Sfaturile unui politician batran catre unul mai tanar

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2009, 13:36 Life | Fun

In epoca biletelelor si a casetelor, la redactia noastra a ajuns o bizara scrisoare pe care o reproducem mai jos.


Dragul meu Lacomel,

Dupa cum bine stii, misiunea noastra nu este una tocmai usoara. Desi ii dispretuim pe acesti natarai, avem nevoie de voturile lor. Sau macar de pasivitatea lor. M-ai intrebat daca nu ar fi mai bine sa renuntam la aceasta dezagreabila creatura numita democratie. E inconfortabila, o stiu. Nimic pe lume nu-mi starneste mai multa greata decat sezonul electoral: toate palmele alea umezite pe care trebuie sa le strangem, tot mirosul multimii care umbla cu tramvaiul si, in plus, circul dezbaterilor televizate. Dar cum altfel, decat jucand din patru in patru ani acest teatru, le-am putea infige in cap acestor natarai iluzia ca ei detin puterea in momentele esentiale?  

Apoi, gandeste-te la alternative. O dictatura e riscanta intrucat, mai devreme sau mai tarziu, nataraii si-ar putea da seama ce se intampla si atunci vai de stofele costumelor noastre. Tu esti tanar, dragul meu, dar eu inca tremur amintindu-mi cat de aproape am fost in urma cu 20 de ani sa pierdem controlul. Nici monarhia nu e o solutie: cum ar reusi sa patrunda in randurile noastre tineri de viitor ca dumneata, ciopliti din coada de topor si educati la scoala vietii?

Iar capitalismul este capcana cea mai perfida in care am putea cadea: exista acolo un mediu prea concurential in care fiecare il supravegheaza pe celalalt. Putini sunt cei care se pot misca in front. Or, asta nu corespunde aptitudinilor si inclinatiei noastre naturale spre dulcea cointeresare. Asadar dragul meu Lacomel, fii mandru ca-i ai maestri pe cei care au pus la punct acel sistem (nataraii ii spun gresit „democratie”) in care Inalta Noastra Filozofie poate functiona nestingherita: „ei ne dau totul, noi le luam si restul”.

Imi ceri indrumare in ceea ce priveste calea cea mai eficienta de a obtine votul. Dragul meu: inainte de toate trebuie sa nu uiti ca un Natarau valoreaza mai putin decat o ceapa degerata. Un Natarau nu are nici o putere asupra ta si cu atat mai putin asupra mea, maestrul tau. Cand se aduna insa mai multi la un loc, atunci devin periculosi. Este momentul in care trebuie sa aplici ce ai invatat la cursurile de manipulare, unde ai avut parte chiar de inteleapta mea indrumare.  

Iti reamintesc pe scurt esentialul: in sinea lui, fiecare Natarau pofteste la masinile si la fotoliile noastre de demnitari. Dar printre ei s-a raspandit o credinta ciudata: daca obtin din partea noastra ceva gratuit, orice, atunci vor crede ca i-am facut partasi la privilegiile noastre. Asadar, fii darnic in nimicuri: pixuri, galeti, caiete. Cand si cand o sticla de ulei, dar ai grija ca intotdeauna cand te aventurezi astfel, sa te vada cat mai multi.

Pe cei mai periculosi dintre ei ii poti adormi promitandu-le o functie fara insemnatate, un post caldut care nu le va spori puterea, dar le va mangaia orgoliul. Pe cei indaratnici pofteste-i sa-ti fie alaturi in onorantul rol de consilier. Desigur ca, in naivitatea lor, vor crede ca pot in sfarsit influenta in bine comunitatea. Dar noi stim dragul meu ca lucrurile nu merg in acest fel, nu-i asa? In scurt timp, satul de betele aruncate in rotile lui, indaratnicul te va parasi, spre usurarea ta si spre dezamagirea lui.  

Dezamagirea este aur curat pentru noi. Cei mai simpatici imi sunt nataraii care stau in ziua votului acasa. Tara minunilor este cea in care toti nataraii ar fi dezamagiti, iar noi ne-am vota unii pe altii. Imagineaza-ti, dragul meu: campania electorala ar deveni o plimbare intre prieteni, iar dezbaterile televizate un haios si inofensiv concurs de injuraturi. Dar acele timpuri nu sunt prea indepartate.

Te saluta cu afectiune unchiul tau,

Ghiftulin

Autor: Vlad Mixich
Redactor: Rodica Binder

Sursa: Deutsche Welle, sectia romana























7631 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Etic ar fi sa citati si sursa...Deutsche-Welle ! (Duminică, 6 decembrie 2009, 13:50)

    Ovidiu [anonim]

    Sursa: http://deutsche-welle.de/dw/article/0,,4967263,00.html

    Autor: Vlad Mixich
    Redactor: Rodica Binder
    • +8 (10 voturi)    
      De data asta... (Duminică, 6 decembrie 2009, 13:57)

      Eticel [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Chiar sunt etici. Tipul asta, Mixich, scrie si la nemti si pentru Hotnews. Si textul e semnat VM. Pare evident.Am ras la inceput si dupa aia am ras amar.
    • +6 (8 voturi)    
      imi cer scuze (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:11)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      m-am pripit. V.M este Vlad Mixich himself...:))
    • +1 (5 voturi)    
      Mai deprimant este exit-poll ... (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:47)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Exit-poll online:
      UPDATE Ora 14:30 (Cifrele aferente orei 13:00)

      INSOMAR
      Geoană: 52,3%
      Băsescu: 47,7%

      Oameni buni, participarea la vot este mai mare decat acum 2 saptamani, pina la aceasta ora!

      Nu exista alta zi in care sa votezi. La sate sa votat masiv. La sate nu au fost multi cei care au vazut dezbaterea, La sate nu sunt multi cu internet.

      Mergi si voteaza. Decide tu pentru tine. Ia cu tine la vot rudele si prietenii. Suna-i pe toti. Doar azi se poate decide daca beneficiile relansării economice le simt românii, nu mogulii şi nu politicienii.

      Mai sunt doar 5 ore in acest moment. Se va sta la coada la sectia de votare. Mergi acum si voteaza.

      Tu trebuie sa decizi.

      Voteaza si decide!
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:22)

    ampersand [anonim]

    recunosc ca pe mine, unul, m-a deprimat, chiar daca am un simt al umorului foarte dezvoltat. L-am perceput ca un fel de "vorbesti de franghie in casa spanzuratului".
  • 0 (10 voturi)    
    .... (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:22)

    goagalitz [anonim]

    Sfaturile unui politician batran...... Nu cred ca aveam nevoie. Noi avem nevoie acum de un presedinte al nostru. Si ala e Basescu. Nu e greu de inteles. Alegeti Basescu!
  • +10 (10 voturi)    
    modelul (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:39)

    bei [anonim]

    Hihi, modelul e preluat dupa modelul lui C.S. Lewis din ,,Sfaturile unui diavol batran catre unui mai tanar" (The Screwtape Letters). O carte care ramane valabila si azi.
  • -1 (5 voturi)    
    Meseria se da din tata in fiice (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:02)

    Costache2009 [anonim]

    Asa este! Toti ne minte, doar Basescu e cuminte. Iar Ioana lui notarita are competenta necesara pentru a fi Ministru al justitiei sau chiar vicepresedinte, interimar, pana mai creste politic geniala aia mica din PE. Basescu pana la sfarsitul lumii si mai mult decat atat!
    • -1 (3 voturi)    
      Vanghelie, ai intrat pe net? (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:54)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

      Stii ce dilema avea Geoana in seara cand a fost la Vantu?

      "... deci: ma relaxez sau ma las calcat in picioare?."

      Asta daca ai vazut caricatura ...
      http://tinypic.com/view.php?pic=34hc2l5&s=6
    • -1 (1 vot)    
      lol (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:03)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

      asta e haios! ailalta e doar propaganda acra...
  • +2 (2 voturi)    
    Azi e ziua noastra (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:18)

    Mircea [anonim]

    Macar o zi pe an sa ne simtim si noi importanti. Noi, pulimea , cum ne numesc SRS, Chiriac, CTP, Tatulicii, Nistorescu si altii ca ei.
  • -1 (1 vot)    
    inadvertenta (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:19)

    crap [anonim]

    textul nu e rau scris, amuzant. l-am citit pe sarite, dar tot am prins ciudatenia asta: "O dictatura e riscanta intrucat, mai devreme sau mai tarziu, nataraii si-ar putea da seama ce se intampla si atunci vai de stofele costumelor noastre", care e o aberatie. intr-o dictatura nimeni nu-si da seama de nimic, oamenii presedintelui luand locul celorlalti..
  • 0 (2 voturi)    
    COINCIDENTA (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:49)

    petrache [anonim]

    Acwasta ,,scrisoare " a FOST PUBLICATA VINERI in mai multe ziare locale printre care Gazetele lui CG Paunescu, carel,la randu-le, au preluat materiale din hotnews. Manipularea portocalie este persuasiva. Iata, aici alegatorul indecis este determinat sa nu mai mearga la vot, i se inculca ideea otravita ca oricum nu conteaza votul lui. De ce? Pai altfel nu pot fura ei cat poate vota un corp electoral masiv.
    • 0 (0 voturi)    
      mesaj (Marţi, 8 decembrie 2009, 0:03)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui petrache

      eu am inteles cam invers, doar daca mergi la vot le dai putin de lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    daca tot vorbiti de surse... (Marţi, 8 decembrie 2009, 10:09)

    Dorelus [anonim]

    .. mentionati-l macar si pe cel care a fost sursa de inspiratie(CS Lewis) textul nu este decat o mica adaptare a faimoaselor Scrisori a lui Sfredelin sau Sfaturile unui demon batran catre unul mai tanar.
    Oricum m-am amuzat copios textul se potriveste f bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Zgindarila... (Marţi, 8 decembrie 2009, 11:53)

      stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui Dorelus

      e bine ca "cititorii nostri sint mai inteligenti decit ai lor"....si Dorelus stia ca e edin CS. Lewis dintr-o carte scrisa cu mai bine de 50 de ani in urma. Felicitari...aceea e adevarata sursa, si ar fi fost ok sa recunoasca autorii articolului, in cazul in care chiar stiau, desi ma indoiesc :)