VIDEO Mii de newyorkezi au sarbatorit Ziua fara pantaloni la metrou 

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2010, 19:37 Life | Fun

Ziua fara pantaloni - a noua editie
Foto: Katie Sokoler
Aproximativ 3.000 americani au calatorit fara pantaloni in metrourile din New York, cu ocazia celei de-a noua editii a No Pants on The Subway Day, informeaza bbc.co.uk. Evenimentul a avut loc si in alte 43 de orase din 16 tari.

Inceput in 2002, cu doar sapte participanti, No Pants on The Subway Day este organizat, an de an, de Improv Everywhere, o organizatie care urmareste sa dea nastere la "scene de haos si bucurie in locuri publice". In 2009, peste 1.200 de newyorkezi si peste 1.000 de calatori din 21 de tari au participat la eveniment.

Anul acesta, pe data de 10 ianuarie, aproximativ 3.000 de persoane s-au intalnit in sase puncte diferite ale orasului, au coborat la metrou, si-au dat jos pantalonii si si-au continuat calatoria, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Initiativa americanilor a fost imbratisata de participanti din alte 43 de orase (din 16 tari) - printre acestea: Londra, Mexico City, Barcelona, Chicago, Buenos Aires.

Detalii despre eveniment gasiti si aici.

 


Citeste mai multe despre   



















3595 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 20:06)

    beno [anonim]

    numa oameni terminati ...
  • +2 (4 voturi)    
    Interesant !!!! (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:19)

    Alin Popescu [anonim]

    pe cind si pe la noi?
  • -3 (7 voturi)    
    HotNews (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:21)

    Un alt OM [anonim]

    Oare dvs nu ati gasit ceva mai bun de publicat decat niste americani descreierati? Sunt destui americani care cu capul insurubat bine. Prezentatii pe ei si nu aceste specimene umane lipsite de judecata.
    Sper din toata inima ca HotNews sa ramana un website decent si care promoveaza valori, nu nonvalori sau tampenii.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai fa tu o lista... (Marţi, 12 ianuarie 2010, 11:27)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Un alt OM

      cu ceea ce inseamna valoare. Sa stim si noi pe ce lume traim ca este vai de capul nostru. Te rugam din suflet nu ne lasa in bezna si in intuneric Luminatia voastra.
      Hai siktir. Ce mama dracu cauti sa citesti articole cu titlu de genu asta daca ai impresia ca sunt sub valoarea ta de om evoluat.
      In afara de asta este clar ca mintea ta percepe superficial ce se intampla acolo. Oamenii aia tocmai prin faptul ca fac ceva bizar transmit un sentiment de libertate individuala. Dar tu nu ai cum sa pricepi acest lucru fiind educat in stilul epocii de aur cad la fel ca si tine aveam personaje ce credeau ca detin adevarul suprem, valorile si tot ce merita apreciat.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:00)

    Istropateanu [anonim]

    Oameni care au prea mult timp liber ... sa citeasca asta :P ... la noi ma refeream :P
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:06)

    ionut [anonim]

    Puteau macar sa o puna vara...
  • -1 (3 voturi)    
    Ce dragut... (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:10)

    Observator [anonim]

    ...apoi va veni ziua in care femeile isi vor scoate fustele si tot asa, sarind peste etapele redescoperirii paradisului, omenirea se va dezbraca de tot. In metrou...

    Nu va dati seama ce imensa frustrare se acumuleaza lent in populatia americana decit in asemenea ocazii in care tot ce poti sa faci este sa clatini din cap siderat. Nu sint deloc un pudibond, nu am aceasta reactie din pricina initiativei 'trousers off', insa dupa desele vizite facute in America un lucru mi-e clar: acea tara se indreapta spre o varianta la fel de indobitocitoare ca si comunismul.
  • +2 (2 voturi)    
    fain (Luni, 11 ianuarie 2010, 23:53)

    Peter [anonim]

    Un pic de iesire din cotidian nu strica. Cei care dezaproba initiativa nici nu stiu de ce au citit articolul, doar este evident din titlu despre ce este vorba aici. Eu as fi invitat echipa de fotbal, inot, etc feminin sa participe la aceasta actiune..:) Cred ca imediat ar creste si populatia in subway..
    • -3 (3 voturi)    
      Iesire din cotidian si intrare in ce? (Marţi, 12 ianuarie 2010, 1:57)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Peter

      Bineinteles ca mi-am dat sema din titlu ca este vorba despre o anormalitate si am citit articolul ca sa-i aflu evolutia si extinderea, in speranta ca voi fi pregatit pentru ziua in care ma va afecta si pe mine.
      Un fel de Caw Parade biped.
      • 0 (0 voturi)    
        intrare intr-un mediu mai colorat (Marţi, 12 ianuarie 2010, 19:55)

        Peter [anonim] i-a raspuns lui Axul

        Daca stau oamenii in slip la malul marii - asta este ok. Daca stau in pantaloni cand merg cu metroul e ok. Dar daca faci invers ce are? Si de ce ar fi unii afectati de asta? Pentru ca e ceva neobisnuit? Acum 100 de ani era neobisnuit sa porti blugi, ba chiar unii au fost omorati pentru asta. Acum se vinde pe toate tarabele. E doar mintea noastra rigida in fata unei schimbari in mediu. Cei afectati poate au sexualitatea prea reprimata sau gandirea prea rigida sau cine stie prea multe frustrari acumulate. Pana nu coboara echipa de sumo fara pantaloni in metrou eu ii sustin.
  • +2 (2 voturi)    
    Libertate (Marţi, 12 ianuarie 2010, 11:18)

    ionut [anonim]

    acesta este tipul de manifestare a libertatii personale fara a aduce nici un prejudiciu celorlalti. De subliniat este faptul ca nu s-a inregistrat nici un caz de abuz sau atac asupra celor ce si-au dat jos pantalonii. Daca asemenea lucru ar fi facut la noi sunt sigur ca imediat ar aparea cativa "aparatori" ai moralei si bunului simt care ar crapa capul catorva bieti indivizi cu veleitati de libertate individuala.