VIDEO Marcel Pavel a incurcat versurile imnului national al Romaniei, la meciul de fotbal cu Franta. Daca spuneam Traian, se interpreta politic!

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:28 Life | Muzică

Marcel Pavel
Foto: HotNews / DP
Marcel Pavel a a incurcat versurile din strofa a doua a imnului national al Romaniei cu cele din prima, inlocuind "Si ca-n a noastre piepturi pastram cu fala-un nume / Triumfator in lupte, un nume de Traian!" cu "Acum ori niciodata croieste-ti alta soarta,/ La care sa se-nchine si cruzii tai dusmani, si cruzii tai dusmani", scrie GSP.

Marcel Pavel a afirmat insa ca, daca ar fi cantat versurile care contineau numele "Traian" s-ar fi interpretat politic, aluzie la numele presedintelui Romaniei, Traian Basescu.

"Daca spuneam asta, se interpreta politic", a spus cantaretul.



Contactat miercuri de Realitatea TV, solistul nu a dat o explicatie clara, afirmand initial ca "Federatia mi-a dat o foaie" cu versurile, pentru ca ulterior sa spuna ca a ales sa cante cele doua versuri "cu intentia de a indemna echipa noastra la lupta".

"Este un indemn la lupta - a fost un mesaj catre acesti sportivi", a spus el.

Pe de alta parte, Marcel Pavel a afirmat ca i s-a "impus" ca, impreuna cu soprana Alexandra Coman, sa cante ambele imnuri "in timpul de trei minute".

Dupa un schimb de replici, cantaretul s-a luat la cearta cu ziarista de la Realitatea TV, pe care a acuzat-o ca da "cu pietre in imaginea" sa.

"Nu va pricepeti, daca nu va pricepeti ...", "Va pricepeti si la muzica acuma, vedeti-va de traba dvs, nu stiti nimic", i-a spus Marcel Pavel realizatoarei tv, dupa care a adaugat: "Sunteti penibila!", "Aveti obraznicia sa-mi spuneti mie ca am gresit".


Citeste mai multe despre   























11136 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Auzite din public... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:36)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Oficialii i-au sugerat sa nu-l pomeneasca pe Traian, ca primarul Bucurestiului nu prea are la suflet numele asta...
    • -8 (8 voturi)    
      modificari (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:52)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      S-a spus inca de la anuntarea programului, ca M. Pavel va intona un imn modificat...
      • +10 (10 voturi)    
        Citeste din palma !?!?!? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:30)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

        poza este relevanta ! !!!
        • +10 (10 voturi)    
          dap... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:01)

          ipse [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

          acest nedemn urmas al printului Dimitrie Cantemir, se crede in urma cu un an, cand dadea examen pentru chestia aia galbena... ptiu, cum naiba ii spune... din hartie... ah, diploma de bacalaureat.
      • +10 (10 voturi)    
        un talent irosit (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:45)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

        un om cu voce care cocheteaza cu manelistii si cu mincatorii de seminte.
      • +14 (14 voturi)    
        imnul unui stat (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

        nu se modifica dupa bunul plac al nimanui.
    • +14 (14 voturi)    
      asa e (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:18)

      sorin oprescu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Draga Ritzi nu stiu cum ai aflat sau ai intuit, chiar asa i-am spus lui Marcelica, sa nu zica Traian sau daca nu se poate altfel sa spuna "Un nume de Sorin..." dar el chiparosu cica nu rimeaza.... baiat bun Marcelica dar cam greu de cap.
    • +11 (11 voturi)    
      Sanchi! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:38)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Pe naiba este un habarnist! Voce fara creier!
    • +12 (12 voturi)    
      Pasul urmator... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:43)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Daca se va continua in stilul asta, iar USL va avea o majoritate in Parlament, una din primele actiuni pe care le vor propune va fi rescrierea versurilor (cum a facut Ceausescu cu "Tricolorul"), ori revizuirea Constitutiei, art.12 (3), care spune ca Imnul National este Desteapta-te Romane si alegerea unui alt cantec drept imn..

      In acest fel nu vor mai fi obligati sa auda de cateva ori pe an : "Si ca-n a noastre piepturi pastram cu fala-un nume / Triumfator in lupte, un nume de Traian ! ", intrucat aceste versuri le amintesc de o obsesie politica : Traian Basescu
  • +15 (15 voturi)    
    Vedeta de conjunctura ! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:55)

    vamaiot [anonim]

    Oare nu gaseam pe cineva de valoare sa marcheze cu profesionalism acest moment!

    Am tot auzit cu totii cum aceasta vedeta intrata fortzat in afacere ne tot asigura de faptul ca talentul i-a fost recunoscut printr-un carton de Conservator!


    Ce face un cantaret, canta !?!? nu?

    si cum dracu sa ai de cantat 2 strofe si pe alea sa le faci praf ... sa te pregatesti pentru 40 de secunde si cand vine momentul sa iasa catastrofal !

    ca sa nu mai zic ca parca am auzit sin niste trioleti de manele in vocea lui cand a cantat imnul tarii !
  • +13 (13 voturi)    
    legaturi.. periculoase... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:56)

    catalin_mattei [utilizator]

    ce are in Comun M Pavel si FRF?.. N Ghiara...
  • +16 (16 voturi)    
    penibil (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:06)

    mihai [anonim]

    Acolo nu faci fonfleuri..acolo canti imnul de stat al Romaniei , asa cum este...nu cum ti se pare tie ca trebuie cantat , ca ti-a dat federatia nu stiu ce foaie , ca vrei tu sa indemni la lupta .....
    Eu cred ca a fost coplesit de emotiile momentului...
    Oricum , penibil Marcele , zau asa......
  • +14 (14 voturi)    
    "Marele cantaret" (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:13)

    Melomanu' [anonim]

    Ceea ce nu inteleg eu este de ce il pun pe cantecaciu' asta de nunti si botezuri de fanfaroni sa cante imnul la un meci oficial ca doar nu s-a insurat iar Borcea.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 7 septembrie 2011, 19:18)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui Melomanu'

      marele Marcel canta ca Caruso ca cum an gura lui ar fi o privighetoare.
  • +18 (18 voturi)    
    RUSINE PENTRU ACEST OM POLITRUC! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:21)

    daniradu [anonim]

    Oameni buni ,acest domn'a declarat la realitatea ca oficialii frf i au spus sa scaota versul cu traian ca apoi sa spuna ca asa a ales el!rusine si daca ne mai si gandim ca acest om era in capmapnia psd si pnl la alegeri ca sustinator al lui antonescu si faptul ca gazonul clebru a f facut de fratele lui oprisan psd si ca premierul nu a mai fost invitat la dezvelirea platf aseara cum era stabilit ..se pare ca totul e cusut cu ata alba,politic...imi este rusine de ce am auzit aseara si daca mai pui ca presedintele a fost prezent si a asistat la asa ceva ...rusine ,s a mers prea dparte cu politizarea si obsesia basescu!
    • +12 (12 voturi)    
      Rusine.... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:35)

      samanta [anonim] i-a raspuns lui daniradu

      cu votul lui a trimis-o pe Elena la Eurovision si ne-am facut de rusine, rusine iar.. si iar. cine il mai tine in brate si pe asta? ma mir ca nu ii crapa obrazul
      • +8 (8 voturi)    
        tu (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:31)

        tu [anonim] i-a raspuns lui samanta

        tu de la obrazul lui marcel pavel ai asteptari? iti faci sperante desarte...
  • +17 (17 voturi)    
    Imnul National (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:25)

    Suporter [anonim]

    Rusine, Marcel Pavel!Daca nu esti in stare sa inveti Imnul tarii tale, nu iesi in fata sa te faci de ras!Trebuia sa te gandesti ca sunt unii care chiar stiu acest imn!Cum poti, sfatuit de unul sau altul sa-ti bati joc de acest simbol national?In alta ordine de idei, stiu ca exista o lege care pedepseste asemenea fapte! Cine se autosesizeaza?
  • +12 (12 voturi)    
    De ce a stalcit imnul?! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:31)

    shuly [utilizator]

    Marcel Pavel a evitat tocmai un vers în care apare numele Traian. "Se interpreta politic dacă spuneam asta", a explicat Pavel, cu referire clară la preşedintele Traian Băsescu. "Mi s-ar fi reproşat dacă aş fi cântat cu Traian", a precizat cântăreţul.
  • +15 (15 voturi)    
    Manelist... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:36)

    Doru [anonim]

    Cat de incult trebuie sa fii sa crezi ca poti sa interpretezi imnul un functie de situatie. Imnul e imn si atat.Nu-l canti in functie de cat de manelist esti...
  • +17 (17 voturi)    
    waw (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:42)

    popas [anonim]

    Imnul tarii nu se mixeaza si nu se interpreteaza in functie de cate minute ai la dispozitie, nici in functie de interesele primarului, si nici in functie de dorinta lui Pavel de a indemna jucatorii la lupta! Imnul Romaniei este unic!!

    Putea sa cante versurile originale, si se incadra in aceeasi perioada de timp...

    Cat de ingamfat poate fi: "Aveti obraznicia sa-mi spuneti mie ca am gresit".
    Mai marcelino, ai fost jalnic, ai cantat fals, si ai remixat Imnul Romaniei!!! Nota 1!
  • +9 (9 voturi)    
    DRAGII MOSULUI, NU-I DE MIRARE (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:25)

    pointless man [utilizator]

    Cind in 60 de ani am schimbat 4 imnuri ca asa au vrut muschii lui Dej, Ceausescu si alti patrioti de hruba, de ce sa nu-l masacreze si Marcel Pavel ? Ce, el nu e rrroman ?
  • +11 (11 voturi)    
    pacat (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:28)

    cris [anonim]

    Rusinos moment.
    Imnul Romaniei trebuia cantat asa cum se prezinta. Termenul de "Traian" exista in cantec cu mult inaintea instaurarii lui Traian la putere asa ca Marcel nu are nici o scuza.
    • +8 (8 voturi)    
      :) (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cris

      Si o sa fie si dupa ce Traian n-o sa mai fie...

      Asa ca n-am inteles ce au facut aseara. O prostie.
  • +8 (10 voturi)    
    Cata mizerie (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:06)

    nano2k [utilizator]

    Cata mizerie s-a strans in Marcel Pavel, in FRF si in USL.

    Oameni buni, Basescu i-a coagulat pe toti sub o singura sigla. Votati-i de veti putea!
  • +7 (7 voturi)    
    RUSINE (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:33)

    microbistu' [anonim]

    rusine m.pavel... te-ai facut singur de rusine... imaginea (de care imagine e vorba?) ti-ai stricat-o singur... rusine... imnul national e unul singur, indiferent unde se canta si la ce ora...
  • +6 (6 voturi)    
    Vina lui Pavel (Miercuri, 7 septembrie 2011, 14:39)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    nu e de vină Pavel că e prost și incult și nici cu vocea nu stă chiar bine, este de vină prostul care l-a ales și proștii de la federație care nu sunt în stare să găsească pe cineva care să supervizeze ceeace se p-roduce în numele lor ți pentru ei
    • +3 (3 voturi)    
      E nevinovat retardatu' (Miercuri, 7 septembrie 2011, 20:10)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Petre Dan Constantin

      Pai daca le canta la nunti de ce sa nu-i lipeasca un ban pe frunte si in deschiderea unui meci oficial al Romaniei?
  • -8 (10 voturi)    
    da (Miercuri, 7 septembrie 2011, 14:41)

    george@yahoo.com [anonim]

    Marcel ca Marcel... Da soprana aia sau cine a avut ideea de a le canta frantzujilor imnul lor live..... asha limbi in tuhas (in ebraica = anus) le-am dat cantandu /le marseilleza ca le-am simtit pana si eu. parol monsher...
  • +8 (8 voturi)    
    rusine (Miercuri, 7 septembrie 2011, 14:58)

    vlad dracu [anonim]

    Incredibil cat tupeu, transformati orice intr-o lupta politica.
  • +8 (10 voturi)    
    imn (Miercuri, 7 septembrie 2011, 15:38)

    alin [anonim]

    la gala lui bute, andra a cantat imnul corect si nu a reactionat nimeni. PENTRU CA E IMNUL ROMANIEI! Pavel a fost o sageata. A ras de noi impreuna cu cei care l-au indemnat sa faca asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Poftim? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:32)

    unul [anonim]

    Dar ce, Marcel Pavel nu stia imnul? Trebuia sa-l invete Mircea Sandu? Cine a mai auzit ca la un meci oficial al vreunei echipe nationale sa se schimbe imnul din motive politice? Suntem de rasul lumii. Amenda aia e prea mica pentru ce au facut ei.
  • -6 (6 voturi)    
    limbi (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:59)

    Marin [anonim]

    D le Talpa Larga mai instruieste ti armata de postaci; asa idioti n am vazut.
  • -7 (7 voturi)    
    respect, marcel!!! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 18:14)

    radu [anonim]

    Marcele, ai intregul meu respect!!!
    Cata vreme o AIA traducea in campanie "Noi suntem urmasii lui Traian! Ai lui Traian Basescu!", ai tot dreptul sa dezafectezi o posibila manipulare subliminala.
    Daca ai fi spus versul cu "Traian", ar fi urmat huiduieli. Asa ati fi vrut, domnilor? Ca la Bute?
  • +6 (6 voturi)    
    Sindromul comunist (Miercuri, 7 septembrie 2011, 18:23)

    cititor [anonim]

    Asa as numi ura sau spaima de nume.
    Daca nu esti in stare sa combati cu argumente solide si pertinenete o persoana sau actiunile si atitudinile lui atinci sa-i anulezi macar numele.
    Si de aici ajumgem sa modificam tot ce ar avea vreo legatura cu numele acela care nici nu mai trebuie rostit indiferent cine il poarta.
    Eu propun spre multumirea idiotilor ce se spereie la auzul numelui de Teaian sa nu se mai vorbeasca de Traian Lalescu sau de Traian Vuia ca despre nemerniciul ala de Imparat Traian din cauza caruia a murit marele Rege Decebal nici nu mai vorbim.
    Chiar asa eu nu stiu cum mai suporta vasnicii timisoreni ca universitatea lor sa se numeasca TRAIAN Vuia, de groaza!.
    Cred ca ar mai trebui sa facem demersuri la Roma sa se darame Columna lui Traian.
    Va rog sa ma iertati ca am pronuntat acest nume odios de atate ori.
    Inchei cu bine meritatul JOS TRAIAN!
    P.S. Sa nu uitam si de Elena.Fiti vigilenti.
  • +5 (5 voturi)    
    in iunie (Miercuri, 7 septembrie 2011, 18:23)

    Alexa Ionescu [anonim]

    Preşedintele PSD a afirmat că, atunci când va ajunge la putere, „până şi la Imnul României tre' să facem o schimbare; strofa cu Traian o să plece".
    e vorba de Ponta. se intimpla in iunie asta!
  • +2 (2 voturi)    
    manusa (Miercuri, 7 septembrie 2011, 18:37)

    bmick [utilizator]

    se pricepe: http://www.youtube.com/watch?v=wHkZJrIxzAM
  • +2 (2 voturi)    
    Marcele, esti idiot... (Joi, 8 septembrie 2011, 9:10)

    vlad [anonim]

    Cat de cretin poti fi ca sa interpretezi asa niste versuri din Imnul national? Marcele, este idiot, tata! Lasa-ne si du-te unde vezi cu ochii. Halal artist...