Apple implementeaza Intel LightPeak in noua serie de laptopuri MacBook Pro

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 24 februarie 2011, 16:16 Economie | Gadget

Cablu Intel Thunderbolt
Foto: Intel
Apple a lansat prin noua serie de laptopuri MacBook Pro primele produse care folosesc noul standard de transfer Intel LightPeak, sub numele oficial de Thunderbold. Noul standard foloseste un conector identic cu standardul MiniDisplayPort, propus de Apple in urma ca urmas al DVI pentru conectarea de monitoare. Noul standard va oferi viteze de transfer de pana la 10Gb/s si va fi compatibil cu standardele USB, FireWire si PCI-Express.

Conform informatiilor comunicate de Apple, Thunderbolt (TB) este de 20 de ori mai rapid decat USB 2.0 si de 12 ori mai rapid decat FireWire 800. Ca exemplu, un film FullHD poate fi copiat in doar jumatate de minut folosind noul standard. Utilizatorii isi vor putea conecta aparatele actuale care folosesc interfete precum FireWire la noul port prin intermediul unor adaptoare, iar primele aparate care vor beneficia nativ de noul standard vor aparea pe parcursul acestui an. Toate adaptoarele compatibile DisplayPort, cum ar fi cele pentru porturi VGA, DVI sau HDMI vor functiona in continuare.

Dincolo de implementarea Thunderbolt, noile laptopuri MacBook Pro aduc pentru prima data in gama Apple noua generatie de procesoare Intel i5/i7 “Sandy Bridge”, cu un cip grafic performant integrat. Apple a renuntat de asemenea la procesoarele grafice nVidia pentru portabilele sale, alegand in schimb cipuri AMD Radeon.


Citeste mai multe despre   






















2200 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Nu e bune , maicã (Joi, 24 februarie 2011, 16:59)

    Vasile Thunderboltu [anonim]

    Urmeaza sa vina romanasii nostrii sa zica ca nu sunt bune aceste MacBook Pro , pentru ca au preturi intre 1200 si 2500 de dolari si ca numai burghejii pot cumpara asa ceva :)

    Nu e bune maica , nu e bune . :)
    Da-le naibii di ticnologii , mai bun era portul serial maicã .
  • +6 (6 voturi)    
    lol (Joi, 24 februarie 2011, 17:50)

    simplex [utilizator]

    Ca exemplu, un film FullHD poate fi copiat in doar jumatate de minut folosind noul standard.
    Copiat UNDE ?
    • +3 (3 voturi)    
      no lol (Joi, 24 februarie 2011, 18:01)

      chris [anonim] i-a raspuns lui simplex

      probabil pe un alt macbook pro?
      • +3 (5 voturi)    
        re (Joi, 24 februarie 2011, 18:57)

        simplex [utilizator] i-a raspuns lui chris

        La 10Gb/s, nu ?
        • 0 (0 voturi)    
          Alta prostie (Joi, 24 februarie 2011, 23:13)

          flavian [anonim] i-a raspuns lui simplex

          Nu va ajungeau VGA-ul, DVI-ul si HDMI-ul ?

          A trebuit sa scoateti display port si mini display port ca sa mai cumparam alte jde mufe care nu se mai potrivesc la monitoarele, televizoarele si proiectoarele vechi.

          Acuma ati mai inventat un rahat de conexiune, desi alea vechi erau arhisuficiente pentru ca nu exista HDD-uri sau flash-uri care sa mearga nici la a zecea parte din viteza aia.
    • 0 (2 voturi)    
      PRO Mac (Joi, 24 februarie 2011, 18:07)

      Ghita Ragalie [anonim] i-a raspuns lui simplex

      De exemplu de pe un Mac pe un PC sau invers...in curand. Abia astept sa cumpar unul....
    • +1 (5 voturi)    
      lol (Joi, 24 februarie 2011, 18:38)

      robert [anonim] i-a raspuns lui simplex

      Unii utilizatori MacBook Pro (mai putini, e adevarat, dar aia hardcore, cica) gandesc putin altfel, incercand sa lucreze productiv si trebuind sa faca totul repede. Filmul meu de 3 minute (creatia mea de film de 3 minute, adica) in format brut pentru studio (nici macar HD) care are 4 Gb, sau fisierul sursa al mix-ului meu audio de 10 minute in format editabil pentru studio care are 5 Gb, sau documentul sursa al filmului meu, pentru studio iar, cu toate layerele, efectele, documentele aferente si sunetul editabile care are 15 Gb etc. Ma rog, am zis sa ma bag si eu...
      • 0 (2 voturi)    
        Domnule "hardcore", lumineaza-ne si pe noi, (Joi, 24 februarie 2011, 19:34)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui robert

        plebea, cum iti creste "productivitatea" daca folosesti noul standard de transfer? Intre ce device-uri faci tu transfer la 10 Gb/s? Sa inteleg ca nu-ti ajunge USB 2/3 sau FireWire?
        • 0 (0 voturi)    
          mare iluminare hardcore, ce sa zic. (Joi, 24 februarie 2011, 21:49)

          robert [anonim] i-a raspuns lui ....

          Imi pot face treaba mai repede, domnule plebe. Pentru unii dintre noi, lucrurilre astea ne ajuta foarte mult. FireWire? Damn!
          • 0 (0 voturi)    
            :)))))))))) (Vineri, 25 februarie 2011, 10:06)

            cvi [utilizator] i-a raspuns lui robert

            Bre, daca matale ai vreun HDD, SSD sau orice fel de dispozitiv de stocare pe care poti scrie cu 10Gb/s te rog sa mi-l arati si eu, personal, vin si cumpar MacBook-uri PRO pentru dumneata si toate rudele dumitale!
            De fapt, ce 10Gb/s...Arata-mi ca ajungi la limitele USB 3.0 si promit solemn ca va umplu de MacBook-uri! ;)

            Tehnologia e extraordinara, doar ca unii habar nu au ce inseamna! ;)
            • 0 (0 voturi)    
              So? (Vineri, 25 februarie 2011, 14:53)

              Robert [anonim] i-a raspuns lui cvi

              Man, tu chiar crezi ca tehnologia asta va ramane numai pe MacBook Pro?
            • 0 (0 voturi)    
              da, iti arat eu (Vineri, 25 februarie 2011, 16:31)

              me [anonim] i-a raspuns lui cvi

              Analiza de date bursiere (US/EU/Asia) in timp real cu off-load pe mai multe noduri. Nu scriem nimic pe disc, totul e in memorie. Avem retea de 10Gbit si ii fortam limitele, deja.

              Nu ii problema ca unii nu stiu ce inseamna, ii problema ca unii nu-si imagineaza ce se intampla in lume. Sau au uitat toti de mainframe-uri si de fast IO? Sau totul trebuie sa fie pe disc mai nou?
              • 0 (0 voturi)    
                :)) (Luni, 28 februarie 2011, 16:43)

                cvi [utilizator] i-a raspuns lui me

                Easy tiger!
                Eu ii ceream celui de mai sus sa imi arate la ce ar putea folosi el o interfata mai rapida.
                El, cel care spunea ca filmul lui de 3 minute are nevoie de LightPeak si ca "Imi pot face treaba mai repede, domnule plebe".
                Evident ca e un pas mare inainte si ca, probabil, il vom folosi cu totii in cativa ani, asa cum folosim acum USB-ul.
                Nu am 80 de ani, dar nici 15! ;)
                • 0 (0 voturi)    
                  easy, da' la subiect (Marţi, 1 martie 2011, 0:02)

                  me [anonim] i-a raspuns lui cvi

                  "Imi pot face treaba mai repede, domnule plebe. Pentru unii dintre noi, lucrurilre astea ne ajuta foarte mult. FireWire? Damn!"

                  Si ti-am dat un exemplu la ce s-ar putea folosi o interfata mai rapida. Si, ii posibil ca unii sa-l foloseasca in cativa ani, dar unii il asteapta de ceva vreme.
                  • 0 (0 voturi)    
                    i agree (Marţi, 1 martie 2011, 16:22)

                    cvi [utilizator] i-a raspuns lui me

                    E adevarat ce spui.
                    Mi-as dori si eu sa folosesc tehnologiile la care ai acces tu. Momentan, nu pot decat sa te invidiez. :)
                    Numai bine.
                    • 0 (0 voturi)    
                      :-) (Miercuri, 2 martie 2011, 5:44)

                      me [anonim] i-a raspuns lui cvi

                      Eh, nu-i chiar de invidiat. Momentan, din cauza lipsei de hardware adecvat, ne chinuim cu ce-avem si ii mai bataie de cap. Cateodata ii mai bine sa ne dea cineva hardware-ul decat sa fim noi smecheri si sa gasim solutii pe ocolite :-D.
                  • 0 (0 voturi)    
                    true (Marţi, 1 martie 2011, 16:27)

                    cvi [utilizator] i-a raspuns lui me

                    Mi-as dori si eu sa folosesc tehnologiile la care ai acces tu. Momentan, nu pot decat sa te invidiez. :)
                    Numai bine.
        • 0 (0 voturi)    
          bun (Joi, 24 februarie 2011, 22:10)

          stevej [utilizator] i-a raspuns lui ....

          la fel a zis un nentu si acum vreo cativa ani...la ce folosesti tu usb 2.0 unde copii tu cu ditamai viteza de 2,3 mb/s??? se numeste evolutie si cu niste oameni ca tine si acum ne bucuram cand ciokneam 2 pietre si aprindeam focul in pestera!! hai ca asta a fost buna:))! steve rulzzz:P