Horoscopul chinezesc -  Anul Tigrului Alb

de Tina Rizea     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2009, 14:02 Life | Horoscop

Tigrul Alb (de Metal) paseste in scena in data de 14 februarie 2010 aducand pentru o perioada de un an, pana pe 2 feb. 2011, insufletire si o desfasurare dramatica a evenimentelor, inflacarare si pasiune. Este anul visurilor indraznete.

Corespondente horoscopul european: zodia Varsatorului

Piatra norocoasa: ochi de tigru
Compatibilitate: Cal, Tigru, Caine.
Culorile preferate: alb, negru, portocaliu

Conform legendei taoiste, tigrul traieste 1000 de ani. Dupa prima jumatate a vietii sale, dupa 500 de ani, tigrul devine alb. Tigri sperie hotii, fantomele si indeparteaza incendiile. Numai maimuta este cu adevarat incompatibila cu caracteristicile si modul de a fi al puternicului animal.

  • TIPOLOGIE

Nativul este impetuos, energic, bataios, impulsiv, un luptator prin excelnta, iar norocul este mereu de partea sa. Da dovada de o imaginatie bogata, o inteligenta sclipitoare si un curaj fara limite. Se bazeaza mai mult pe instinct, este agitat, risipitor, deloc chibzuit sau rabdator. Este sincer si direct, cu o gandire liberala si un mod foarte liber de exprimare. Independent, isi croieste propriul drum in viata si respecta numai propriile reguli. Este in stare de orice pentru ase impune.

In orice tip de relatii, e prietenos, simpatic, sociabil, ii place sa arate bine si sa se puna intr-o lumina buna. Este stimat si apreciat de cei din jur, pentru ca degaja o forta imposibil de trecut cu vederea. Ofera iubire cu multa pasiune, dar pretinde aceleasi sentimente, care, daca ii sunt inselate, se transforma in razbunare fara mila. Este foarte gelos si posesiv.

  • UN AN AL EXTREMELOR

Anul Tigrului aduce modificari de tot felul, fiind un an al exploziilor schimbarii care va evolua continuu in intensitate. Este anul in care cei care prefera faptele minore abia daca vor putea spune ca au existat si au trecut mai departe. Se va trai si actiona numai si numai pentru fapte mari si de neuitat. Este anul introducerii celor mai noi si mai indraznete idei, un an in care nu trebuie sa ne intrebam daca este bine sau nu ce se intampla, ci sa acceptam ce traim sau ce apare ca fiind factori epuratori, pentru a exploata sansa oferita de schimbare si pentru a avea sanse maxime de reusita in jocul destinului.

  • EVENIMENTE

Anul Tigrului este un an predestinat confruntarilor de tot felul care pot merge pana la razboi sau alt gen de dezastre. Derularea evenimentelor se face de cele mai multe ori sub impulsul momentului existand tentatia aventurii, fara a lua in calcul eventualele riscuri care pot duce la regrete de neimaginat in privinta grabei initiale de a actiona.

Furia poate lua in stapanire totul indiferent de efortul diplomatic depus. Ce este de netagaduit pentru acest an este fragilitatea extrema a tuturor formelor de manifestare a relatiilor umane. Increderea reciproca de alta data este "aruncata in aer" de cele mai ciudate si mai stupide declaratii, iar gesturile de conciliere pot fi interpretate in sensul invers vectorului lor.

Nu trebuie sa se piarda simtul umorului si curiozitatea de a vedea ce se mai poate intampla!
Tigrul Alb paseste in scena urmand molcomului si incapatanatului An Bou. Noul semn este anticiparea unui an dinamic cu oportunitati neasteptate si actiuni importante. Tigrul aduce insufletire si o desfasurare dramatica a evenimentelor, inflacarare si pasiune. Este anul care poate aduce la viata cele mai indraznete visuri. Volumul este dat la maxim, fixat pentru experiente grandioase de viata. Limitarile sunt minime intrucat curajosul tigru nu face pauze.
Pe mapamond, apar schimbari sociale, rebeliuni politice si interventii militare.
Anul Tigrului Alb promite sa fie neobisnuit si interesant. La conducere, in lume si in tara, vor veni oameni curajosi, prin intermediul carora se vor realiza idei radicale si neobisnuite.


  • FAMILIA, CARIERA SI RELATIILE

Tigrul este un animal de familie, in haita de tigri mamele si tatii ingrijesc "copiii". Prin urmare, anul 2010 va aduce ceva nou si in relatiile de familie.
Drept cadouri se pot oferi bijuterii din metal, in special de aur si argint. Ele vor aduce noroc atat proprietarilor, cat si celor care au oferit aceste daruri.

Un succes deosebit in acest an ii asteapta pe cei nascuti sub semnul Tigrului – acestia vor putea obtine tot ce-si planifica, iar inceputurile noi vor aduce realizari neasteptate, dar totodata pline de succes.

Daca sunteti nascuti in "anii prietenosi" semnului Tigru – anul Calului, Caprei sau Cainelui, pregatiti-va de un flux de noroc. Mai dificil va fi pentru rivalii traditionali ai Tigrului – Maimutele, Pisicile si Cocosii – care vor fi nevoiti sa depuneti efort, pentru a folosi siretlicurile in anul hotarat si direct al Tigrului, care nu accepta greseli. Fiti curajosi si cinstiti, si atunci norocul Tigrului va va aduce rezultatele benefice!

Tematica principala a anului va fi dragostea, pasiunea, atat de caracteristica naturii tigrului, ce se va extinde in toate sferele vietii. Atmosfera monotona si plictisitoare de la locul de munca va fi inlocuita de culori noi si aparitia noilor perspective, veti gasi ideea careia ii veti putea dedica viata, sau cel putin perioada acestui an.

In rest, anul 2010 promite sa fie linistit si echilibrat.
 

  • JUSTITIE SI FINANTE

Anul Tigrului este intotdeauna un an al justitiei, cand vinovatii sunt pedepsiti, iar cei care au acaparat bunuri straine, le vor pierde oricum. Intr-o anumita masura, 2010 va fi anul razbunarii si recompensarii actiunilor din anii precedenti ai calendarului chinez. In legatura cu criza financiara mondiala, probabil ea se va mentine, dar Tigrul favorizeaza inceputuri noi si curajul, asa ca vor fi binevenite actiuni si decizii iesite din comun in domeniul afacerilor. Anul 2010 promite sa fie o provocare in sens material, dar totodata extrem de interesant si abundent, asa ca majoritatea pur si simplu nu vor avea timp pentru ingrijorari.


Citeste mai multe despre   







  


62137 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    Miaou! (Vineri, 4 decembrie 2009, 10:12)

    tigrul verde [anonim]

    "rivalii traditionali ai Tigrului – Maimutele, Pisicile si Cocosii"
    De cand Pisica este un semn zodiacal chinezesc?!!!

    http://i140.photobucket.com/albums/r22/maybaby22/dreamtime/chinese_zodiac.jpg
    • +2 (2 voturi)    
      de la tigru de foc (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:54)

      simplex [utilizator] i-a raspuns lui tigrul verde

      pisica este egala cu iepurele in unele publicatii si se obisnuieste sa i se zica ori pisica ori iepure, ambele fiind corecte
      • 0 (2 voturi)    
        Chinezesc sau vietnamez? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:04)

        tigrul verde [anonim] i-a raspuns lui simplex

        Iepurele e pisica in Vietnam, nu in China, daca se spunea zodiac vietnamez ramaneam filozof. In nicio publicatie, nicio ilustratie despre zodiacul chinezesc iepurele nu e pisica. Astept dovezi contrare
        • +2 (2 voturi)    
          rasp (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:44)

          simplex [utilizator] i-a raspuns lui tigrul verde

          poate nu m-am exprimat corect,
          au trasaturi similare, unii zic iepure altii zic pisica.Spre exemplu unii astrologi considera ca definita iepurelui sa fie mai apropriata de cea a piscii si folosesc acest termen.

          http://www.dsclex.ro/astrolog/zodiac/chinezesc/iepurele.htm
          http://www.suzannewhite.com/chinese-astrology/cat.html

          era o carte foarte buna dar tare cred ca nu se mai gaseste decat poate poate la anticariat.

          Zodiacul chinezesc, Virgil Ionescu, Coresi, 1993, Ediţia a II-a
          si
          Astrologia Natala Ed. Teora 1999? - Alexandru Nicolici.
          Nicolici, intra putin in definirea animalelor din astrologia chinezeasca si intra si in tema iepure sau pisica, facand referire si la cartea lui Virgil Ionescu.
          • +2 (4 voturi)    
            E timpul sa fac pe desteptul! (Joi, 10 decembrie 2009, 11:20)

            tigru verde [anonim] i-a raspuns lui simplex

            Am trait 5 ani in China si n-am auzit niciodata de pisica. Din contra, exista si o legenda despre absenta pisicii din zodiac, din cauza ca sobolanul i-a luat locul sunt mereu in dusmanie. Cartile mentionate de tine sunt scrise unele din altele, traduce unul gresit si se iau toti dupa el. uite doua linkuri wikipedia engleza si chineza:
            http://baike.baidu.com/view/13672.htm
            http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_zodiac
            • +1 (1 vot)    
              rasp (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 4:17)

              simplex [utilizator] i-a raspuns lui tigru verde

              pana la urma ramane o chestiune de interpretare.
            • 0 (0 voturi)    
              chiar conteaza?! (Marţi, 31 august 2010, 15:57)

              zertty [anonim] i-a raspuns lui tigru verde

              ...
      • 0 (0 voturi)    
        pisica (Duminică, 15 august 2010, 11:44)

        iepurescu [anonim] i-a raspuns lui simplex

        La chinezi pisica este egala cu iepurele. Si iepurele si pisica se mananca! :)
  • +1 (1 vot)    
    Habar n-ai ce spui, doamna Rizea (Duminică, 6 decembrie 2009, 16:47)

    nico [anonim]

    Se vede ca n-ai habar, ca n-ai studiat astrologia chineza, doamna Rizea. Mi s-a acrit de atatia "astrologi" care vorbesc aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    o completare importanta (Miercuri, 9 decembrie 2009, 2:05)

    simplex [utilizator]

    anul in care persoana s-a nascut are mai multa relevanta aici in vest decat corespondentul zodiei europene in corespondentul zodiei chinezesti.

    Asa ca practic oricine nascut intre Jan.09,1986 to Jan.28,1987 este un tigru de foc de exemplu.

    Deci de exemplu zicem berbec, tigru de foc/metal/apa/pamant etc.
  •    
  • +2 (2 voturi)    
    Virgil Ionescu e un plagiator! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 19:59)

    cocosul galic [anonim]

    Dragii mei, nu-l mai citati pe Virgil Ionescu, deoarece este un plagiator!!! Cartea "lui" este traducerea cuvant cu cuvant a "Zodiacului chinezesc 1990" scris (in engleza) de Theodora Lau.
    • +1 (1 vot)    
      Hm. (Joi, 10 decembrie 2009, 2:06)

      simplex [utilizator] i-a raspuns lui cocosul galic

      Asta chiar nu stiam, mersi de info. O sa iau cartea ei atunci pentru ca acum nu mai am nici una despre zodiacul chinezes si oricum pe asta a lui ionescu o luase cineva si am imprumuat-o, asta acum 8 ani da mi-a placut.
      Si eu care ma intrebam daca o sa mai gasesc o carte la fel de buna ca aia :D

      Numai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    zodiacul chinezesc (Duminică, 20 decembrie 2009, 23:54)

    Monica Tatoiu [anonim]

    Va recomand achizitia de pe Amazon.com a zodiacului 2010,excelent sustinute motivatiile,Lilian Too pe fiecare zodie in parte.De 7 ani este un partener de decizie de nu tradeaza.Anul care vine merita o inestitie de 10 lire!
  • 0 (0 voturi)    
    mirare (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 11:02)

    ela [anonim]

    sunt nascuta pe 6 aprilie 1960 ota 17,45 ce sunt?(ca zodie chinezeasca, stiam ca "sobolan sau dragonul de foc
    • +1 (1 vot)    
      rasp (Joi, 7 ianuarie 2010, 5:59)

      simplex [utilizator] i-a raspuns lui ela

      Persoanei nascute la data 6.4.1960, ora 17:45, ii corespund urmatoarele zodii:

      Dupa Zodiacul European:
      - zodia Berbec (decada 2)
      - ascendent in Balanta

      Dupa Zodiacul Chinezesc:
      - zodia Sobolan (de Metal)
      - ascendent in Cocos

      Dupa Zodiacul Indian: zodia Cal
      Dupa Zodiacul Druidic: zodia Scorus
      Dupa Zodiacul Floral: zodia Mac

      sursa
      http://www.eastrolog.ro/zodiac-european/

      http://www.rainfall.com/horoscop/chinese.htm

      Aprilie este luna dragonului insa anul este cel al șobolanului si din cate stiu eu anul este important, el ar dicta trăsăturile generaliste.

      Așadar anul chinezesc, urmat apoi de trăsăturile zodiei (gemeni) urmat apoi de ascendent, descendent etc.. ar trebui sa iti ofere o imagine de ansamblu.
  •    
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:15)

    gabriela [anonim]

    imi poate explica si mie cineva mai competent in domeniu de ce daca daca zodia tigrului corespunde varsatorului eu care sunt nascuta in vasator , cand imi calculez echivalentul in zodiacul chinezesc,2 februarie 1956 , atunci reiese ca sunt capra.pai cum vine asta?
  • +1 (1 vot)    
    prostii (Marţi, 9 februarie 2010, 10:06)

    Iancu [anonim]

    Ma ocup de asa zisa astrologie chinezeasca din 1985 ...in realitate NU avem de-a face cu astrologie, in sensul influentelor stelare, ci cu un sistem complex de calcul al ciclurilor energetice care afecteaza omul si destinul sau. Sistemul se numeste sistemul celor 8 semne - BaZi sau sistemul celor 4 stilpi ai norocului.

    Articolul de mai sus este o insailare de elemente teoretice fara nicio relevanta serioasa... este pacat ca publicul larg nu are acces la informatii reale despre ciclurile energetice proprii cit si despre impactul energetic al anului in curs.

    De exemplu, dincolo de povestile de adormit copii despre "flacara violeta" , o analiza BaZi a alegerilor din 2009 pot releva aspecte "ascunse" ale celor 3 candidati precum si motivatia clara si netrasa de par a victorie sau a esecului politicienilor in cauza
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se apleaca... (Vineri, 11 iunie 2010, 0:44)

    Solitaru' [anonim]

    Dupa ce ca astrologia este cel putin indoielnica pe planul rigorii intelectuale si al elementarei euristici... dupa ce ca in aceasta "ramura" puternica a industriei de vise apar tot
    felul de ipochimene carora li se "limba plimba-n gura"... mai suntem rasfatati si cu ineptii grosolane de genul "in haita de tigri". Inainte de a eructa asemenea ineptii, astrOLOAGA ar fi trebuit sa se documenteze, si sa afle ca tigrii sunt animale solitare, cu puternic comportament teritorial. Femela se intalneste cu masculul strict pentru imperechere, si-si creste singura puiul. Deci, intrega teorie legata de "familia" tigrului este o trista ineptie... probabil ca asa merg lucrurile in "haita de astrologi"!
  •