Onorata instanta...

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Joi, 17 decembrie 2009, 11:43 Life | Fun

E de ras sau e de plans? Doi ieseni au girat un individ care a luat banii si a plecat din tara. Acum, ei vor plati cu casa lor si a copiilor. Poate ca mai multa atentie al celor care gireaza, n-ar strica. Documentul e pe bune. Iar banca, e una cu capital majoritar romanesc.

"Onorata Instanta, subsemnatii S... Cristian si Liliana,  domiciliati in .., formulam  PLINGERE  PREALABILA impotriva lui Petrescu Alexandru-Marian, domiciliat in.., pt. comiterea infractiunii de inselaciune.  In fapt, numitul Petrescu a incheiat la 10.05.2009 un contract de imprumut cu Banca ... in valoare de 84.000 de euro. Noi figuram in acel contract in calitate de giranti.  Dupa obtinerea banilor, numitul Petrescu a plecat in strainatate fara a anunta banca sau pe noi. Numitul detine si un telefon mobil in reteaua Nokia, avand numarul 0722...., la care nu mai raspunde decat pentru a ne umili si a ne injura pentru ca am fost prostii lui. Ultima data cand am vorbit cu el a fost in data de 21.11.2009, la ora 06.00 dimineata, cand ne-a spus sa venim in Brazilia sa ne dea banii dar noi nu ne ducem ca nu mai avem din ce", scrie Dan Popa pe blogul lui.


Citeste mai multe despre   























3847 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Prostia se plateste. (Joi, 17 decembrie 2009, 11:52)

    bgd [anonim]

    De fiecare data....si te costa mult.
    In cazul asta...casa.
    • +2 (4 voturi)    
      Prostie (Joi, 17 decembrie 2009, 13:53)

      ALTAVREME [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Lucrurile evolueaza. Spre ce tip de societate ? Aceea in care bunavointa umana, dorinta de a iti ajuta aproapele se numeste PROSTIE.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu e de vina cine ia, ci cel care da (Joi, 17 decembrie 2009, 14:42)

        elena [anonim] i-a raspuns lui ALTAVREME

        Bunavointa umana si dorinta de a-ti ajuta aproapele are niste limite destul de largi dar, daca treci de aceste limite, devine prostie.

        Cu totii mai dam cu imprumut, dar unii se mai si uita inainte si analizeaza suma, pe cel care vrea banii, ce vrea sa faca cu ei, ce posibilitati are sa ii dea inapoi, daca si cu ce garantam imprumutul, etc. Vinovat este si hotul, dar si prostul. Iar acum platim cu totii din banii nostri sa il gaseasca si sa il aduca pe hot pentru ca un prost nu a cascat ochii si o fi crezut ca i-a pus Dumnezeu mina in cap.
  • +1 (1 vot)    
    fiti intelegatori, ca nu acuze le trebuie acum... (Joi, 17 decembrie 2009, 18:05)

    Nik [anonim]

    asta e, acum ce vreti, sa ii dati in cap? A gresit-o omul! Elena, da, platim cu totii ca sa fie ala gasit, pt ca "un prost" nu a cascat ochii! Insa nu ai dreptate! Eu as face altceva: l-as gasi pe hot, i-as confisca bunuri/bani cat sa inapoiez banii pagubitilor, apoi i-as confisca bani/bunuri si pt a acoperi costurile gasirii lui, si abia aici suntem oarecum chit. Insa nu ne oprim: confiscam si ceva pentru intregul deranj, si il judecam si condamnam pt inselaciune si ce alte capete de acuzare vor mai gasi procurorii! Si asa se rezolva ceva! Daca il lasam plecat si gata... nu facem nimic! Daca mai raspunde la telefonul ala, inseamna ca e destul de tampit, si cu ajutorul politiei internationale, si al companiilor de telefonie, poate fi detectat! Plus ca imprumutul l-a facut el, si pagubitii au fost doar giranti. Deci banca, statul, procurorii, etc, au informatii despre el, stiu cine e, probabil si familia lui, cu care normal ar fi sa vorbeasca, nu? As pune si telefoanele membrilor familiei (daca mai sunt in tara) sub urmarire/ascultare.

    Imi place "inocenta" oamenilor cand spun ca "dar noi nu ne ducem ca..." . Ca o analogie, sunt ca niste copii care au stricat ceva si le pare rau. Si le pare rau in mod sincer, si ar vrea sa poata rezolva cumva. Au gresit, asta e, dar sa nu le dam in cap.
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Nik

      problema este ca banca, daca debitorul nu plateste, se indreapta imediat impotriva co-debitorului sau a girantului; nimeni nu-si bate capul intr-o banca sa faca dreptate, sa pedepseasca escrocii (nici macar pe aia proprii); asa e regula, cine nu are minte plateste.
  • +1 (1 vot)    
    Nu e de ras. (Joi, 17 decembrie 2009, 18:12)

    Ciprian [anonim]

    Imprumuti vecinu cu 50 lei, si cand vezi ca nu iti aduce banii cand a promis sau te poarta cu vorba, parca nu-i a bine. Mi-a povestit o cunostinta ca a girat pentru un imprumut mic, nu ca cel de sus, si ca nici prin cap nu-i trecea ca nu-si plateste rata de atunci a jurat ca nu mai gireaza la nimeni. Nu am inteles atunci de ce trebuie sa plateasca ea care nu a beneficiat cu nimic de banii imprumutati
    Platesti pentru o semnatura!
    • 0 (0 voturi)    
      ce nu ai inteles? (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      ai semnat ca esti de acord sa platesti in locul debitorului rau platnic? da? atunci de ce ti se pare nedrept sa platesti? sau voiai doar sa faci pe grandele generos, dar daca se impute treaba ceri sa ti se anuleze semnatura?