VIDEO Cantareata Amy Winehouse, gasita moarta in locuinta sa din Londra

de Alina Neagu, Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:49 Life | Showbiz

Amy Winehouse
Foto: Reuters
Cantareata Amy Winehouse a fost gasita moarta, sambata dupa-amiaza, in locuinta sa din Londra, anunta AFP, citand presa britanica. In varsta de doar 27 de ani, Amy Winehouse se lupta, de cativa ani, cu dependenta de alcool si droguri. Amy Winehouse avea programat primul sau concert la Bucuresti luna viitoare, pe data de 15 august. Dupa ce spectatorii au huiduit-o in urma cu o luna la un concert sustinut la Belgrad, unde a urcat beata pe scena, concertul programat in Romania a fost anulat, artista fiind internata intr-o clinica de dezintoxicare. Cauza mortii cantaretei nu a fost facuta publica oficial, insa presa din Marea Britanie speculeaza ca ar fi fost vorba despre o supradoza.





Amy Winehouse a devenit cunoscuta gratie combinatiei unice de jazz si soul. Producatorul american Quincy Jones spunea despre ea ca este atat de talentata, incat "vine de pe alta planeta".

Amy Winehouse era si unul dintre subiectele preferate ale tabloidelor insulare, pentru scandalurile din viata sa personala tumultuoasa.

Amy Winehouse a debutat in 2003 cu albumul "Frank", recompensat cu discul de platina, care i-a adus comparatii cu legende precum Billie Holiday, Lauryn Hill sau Macy Gray.

Trei ani mai tarziu, in octombrie 2006, apare "Back To Black", un album care reinventeaza sound-ul "girl-group" al decadei `50 -`60. Albumul marcheaza trecerea deplina a solistei intr-o noua etapa, feminitatea, si o tranforma in preferata criticilor din intreaga lume, propulsand-o ca fenomen pop mondial. Include o colectie uimitoare de hituri cu influente funk ("Rehab", "You Know I'm No Good" si "Back To Black") si ii aduce nenumarate premii (5 Grammy-uri, 2 Brit Awards, un Igor Novello). De asemenea, artista devine unul dintre putinii artisti britanici care au vandut mai mult de 10 milioane de copii per album.




  • Biografia lui Amy Winehouse:

Fiica unui sofer de taxi si a unei farmaciste, Amy Jade Winehouse a crescut in Southgate, in nordul Londrei. Primii ei ani din viata au fost incojurati de jazz. Muzicieni de profesie, multi dintre unchii din partea mamei cantau jazz; bunica din partea tatalui a avut o poveste de dragoste cu legendarul jazzman britanic Ronnie Scott. Acasa, asculta necontenit colectia de jazz a parintilor sai: Dinah Washington, Ella Fitzgerald si Frank Sinatra. In adolescenta, dezvolta o pasiune pentru TLC, Salt-N-Pepa si alte trupe americane de R&B si hip-hop.

La varsta de 16 ani, este exmatriculata de la scoala Sylvia Young Theatre School, dar in acelasi timp profita de  prima oportunitate: solistul pop Tyler James trimite o caseta demo de-a ei managerului sau, care se afla in cautarea unui vocal jazz. Urmeaza primul sau contract de inregistrari, cu Island Records. Pana la sfarsitul anului 2003, la varsta de 20 de ani, casa de discuri ii lanseaza pe piata primul album, "Frank". Beneficiind de contributia producatorului Salaam Remi, amalgamul de jazz, pop, soul si hip-hop semnat de Winehouse atrage critici entuziaste. Albumul este nominalizat la Mercury Music Prize in 2004 si pentru 2 premii Brit, iar piesa "Stronger than Me" castiga un Igor Novello pentru cel mai bun cantec contemporan.

Vezi aici site-ul cantaretei Amy Winehouse.




Debutul profesional este urmat de o atentie marita din partea presei, care se concentreaza din ce in ce mai mult pe viata personala agitata a artistei. Winehouse rateaza mai multe concerte live si aparitii TV din cauza consumului de alcool. In consecinta, in 2006, managementul casei de discuri ii sugereaza sa se interneze la dezalcoolizare. Rezultatul? Rupe contractul cu compania, dar lanseaza arhicunoscutul hit "Rehab" (multa vreme in Top Ten-ul britanic) si totodata primul single de pe al doilea album din cariera sa, multi-aclamatul "Back to Black".

Purtand amprenta aceluiasi Salaam Remi, dar si a DJ-ului/interpretului Mark Ronson, albumul abandoneaza intrucatva jazzul, evocand mai degraba muzica trupelor feminine din anii `50/`60, cu influente rock&roll si soul. Buzz-ul din jurul lansarii este atat de mare incat incepe sa depaseasca granitele UK; cativa raperi si DJ inregistreaza remixuri ale melodiei, asta fara a mai pune la socoteala coverurile inregistrate de Prince si Arctic Monkeys.

Exact ca si in Marea Britanie, Winehouse devine "subiectul" zilei: apare pe coperta unor publicatii prestigioase precum Rolling Stones si Spin. La scurta vreme insa, isi anuleaza turneul pe care-l anuntase in America de Nord. Presa relateaza despre internarea sa si eforturile de a se rupe de consumul de alcool si droguri, dar managementul artistei neaga zvonurile, afirmand ca anularea turneului se datoreaza epuizarii. Escapadele sale in cluburi de noapte si relatia zbuciumata cu sotul sau, Blake Fielder Civil sunt deseori sub lupa tabloidelor de pe ambele margini ale Atlanticului.




In februarie 2007, la o luna dupa ce Winhouse castiga premiul pentru Best Female Artist la Brit Awards, Universal lanseaza "Back to Black" in SUA. LP-ul se claseaza mai sus decat orice alt debut al unei artiste britanice, si ramane in Top Ten cateva luni, vanzand un milion de copii pana la sfarsitul lunii.

Antiteza dintre succesul comercial si criticile elogioase versus o viata personala permanent in criza au generat diferite reactii. Revista New Statesman a numit-o pe Winehouse "o gura-spurcata, dar o diva cu picioarele pe pamant", in timp Philadelphia Inquirer rezuma, atunci cand Amy avea 24 de ani: "Are sase nominalizari Grammy si planeaza cu capul inainte catre succes si disperare, cu un sot dependent aflat in inchisoare, parinti exhibitionisti cu un rationament chestionabil, si paparazzi constant pe urmele ei. In acelasi timp, designeri haute-couture precum Karl Lagerfeld isi aproprie stilul ei ravasit si o marketeaza elitelor proclamand-o noua Bardot".

Amy Winehouse lucra in aceasta perioada la cel de-al treilea album al sau. Solista marturisea in primavara acestui an, pe site-ul sau, ca "Nu stim inca cum vor suna piesele, sau despre ce vor fi versurile. Dar, fiti siguri, va face, inca o data, lumea sa se ridice in picioare si sa asculte". (sursa: Events)


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

31571 vizualizari

  • +17 (39 voturi)    
    mare pacat (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:00)

    Crisa [anonim]

    Era de asteptat ca pana la urma acest lucru se va intampla. Mare pacat ..... mare talent ! Dumnezeu sa o odihneasca in pace !
      #showComment#showComment#showComment
  • -16 (38 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:06)

    hehe [anonim]

    Concertul din Belgrad de acum o luna.

    http://www.teamliquid.net/forum/viewmessage.php?topic_id=236157
  • +9 (31 voturi)    
    mare tristete (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:06)

    Pink Freud [utilizator]

    un mare talent, RIP !
  • +6 (26 voturi)    
    Se apropia sfarsitul (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:09)

    CristiAN [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte !
  • +19 (33 voturi)    
    Pacat... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:12)

    dvribe [anonim]

    Dumnezeu ne da,dar nu ne baga in traista(Sa priceapa cine vrea sa priceapa)!!!R.I.P.!!!!
  • +5 (33 voturi)    
    damn (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:13)

    toro [utilizator]

    Pacat de ea. Chiar o facut muzika buna.
    Weekend-ul asta e groaznic shi e doar la jumate.
  • +4 (16 voturi)    
    Pacat.. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:14)

    ionut [anonim]

    R.I.P.
  • +14 (24 voturi)    
    Hmmmm ..... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:26)

    SHEAPA [utilizator]

    Fara s-o spuna nimeni, cred ca foarte multa se astepta la asemenea deznodamant.

    Pacat de vocea ei ..... Amy n-a inteles ca avea o misiune .....

    Dumnezeu s-o ierte.
  • +21 (27 voturi)    
    --- (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:32)

    GlassOfwine [anonim]

    Nu am apreciat-o pentru ce-a facut si ce a ajuns, dar am apreciat-o pentru ce putea sa fie, era o artista cu o voce de exceptie si un stil unic, cu putina vointa putea face lucruri mari cu viata ei. RIP Amy!
  • -16 (42 voturi)    
    Prost exemplu (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:33)

    Casa de vinuri [anonim]

    Pt cei care si-o fac cu mana lor exista titulatura de sinucigasi. Pentru astfel de oamei nu am deloc respect si mila ! Asa ca...a fost a trecut ...
      #showComment
  • +16 (28 voturi)    
    club 27 (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:36)

    andrei [anonim]

    Si uite-asa, Amy se alatura legendelor decedate la varsta de 27 de ani: Jimmy Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Jim Morrison.

    Copiii nostri vor cumpara CD-uri vintage cu Amy si ne vor spune cat de norocosi am fost ca am prins-o in viata. Asa si este...
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • -4 (34 voturi)    
    Avea doar 27 de ani ? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:42)

    Frankie [utilizator]

    Dar arata de 47...
      #showComment
  • +13 (25 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:55)

    MoV [anonim]

    regret foarte mult "plecarea ei", un mare talent s-a stins. :(
  • +11 (17 voturi)    
    Blestemul celor 27 de ani (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:12)

    x [anonim]

    Amy Winehouse se adauga prea lungii liste de vedete care au parasit lumea la 27 de ani: Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain, Joan Baez, etc, etc...Celebritatea nu e blinda...
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +1 (3 voturi)    
    Păcat... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:52)

    Ady [anonim]

    N-o să-i înțeleg niciodată pe cei care se autodistrug, mai ales cei care au tot ce le trebuie... iar ea avea totul, inclusiv o voce de excepție și dragostea milioanelor de fani... Păcat!
  • 0 (6 voturi)    
    "Amy,Amy,Amy..." :| (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:27)

    Pete [anonim]

    In ciuda apogeului pe care l a avut in gusturile personale undeva prin 2006-2007,piesele ei niciodata nu au incetat a avea un aer fresh la re-re-re-ascultare,pana in prezent.Am fost entuziasmat de concertul ei de la Bucuresti,dezamagit de anulare datorita experientei din Belgrad pe care am interpretat o ca fiind un caz nefericit si izolat,insa oarecum increzator ca pana la sfarsitul anului,aveam sa o vad live.. Chiar imi doream acest lucru si in ciuda cunoasterii a stilului ei de viata si a avertismentelor pe care le tot citeam ca le ar fi primit de la medici,considerate a fi mai mult .."protocolare",refuzam sa cred ca vreodata voi citea asa o stire.Inca omit sa cred si totusi,it happened... S a mentionat de Kurt Cobain&co.,insa nefiind parte din acea generatie,mai greu sa il fi considerat un precedent.Cum Kate Moss a fost un caz cu happy end,nu as fi vazut niciun impediment ca Amy sa fie la fel.Ma intriga.. Ce s a intamplat in Belgrad am considerat a fi o scapare nefericita si stiind de curele rehab pe care le a efectuat in Santa Lucia&co.,,nici nu mi as fi imaginat ca de fapt e (in continuare) atat de vulnerabila.Dar se pare ca m am inselat.
    Trist si greu de digerat,a avut un farmec exceptional si total aparte,in pofida slabiciunilor ei.. A fost mai mult decat un cliseu "sex,drugs&rock'n'roll".

    R.I.P.,Amy!
    <3 <3 <3
      #showComment
  • -2 (4 voturi)    
    oarecum previzibil (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:37)

    nuconteaza [anonim]

    Sa fim seriosi... in cei cativa ani de prezenta artistica si musicala, a lasat in urma atat de multe cat nu lasa altii n doua vieti... si ma refer strict la muzica - nu la viatza tumultoasa pe care a avut-o, iar presa are aici o parte din vina
      #showComment
  • +1 (5 voturi)    
    5 Grammy (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:47)

    premiantul.ro [anonim]

    Putini stiu probabil ca e singura cantareata britanica care a castigat 5 premii Grammy si avea doar 27 de ani
  • -5 (7 voturi)    
    scena (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:03)

    popescuviorel [anonim]

    de astepat sau nu vremea nu asteapta pe nimeni tanar sau batran , bun sau rau , talentat sau nu iar scena este ptr. un artist ultima statie de podium caci el isi vede toate realzarile acolo.Chiar si noi avem artisti care au cazut dupa podium (laura stoica , madalina),PENTRU EI NU ESTE NICI UN PACAT CACI DZEU I ALES PENTRU ASTA,
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    CIUDAT (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:04)

    Nicu * Iasi [anonim]

    Eu nu inteleg frate, cum este sa ai tot ce-ti doresti.. sa fii apreciat de o lume intreaga, sa fii un talent unic.. si tu sa fii un drogat..

    Am trait o perioada in UK - aproape zilnic ziarele aveau stiri despre ea..ba ca era drogata, ba ca era beata..
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace !
  • 0 (4 voturi)    
    e trist ... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:11)

    unu [anonim]

    ce atatea minusuri ma ? ca a spart drogurile si bautura ca un nehalit ?

    asta cu blestemu e cea mai mare tampenie pe care am citit-o. Le-a fost scris sa moara la 27 de ani, ce soarta cruda, de parca le-a turnat AlaRau' toate rahaturile in gat si in vena.

    Esti prost si imbecil, nu supravietuiesti. Hai cu minusurile
  • +1 (5 voturi)    
    o parere ... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:29)

    Robert+ [utilizator]

    Citesc unele comentarii si nu-mi vine sa cred cat de inchisi mental sunt unii .
    Vocea care va place e erodata de , tigari si alcool iar versurile suferinta si durere personala . drogurile i-au deschis creativitarea si in final au rapus-o .
    Nu puteti spune ca a trait prea putin sau ca nu trebuia sa consume droguri , pentru ca tocmai intensitatea puternica cu care a ars a facut-o atat de speciala . E un dar si un blestem ,
    Cu siguranta ar trebui tinuta minte pentru talentul sinceritatea si transparenta ei incredibila . A avut curaj sa arate cine este cu adevarat .

    RIP
      #showComment
  • +1 (5 voturi)    
    Pentru cei care nu pot intelege ce inseamna TALENT (Duminică, 24 iulie 2011, 0:09)

    D@N [utilizator]

    Vad o sumedenie de comentarii de genul "satanista", "drogata", "exemplu negativ" etc etc.
    Cei care credeti si scrieti astfel de lucruri v-ati gandit ca aceasta fata a realizat in 27 de ani mai multe decat ati realiza voi in 270? Putin respect, chiar daca nu intelegeti ce inseamna un TALENT!
      #showComment
  • -1 (3 voturi)    
    - (Duminică, 24 iulie 2011, 1:52)

    runa [anonim]

    a avut se pare un nume predestinat. mare pacat de o asa risipa de talent. RIP Amy Winehouse
  • -1 (3 voturi)    
    Iti multumesc! (Duminică, 24 iulie 2011, 2:17)

    MariusSuceveanu [utilizator]

    Nu putem decat sa fim incantati ca ne-a vrajit sufletele cu muzica ei, nu mi-a fost neam asa ca nu am avut nici o putere in a incerca sa o aduc pe un drum bun, dar multumesc lui Dumnezeu ca a existat....si stiu ca atunci cand voi ajunge langa El va fi o miriada de minunatii, asemeni ei, care imi vor incanta urechile, imi vor bucura sufletul si ma vor lasa sa ma scald in vraja sunetului si minunatiile versurilor, la masa lor...pe mine....un suflet neimportant...
  • 0 (4 voturi)    
    We only say goodbye with words... (Duminică, 24 iulie 2011, 3:06)

    Angel [anonim]

    We only say goodbye with words...
    Amy died a hundred times before....

    Mass media nu a iertat nici o greseala a ei...
    Cu totii gresim insa cand esti judecat in public iti trebuie o mare putere sa mergi mai departe....
    Rautatea oamenilor fata de oameni e crunta cand esti in astfel de situatii.

    Intelegem prea putin pe cel de langa noi..
    Si judecam mult prea repede...

    Pentru cel al carui suflet a vibrat cand i-a placut macar una din melodiile ei, poate ca acela este trist sa afle ca ea nu se mai afla printre noi acum.

    Pentru cine nu ii placea muzica ei (si gusturile nu se discuta) poate ca pentru acela a fost doar o persoana care abuza de droguri.

    A fost o persoana ca oricare dintre noi. O persoana care in felul ei a daruit ceva din sufletul ei celor contemporani ei.

    Si cred ca avea nevoie de ajutor.
    Insa nu cred ca mai avea niciun prieten adevarat langa ea.
    Strigatul ei a ramas din pacate neauzit.

    NU a fost nici mai buna nici mai rea decat oricare dintre noi.

    A fost un suflet care a incercat sa isi caute, in felul ei pe acest pamant, fericirea sau linistea sau impacarea sau nemurirea. Felul in care a crezut ca o poate gasi, poate fi judecat insa sa nu uitam ca nimeni nu e perfect si ca oricare dintre noi poate avea nesansa sa se ratacesca candva in drumul lui "binestiut" catre fericire...

    Nu stiu ce a fost in Sufletul tau Amy, insa imi pare rau ca nu mai esti printre noi acum.

    Sa te odihnesti in pace.
      #showComment#showComment
  • +1 (3 voturi)    
    Vreau si eu! (Duminică, 24 iulie 2011, 8:51)

    daniel [anonim]

    sa ma vorbeasca de bine peste tot, sa apar in toate revistele si pe toate posturile, sa castig mulioane, etc., sa, si sa si sa si sa...si sa ma droghez ca un porc. Din pacate sunt doar un amarat care se duce zilnic la servici, are familie, plateste impozit, si incearca sa traiasca in limite normale...."frumos", n-am ce spune.
  • +1 (3 voturi)    
    Oh Amy, Rehab never looked so good,... (Duminică, 24 iulie 2011, 8:52)

    Gustav [anonim]

    Hmmm....si eu care spera ca Lady Kaka sa fie prima...
  • 0 (2 voturi)    
    celebri si singuratici (Duminică, 24 iulie 2011, 10:32)

    barosu alb [anonim]

    Probabil ca acelasi lucru vor pati si LADY GAGA, WHITNEY HOUSTON si altele. Celebritatea asta, pentru unii devine o povara, iar bautura si drogurile, un mijloc de ai ajuta sa treaca peste, insa dupa moarte nu mai treci "peste" nimic. Pacat. Oare cat va mai trece pentru ca cei care sunt celebri sa invete din greselile altora?
      #showComment
  • -2 (6 voturi)    
    Fiecare isi face soarta (Duminică, 24 iulie 2011, 11:37)

    Alui [anonim]

    In Romania mii de oameni isi vad acum moartea cu ochii din momentul in care statul nu mai plateste medicamentele compensate. Asta nu are nici o justificare morala cand statul cheltuie milioane de dolari pe BOR desi BOR e cea mai bogata institutie din Romania. Invit pe cine are constiinta cat de cat sa semneze urmatoarea petitie:
    http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html

    "Statul trebuie sa fie separat de biserica (de orice biserica). Solicit oprirea imediata a cheltuielilor statului pentru constructia de biserici, salarizarea preotilor, plata pentru orele de religie in scoli, etc, si alocarea banilor respectivi ministerului sanatatii astefel ca persoanele care au platit corect asigurarea de sanatate sa beneficieze de medicamente si tratamente compensate."
  • +1 (1 vot)    
    Odihneasca-se in pace! (Luni, 25 iulie 2011, 3:40)

    coca_e_f_periculoasa [anonim]

    Dupa cum observati foarte multe persoane talentate intr-ale muzicii, fac multi bani. Avand multi bani si anumite anturaje tipice celor cu multi bani au la dispozitie Cocaina din belsug.

    Cocaina este o substanta chimica ce actioneaza asupra creierului. Creierul este un mic calculator cu un reglaj foarte fin, schimbi o cantitate de anumiti neurotransmitatori si alti termeni din zona si totul o ia razna. Gandeste-te, creierul da comanda unui narcoman "du-te si vinde televizoru, fura, etc, fa orice sa faci rost de substanta mult dorita" deci un mic calculator cu maini si picioare dar mai e dotat si cu constiinta si alte alea.

    Nu o judec pe Amy, mi-a placut foarte mult, si ea a fost om ca noi toti, dar imi pare rau pentru ea, ar mai fi putut trai mult si bine caci o singura viata avem.

    Din pacate, traim pentru bani si nu traim pentru noi, iar cand avem foarte multi bani,iar ultimul nostru scop nu este sa facem mai multi bani, viata isi pierde sensul. Societatea de consum asta inseamna, fa mai multi bani sa poti cumpara mai mult. suntem niste sclavi.

    Din pacate lumea ar trebui sa mai citeasca si sa se mai educe, cu cat ai mai multa informatie, cu atat poti sa iei decizii mai bune. Cunostintele de fizica, matematica, chimie, biologie iti explica universul. Si atunci poti sa stai sa te uiti linistit la natura din jurul tau: la pasari, la flori, la fluturi, la musculite, si sa admiri complexitatea universului.

    Einstein spunea ca cel mai de neexplicat lucru despre univers e ca el este explicabil.

    Sfat: fiti sceptici, cercetati si de abia apoi credeti.
  • 0 (0 voturi)    
    Amy Winehouse (Miercuri, 10 august 2011, 16:50)

    Andreea [anonim]

    îmi plăcea de ea pentru ca făcea muzică buna și avea o voce destul de bună... mai groasă da totuși mergea. în orice caz a murit din cauza drogurilor toată lumea știe. oricum trebuia sa se întample o data si o dată. Dumnezeu sa o odihnească în pace!