Windows 7 ar putea fi vandut pe stickuri USB

de Alex Sima     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2009, 21:49 Economie | Gadget

Microsoft se gandeste sa ofere noul sau sistem de operare pe USB, tintind astfel sistemele fara unitati optice.

Conform unor surse ale CNet, compania crede ca upgradeul netbookurilor in special poate fi facut mult mai simplu, arata Electronista.com.

Alte optiuni sunt inca in discutie, printre care si oferirea Windows 7 pentru download, si apoi crearea unui stick bootabil cu ajutorul fisierului respectiv.

La ora actuala Microsoft nu a luat o decizie, dar a recunoscut ca pentru unele sisteme este greu sa treaca la noul sistem de operare atata timp cat nu au un cititor de CD-uri sau DVD-uri.


Alex Sima - TownPortal


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3387 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    politica preturi (Vineri, 26 iunie 2009, 23:43)

    vasile [anonim]

    In conditiile crizei nenorocitii cer 300$ pe o copie de Windows...sper sa se pirateze 99,99 % si sa dea faliment
    • 0 (0 voturi)    
      Parca am auzit ceva de 119 euro (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 0:07)

      zaitev [anonim] i-a raspuns lui vasile

      CU 110 euro mai putin decat pentru Vista...
    • -2 (4 voturi)    
      Cateva precizari (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 11:52)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui vasile

      1. Daca toata lumea ar cumpara licenta pentru Windows, probabil ca Microsoft ar putea reduce pretul pana pe la 25 euro. Din pacate insa toata lumea pirateaza. Cand furi un soft, ai impresia ca e gratis, dar de fapt nu e asa: pentru ca o companie sa produca are nevoie sa mai si incaseze bani, iar cum acesti bani nu vin, este nevoita sa mentina pretul ridicat.

      2. Eu am toate programele de la Microsoft cu licenta. Nu am platit insa pentru ea, imi este data gratuit de la facultatea la care lucrez. In momentul in care va fi sa imi procur singur licenta (si asa scumpa), voi renunta de tot la Windows (si asa majoritatea timpului o petrec cu Fedora).

      3. Criza mondiala in IT nu exista. A fost o criza relativa in SUA. Ceea ce nu stiti dvs este ca multe companii reduc salariile si personalul in ciuda faptului ca profiturile sunt mai mari decat anul trecut. IT-ul ca si medicina si serviciile funerare nu mai pot disparea. Lumea s-a schimbat, exista calculatoare peste tot, inclusiv in ceasul de la mana. Trebuie ca uneori sa te respecializezi pentru ca procesorul X sau softul Y nu se mai foloseste. Dar asta nu este nici pe departe o recalificare, caci nu te faci din zugrav cizmar, tot la comp ramai.

      4. Orice sistem de operare este la fel de bun. In ziua de azi nu mai avem de-a face cu sisteme de operare "catastrofa". Piata le-a filtrat. Ca se numeste Linux, Unix, Mac sau Windows. Toate sunt in general gurmande la resurse si pica exact cand te astepti mai putin. Vrei o platforma real-time si cu ajutorul careia sa conduci un avion? Nici unul din sistemele de operare "de birou", care arata frumos si care se vand prin magazine nu este potrivit pentru asa ceva. Acolo este domeniul PharLap, TinyOS, RTLinux, VxWorks, Windows CE. Nume care (cu exceptia probabil a ultimului) pentru 99,99% (ce coincidenta cu a dvs) din oameni nu inseamna nimic.
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns alex (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:46)

        gogutza [anonim] i-a raspuns lui ALex

        1) Poate ca este adevarat ca Microsoft ar reduce la 25$ pretul la OS daca toata lumea si-ar cumpara windows7 ... poate ca l-ar reduce la 109.99 ... foamea de bani e mare peste tot

        2) Cat licenta a fost gratis si eu mi-am luat ... cand e pe bani ... "piraterizez". Fiecare alege sa faca ce vrea cu banii lui

        3) Aici te contrazic amarnic ... criza mondiala in IT exista si e naspa. Nu-mi zice mie ca ala de face soft pentru avioane ... mai are de lucru acu. Multe companii(mai ales cele care dezvolta hardware) merg pe solutia ... "las ca putem face si-n software ce face hardware-ul respectiv "... sau ... "lasa ca daca-ntarziem cu produsul pe piata 1-2 ani nu e moarte ... ca nici competitia n-are bani". Intr-adevar respecializarea e posibila, dar drumul de la arhitect sw/hw la designer web sau la tester de interfete ... e cam de la IT la zugrav.

        4)Orice OS e bun ... asta e adevarat ... doar ca unele sunt mai bune decat altele la anumite utilizari. Eu nu am nici un RTOS acasa, pentru simplul motiv ca NU AM AVION. Nici tu nu cred ca te joci solitaire pe Airbus 310. Discutam aici despre ce are fiecare acasa (un amarat de PC sau mai rau un MAC). Aici singurele variante sunt Win sau vreun flavor de linux.(sau vreun OS de mac)
        Daca vrei sa poti instala cam 99% din sw pui un windows ... de-asemenea daca nu iti place sa stai mai mult de 5 minute instaland ceva ... pui windoze. Daca in schimb iti place sa cauti singur packetele ce-ti lipsesc ... sau sa observi ca touchpad-ul mai da rateuri ... sau sa determini ca placa ta wireless nu are driveri care sa mearga la o viteza rezon ... pui linux. Acu poate c-am exagerat nitel ... windows-ul nu e neaparat bun si linuxul nu e neaparat rau ... fiecare vine cu bunele si relele. Windows-ul are un singur mare avantaj(de fatp 2)
        1) mult soft compatibil
        2) user friendly-ness

        In rest !
        Live long in prosper \\//
      • +2 (2 voturi)    
        Un raspuns la cateva precizari... inutile (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 19:22)

        piratu [anonim] i-a raspuns lui ALex

        Mai ALex baiete, tu lucrezi in IT? Pentru ca nu vad cum creezi un algoritm din moment ce tu pui carul inaintea boilor. De fapt logica e asa: daca Microsoft ar vinde windows cu 25 de euro, poate ca toata lumea ar avea sitemul cu licenta.
        Logica inversa nu functioneaza pentru ca e stramba: cumpara tu produsul scump ca pe urma-l ieftinesc eu... dupa ce l-ai cumparat! Hehehe...
        P.S. si eu sunt fan linux (am ubuntu 9.04 pe comp) dar am si windozele cu licenta (a venit cu laptopul)
        • +2 (2 voturi)    
          toti folosim... (Duminică, 28 iunie 2009, 0:27)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui piratu

          Cred ca peste 99% folosesc pe PC sau alte sisteme un program sau mai multe piratate.Vedeti cei care aveti win cu licenta...aveti office,bsplayer.winamp,nero.antivirus etc. cu licenta?
          1% sunt cei de la Microsoft dar si ei "s-au inspirat" din alte softuri...asa ca?!!!
          Sanatosi sa fim ca de moralitate si corectitudine doar la D-zeu mai gasim.
          • +1 (1 vot)    
            oare? (Duminică, 28 iunie 2009, 9:08)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Te inseli amarnic cand spui ca 99% pirateaza. Poate in Rom e adevarat, desi cred ca s-au mai schimbat treburile in ultimul timp, dar in state sau in europa de vest oamenii cumpara licente. Pt ca nu merita sa te zgarcesti la 100 de euro si sa risti sa platesti mi de euro amenda. La noi riscul de a lua o amenda e cam zero...de aia oamenii nu isi iau licenta!
      • +2 (2 voturi)    
        Gresit (Duminică, 28 iunie 2009, 13:58)

        Arpad [anonim] i-a raspuns lui ALex

        Putina rectificare, daca imi permiteti.
        Am Mac de cativa ani, si pot sa-ti spun ca a picat doar cand m-a picat RENEL'u (oprinid curentul). Nu am avut nici o data reinstal (doar upgrade de la 10.4 la 10.5), si functioneaza cca, 14 ore / zi (dar am avut si cazuri cand mergea non stop 6 saptamani.).
      • +2 (2 voturi)    
        25$ (Duminică, 28 iunie 2009, 14:24)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui ALex

        sa zicem ca ar fi windws 25$ (sau mai degraba echivalentul a 25$ fata de salariile actuale din RO) dar ce faci cu Office? Asta e mult mai scump...
      • +3 (3 voturi)    
        licenta 25 $ (Duminică, 28 iunie 2009, 20:07)

        unu [anonim] i-a raspuns lui ALex

        "Daca toata lumea ar cumpara licenta pentru Windows, probabil ca Microsoft ar putea reduce pretul pana pe la 25 euro" .................................... Oare nu ar putea sa fie de la inceput 25 de euro ca sa cumparam si nu sa piratam??? Eu cred ca ar fi mai simplu asa. Ceri mult, primesti putin. Ceri putin...primesti si mai mult. Asta e parerea mea.
      • 0 (0 voturi)    
        pasarele si fluturi (Luni, 29 iunie 2009, 18:35)

        b@selu [utilizator] i-a raspuns lui ALex

        Uite altu'- ALex care crede ca tot ce zboara se mananca. Mai baiatule licentele alea "gratuite" ale tale sunt platite din taxele si impozitele pe care le donam noi statului roman. Ia sterge-te tu de muci pe la nas si iesi pe strada si in piata (cea de IT) si cumpara-ti pe banii TAI software. O sa vezui atunci ce criza mare este. Daca stai ca shoarecu intr-un lab de facultate o sa fii la fel de paralel cu realitatea ca si economishtii lui peshte' care prevedeau pana acu cateva luni lapte si miere in lume pe vecie.
        Cat despre cel mai bun SO - intotdeauna vor fi bug-uri pt ca sunt produse de oameni. De aceea exista libertate de alegere.
  • +2 (2 voturi)    
    Pretul unei licente in SUA este la jumatate (Duminică, 28 iunie 2009, 9:57)

    Vasile D [anonim]

    fata de RO
    Exemplu:
    Windows XP Home SUA 50$ Romania 350 RON
    Daca comparam salariile din SUA cu cele din Romania concluzia o trageti singuri ...
  • 0 (0 voturi)    
    criza mare le urez (Luni, 29 iunie 2009, 13:36)

    io [anonim]

    si eu sunt foarte mandru de wind meu piratat, functioneaza f bine..adica de ce as da bani pt un nou sistem de operare, care merge ca dracu, (idem vista ) in primele sale luni, si apoi sa caut fix-uri pt carul cu bug-uri..si eu sper sa dea failment, microshit, e cea mai "flamanda" firma de soft din lume, si-ar vinde si mamele pt bani
  • 0 (0 voturi)    
    nu licenta e problema (Joi, 2 iulie 2009, 12:17)

    ion [anonim]

    de ce va faceti probleme de licenta la windows cand foarte multe persoanene au atatea softuri in calculator care sar lejer de 300$
  • 0 (0 voturi)    
    windows vs linux (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:12)

    Junghiu [anonim]

    Parerea mea este ca software-ul este foarte scump pe piata din Romania - si ma refer la raportul pret/salarii.

    Este oarecum logic sa piratezi software atunci cand acel soft iti este NECESAR insa nu ai bani sa il achizitionezi...

    Desigur, daca folosesti software-ul in scop comercial sau ca sa produci bani cu el, atunci se justifica pretul (vorbesc aici de AutoCad, Corel, Photoshop)... insa pentru acasa nu vad logica preturilor extreme.

    Si uite asa... am ajuns sa folosesc UBUNTU tocmai pentru stabilitate si pentru softul oferit sub licenta GPL (utilizare libera).

    Fiind designer grafic de meserie, am gasit pe UBUNTU o aplicatie mult mai buna decat COREL, folosesc Star Office care bate de departe M$ Office, iar pentru prelucrare foto, GIMP e aproape o clona imbunatatita a Photoshop-ului... si nu mai mentionez aici lista intreaga...

    Ca si comparatie, acelasi software pe windows, m-ar fi saracit cu cel putin 2000 euroi in licente...

    pe Linux, am cheltuit doar 1 ora cu downloadul CD-ului.

    PS... efectele grafice, interfata si consumul extraordinar de redus de resurse dar mai ales faptul ca e virus-free, m-au facut deja un dependent de Ubuntu.