​VIDEO Nokia lanseaza doua noi telefoane bazate pe Symbian^3: E6 pentru oamenii de afaceri, X7 pentru pasionatii de multimedia

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 12 aprilie 2011, 15:38 Economie | Gadget

Nokia X7
Foto: Nokia.com
Nokia a anuntat marti doua noi modele de telefoane inteligente bazate pe platforma Symbian, E6 si X7. Nokia E6 face parte din oferta business a companiei finlandeze si este dotat cu o tastatura completa QWERTY si cu un ecran tactil de rezolutie mare, cu o densitate a pixelilor de 326ppi, superioara majoritatii materialelor tiparite de buna calitate. Cel de-al doilea nou model, X7, va avea un display AMOLED de 4 inci si o carcasa din otel. Dotarile sunt orientate spre multimedia, noul terminal avand o autonomie de 50 de ore pentru redare muzicala sau de 6 ore pentru redare video.

Nokia E6 va avea o autonomie de pana la opt ore pentru convorbiri si pana la 744 de ore in stand-by, conform informatiilor puse la dispozitie de producator, si include ca dotari un display de 2,46 inci cu o rezolutie de 640x480 de pixeli, o camera foto de opt megapixeli capabila sa filmeze la o rezolutie HD 720P si un procesor ARM la 680Mhz. Telefonul se poate conecta la internet prin intermediul retelelor de telefonie mobila la o viteza de pana la 10,2Mbps sau printr-o retea locala fara fir WiFi b/g/n. Specificatiile complete pot fi gasite aici.



Designul Nokia X7 este dominat de ecranul tactil AMOLED de patru inci, cu o rezolutie “nHD” de 640x360 de pixeli. Carcasa angulara este construita din metal, iar greutatea totala a telefonului este de 146 de grame, inclusiv bateria. Terminalul include o camera foto de opt megapixeli cu aceleasi specificatii ca si in cazul modelului E6 si vine cu un card de memorie de 8GB inclus in pachet. Specificatiile complete pot fi gasite aici.



Ambele telefoane vor folosi noua versiune a sistemului de operare Symbian, numita Symbian^3. Noua varianta aduce mai multe optimizari pentru utilizarea pe telefoane cu ecran tactil, un browser imbunatatit si o interfata usor modificata fata de versiunile precedente. Noua varianta de Symbian va fi disponibila si pentru modelele N8, E7, C7 si C6-01 in viitorul apropiat.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7566 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:34)

    a_claudiu [utilizator]

    Toata lumea se va inghesui sa cumpere noile telefoane cu un sistem de operare care a fost trecut pe linie moarta.
    • 0 (4 voturi)    
      de acord (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:47)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

      Dar, numai cunoscatorii stiu ca e trecut pe linie moarta. Nokia se bazeaza pe masele ingnorante de consumatori care nu stiu schimbarea de strategie 180 de grade a Nokia in ce priveste OS-ul.
      • 0 (4 voturi)    
        nokia (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 18:58)

        schumi [anonim] i-a raspuns lui mihai

        arata-mi tu un telefon spapat de zeci de ori pe gresie care mai functioneaza...OS-ul nu e tot...dar prostia si ignoranta unora e de ajuns.
        • 0 (0 voturi)    
          OS-ul versus gresia cea malefica (Duminică, 17 aprilie 2011, 23:24)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui schumi

          Daca il intrebi pe un consumator cu un pic de bani ce-si doreste un telefon cu OS super, ecosistem, user experience, aplicatii, etc. vs. unul care se sparge un pic mai greu cand il scapi ca fraierul pe jos, ghici ce va alege.

          Iar ca Nokia incepe sa-si piarda avantajul competitiv si pe partea de hardware cu castigatori evidenti Samsung, HTC ( uite un link simpatic: http://www.asymco.com/2011/04/09/htc-and-self-determination).

          spun toate astea din prostie si un pic de ignoranta, desigur.
  • +4 (4 voturi)    
    nu Symbian-ul e prost ci stragegia lor (Marţi, 12 aprilie 2011, 17:17)

    xyz [anonim]

    Windows 7 mobile la care trece Nokia nu e mai tare decat Android de la Google in momentul asta si nici decat IOS-ul celor de la Apple. Diferenta in Nokia si Apple e ca Apple a dat 2 miliarde de dolari pentru a avea aplicatii variata in app store. La fel si Google au bagat miliarde in aplicatii. La Nokia nu gaseai in store nici macar ceva cu care sa citesti fisiere PDF-uri gratis(a aparut ceva recent cu care sa citesti PDF-uri, dar le transforma in alt format si apoi le afisa - mergea foarte greu). Daca tot cereau 1000-2500 RON pe un smartphone, macar sa investeasca si ei 100 RON din acel pret ca sa aduca niste aplicatii gratuite pentru utilizatori. Nu toti pustii au card de credit sa cumpere zilnic aplicatii din store-ul lor... Degeaba trec telefoanele pe windows daca nu-si schimba strategia...
    • +2 (4 voturi)    
      Ciudat... (Marţi, 12 aprilie 2011, 18:26)

      dorelus [anonim] i-a raspuns lui xyz

      ..ce spui de pdf pe nokia.. nu te contrazic insa imi pare ciudat avand in vedere ca eu puteam sa deschid fisiere pdf pana si pe vechiul meu nokia e50 si asta fara sa mai instalez nimic.. numai cu softul preinstalat.
      • +4 (4 voturi)    
        confirm (Marţi, 12 aprilie 2011, 19:42)

        rz [anonim] i-a raspuns lui dorelus

        Confirm cele spuse de xyz. Probabil ca la telefoanele considerate "de business" era preinstalat un cititor dar pentru restul nu. Eu am Symbian (5230) si trebuie sa platesc pentru un cititor de PDF-uri.
        • +2 (2 voturi)    
          Confirm si eu (Marţi, 12 aprilie 2011, 22:52)

          Empire [anonim] i-a raspuns lui rz

          Pe seria E au pdf viewer, probabil si pe N. Eu pe E71 am, pe 5230 nu. Mie unul imi pare rau ca trece symbian pe linie moarta, il folosesc de vreo 4 ani de la un N70 si am toate aplicatiile de care am nevoie.
  • -1 (1 vot)    
    am ajuns rău (Miercuri, 13 aprilie 2011, 8:15)

    bors cu miere [utilizator]

    nu mai face nimeni un telefon normal, cu butoane...
    • +3 (3 voturi)    
      E6 prezentat mai sus n-are suficiente butoane? :)) (Miercuri, 13 aprilie 2011, 13:15)

      E6 [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      vezi si video ;)
  • -1 (1 vot)    
    e6 si voipul (Miercuri, 13 aprilie 2011, 19:20)

    ginel [anonim]

    Inca un telefon de la Nokia in care nu voi investii pentru ca nu are VoIP. De ce mi-as lua un mobil care ma obliga sa platesc roaming?
    • 0 (0 voturi)    
      ciar nu inteleg (Duminică, 17 aprilie 2011, 5:15)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      ai plati roaming-ul de date... care numai ieftin nu este
  • -1 (3 voturi)    
    Nici macar de fite nu-s (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 16:21)

    Alui [anonim]

    Cu toate ca sunt la fel de scumpe. Rezolutia ecranului mica, procesoare superslabe, memorie minima, aplicatiile merg aiurea. In plus, sisteml de operare e mort. Mai bune sunt chinezariile decat ce scoate Nokia.
  • 0 (0 voturi)    
    nokia x7 (Luni, 30 decembrie 2013, 9:31)

    adi [anonim]

    cum schimb bateria la nokia x 7