O emisiune radio americana sustine ca a descoperit reteta Coca Cola

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 15 februarie 2011, 12:47 Life | Fun

Realizatorii emisiunii radio This American Life au publicat pe site o fotografie care s-ar parea ca reprezinta lista cu ingredientele si cantitatile in care acestea sunt folosite pentru a prepara Coca-Cola, relateaza Daily Telegraph.

Fotografia a aparut in editia din 8 februarie 1979 a ziarului Atlanta Journal-Constitution si reprezinta un caiet deschis in care se afla o reteta identica, potrivit acestora, cu cea creata de farmacistul John Pemberton in 1886 si care sta la baza celei mai celebre bauturi racoritoare. Despre reteta oficiala se spune ca se afla inchisa intr-un seif din Atlanta, Georgia, pazit 24 de ore din 24.

Reteta ar contine masurile exacte ale tuturor uleiurilor care compun ingredientul "magic" din Coca Cola, Merchandise 7x. Desi se spune ca Merchandise 7X reprezinta numai 1% din ingredientele retetei, acesta este cel care ii confera bauturii gustul unic.

Printre ingredientele pentru Merchandise 7x care apar in fotografie se numara si alcool (circa 200 de g).

Vezi aici reteta (cantitatile sunt exprimate in drame - un dram=3,888 grame si uncii - o uncie=28,34 grame) si asculta emisiunea This American Life.


Citeste mai multe despre   























3128 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Da (Marţi, 15 februarie 2011, 13:45)

    Vizitiul [utilizator]

    Lipsesc acidul fosforic si HFCS.
    • 0 (0 voturi)    
      este si acid (Marţi, 15 februarie 2011, 22:02)

      george [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Daca n-are reteta acid, ne-a bagat editorul: "celei mai celebre". Bine, se poate neutraliza cu o baza sau mai multe chiar, gen Bazele limbii romane sau bazele gramaticii romane.
  • +3 (3 voturi)    
    va rog o clarificare (Marţi, 15 februarie 2011, 15:09)

    bozo [anonim]

    As dori o clarificare: reteta de Coca-cola presupune 200g alcool la cutia de 330ml sau la petul de 1,5l?

    Daca e vorba despre primul caz inseamna ca e reteta de Cuba Libre cu imbunatatiri. :)
    • 0 (0 voturi)    
      alcoolul (Miercuri, 16 februarie 2011, 1:16)

      jack [anonim] i-a raspuns lui bozo

      din coca cola a fost scos pe la 1900. Si oricum era f putin alcool la vreo 3.5 galoane de apa, adica la peste 10 litrii de apa.
  • +1 (1 vot)    
    "Mitul" Coca Cola (Marţi, 15 februarie 2011, 15:29)

    misha [anonim]

    Nu imi amintesc foarte multe din lectiile de chimie de la scoala, dar in era manipularii AND-ului, o companie serioasa mai poate pretinde ca nimeni nu poate descoperi formula unei posirci maronii?
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Marţi, 15 februarie 2011, 15:40)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui misha

      clone ale "posircii" au facut, multi :)
      oricum, mie-mi place diversitatea lumii... fiecare isi gaseste ceva de facut, de descoperit, de inventat.
  • +1 (1 vot)    
    Da (Marţi, 15 februarie 2011, 16:50)

    Babilou [anonim]

    Ca sa simtiti adevaratul gust va recomand sa beti Coca-Cola dupa ce ati mancat ciocolata......
    • +1 (1 vot)    
      @da (Marţi, 15 februarie 2011, 17:17)

      da. [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      ce-ti mai place weedu :))
  • +1 (1 vot)    
    marketing (Marţi, 15 februarie 2011, 17:21)

    eu [anonim]

    de promovare a brand-ului. Si cum zice, inchisa intr-un seif pazita 24 de ore din 24. Asta inseamna ca cei care lucreaza la prepararea amestecului sunt adevarati nababi :)
    Nu mai credeti toate prostiile. Si ca sa respectam adevarul, firma in cauza foloseste concentratii diferite in functie de tara (a se citi pretul de vanzare). Prietenii stiu de ce :)
    • 0 (0 voturi)    
      Diferenta de gust... (Marţi, 15 februarie 2011, 22:36)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui eu

      a produsului s-ar datora studiilor care se fac inainte de a introduce bautura intr-o noua piata de desfacere. Se studiaza obiceiurile culinare ale populatiei respective si preferintele pentru a face bautura putin mai dulce,sau mai acidulata,etc. Oricum ingredientul principal este apa si nu cred ca doua trei picaturi de esenta in plus sau minus sa modifice mult pretul.
    • 0 (0 voturi)    
      Si nu numai (Miercuri, 16 februarie 2011, 6:03)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Chiar de la sticla de sticla, cutie si sticla de plastic, sunt diferente importante, nu numai in concentratie dar si in compozitie. Ori diferenta vine din productie ori intervin procese chimice in functie de recipient, cert e ca pot spune diferenta (am testat fara sa stiu care pahar continea cola la sticla/cutie/pet).

      De cand au trecut pe HFCS, gustul e mai naspa plus ca iti poti da seama chiar numai dupa miros daca e cu zahar sau HFCS...mda, am baut multa cola :)