva... Tu? Vezi-ti de visele tale de BMW la mana a 10-a.
      • 0 (0 voturi)    
        lol... ce amatori (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:35)

        bobo vieri [anonim] i-a raspuns lui Stii cine e Vasco da Gama?

        Pai a socotit corect, nu stiu de ce ii sariti in cap. El are 100 000 pe care ii investeste de 10 ori. Tot 100 000 se cheama ca a investit, nu 1 milion. SI DA, PROFITUL E DE 20 %.