VIDEO Cantareata Amy Winehouse, gasita moarta in locuinta sa din Londra

de Alina Neagu, Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:49 Life | Showbiz

Amy Winehouse
Foto: Reuters
Cantareata Amy Winehouse a fost gasita moarta, sambata dupa-amiaza, in locuinta sa din Londra, anunta AFP, citand presa britanica. In varsta de doar 27 de ani, Amy Winehouse se lupta, de cativa ani, cu dependenta de alcool si droguri. Amy Winehouse avea programat primul sau concert la Bucuresti luna viitoare, pe data de 15 august. Dupa ce spectatorii au huiduit-o in urma cu o luna la un concert sustinut la Belgrad, unde a urcat beata pe scena, concertul programat in Romania a fost anulat, artista fiind internata intr-o clinica de dezintoxicare. Cauza mortii cantaretei nu a fost facuta publica oficial, insa presa din Marea Britanie speculeaza ca ar fi fost vorba despre o supradoza.





Amy Winehouse a devenit cunoscuta gratie combinatiei unice de jazz si soul. Producatorul american Quincy Jones spunea despre ea ca este atat de talentata, incat "vine de pe alta planeta".

Amy Winehouse era si unul dintre subiectele preferate ale tabloidelor insulare, pentru scandalurile din viata sa personala tumultuoasa.

Amy Winehouse a debutat in 2003 cu albumul "Frank", recompensat cu discul de platina, care i-a adus comparatii cu legende precum Billie Holiday, Lauryn Hill sau Macy Gray.

Trei ani mai tarziu, in octombrie 2006, apare "Back To Black", un album care reinventeaza sound-ul "girl-group" al decadei `50 -`60. Albumul marcheaza trecerea deplina a solistei intr-o noua etapa, feminitatea, si o tranforma in preferata criticilor din intreaga lume, propulsand-o ca fenomen pop mondial. Include o colectie uimitoare de hituri cu influente funk ("Rehab", "You Know I'm No Good" si "Back To Black") si ii aduce nenumarate premii (5 Grammy-uri, 2 Brit Awards, un Igor Novello). De asemenea, artista devine unul dintre putinii artisti britanici care au vandut mai mult de 10 milioane de copii per album.




  • Biografia lui Amy Winehouse:

Fiica unui sofer de taxi si a unei farmaciste, Amy Jade Winehouse a crescut in Southgate, in nordul Londrei. Primii ei ani din viata au fost incojurati de jazz. Muzicieni de profesie, multi dintre unchii din partea mamei cantau jazz; bunica din partea tatalui a avut o poveste de dragoste cu legendarul jazzman britanic Ronnie Scott. Acasa, asculta necontenit colectia de jazz a parintilor sai: Dinah Washington, Ella Fitzgerald si Frank Sinatra. In adolescenta, dezvolta o pasiune pentru TLC, Salt-N-Pepa si alte trupe americane de R&B si hip-hop.

La varsta de 16 ani, este exmatriculata de la scoala Sylvia Young Theatre School, dar in acelasi timp profita de  prima oportunitate: solistul pop Tyler James trimite o caseta demo de-a ei managerului sau, care se afla in cautarea unui vocal jazz. Urmeaza primul sau contract de inregistrari, cu Island Records. Pana la sfarsitul anului 2003, la varsta de 20 de ani, casa de discuri ii lanseaza pe piata primul album, "Frank". Beneficiind de contributia producatorului Salaam Remi, amalgamul de jazz, pop, soul si hip-hop semnat de Winehouse atrage critici entuziaste. Albumul este nominalizat la Mercury Music Prize in 2004 si pentru 2 premii Brit, iar piesa "Stronger than Me" castiga un Igor Novello pentru cel mai bun cantec contemporan.

Vezi aici site-ul cantaretei Amy Winehouse.




Debutul profesional este urmat de o atentie marita din partea presei, care se concentreaza din ce in ce mai mult pe viata personala agitata a artistei. Winehouse rateaza mai multe concerte live si aparitii TV din cauza consumului de alcool. In consecinta, in 2006, managementul casei de discuri ii sugereaza sa se interneze la dezalcoolizare. Rezultatul? Rupe contractul cu compania, dar lanseaza arhicunoscutul hit "Rehab" (multa vreme in Top Ten-ul britanic) si totodata primul single de pe al doilea album din cariera sa, multi-aclamatul "Back to Black".

Purtand amprenta aceluiasi Salaam Remi, dar si a DJ-ului/interpretului Mark Ronson, albumul abandoneaza intrucatva jazzul, evocand mai degraba muzica trupelor feminine din anii `50/`60, cu influente rock&roll si soul. Buzz-ul din jurul lansarii este atat de mare incat incepe sa depaseasca granitele UK; cativa raperi si DJ inregistreaza remixuri ale melodiei, asta fara a mai pune la socoteala coverurile inregistrate de Prince si Arctic Monkeys.

Exact ca si in Marea Britanie, Winehouse devine "subiectul" zilei: apare pe coperta unor publicatii prestigioase precum Rolling Stones si Spin. La scurta vreme insa, isi anuleaza turneul pe care-l anuntase in America de Nord. Presa relateaza despre internarea sa si eforturile de a se rupe de consumul de alcool si droguri, dar managementul artistei neaga zvonurile, afirmand ca anularea turneului se datoreaza epuizarii. Escapadele sale in cluburi de noapte si relatia zbuciumata cu sotul sau, Blake Fielder Civil sunt deseori sub lupa tabloidelor de pe ambele margini ale Atlanticului.




In februarie 2007, la o luna dupa ce Winhouse castiga premiul pentru Best Female Artist la Brit Awards, Universal lanseaza "Back to Black" in SUA. LP-ul se claseaza mai sus decat orice alt debut al unei artiste britanice, si ramane in Top Ten cateva luni, vanzand un milion de copii pana la sfarsitul lunii.

Antiteza dintre succesul comercial si criticile elogioase versus o viata personala permanent in criza au generat diferite reactii. Revista New Statesman a numit-o pe Winehouse "o gura-spurcata, dar o diva cu picioarele pe pamant", in timp Philadelphia Inquirer rezuma, atunci cand Amy avea 24 de ani: "Are sase nominalizari Grammy si planeaza cu capul inainte catre succes si disperare, cu un sot dependent aflat in inchisoare, parinti exhibitionisti cu un rationament chestionabil, si paparazzi constant pe urmele ei. In acelasi timp, designeri haute-couture precum Karl Lagerfeld isi aproprie stilul ei ravasit si o marketeaza elitelor proclamand-o noua Bardot".

Amy Winehouse lucra in aceasta perioada la cel de-al treilea album al sau. Solista marturisea in primavara acestui an, pe site-ul sau, ca "Nu stim inca cum vor suna piesele, sau despre ce vor fi versurile. Dar, fiti siguri, va face, inca o data, lumea sa se ridice in picioare si sa asculte". (sursa: Events)


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

31544 vizualizari

  • +17 (39 voturi)    
    mare pacat (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:00)

    Crisa [anonim]

    Era de asteptat ca pana la urma acest lucru se va intampla. Mare pacat ..... mare talent ! Dumnezeu sa o odihneasca in pace !
    • -36 (68 voturi)    
      la voi toti satanistii ajung in Rai ? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:40)

      Holy Bible [anonim] i-a raspuns lui Crisa

      si in cat mai mult alcool, da da, cat mai mult alcool si cat mai multe doze.... Cand va aud cu Dumnezeu s-o odihneasca mi se intoarce stomacul pe dos. Dumnezeu n-are de a face cu toti drogatii si alcoolicii, mai cititi Biblia ratacitilor.
      • +25 (55 voturi)    
        Ratacit (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:16)

        _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui Holy Bible

        Imi pare rau pentru tine prietene, cand in fata unui asemenea TALENT tot ce poti spune tu e ca era o drogata.

        Cat despre zeitati am un sfat: "Thou shall keep thy religion to thyself!" G. Carlin
        • +3 (7 voturi)    
          ratacita cu mintea (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:34)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui _florin_

          Atunci cand esti dependent de droguri, un asemenea talent se pierde, la fel si mintea. Daca nu esti in stare sa rationezi si ajungi sclavul unei supradoze, despre ce vorbim?
          • +2 (4 voturi)    
            Normal ca... (Duminică, 24 iulie 2011, 15:25)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            despre drogati. :)
            Si basta cu acest subiect, sunt altele mai importante decat moartea unei biete femei.
        • -1 (3 voturi)    
          pai (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:14)

          AlinP [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

          Pai sa keepuiasca si cei cu "Dumnezeu sa o odihneasca", nu?
        • +3 (9 voturi)    
          ads (Duminică, 24 iulie 2011, 1:08)

          aarwa [anonim] i-a raspuns lui _florin_

          Vrei sa spui ca daca esti un talent, ai cale libera la absolut orice? mda..
          • -2 (4 voturi)    
            Calea libera (Duminică, 24 iulie 2011, 16:04)

            _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui aarwa

            ceea ce spun e ca inteligenta ne obliga sa fim capabili sa discernem intre diferitele valente ale unei persoane.
        • -3 (15 voturi)    
          Drogata si beata (Duminică, 24 iulie 2011, 10:24)

          George [anonim] i-a raspuns lui _florin_

          Imi pare rau pentru tine, prietene, daca crezi ca talentul e tot ce conteaza in viata.

          Imi pare rau pentru ea, dar daca ai cat de cat minte, vezi unde duce talentul fara alte principii mai profunde.

          Cat despre Carlin, am un sfat, pastreaza-l pentru tine.
          • +2 (4 voturi)    
            pacat (Duminică, 24 iulie 2011, 18:57)

            nicu [anonim] i-a raspuns lui George

            Ai dreptate nu talentul este totul dar trebuie sa recunosti ca in arta este indispensabil: fara talent poti sa muncesti cat vrei rezultatul este acelasi: NUL.
            Fata asta a muncit enorm, numai cine nu cunoaste cat de cat dedesubturile fenomenului muzical poate sa creada ca a realiza atat cat a realizat fata asta s-a putut fara munca. Deci vorbim despre o fata care la 27 de ani a ajuns la un nivel de performanta muzicala de invidiat, extrem de talentata si care a muncit enorm. Crezi ca toata povestea asta e la indemana oricui? Gandeste-te ce fauna misuna in jurul ei, ce sume se invarteau, cati sugeau din succesele ei, familie, "prieteni", "impresari", "stilisti", combinatori si traficanti, ziaristi, producatori pe care nu-i interesa decat ca fata asta sa "produca" si sa achite tot pana la ultimul penny. La 27 de ani !? Ce usor vorbim si ce desteti si moralisti devenim!? Acesti oameni sunt rari, extrem de rari, sunt cadouri pe care Dumnezeu ni le face dar pe care noi nu le pretuim: le despuiem, le stoarcem, le devalorizam, le manjim cu micimea noastra si cand nu mai au nimic de daruit le ucidem. Cand moare cineva asa cum a fost acesta fata trebuie sa plecam capul si sa ne intrebam daca am fi putut face ceva ca sa nu se-ntample. Iti multumim Doamne ca ne-ai dat-o atat cat a fost.
            • 0 (0 voturi)    
              amy (Luni, 1 august 2011, 21:07)

              marculescu dunitru [anonim] i-a raspuns lui nicu

              nici nu se putea mai bine scrie,subscriu si cred ca toti cei ce nu vad si nu simt astea nu are rost sa le indreptam noi cocoasa desi daca s-ar putea indrepta putin oasele.Nu poti sa vezi zane daca nu esti zanatic,zicea Nichita Stanescu
              FEMEYA ASTA A FOST GENIALA,
        • -3 (5 voturi)    
          Mai inglezule..... (Duminică, 24 iulie 2011, 14:48)

          buflei [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

          Poti sa-mi spui ce fel de exemplu a fost pt fani TALENTUL asta de AMY ! Ne place s-ai pupam in cur pe toti drogati, Elvis,Freddy M., Pai de ce !? nu sunt legalizate drogurile daca o tot vorbim la superlativ.
          • +3 (3 voturi)    
            Minciuni! (Duminică, 24 iulie 2011, 15:58)

            satyr [utilizator] i-a raspuns lui buflei

            Freddy M. nu se droga, invata sa te documentezi.
      • +5 (13 voturi)    
        draga sectantule (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:50)

        lucid [anonim] i-a raspuns lui Holy Bible

        Mai bine mai citeste tu Biblia , sau daca ai citit-o dea prea multe ori fara sa mai citesti si altceva mai bine las-o ca oricum se pare ca al tau creier nu e dotat cu cine stie ce capacitate de intelegere.

        Iar daca raiul exista, un individ cu un suflet atat de negru ca al tau sigur n-o sa ajunga pe acolo oricat ai incerca sa pozezi a evlavios. Esti doar o carcasa goala pe dinauntru, un individ grotesc care-si proiecteaza propriile frustrari asupra altora
      • +1 (11 voturi)    
        You might friend should read and travel more (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:09)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Holy Bible

        Pt Holy Bible.

        Prietene alcolul este o boala. Ar trebui sa lasi biblia din mana si sa citesti ceva serios; nu degeaba dar o sa treaca viata pe langa tine fara ca tu sa inveti si sa realizezi ceva.
        loooooooooooooooser
      • 0 (8 voturi)    
        paganule! (Duminică, 24 iulie 2011, 0:10)

        dodi [anonim] i-a raspuns lui Holy Bible

        fariseu spalacit, esti incapabil sa intelegi sfanta biblie. iti dau ata si dex-ul si nu esti in stare sa legi 2 cuvinte. fericiti cei saraci cu duhul ca tine, prietene. o voce superba, un potential enorm, s-a stins prea devreme.
      • +4 (10 voturi)    
        cum adica? (Duminică, 24 iulie 2011, 0:57)

        fvb [anonim] i-a raspuns lui Holy Bible

        poti avea un pic de respect pentru un om care a murit? tu esti crestin si citesti Biblia?

        incearca tu sa fi artist de faima internationala si apoi comenteaza. ne e usor sa criticam din fotoliu, dar vedem prea putin din efortul pe care acesti mari artisti in fac, vedem rezultatul muncii lor de ani de zile cand apare primul disc.

        amy winehouse a avut o voce extraordinara si ar fi putut sa lase mai mult in urma ei daca ar fi avut si o viata mai ordonata.
      • +5 (11 voturi)    
        Amy (Duminică, 24 iulie 2011, 1:05)

        gig [anonim] i-a raspuns lui Holy Bible

        Si de unde stii tu cu cine are de-a face Dumnezeu, ma rog? Ii stabilesti tu agenda?
        Daca tie constiinta nu-ti tresare cand citesti ceea ce ai scris, apai dormi degeaba cu capul pe Biblie.
        Din cauza unor bigoti ignari ca tine crestinismul
        a capatat a bad name.
      • 0 (6 voturi)    
        nu mai pot (Duminică, 24 iulie 2011, 2:17)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui Holy Bible

        nu mai pot cu incuiatii. nu mai pot cu oamenii care nu cerceteaza cu proriile simturi inainte de a crede in ceva sau nu.
        sa crezi in dumnezeu asta e o prostie mult prea raspandita. ai ochi si auz, ai miros si gust, mai ai si tactilu la dispozitie.. mama natura nu iti zice nimic?
        nu pot cred ca religiosii abunda pe online. sunteti niste limitati in materi de orice, refuzati sa credeti in ceea ce vedeti si simtiti.. traiti degeaba.
      • -1 (5 voturi)    
        a n o n i m (Duminică, 24 iulie 2011, 2:32)

        MariusSuceveanu [utilizator] i-a raspuns lui Holy Bible

        Pai noi am citit-o ...se vede ca tu nu ai nici o treaba cu ea...Dumnezeul tau a spus sa nu judeci pe nimeni....dar noi iti multumim ca ne-ai facut sa pierdem 10 secunde din viata citind ceva absolut neimportant....presupun ca asa te si crezi...un om neimportant, mic...adu o contributie lumii asteia si noi toti iti vom multumi!Multumesc!
      • +2 (8 voturi)    
        Amy a plecat (Duminică, 24 iulie 2011, 9:04)

        tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Holy Bible

        prostalaii raman, indubitabil, ne-o demonstreaza zilnic
    • -1 (3 voturi)    
      Recviem ... (Duminică, 24 iulie 2011, 0:15)

      D@N [utilizator] i-a raspuns lui Crisa

      http://www.youtube.com/watch?v=TJAfLE39ZZ8&feature=relmfu
    • 0 (4 voturi)    
      La ce fel de talent... (Duminică, 24 iulie 2011, 15:23)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Crisa

      te referi? Un talent nascut rapid in urma unui creier distrus de droguri? Asa cum s-a nascut, la fel s-a autodistrus. Cat despre pacate... Pacat este ca cei care ajung in culmea gloriei, habar au, si ce i-a suit pe acel piedestal, prea inalt pentru ei.
      • 0 (0 voturi)    
        ioana (Luni, 1 august 2011, 21:21)

        M [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        bai tata bai dar aveti mari probleme.Tu ce ai dat acestei lumi ,ca va d ca esti extrem de cheie fixa.Vad o filozofie cu rezultanta precisa in viitorul tau sfarsit ,caci vei muri si tu candva.Pe trairile tale nu se vor apleca decat un grup mic mic de apropiati.in rest asta este diferenta intre de-ai ca noi si de-ai ca ei.ca AMY.EA VULTUROAICA TU O BIATA CIOARA
  • -16 (38 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:06)

    hehe [anonim]

    Concertul din Belgrad de acum o luna.

    http://www.teamliquid.net/forum/viewmessage.php?topic_id=236157
  • +9 (31 voturi)    
    mare tristete (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:06)

    Pink Freud [utilizator]

    un mare talent, RIP !
  • +6 (26 voturi)    
    Se apropia sfarsitul (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:09)

    CristiAN [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte !
  • +19 (33 voturi)    
    Pacat... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:12)

    dvribe [anonim]

    Dumnezeu ne da,dar nu ne baga in traista(Sa priceapa cine vrea sa priceapa)!!!R.I.P.!!!!
  • +5 (33 voturi)    
    damn (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:13)

    toro [utilizator]

    Pacat de ea. Chiar o facut muzika buna.
    Weekend-ul asta e groaznic shi e doar la jumate.
  • +4 (16 voturi)    
    Pacat.. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:14)

    ionut [anonim]

    R.I.P.
  • +14 (24 voturi)    
    Hmmmm ..... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:26)

    SHEAPA [utilizator]

    Fara s-o spuna nimeni, cred ca foarte multa se astepta la asemenea deznodamant.

    Pacat de vocea ei ..... Amy n-a inteles ca avea o misiune .....

    Dumnezeu s-o ierte.
  • +21 (27 voturi)    
    --- (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:32)

    GlassOfwine [anonim]

    Nu am apreciat-o pentru ce-a facut si ce a ajuns, dar am apreciat-o pentru ce putea sa fie, era o artista cu o voce de exceptie si un stil unic, cu putina vointa putea face lucruri mari cu viata ei. RIP Amy!
  • -16 (42 voturi)    
    Prost exemplu (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:33)

    Casa de vinuri [anonim]

    Pt cei care si-o fac cu mana lor exista titulatura de sinucigasi. Pentru astfel de oamei nu am deloc respect si mila ! Asa ca...a fost a trecut ...
    • -2 (2 voturi)    
      ei (Duminică, 24 iulie 2011, 7:50)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Casa de vinuri

      Dar tu pt cine ai mila? Pt un om depresiv si bolnav nu?
  • +16 (28 voturi)    
    club 27 (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:36)

    andrei [anonim]

    Si uite-asa, Amy se alatura legendelor decedate la varsta de 27 de ani: Jimmy Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Jim Morrison.

    Copiii nostri vor cumpara CD-uri vintage cu Amy si ne vor spune cat de norocosi am fost ca am prins-o in viata. Asa si este...
    • -2 (2 voturi)    
      Alo, nenea , usor cu aratura... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:48)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Joan Baez e bine mersi, de cand ai omorat-o tu la 27? Si Morrison a murit de orice altceva dar nu de droguri...
    • 0 (6 voturi)    
      Too Young to Die! (Duminică, 24 iulie 2011, 0:53)

      manu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Asta li se-ntampla ingerilor cazuti pe pamant.
    • -3 (7 voturi)    
      Copiii tai (Duminică, 24 iulie 2011, 10:33)

      virgil [anonim] i-a raspuns lui andrei

      si uite-asa mai moare un drogat...la fel si si ceilalti drogati enumerati de tine. O alcoolica drogata care nu mai putea de bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Club 27 (Duminică, 24 iulie 2011, 17:02)

      jimo [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Si-a dorit cu adevarat sa fie acceptata in acest club elitist, asa ca probabil de cand a facut 27 si-a permis sa impinga limitele cat mai mult.
      Si de-asta cred ca avut parte de o petrecere de ramas-bun-venit pe cinste!

      In rest, pacat ca melodiile ei nu prea au instrumental.
  • -4 (34 voturi)    
    Avea doar 27 de ani ? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:42)

    Frankie [utilizator]

    Dar arata de 47...
    • +1 (7 voturi)    
      Aha! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:27)

      dANIEL [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Da' unde ai vazut-o tu "pa viu", maaaa ... ultramediocrule? Probabil faceati cumparaturi de la acelasi butic (noooo, tu nu ai dreptul la boutique!) ... Sau te intalneai cu ea cand mergeai la bunica-ta la tara si fredonai Salam-Parizer-Minune!
  • +13 (25 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:55)

    MoV [anonim]

    regret foarte mult "plecarea ei", un mare talent s-a stins. :(
  • +11 (17 voturi)    
    Blestemul celor 27 de ani (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:12)

    x [anonim]

    Amy Winehouse se adauga prea lungii liste de vedete care au parasit lumea la 27 de ani: Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain, Joan Baez, etc, etc...Celebritatea nu e blinda...
    • +10 (10 voturi)    
      Corectie (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:23)

      x [anonim] i-a raspuns lui x

      JAnis JOplin, nu JOan Baez - mea culpa
    • 0 (14 voturi)    
      Joan Baez? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:26)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui x

      Pardon, Joan Baez traieste bine merci.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Joan_Baez
    • -3 (19 voturi)    
      chiar asa ? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:28)

      barbulautaru [anonim] i-a raspuns lui x

      nene "x" ai internetul la indeamna,macar verifica-ti perlele inainte de a le lansa.
      ia mai uita-te un pic la lista aia si scoate vii dintre morti........
      • +1 (3 voturi)    
        si tu ai la dispozitie (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:13)

        adad [anonim] i-a raspuns lui barbulautaru

        ai la dispozitie DOOM, dexonline si alte dictionare, dar tot scrii "scoate vii dintre morti" in loc de "viii"
        singular viu
        plural nearticulat vii
        plural articulat viii
        • 0 (0 voturi)    
          de acord...... (Luni, 25 iulie 2011, 19:55)

          barbulautaru [anonim] i-a raspuns lui adad

          multumesc pentru atentionare,eroarea imi apartine si mi-o asum............
    • -1 (17 voturi)    
      Eroare (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:33)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui x

      Joan Baez ?? Cred ca ati inclus-o eronat in lista, ca norocul, JB e inca in viata. Si nici nu stiu sa fi fost vreodata dependenta, as zice, din contra. Exista exceptii...
      • +1 (1 vot)    
        STOP! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:58)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui XtrO

        Omu' (x) și-a dat seama de greșeală, s-a autocorectat, și-a cerut scuze (mea culpa), ce mai vreți?
  • +1 (3 voturi)    
    Păcat... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:52)

    Ady [anonim]

    N-o să-i înțeleg niciodată pe cei care se autodistrug, mai ales cei care au tot ce le trebuie... iar ea avea totul, inclusiv o voce de excepție și dragostea milioanelor de fani... Păcat!
  • 0 (6 voturi)    
    "Amy,Amy,Amy..." :| (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:27)

    Pete [anonim]

    In ciuda apogeului pe care l a avut in gusturile personale undeva prin 2006-2007,piesele ei niciodata nu au incetat a avea un aer fresh la re-re-re-ascultare,pana in prezent.Am fost entuziasmat de concertul ei de la Bucuresti,dezamagit de anulare datorita experientei din Belgrad pe care am interpretat o ca fiind un caz nefericit si izolat,insa oarecum increzator ca pana la sfarsitul anului,aveam sa o vad live.. Chiar imi doream acest lucru si in ciuda cunoasterii a stilului ei de viata si a avertismentelor pe care le tot citeam ca le ar fi primit de la medici,considerate a fi mai mult .."protocolare",refuzam sa cred ca vreodata voi citea asa o stire.Inca omit sa cred si totusi,it happened... S a mentionat de Kurt Cobain&co.,insa nefiind parte din acea generatie,mai greu sa il fi considerat un precedent.Cum Kate Moss a fost un caz cu happy end,nu as fi vazut niciun impediment ca Amy sa fie la fel.Ma intriga.. Ce s a intamplat in Belgrad am considerat a fi o scapare nefericita si stiind de curele rehab pe care le a efectuat in Santa Lucia&co.,,nici nu mi as fi imaginat ca de fapt e (in continuare) atat de vulnerabila.Dar se pare ca m am inselat.
    Trist si greu de digerat,a avut un farmec exceptional si total aparte,in pofida slabiciunilor ei.. A fost mai mult decat un cliseu "sex,drugs&rock'n'roll".

    R.I.P.,Amy!
    <3 <3 <3
    • -1 (3 voturi)    
      cel mai frumos (Duminică, 24 iulie 2011, 15:02)

      dm [anonim] i-a raspuns lui Pete

      si mai plin de simtire comentariu. si cel mai la obiect.
  • -2 (4 voturi)    
    oarecum previzibil (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:37)

    nuconteaza [anonim]

    Sa fim seriosi... in cei cativa ani de prezenta artistica si musicala, a lasat in urma atat de multe cat nu lasa altii n doua vieti... si ma refer strict la muzica - nu la viatza tumultoasa pe care a avut-o, iar presa are aici o parte din vina
    • +1 (3 voturi)    
      de ce ar fi de vina presa? (Duminică, 24 iulie 2011, 14:55)

      xy [anonim] i-a raspuns lui nuconteaza

      a silit-o cumva presa sa se drogheze, sa bea si sa se dea in spectacol?
  • +1 (5 voturi)    
    5 Grammy (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:47)

    premiantul.ro [anonim]

    Putini stiu probabil ca e singura cantareata britanica care a castigat 5 premii Grammy si avea doar 27 de ani
  • -5 (7 voturi)    
    scena (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:03)

    popescuviorel [anonim]

    de astepat sau nu vremea nu asteapta pe nimeni tanar sau batran , bun sau rau , talentat sau nu iar scena este ptr. un artist ultima statie de podium caci el isi vede toate realzarile acolo.Chiar si noi avem artisti care au cazut dupa podium (laura stoica , madalina),PENTRU EI NU ESTE NICI UN PACAT CACI DZEU I ALES PENTRU ASTA,
    • 0 (2 voturi)    
      popescu viorel (Duminică, 24 iulie 2011, 12:49)

      Ramon@. [utilizator] i-a raspuns lui popescuviorel

      ..."au cazut dupa podium?"...:)))
      Mai usor, cu masacrarea limbii romane!....
  • +3 (3 voturi)    
    CIUDAT (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:04)

    Nicu * Iasi [anonim]

    Eu nu inteleg frate, cum este sa ai tot ce-ti doresti.. sa fii apreciat de o lume intreaga, sa fii un talent unic.. si tu sa fii un drogat..

    Am trait o perioada in UK - aproape zilnic ziarele aveau stiri despre ea..ba ca era drogata, ba ca era beata..
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace !
  • 0 (4 voturi)    
    e trist ... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:11)

    unu [anonim]

    ce atatea minusuri ma ? ca a spart drogurile si bautura ca un nehalit ?

    asta cu blestemu e cea mai mare tampenie pe care am citit-o. Le-a fost scris sa moara la 27 de ani, ce soarta cruda, de parca le-a turnat AlaRau' toate rahaturile in gat si in vena.

    Esti prost si imbecil, nu supravietuiesti. Hai cu minusurile
  • +1 (5 voturi)    
    o parere ... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:29)

    Robert+ [utilizator]

    Citesc unele comentarii si nu-mi vine sa cred cat de inchisi mental sunt unii .
    Vocea care va place e erodata de , tigari si alcool iar versurile suferinta si durere personala . drogurile i-au deschis creativitarea si in final au rapus-o .
    Nu puteti spune ca a trait prea putin sau ca nu trebuia sa consume droguri , pentru ca tocmai intensitatea puternica cu care a ars a facut-o atat de speciala . E un dar si un blestem ,
    Cu siguranta ar trebui tinuta minte pentru talentul sinceritatea si transparenta ei incredibila . A avut curaj sa arate cine este cu adevarat .

    RIP
    • -3 (5 voturi)    
      Alta parere (Duminică, 24 iulie 2011, 13:11)

      George [anonim] i-a raspuns lui Robert+

      Sa inteleg ca pentru tine drogatii si betivii sunt speciali iar restul sunt monotoni?

      E dovada de "curaj" sa te droghezi?

      Tot ce conteaza e ca "a avut voce"?

      Si tu te lauzi cu mintea ta "deschisa"?
  • +1 (5 voturi)    
    Pentru cei care nu pot intelege ce inseamna TALENT (Duminică, 24 iulie 2011, 0:09)

    D@N [utilizator]

    Vad o sumedenie de comentarii de genul "satanista", "drogata", "exemplu negativ" etc etc.
    Cei care credeti si scrieti astfel de lucruri v-ati gandit ca aceasta fata a realizat in 27 de ani mai multe decat ati realiza voi in 270? Putin respect, chiar daca nu intelegeti ce inseamna un TALENT!
    • -1 (3 voturi)    
      Pentru cei care nu pot intelege ce inseamna viata (Duminică, 24 iulie 2011, 12:59)

      George [anonim] i-a raspuns lui D@N

      Adica CE a realizat? Si-a "realizat" un monument funerar la 27 de ani? A aparut la tv si in tabloide? Astea sunt realizari?
      • 0 (2 voturi)    
        Arta. (Duminică, 24 iulie 2011, 16:50)

        Cheshire_Cat [anonim] i-a raspuns lui George

        Asta a realizat. Arta. Nu am fost niciodata fanul ei, dar talentul nu pot sa i-l neg. Si probabil, cu o singura melodie, a reusit sa "atinga" mai multi oameni decat tot arborele tau genealogic. Si cam asa se masoara realizarile unui artist. E plina istoria de "betivi si drogati" care au schimbat arta, fie ea cinematografie, literatura, muzica sau pictura. Doar ca atunci nu existau tabloide. Crezi ca un "dement" ca van Gogh nu ar fi tinut prima pagina in The Sun? Sau un "betiv" ca Poe? Lasati invidia de oameni mici deoparte si lasati sa planga oamenii care au simtit ieri ca viata lor va fi, de acum inainte, un pic mai saraca. E dreptul lor.
      • +1 (1 vot)    
        nu stii nimic (Luni, 25 iulie 2011, 2:55)

        asmad [anonim] i-a raspuns lui George

        ce stii tu despre viata...despre dragoste, mizerii, credinta?...cine sunteti voi sa o judecati?...da, a realizat, pentru ca altfel nu s-ar vorbi aici si in multe alte locuri despre ea...
        azi dimineata am aflat ca a murit si mi-au dat lacrimile...i-am ascultat muzica si atunci cand eram intristat, si la petreceri...femeia asta a transmis ceva ce nu poate face multa lume...a fost ea insasi, si ne -a impartasit trairile ei...asa ca decat sa o mai judecati, mai bine ascultati cateva melodii si apreciati si o muzica buna si o voce incredibila si un om frumos, chiar daca a avut minusurile ei...ca noi toti de altfel
  • -1 (3 voturi)    
    - (Duminică, 24 iulie 2011, 1:52)

    runa [anonim]

    a avut se pare un nume predestinat. mare pacat de o asa risipa de talent. RIP Amy Winehouse
  • -1 (3 voturi)    
    Iti multumesc! (Duminică, 24 iulie 2011, 2:17)

    MariusSuceveanu [utilizator]

    Nu putem decat sa fim incantati ca ne-a vrajit sufletele cu muzica ei, nu mi-a fost neam asa ca nu am avut nici o putere in a incerca sa o aduc pe un drum bun, dar multumesc lui Dumnezeu ca a existat....si stiu ca atunci cand voi ajunge langa El va fi o miriada de minunatii, asemeni ei, care imi vor incanta urechile, imi vor bucura sufletul si ma vor lasa sa ma scald in vraja sunetului si minunatiile versurilor, la masa lor...pe mine....un suflet neimportant...
  • 0 (4 voturi)    
    We only say goodbye with words... (Duminică, 24 iulie 2011, 3:06)

    Angel [anonim]

    We only say goodbye with words...
    Amy died a hundred times before....

    Mass media nu a iertat nici o greseala a ei...
    Cu totii gresim insa cand esti judecat in public iti trebuie o mare putere sa mergi mai departe....
    Rautatea oamenilor fata de oameni e crunta cand esti in astfel de situatii.

    Intelegem prea putin pe cel de langa noi..
    Si judecam mult prea repede...

    Pentru cel al carui suflet a vibrat cand i-a placut macar una din melodiile ei, poate ca acela este trist sa afle ca ea nu se mai afla printre noi acum.

    Pentru cine nu ii placea muzica ei (si gusturile nu se discuta) poate ca pentru acela a fost doar o persoana care abuza de droguri.

    A fost o persoana ca oricare dintre noi. O persoana care in felul ei a daruit ceva din sufletul ei celor contemporani ei.

    Si cred ca avea nevoie de ajutor.
    Insa nu cred ca mai avea niciun prieten adevarat langa ea.
    Strigatul ei a ramas din pacate neauzit.

    NU a fost nici mai buna nici mai rea decat oricare dintre noi.

    A fost un suflet care a incercat sa isi caute, in felul ei pe acest pamant, fericirea sau linistea sau impacarea sau nemurirea. Felul in care a crezut ca o poate gasi, poate fi judecat insa sa nu uitam ca nimeni nu e perfect si ca oricare dintre noi poate avea nesansa sa se ratacesca candva in drumul lui "binestiut" catre fericire...

    Nu stiu ce a fost in Sufletul tau Amy, insa imi pare rau ca nu mai esti printre noi acum.

    Sa te odihnesti in pace.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa invatam din greselile altora (Duminică, 24 iulie 2011, 12:56)

      George [anonim] i-a raspuns lui Angel

      Am toata compasiunea pentru ea, a avut o voce buna, dar hai sa nu mai aberam. E un exemplu de viata irosita si distrusa.

      Nu, nu a fost la fel ca mine. Nu mai vorbi in numele altora.

      Muzica ei exprima tocmai modul ei de viata, care dupa cum era de asteptat, a distrus-o.

      Avem impresia ca numai ce ne place conteaza in viata si ca suntem "liberi" sa traim oricum, fara sa suportam consecintele.
    • -1 (1 vot)    
      slava Cerului (Duminică, 24 iulie 2011, 15:04)

      dm [anonim] i-a raspuns lui Angel

      mai exista si oameni cu bun simt si picioarele pe pamant. tu esti unul dintre ei.
  • +1 (3 voturi)    
    Vreau si eu! (Duminică, 24 iulie 2011, 8:51)

    daniel [anonim]

    sa ma vorbeasca de bine peste tot, sa apar in toate revistele si pe toate posturile, sa castig mulioane, etc., sa, si sa si sa si sa...si sa ma droghez ca un porc. Din pacate sunt doar un amarat care se duce zilnic la servici, are familie, plateste impozit, si incearca sa traiasca in limite normale...."frumos", n-am ce spune.
  • +1 (3 voturi)    
    Oh Amy, Rehab never looked so good,... (Duminică, 24 iulie 2011, 8:52)

    Gustav [anonim]

    Hmmm....si eu care spera ca Lady Kaka sa fie prima...
  • 0 (2 voturi)    
    celebri si singuratici (Duminică, 24 iulie 2011, 10:32)

    barosu alb [anonim]

    Probabil ca acelasi lucru vor pati si LADY GAGA, WHITNEY HOUSTON si altele. Celebritatea asta, pentru unii devine o povara, iar bautura si drogurile, un mijloc de ai ajuta sa treaca peste, insa dupa moarte nu mai treci "peste" nimic. Pacat. Oare cat va mai trece pentru ca cei care sunt celebri sa invete din greselile altora?
    • -1 (5 voturi)    
      Celebri si distrusi (Duminică, 24 iulie 2011, 12:20)

      George [anonim] i-a raspuns lui barosu alb

      Ti se pare ca aceste celebritati au ajuns celebritati pentru ca au fost niste oameni de caracter, cuminti, decenti, principiali, morali sau cu o familie minunata? Au ajuns celebri tocmai pentru ca sunt iesiti din comun in sensul rau, din pacate.
      • +1 (3 voturi)    
        scrii si tu (Duminică, 24 iulie 2011, 15:06)

        dm [anonim] i-a raspuns lui George

        ca sa vezi ca ai scris ceva si sa te simti bine.
        NU ajungi celebru, prietene pt ca te porti exemplar sau nu.
        ajungi celebru daca ai talent sau nu ( ma rog, justin bieber este una din exceptii).
        Dovada- miile de drogati care mor nestiuti de nimeni, desi au facut excese poate de n ori mai mari decat Amy.
  • -2 (6 voturi)    
    Fiecare isi face soarta (Duminică, 24 iulie 2011, 11:37)

    Alui [anonim]

    In Romania mii de oameni isi vad acum moartea cu ochii din momentul in care statul nu mai plateste medicamentele compensate. Asta nu are nici o justificare morala cand statul cheltuie milioane de dolari pe BOR desi BOR e cea mai bogata institutie din Romania. Invit pe cine are constiinta cat de cat sa semneze urmatoarea petitie:
    http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html

    "Statul trebuie sa fie separat de biserica (de orice biserica). Solicit oprirea imediata a cheltuielilor statului pentru constructia de biserici, salarizarea preotilor, plata pentru orele de religie in scoli, etc, si alocarea banilor respectivi ministerului sanatatii astefel ca persoanele care au platit corect asigurarea de sanatate sa beneficieze de medicamente si tratamente compensate."
  • +1 (1 vot)    
    Odihneasca-se in pace! (Luni, 25 iulie 2011, 3:40)

    coca_e_f_periculoasa [anonim]

    Dupa cum observati foarte multe persoane talentate intr-ale muzicii, fac multi bani. Avand multi bani si anumite anturaje tipice celor cu multi bani au la dispozitie Cocaina din belsug.

    Cocaina este o substanta chimica ce actioneaza asupra creierului. Creierul este un mic calculator cu un reglaj foarte fin, schimbi o cantitate de anumiti neurotransmitatori si alti termeni din zona si totul o ia razna. Gandeste-te, creierul da comanda unui narcoman "du-te si vinde televizoru, fura, etc, fa orice sa faci rost de substanta mult dorita" deci un mic calculator cu maini si picioare dar mai e dotat si cu constiinta si alte alea.

    Nu o judec pe Amy, mi-a placut foarte mult, si ea a fost om ca noi toti, dar imi pare rau pentru ea, ar mai fi putut trai mult si bine caci o singura viata avem.

    Din pacate, traim pentru bani si nu traim pentru noi, iar cand avem foarte multi bani,iar ultimul nostru scop nu este sa facem mai multi bani, viata isi pierde sensul. Societatea de consum asta inseamna, fa mai multi bani sa poti cumpara mai mult. suntem niste sclavi.

    Din pacate lumea ar trebui sa mai citeasca si sa se mai educe, cu cat ai mai multa informatie, cu atat poti sa iei decizii mai bune. Cunostintele de fizica, matematica, chimie, biologie iti explica universul. Si atunci poti sa stai sa te uiti linistit la natura din jurul tau: la pasari, la flori, la fluturi, la musculite, si sa admiri complexitatea universului.

    Einstein spunea ca cel mai de neexplicat lucru despre univers e ca el este explicabil.

    Sfat: fiti sceptici, cercetati si de abia apoi credeti.
  • 0 (0 voturi)    
    Amy Winehouse (Miercuri, 10 august 2011, 16:50)

    Andreea [anonim]

    îmi plăcea de ea pentru ca făcea muzică buna și avea o voce destul de bună... mai groasă da totuși mergea. în orice caz a murit din cauza drogurilor toată lumea știe. oricum trebuia sa se întample o data si o dată. Dumnezeu sa o odihnească în pace!