LG Optimus 3D va fi primul telefon Android cu display si camera foto 3D

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 1 februarie 2011, 17:24 Economie | Gadget

LG Optimus 3D
Foto: Phandroid.com
LG a anuntat ca va lansa primul telefon cu sistem de operare Android si display tridimensional care nu are nevoie de ochelari. Noul terminal va fi numit Optimus 3D si va include si o camera foto stereoscopica, capabila sa capteze imagini tridimensionale. Smartphone-ul va fi bazat pe un cip nVidia Tegra 2 cu doua nuclee de procesare si va putea reda continut video Full HD 1080P tridimensional.

Printre altele, specificatiile mai includ si suport complet pentru Adobe Flash, WiFi N, Bluetooth 3.0 si un senzor giroscop, folosit mai ales pentru jocuri. LG Optimus 3D va fi lansat la Mobile World Congress in data de 13 februarie.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5284 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 1 februarie 2011, 23:01)

    ion [anonim]

    mda acum 10 ani imi luam si eu primul telefon cu 3 randuri de text, ce mandru eram de el...

    tot acum 10 ani ma jucam need for speed care are o grafica mai buna pe un smartphone

    felicitari asiaticilor, abia astept sa imi clatesc ochii

    peste 10 ani ce o sa avem?!?
  • +1 (1 vot)    
    full HD (Marţi, 1 februarie 2011, 23:20)

    Sf Ilie [anonim]

    Mai, ca posesor de HTC Desire, si apreciator al fenomenului smartphone, pot spune cu mana pe inima, ca nu inteleg nevoia de full HD 1080p pe un ecran de cativa inch. Nici pe tableta nu are sens, d-apoi pe un telefon. Pur si simplu e prea mic ecranul sa vezi diferenta. Nici HD 720p nu e necesar. Un clip 480p de pe Youtube se vede excelent pe ecrane mici. Poate daca se transmite prin DLNA pe un televizor full HD, dar aici sincer nu cred ca are sens. Cine ar vedea un film full HD redat de un telefon pe un TV, in contextul in care iti termini bateria foarte repede, si il incingi destul de tare. De aia ai TV full HD ca sa ai un PC/blueray/media player atasat sa poti sa vezi normal filme, fara sa ai nevoie de telefon. Nici macar filmarea de catre mobil in HD nu o prea inteleg, dat fiind ca se renunta la frame rate pentru asta si se vede clar dar artificial, sacadat. E nebunia asta HD acuma. Vrei sa filmezi HD, i-ati camera de filmat HD. Of of.
    • 0 (0 voturi)    
      hd (Miercuri, 2 februarie 2011, 2:37)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

      Esti sigur ca se vede sacadat?
    • +1 (1 vot)    
      Mda.. (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:32)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

      Cauta pe net niste mostre filme facute cu un Samsung Galaxy S. Se vede impecabil si ca rezolutie cat si ca frame rate.

      Cat despre HD playback pe telefoane, da, mi se pare degeaba full 1080p la un device de sub 7-10 inch. Ce sa mai spun de 3D... Dar probabil ca isi vor gasi cu usurinta cumparatori si pentru aceasta optiune.
      • 0 (0 voturi)    
        hdmi out (Joi, 3 februarie 2011, 1:41)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Vali

        telefonul are hdmi asa ca partea cu full hd devine extrem de interesanta. il voi cumpara tocmai pt aceasta functie, hdmi out.
  • 0 (0 voturi)    
    HTC Desire (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 20:55)

    CDynu [anonim]

    Desire are probleme atat la redat filme 720p cat si la filmat . Daca functia de redare full hd a LG-ului vine cu hdmi out mi se pare destul de utila pentru o prezentare video de calitate la servici si o vizionare ad -hoc in vacanta sau oriunde
  • 0 (0 voturi)    
    Mai multe informatii pe GSMRo (Miercuri, 8 iunie 2011, 10:50)

    Gabriel Ursan [anonim]

    Nu stiu daca am voie sa public acest link aici http://gsmro.ro/2011/06/lg-optimus-3d/ , dar mai multe informatii despre LG Optimus 3D si disponibilitatea lui in Romania se pot citi in acel articol. Multumesc!