VIDEO Mii de newyorkezi au sarbatorit Ziua fara pantaloni la metrou 

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2010, 19:37 Life | Fun

Ziua fara pantaloni - a noua editie
Foto: Katie Sokoler
Aproximativ 3.000 americani au calatorit fara pantaloni in metrourile din New York, cu ocazia celei de-a noua editii a No Pants on The Subway Day, informeaza bbc.co.uk. Evenimentul a avut loc si in alte 43 de orase din 16 tari.

Inceput in 2002, cu doar sapte participanti, No Pants on The Subway Day este organizat, an de an, de Improv Everywhere, o organizatie care urmareste sa dea nastere la "scene de haos si bucurie in locuri publice". In 2009, peste 1.200 de newyorkezi si peste 1.000 de calatori din 21 de tari au participat la eveniment.

Anul acesta, pe data de 10 ianuarie, aproximativ 3.000 de persoane s-au intalnit in sase puncte diferite ale orasului, au coborat la metrou, si-au dat jos pantalonii si si-au continuat calatoria, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Initiativa americanilor a fost imbratisata de participanti din alte 43 de orase (din 16 tari) - printre acestea: Londra, Mexico City, Barcelona, Chicago, Buenos Aires.

Detalii despre eveniment gasiti si aici.

 


Citeste mai multe despre   






















3592 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 20:06)

    beno [anonim]

    numa oameni terminati ...
  • +2 (4 voturi)    
    Interesant !!!! (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:19)

    Alin Popescu [anonim]

    pe cind si pe la noi?
  • -3 (7 voturi)    
    HotNews (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:21)

    Un alt OM [anonim]

    Oare dvs nu ati gasit ceva mai bun de publicat decat niste americani descreierati? Sunt destui americani care cu capul insurubat bine. Prezentatii pe ei si nu aceste specimene umane lipsite de judecata.
    Sper din toata inima ca HotNews sa ramana un website decent si care promoveaza valori, nu nonvalori sau tampenii.
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:00)

    Istropateanu [anonim]

    Oameni care au prea mult timp liber ... sa citeasca asta :P ... la noi ma refeream :P
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:06)

    ionut [anonim]

    Puteau macar sa o puna vara...
  • -1 (3 voturi)    
    Ce dragut... (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:10)

    Observator [anonim]

    ...apoi va veni ziua in care femeile isi vor scoate fustele si tot asa, sarind peste etapele redescoperirii paradisului, omenirea se va dezbraca de tot. In metrou...

    Nu va dati seama ce imensa frustrare se acumuleaza lent in populatia americana decit in asemenea ocazii in care tot ce poti sa faci este sa clatini din cap siderat. Nu sint deloc un pudibond, nu am aceasta reactie din pricina initiativei 'trousers off', insa dupa desele vizite facute in America un lucru mi-e clar: acea tara se indreapta spre o varianta la fel de indobitocitoare ca si comunismul.
  • +2 (2 voturi)    
    fain (Luni, 11 ianuarie 2010, 23:53)

    Peter [anonim]

    Un pic de iesire din cotidian nu strica. Cei care dezaproba initiativa nici nu stiu de ce au citit articolul, doar este evident din titlu despre ce este vorba aici. Eu as fi invitat echipa de fotbal, inot, etc feminin sa participe la aceasta actiune..:) Cred ca imediat ar creste si populatia in subway..
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Libertate (Marţi, 12 ianuarie 2010, 11:18)

    ionut [anonim]

    acesta este tipul de manifestare a libertatii personale fara a aduce nici un prejudiciu celorlalti. De subliniat este faptul ca nu s-a inregistrat nici un caz de abuz sau atac asupra celor ce si-au dat jos pantalonii. Daca asemenea lucru ar fi facut la noi sunt sigur ca imediat ar aparea cativa "aparatori" ai moralei si bunului simt care ar crapa capul catorva bieti indivizi cu veleitati de libertate individuala.