​VIDEO Acordeonistul roman care a terorizat un oras britanic / Acelasi colind, opt ore pe zi

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 18:24 Life | Fun

Alexandru Penica, acordeonist in UK
Foto: Captura Youtube.com
Timp de doi ani, acordeonistul roman Alexandru Penica i-a obligat pe locuitorii din orasul britanic Richmond sa asculte colindul When The Saints Go Marching timp de opt ore pe zi, sase zile pe saptamana. Cantaretul obisnuieste sa performeze in piata centrala a orasului si este un cosmar pentru localnici, englezii considerand ca interpretarea romanului este "groznica", scrie dailymail.co.uk.

De la inceputul lunii decembrie, cantaretul originar din Bucuresti s-a intors in Richmond si este un "vis urat" pentru locuitorii orasului aflat in comitatul North Workshire.

Cu toate ca si-a marit repertoriul cu inca o piesa, problemele locuitorilor din Richmond nu au disparut: Alexandru obisnuieste acum sa interpreteze o versiune interminabila a colindului Jingle Bells, intr-o maniera "socanta".

In urma reclamatiilor, consiliul orasului intentioneaza sa introduca un sistem de acordare a licentelor pentru astfel de cantareti, care ar urma sa primeasca dreptul de a canta in oras numai daca pot dovedi ca stiu sa interpreteze trei cantece la un anumit standard.




Citeste mai multe despre   























9711 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    typing error (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 18:39)

    Adriana [anonim]

    Yorkshire, Cosmine.
  • +7 (9 voturi)    
    manelistilor ce mai asteptati (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 18:54)

    ploiesteanu [anonim]

    Marea Britanie scrie pe fruntea voastrea. Innebuniti-i si p-aia ca pe noi ne-ati terminat. Va iubesc asa cum ii iubesc si pe englezi.
  • +10 (10 voturi)    
    ha? (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:16)

    MirceaA [utilizator]

    eu nici nu mi-am dat seama ce canta
  • +18 (18 voturi)    
    "Sa performeze" (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:21)

    msb [anonim]

    Tiganul, daca a ajuns in Anglia, nu mai cinta ci "performeaza". Sau cumva dom' ziarist roman (?) a simtit ca articolul trebuie tradus lautareste - adica dupa ureche - si a tradus "to perform" in "a performa". Subtil!
  • +10 (10 voturi)    
    groaznic (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:21)

    leeloo2 [utilizator]

    Chiar e groaznic...
  • +11 (13 voturi)    
    limba noastra-i o povara (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:32)

    oana [anonim]

    "Cantaretul obisnuieste sa performeze in piata centrala a orasului"

    sa performeze??? glumiti?
    • +1 (1 vot)    
      sa perforeze (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:07)

      manelis [anonim] i-a raspuns lui oana

      ziaristul a vrut sa zica "sa perforeze in centrul orasului timpanele ascultatorilor" isi foloseste acordeonul pe post de pikamer
      • 0 (2 voturi)    
        Chiar au rabdare englezii (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:02)

        uwe [utilizator] i-a raspuns lui manelis

        8 ore pe zi? Eu nu-mi pot imagina nici 30 de minute. Deh... iel ie dîn... Bu... Miticã !! Frecangiu.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu colinda (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:53)

    Dorelus [anonim]

    Va rog rectificati aberatia.. "The Saints" nu e colind, puteti sa-l numiti imn gospel, puteti sa-i spuneti mars funerar, poate chiar "jazz funeral" dar nu colind. Se pare ca pana la urma translatorul articolului are chiar mai putina cultura muzicala decat nea Sandu.
  • +6 (6 voturi)    
    artist inernational (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:53)

    gigi valorosu [anonim]

    RECITAL BELEA!
  • +10 (10 voturi)    
    varza (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:54)

    ionut [anonim]

    frate..n-are nicio treaba omul..............m-ar dispera si pe mine
  • +1 (1 vot)    
    cosmarul limbii romane (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 20:16)

    cititor [anonim]

    iar autorul este cosmarul limbii romane prin folosirea verbului "sa performeze" in sumar, primul paragraf, desi foloseste corect "sa interpreteze", ulterior.
  • +3 (3 voturi)    
    unde vedeti romani? (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 20:17)

    muresan valeriu [anonim]

    am cunoscut si eu astfel de artisti care au ingrozit statiunile de pe lacul SALO din Italia cu melodia "Valurile Dunarii" de Ivanovici,dar intrepretau numai refrenul si acela sub toata critica protaginisti o vioara si un acordeon.. restul erau tigani din Bistrita..
  • +1 (1 vot)    
    acordeom (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 20:35)

    ady forcos [anonim]

    praf.mosu nu stie altceva.el zice ca i i place f mult piesa dar banuiesc ca nici el nu stie ce canta.sa l trimita ambasada acasa.asta daca sunt fonduri.astia au papat tot.
  • +1 (1 vot)    
    romanu s-a inascut acordeonist (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 20:45)

    nenea jan [anonim]

    :)))) n-am mai ras demult asa....ce n-as da sa aud si varianta lui de jingle bells
    decat cu mana intinsa mai bine cu poluarea fonica
  • +1 (1 vot)    
    cam calca pe nervi (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:51)

    atreus [anonim]

    cantaretii astia ambulanti... Interpreteaza jalnic...
  • +1 (1 vot)    
    Toata simpatia mea ... (Duminică, 12 decembrie 2010, 10:17)

    Marse [anonim]

    ... locuitorilor din Richmond: este un orashel ideal daca vrei sa mai fugi din Londra . In rest, regrete ca nu s-au ales cu un acordeonist mai bun, dar vine el, acum ca s-a aflat, iar primaria impune standarde de calitate :))) ....
  • +1 (1 vot)    
    Vrea el (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:43)

    HEES [anonim]

    Sa inchege ceva dar nu-i iese si deraiaza.Asa sant si politicienii nostrii cu politica lor.Ca nenea asta.Macar nenea asta nu cerseste,nu ciordeste si nu-si trimite puradeii la produs.Mai e si zambaret.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezgustator (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:11)

    TzatzaDeSB [anonim]

    -Dezgustator individul cu pricina si pardalnicul de acordeon
    -Trist momentul in care este numit roman(nu ca ar fi si romanul 'f-o poama rara,dar sa nu exageram...). FALS! Cetatean roman de etnie roma(cu 2"m") cunoscut sub titulatura "tigan infect de ferentari(probabil).
  • +1 (1 vot)    
    Stie cineva vreun site... (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:38)

    haiducul [anonim]

    ...unde se poate comanda un CD.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e colind (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:57)

    nu e colind [anonim]

    si a treia oara: When the saints... nu e colind! La origine e un "mars mortuar"

    Am vazut ca hotnews obisnuieste sa corecteze articolele atunci cand cititorii sesizeaza greseli. nu ingeleg de ce nu corecteaza si acum - sesizarea a fost deja facuta chiar in ziua publicarii articolului.

    Pentru detalii:
    http://en.wikipedia.org/wiki/When_the_Saints_Go_Marching_In
  • +1 (1 vot)    
    titlu gresit (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:57)

    Gabi [anonim]

    Acum i-ati facut pe toti romani ? Nu mai sunt nici 'romi' , nici 'tigani' ??.. e evident ca numai roman NU este !!
  • 0 (0 voturi)    
    Fara numar, fara numar! (Marţi, 14 decembrie 2010, 5:26)

    tiganul de serviciu [anonim]

    Omul nu le stie cu acordeonul dar le cinta din priviri ca din orga " Ia mai hay!"
    Nu-l injurati pe bietul tigan, macar aveti o dovada video ca nu tot tiganul fura ( ca oricum nu credeti ca sint o gramada care muncesc pe cinstite in strainatate si se dau romani), injurati-i pe guvernantii romani care jefuiesc biata tara romaneasca de peste 20 de ani ... Aia care nu sint aranjati cumva cu o pila, o relatie ceva, prefera sa-si ia lumea in cap si sa scoata "rufele murdare" si in afara granitei...
    • +1 (1 vot)    
      asa o fi (Joi, 16 decembrie 2010, 7:53)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui tiganul de serviciu

      Poate ca nu toti fura, dar pe asta l-ar putea incadra la santaj!
  • 0 (0 voturi)    
    Libertate de exprimare (Miercuri, 15 decembrie 2010, 1:53)

    RM R [anonim]

    Imi pare rau ca nimeni nu observa ca acordeonistul are dreptul la libera exprimare. Atata vreme cat zgomotul nu depaseste o anumita limita, nimeni nu-i poate face nimic.

    In rest, de gustibus et de coloribus...
  • 0 (0 voturi)    
    When the Saints Go Marching In (Vineri, 17 decembrie 2010, 9:22)

    Mitică [anonim]

    Nu este colind. E vorba de melodia "When the Saints Go Marching In" într-o interpretare inconfundabilă, fără număr, fără număr, fără număr, fără număr