UPDATE Steve Wozniak, co-fondator Apple: Am fost citat gresit. Pe moment, iPhone este superior terminalelor Android.

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 15:20 Economie | Gadget

Steve Wozniak
Foto: Woz.com
Co-fondatorul companiei Apple a declarat ca a fost citat gresit de cotidianul olandez De Telegraaf, care a afirmat ca Wozniak ar fi spus ca "platforma Google Android ar avea mai multe functii". El a transmis o rectificare blogului Engadget, cel care a dat prima stire despre declaratiile sale, in care spune care au fost declaratiile sale originale: "Nu am nimic cu Android, dar pe moment nu este in nici un fel superior iOS. Poate sa aiba o cota de piata mare si sa fie slab.".

Initial, Engadget a publicat o stire in care spune ca Wozniak a declarat intr-un interviu pentru cotidianul olandez De Telegraaf ca sistemul de operare Google Android va deveni platforma dominanta pe smartphone-uri.

Wozniak a declarat ca la ora actuala experienta pe terminalele Apple este cea mai buna, dar ca are incredere ca in timp ea va fi egalata si de terminalele cu Android. El a mai dezvaluit ca Apple a vrut initial sa lanseze un telefon in anul 2004, alaturi de “o companie japoneza bine-cunoscuta”, dar ca a renuntat din cauza ca “voia ceva revolutionar”. 

La finalul interviului, Steve Wozniak a spus despre Nokia ca “este o marca a unei generatii trecute”, sugerand ca firma finlandeza ar avea nevoie de o reorientare catre un consumator mai tanar. 

Steve Wozniak a fondat compania Apple la sfarsitul anilor ’70 alaturi de Steve Jobs. Desi ramane actionar si mentine relatii bune cu Jobs, el a parasit compania in 1987 pentru a se dedica altor proiecte. Wozniak este considerat un personaj legendar de catre pasionatii de tehnologie si previziunile sale sunt in general considerate ca fiind foarte influente.


Citeste mai multe despre   






















5078 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:46)

    gogu [anonim]

    Se vede ca Google si-a deschis birou in Romania. Mai multa reclama pe Hotnews la produsele sale. In alta ordine de idei, Android pare promitator.
    • +5 (11 voturi)    
      sigur (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:57)

      hali [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Clar! Haideti fratilor ca si nokia a deschis la cluj. cum sa fie generatie trecuta. Am si io unu in buzunar. are si lanterna. Are google lanterna ? .. Pai ati vazut. Cine e pe primul loc ? NOKIA !!! NOKIA !!!
      • +5 (7 voturi)    
        Si al meu are lanterna!!!!!!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:06)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui hali

        Ete iti fac din lanterna ... ma vezi??????
      • 0 (2 voturi)    
        are (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:19)

        george [anonim] i-a raspuns lui hali

        Android are lanterna built-in de la versiunea 2.1 in sus. Binteinteles, cu conditia sa ai flash la aparatul foto. Eu am! :).
      • 0 (0 voturi)    
        Are (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:19)

        ady [anonim] i-a raspuns lui hali

        Cum sa nu... are si lanterna... versiunea Android 2.2 vine cu aceasta MEGA optiune...
  • -5 (9 voturi)    
    Semnat google (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:53)

    Cristi [anonim]

    Ati uitat sa completati.
    Android este o prostie. WM7 is iOS sunt singurele sisteme de operare pentru mobile care merita bagate in seamna.
    • +8 (8 voturi)    
      Obisnuinta (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:07)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Desi sunt un Apple fan-boy, atunci cand faci o afirmatie "iOS e beton" sau "WM7 este prost" e bine sa o si argumentezi. Chiar daca nu cu vorbele tale, dar sa se vada de unde ai preluat ideea. Eu unul consider ca fiecare sistem are avantajele si dezavantajele sale, utilizatorul fiind cel care face alegerea - fie in cunostinta de cauza (tehnica) fie pe baza de placere (ii place mai mult interfata de la unul din telefoane) si atunci tehnica nu prea isi are rostul.
      • +3 (5 voturi)    
        Pai sa vedem (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:26)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui moucha

        1. iOS si in curand WM7 sunt singurele sisteme de operare pentru mobile pentru care un producator independent de aplicatii poate avea succes. Deoarece:
        a) Apple store, accesibil din toata lumea si permite dezvoltatorilor din toata lumea sa trimita aplicatii. Android nici macar nu are tari ca Romania pe lista, nici la dezvoltatori, nici la clienti.
        b) Un singur magazin, un singur loc unde clientul interesat poate gasi toate aplicatiile. Datorita lui a), au aparut tot felul de third party Android markets de care lumea nu a auzit si unde dezvoltatorii sunt obligati sa introduca reclame in aplicatii, pentru ca nu pot luat bani de la third party.
        c) cod nativ pe iOS si WM7, java crap pe Android
        d) foarte putine device-uri pentru iOS care-i permit dezvoltatorului sa se ocupe de ce face aplicatia, nu de compatibilitate cu jmii de device-uri. Asta e un minus si la WM7
        2. Mult mai greu de instalat aplicatii instalate ilegal pe iOS si WM7. Ghici ce vor alege dezvoltatorii, sa faca aplicatii acolo unde se vand, sau acolo unde se pirateaza. Apropo, pana in ziua de azi nu exista nici un dezvoltator exclusiv de Android care sa fi facut milioane din aplicatii.

        Dar, dupa cum ai si spus, Android va exista multi ani de acum inainte, oricat de prost ar fi. Dovada? RIM, Nu cunosc un singur dezvoltator care sa fi lucrat pe RIM si sa nu injure spontan cand aude de ele. Si nu ma refer la din astia de scriu hello world si se dau mari ca ce au facut ei.
        • +3 (3 voturi)    
          O singura precizare (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:37)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Momentan Android este muuult mai portabil - si asta pentru ca este open source. Compilezi codul pentru o alta generatie de procesoare si, daca ori scrii drivere ori device-ul are componente pt care drivere exista si gata. Aici castiga Android. Dar asta nu inseamna ca va castiga si piata. Linux e open source si totusi abia castiga teren pe piata. In rest total de acord cu dvs, iar prin postarea explicatiilor cred ca si utilizatorii vor fi mai informati si vor putea face o alegere mai buna.
        • -2 (4 voturi)    
          Mai omule tu ai iPhone? (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:11)

          gabriel.pop [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Dar smartphone cu Android ai avut in mina?
          Eu am HTC EVO 4G din iunie si pot sa va spun ca este cea mai reusita chestie electronica pe care am avuto vreodata, si le-am avut pe toate. Sotia are iPhone si imi place si ala. Amindoi avem zeci ( da zeci de APPS) instalate si nu depindem de nici un magazin. Ai auzit de internet?
          • +1 (3 voturi)    
            HTC EVO 4G (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:35)

            moucha [anonim] i-a raspuns lui gabriel.pop

            Banuiesc ca ati ales telefonul de dat ca exemplu asa, din intamplare. Raspund eu - nu, nu am avut si nici nu o sa am in mana un HTC EVO 4G intrucat in Europa acel telefon poate fi PDA sau paperbrick, dar nu va fi telefon. Telefon este doar in SUA, dar eu stau in Cehia. EVO nu este telefon GSM iar CDMA-ul este bazat pe alt standard - CDMA2000 versus 2100 ca in Europa. Punct. Succes in folosirea lui, dar sa-l dai ca exemplu pe un site romanesc mi se pare stupid, intrucat nici in Romania nu merge.
            • -2 (2 voturi)    
              Nu-l reprezint pe gabriel.pop dar fac o observatie (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:01)

              Intervin [anonim] i-a raspuns lui moucha

              Intr-adevar HTC Evo 4G se comercializeaza doar in SUA (Sprint) dar nu inteleg de ce acuzi un imigrant roman in State ca vine cu comentarii pe un site romanesc, cat timp tocmai ca e roman si el, iar tu faci acelasi lucru. Eu stau in Belgia si tocmai facand parte din diaspora ma intereseaza mai mult siturile online romanesti decat m-ar interesa probabil daca eram in Romania. Iar tu traiesti in Cehia si critici pe cineva care traieste in America. Nu ti se pare ironic? Nu se cuvine tocmai tu sa jignesti (zicand ca face ceva "stupid") cand te afli in exact aceeasi situatie. Poate merita sa precizeze unde se afla, dar eu sincer n-am gasit relevanta acestei precizari precum incerci s-o scoti tu. Era vorba la urma urmei de o comparatie intre sistemul iOS si cel Android la modul general, indiferent de locatie, nu?
            • 0 (0 voturi)    
              Omul a intrebat "Dar smartphone cu Android..." (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:05)

              Era vorba [anonim] i-a raspuns lui moucha

              "Dar smartphone cu Android ai avut in mina?" nu "Ai avut in mana un HTC EVO 4G?". Ai raspuns cam nemotivat de rautacios, parerea mea... Era o comparatie intre Android si iOS, nu in mod particular intre EVO 4G si iPhone ;) Daca omul traieste in US si si-a luat telefonul respectiv, care-i problema? Trebuie sa i se puna interdictie sa comenteze pe situri romanesti? :))
              • +2 (2 voturi)    
                Iata de ce e stupid (Vineri, 19 noiembrie 2010, 4:56)

                Moucha [anonim] i-a raspuns lui Era vorba

                Noi astia din Ioropa in viziunea lui Gabriel Pop nu am auzit de internet, insa in mod sigur trebuia sa auzim de EVO 4G care de fapt nu e 4G conform standardelor (cititi ce inseamna 4G pe IEEE si nu din reclamele de la Sprint) si care telefon merge doar in SUA. Si pun si eu intrebarea: care e probabilitatea ca cineva din afara SUA sa "aiba in mana un Evo 4G"? Asta ca sa vedem si noi ce ratati suntem...
            • 0 (0 voturi)    
              Romania nu este buricul pamintului (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:00)

              gabriel.pop [anonim] i-a raspuns lui moucha

              si standardul pentru telefoane. Era vorba de ANDROID. Am observat ca cei ce stiu mai putin despre orice subiect sunt cei mai vocali. Acum cind scriu am un Android 2.2 in mina. Un Iphone este incarcat la acelasi computer (nu calculator). Un Ipad este in camera de alaturi. Eu scriu asta la un HP touch screen 24". Eu intru pe ROM forums numai cind vreau sa citesc ceva in romaneste ca altfel o uit. BTW cel mai distraciv este forumul unde se vorbeste despre masini.
              • 0 (0 voturi)    
                Perfect (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 1:05)

                moucha [anonim] i-a raspuns lui gabriel.pop

                Eu unul cunosc foarte putin despre tehnica si mai ales despre retelele de date. Am un singur calculator de pe care va si scriu si un singur telefon mobil care imi e extrem de util. In camera de alaturi am doua Catalyst 2600 si doua ISR 2801 cu IPS in slot si o consola. Nu am nici un HP Touch, insa am CCNA, CCNP, CCSP, CWNA, CWNP, CWSP, CWNE, CCDA, CCDP. Nu imi doresc un Ipad insa imi doresc pana in 2012 CCVP si poate CCIE si poate imi aduce mosul de Craciun in 2012 un PhD. In rest sanatate sa am ca am de toate si nu se masoara in inch. Because size does not matter ;) Apropo: uneori sunt f. vocal - garantez faptul ca la mine la curs nu se doarme, si nu pt ca as tipa...
        • +1 (1 vot)    
          Hello World (Vineri, 19 noiembrie 2010, 1:18)

          Mere [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Raspuns Corect :)
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:08)

    Vasile [anonim]

    La fel si Dacia vinde mai multe masini decat Ferrari.
    • +2 (2 voturi)    
      In flacari (Joi, 18 noiembrie 2010, 21:32)

      Darth [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Dar si Ferrari a rechemat un lot de masini, care tot luau foc.
  • +2 (2 voturi)    
    Android e un OS cool dar... (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:09)

    Budd [utilizator]

    Mai intai sa vedem cum se va sfarsi procesul Oracle vs Google in chestiunea Java unde Google este acuzat ca a furat cod direct din Classpath. Iar asta e doar inceputul. Oricum, e aproape sigur ca vor ajunge la o intelegere insa niciodata nu se stie.
    Personal,inca folosesc 6310i :)
  • 0 (2 voturi)    
    Nu contest... (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:21)

    Xulescu [anonim]

    ...calitatea produselor Google insa eu voi ramane la "credinciosul" meu Nokia :)
  • -1 (3 voturi)    
    nu cred.. (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:38)

    hash [anonim]

    .. ca nokia va asista pasiva la acapararea pietei de catre apple.

    http://meego.com va spune ceva? :)
    • -2 (4 voturi)    
      nokia nu doarme :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 21:19)

      unul [anonim] i-a raspuns lui hash

      nokia inca nu si-a spus ultimul cuvint si ma refer atit la capitolul hardware (vezu nokia morph concept) cit si la capitolul software (vezi meego bazat pe linux si dezvoltat impreuna cu intel)
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:17)

    Ionel [anonim]

    http://www.engadget.com/2010/11/18/exclusive-woz-misquoted-almost-every-app-that-i-have-is-bette/
  • +1 (3 voturi)    
    Sincer (Vineri, 19 noiembrie 2010, 0:32)

    Axel [anonim]

    De cand am iPhone nu mai vreau alt telefon,sunt indragostit de el,parerea mea este ca e net superior oricarui telefon
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:45)

      io [anonim] i-a raspuns lui Axel

      parerea ta nu conteaza. daca nu ai testat iPhone si un tel cu android atunci vorbesti degeaba. Ce are iPhone-ul tau si crezi ca un tel cu android nu are? Net superior din ce punct de vedere? parerea ta se bazeaza doar pe folosirea unui singur telefon.
      • 0 (0 voturi)    
        Hai sa-ti zic si parerea mea (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:45)

        AlexAn [anonim] i-a raspuns lui io

        In familie avem un iph 4g si un HTC Desire. Minunate, amandoua. Dar... Pe scurt, diferenta e ca intre un Audi (iphone-ul) si un Hyundai (htc-ul). Daca te-ai dat cu masinile astea, intelegi diferenta. Pur si simplu, iphone-ul este altceva si va mai trece timp pana concurenta o sa egaleze iphone-ul.
  • +1 (1 vot)    
    iOS vs Android (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:46)

    dragon54 [anonim]

    Vreti un aparat care sa nu stiti exact ce face si cum face? Vreti un aparat care sa aiba aplicatii de vanzare la un singur magazin? Atunci Apple si iOS. Poate va filmeaza pe ascuns, poate va inregistreaza (audio) pe ascuns, poate trimite sms-urile si mail-urile cine stie unde ... n-are bai. E un iPhone, e Apple si are iOS.
    Linux si Android cresc incet dar ... sigur. Android a crescut chiar destul de rapid dovedind ca platformele bazate pe Linux au ajuns la maturitate. Si sunt Open Source. Cine intelege ce e aia ... bine. Cine nu ... nu.
  • -1 (1 vot)    
    Vesnica pomenire... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:45)

    Patriotul [anonim]

    ...Android vs iPhone! Asta e ca discutia intre Playstation 3 si Xbox, adica toate au fanboys. Personal nu folosesc decat iPhone, strict pt usurinta in utilizare si viteza OS-ului.
    Asta nu inseamna ca nu as acorda o sansa Androidului, singurul lucru care trage in jos acest Os e faptul a este extrem de fragmentata piata! Ai cel putin 50 de tel, extrem de similare ca hardware, de la zeci de companii de telefonie mobila.
    Faptul ca apare Android 2.3 si inca se mai lanseaza telefoane cu 1.6 mi se pare absolut penibil, mai ales ca e open source.
    Pur si simplu, la Android, nu merge copiata metoda Apple de a introduce pe rand functii in sistemul de operare, cand unii au tel nou cu Android 2.2, iar altii cu 1.6 ( vezi Streak, x10, etc.)
    Inca ceva e faptul ca, desi mi se pre util uneori( extrem de rar), Flash chiar e un hardware killer. Nu stiu daca voi ati experimentat, dar eu, cel putin pe un Nexus 1, Droid si Galaxy am reusit sa crash-uiesc browserul cu flash-ul.
    Alt lucru aiurea la Android e faptul ca e cam slow, fara rooting, cam pe majoritatea device-urilor.
    Din nou, aleg Apple pt viteza si usurinta in utilizare, in detrimentul Android. Parerea mea! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Voi nu vedeti ce faceti ? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 12:00)

    Eu [anonim]

    Comparati un produs complet (hard + OS) de la o firma Apple cu produse in care OS-ul e de la alta firma decat hard-ul (Android + "n" producatori de telefoane).
    Sau comparati iPhone cu un SO (Android). Cea mai tare e iPhone cu Streak. De ce nu comparati iPhone cu Desire HD ?
    Pana la urma, nu cumparam telefon pe care punem OS, asa cum facem cu calculatoarele (ma rog, vorbesc de utilizatorul normal, nu root-ari sau jailbreak-uri), ci un produs complet.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu toate astea (Vineri, 19 noiembrie 2010, 12:30)

    eu [anonim]

    ...nu-i asa ca nimeni nu a observat poza prelucrata?... hai sa vedem daca stiti cine sunt personajele din poza si de pe unde sunt copiate in colaj!....
    • 0 (0 voturi)    
      colaj (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 10:00)

      piticao [utilizator] i-a raspuns lui eu

      tipul din stanga e cel care apare in hoax-ul ala celebru cu avionul care vine spre unul din turnurile gemene.
      http://urbanlegends.about.com/library/blphoto-wtc.htm