Studiu: Oamenii sunt cei mai fericiti la varsta de 74 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 16:08 Life | Fun

74 de ani e varsta ideala pentru fericirea oamenilor, arata un studiu realizat de o echipa de cercetatori americani si britanici si citat de Telegraph.co.uk. Ei au identificat si "motivele" fericirii oamenilor la aceasta varsta: mai putine responsabilitati, mai putine griji de natura financiara si mai mult timp pentru ei insisi. Potrivit studiului, cea mai "nefericita" perioada din viata oamenilor este cea cuprinsa intre adolescenta si varsta de 40 de ani. Dupa 46 de ani insa, fericirea urca progresiv, atingand apogeul la 74 de ani, sustin cercetatorii.

Pentru realizarea studiului au fost chestionate nu mai putin de 21.000 de persoane - barbati si femei - din Marea Britanie, subiectii fiind rugati sa evalueze nivelul de satisfactie din vietile lor.

Autorii studiului considera ca persoanele in jurul varstei de 20 - 30 de ani resimt acut stresul si greutatile vietii zilnice, ele fiind preocupate mai degraba sa isi cumpere o locuinta, sa isi intemeieze o familie si sa isi construiasca o cariera.

In schimb, oamenii incep sa aprecieze ceea ce au pe masura ce inainteaza in varsta si resimt dorinta de a se bucura cat mai mult de zilele ramase. In plus, pe masura ce imbatranesc, oamenii devin tot mai eficienti in ceea ce priveste controlarea emotiilor negative.


Citeste mai multe despre   






















1180 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Normal!! (Vineri, 26 februarie 2010, 16:19)

    mamacerghida [utilizator]

    Te poți declara nespus de fericit că ai prins 74 de ani....
    • 0 (0 voturi)    
      Valabil (Vineri, 26 februarie 2010, 23:34)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui mamacerghida

      doar pentru cei care o mai apuca :) . La cat mai multi ani, si la cat mai multa fericire !
    • 0 (0 voturi)    
      evident, (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:56)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      desi la romani incepe sa fie un fel de Fata Morgana....
  • +1 (5 voturi)    
    hmmm (Vineri, 26 februarie 2010, 16:20)

    danutz [anonim]

    asta pentru ca incep sa devina senili..? :(
  • +4 (4 voturi)    
    Siiiigur ca da! (Vineri, 26 februarie 2010, 17:11)

    Crosheta [utilizator]

    Probabil ca la ei acolo unde au cercetat asa este....dar daca s-ar face o cercetare in acest sens si pe la noi prin Romania, cu siguranta nu ar da acelasi rezultat!

    La noi oamenii de 74 de ani (in caz ca ajung la aceasta varsta) au destule probleme de sanatate si financiare care sa nu le faca viata asa de fericita la batranetze cum o fi la ei in Anglia! Cand omul de varsta a 3-a nu are nici dupa ce bea apa, nu cred ca e asa de fericit ca cel din Anglia care au o pensie decenta si isi permit intradevar la varste inaintante sa mearga sa cutreiere lumea, sa vada tari straine, sa petreaca 2-3 vacante pe an in diverse locuri (adica sa aibe timp pentru ei). La noi, pensionarii de aceeasi varsta stau la rand la cabinetele medicilor, se plimba de la un magazin la altul sa cumpere mancare de unde e mai ieftin si mai socializeaza doar prin piata, parc si asemenea locuri. Cam asta e viata minunata a oamenilor de varsta a 3-a de la noi din tara.
    E un articol //.  prezentat de catre ei ca o mare realitate a vietii noastre. Trebuia subliniat in TITLU ca in Marea Britanie, oamenii sunt cei mai fericiti la varsta de 74 de ani!
    Saptamana trecuta am auzit aceasta tampenie si la un post de radio.....ca deh, prostia se propaga repede. Si acolo a fost prezentat acest articol exact ca aici: Oamenii sunt cei mai fericiti la varsta de 74 de ani . O tampenie!(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Eronat!!! (Vineri, 26 februarie 2010, 18:54)

    Cristi [anonim]

    Alte studii au ajuns la un rezultat cu totul diferit. Anume ca omul este "cel mai fericit" dupa ce moare. Apropo... se poate sa fii oare mai putin fericit, mai mult fericit si chiar cel mai fericit? Eu credeam ca fericirea este fericire si cam atat... Cum vine asta "cel mai fericit"?????
  • +1 (1 vot)    
    fericire (Vineri, 26 februarie 2010, 20:23)

    elis [anonim]

    daca un om este sanatos cred ca e posibil sa fie fericit la 74 ani de ce nu 75? la aceasta varsta de obicei iti cam inchei socotelile cu toate nu tu rate la banci, copii sunt realizati, ce spun si ce fac politicienii nu i mai deranjeaza prea tare etc. Dar oare este cineva cu adevarat fericit in Romania de azi?
  • +1 (1 vot)    
    rai (Vineri, 26 februarie 2010, 21:34)

    fermierul [anonim]

    sunt mai fericiti fiindca la 74 de ani au ajuns deja in rai