​VIDEO Imnul repetentului la Bac: Mi-am pus silicon in piept / Sa-i placa lui, iubitului!

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 11:44 Life | Muzică

Imnul repetentului la BAC
Foto: Captura YouTube
​Rezultatele slabe de la Bacalaureatul din acest an au ajuns subiect de parodie pe internet. Serviciul Roman de Comedie a lansat videoclipul "Viata e dura - Imnul repetentului la Bac". "Mi-am pus silicon in piept / Sa-i placa lui, iubitului, / Ca-i manelist, ca-i fotbalist / Ma intretine si-o doamna el face din mine", sunt cateva dintre versurile melodiei.

"Scoala e dusa / E-o mare jale / Cine ia BAC-ul / E foarte tare" - sunt versurile de la inceputul melodiei. Lansarea videoclipului vine la o zi dupa ce trei deputati social-democrati au depus la Parlament un proiect de lege prin care absolventii care nu au luat Bacalaureatul ar putea sa se inscrie la facultate si sa urmeze un an pregatitor. Detalii aici


Concept: Toni Grecu. Text: Ducu Hancu & Toni Grecu. Regie, scenariu videoclip: Dragos Musat. Imagine: Dan Kossut. Interpreti: Ramona Hanganu, Miruna Manescu, Claudiu Maier, Cosmin Natanticu si distributia SRC.

Amintim ca in sesiunea de toamna a Bacalaureatului au promovat examenele 16,80% dintre absolventii inscrisi, iar in prima sesiune promovabilitatea a fost de 45,72%, cea mai scazuta din ultimii 20 de ani.


Citeste mai multe despre   



















27349 vizualizari

  • +12 (24 voturi)    
    Sa moara Bacu' ! Si dusmanii.. (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:04)

    Domnu' Gutza, 5 clase (la bemveu) [anonim]

    Din pacate, exista un mare numar de ratati in aceste ultime generatii de liceeni, sunt cretinizati, nu ai ce face cu ei, sunt periculosi si daca le dai pe mana niste strunguri sau chiar un tarnacop (vezi chiar ieri un caz cu unul care a lasat 300 de familii fara apa dupa ce a spart o conducta cu excavatorul..).

    Nu stiu daca elita romaneasca (printre cele mai valoroase din Europa) poate face fata sa duca dupa ea milioane de prostanaci si neispraviti. Mai ales ca impotriva ei lupta si o clasa politica mafiotizata si in mare parte fara Bac si ea..

    E pur si simplu o chestiune de supravietuire sa constrangem acesti tineri catre un drum in viata mai rational si mai folositor lor si societatii. Pentru ca daca ii itnrebam pe ei ce vor s-ar putea sa avem socul sa descoperim ca intr-adevar vor doar manele, silicoane, bemveuri si smartfonuri..
    • -3 (17 voturi)    
      omule, omule (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:16)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Domnu' Gutza, 5 clase (la bemveu)

      Care e acea elita romaneasca atat de valoroasa? Refrenul asta cu elitele si hackerii e cat se poate de obositor. Cam la fel cu povestile despre ospitalitatea romaneasca sau faptele de vitejie ale soldatului roman.
      E un fel de 'nu se mai scoala, dar uite ce frumos atarna'.
    • -11 (17 voturi)    
      nu inteleg (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Domnu' Gutza, 5 clase (la bemveu)

      de ce trebuie lovit in acesti copii? parintii lor nu sunt cei care au dat "bac-ul pe bune", pe vremea cand se facea scoala? :) de ce nu sunt in stare sa-i controleze? nu cumva problema mai este si in alta parte?
      romanului ii place sa loveasca in semenii sau cand sunt cazuti. din pacate asta este adevarul. prin parti mai civilizate altfel s-ar fi comportat lumea :)
      • +8 (12 voturi)    
        de ce? (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:01)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui alex

        ...ca sa nu ramana salbatici! ...ca sa ajunga sa aibe o viata civilizata chiar daca nici ei nici parintii lor nu stiu inca ce inseamna aia. ...de aia trebuie lovit.
      • +10 (10 voturi)    
        Bac pe bune (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:50)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

        Imi pare rau, eu chiar am dat bac pe bune acum 21 de ani!
        Si as vrea ca si copilul meu sa aibe parte de scoal aserioasa cu examene serioase.
        • +1 (1 vot)    
          Si eu... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 16:55)

          Knightmare [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          ...l-am dat tot acum 21 de ani si numai pe bune n-a fost, stai tu linistit. Sau poate in anul ala de gratie eram cu totii mici genii de am reusit o promovabilitate de peste 98%... C'mon, get real!
      • +1 (1 vot)    
        100% de acord (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:44)

        selim [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Nici eu nu reusesc sa inteleg de ce sunt asa de condamnati niste copii de 18 ani... Pana acuma responsabili pentru educatia lor au fost parintii si profesorii.
        Nu cred ca trebuie acuzata o generatie intreaga, ci ar trebui sa vedem rezultatele catastrofale de la bacalaureat ca o radiografie a intregii societati romanesti.
        In final acesti tineri au crescut si au fost educati in societatea pe care noi le-am creat-o: sistem, scoli, modele si elite. Inteleg ca ii mai simplu sa cautam tapi ispasitori, dar problema este ca nu ai cum sa gasesti vreo solutie sustinand ca aceasta generatie este defecta, ci doar asumandu-ne esecul lor, ca fiind esecul nostru ca popor.
    • +7 (9 voturi)    
      mai exista o speranta (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:32)

      muhahha [anonim] i-a raspuns lui Domnu' Gutza, 5 clase (la bemveu)

      Domnule cu 5 clase, ai grait adevarul. Si totusi vad ca exista inca speranta, la 12 voturi ai +4, deci scorul este 8:4 (pentru cei fara BAC: 2:1). Poate putem invinge cu asa majoritate.
    • 0 (2 voturi)    
      elita romaneasca? (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:04)

      gogu ion [anonim] i-a raspuns lui Domnu' Gutza, 5 clase (la bemveu)

      unde ie?
      • 0 (0 voturi)    
        elita romaneasca (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 5:45)

        CDO [anonim] i-a raspuns lui gogu ion

        Elita romaneasca exista, e bine mersi si nu se plange de nimic. Mai mult sau mai putin realizati cei din elita se gasesc bine-nteles in Canada, Statele Unite, sau Australia, unde au fost alungati de distrugatorii Romaniei. Cat espre cei ramasi in Europa...
  • +13 (13 voturi)    
    :) (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:17)

    ionut [anonim]

    Chiar e amuzant... Asta daca ai bacul luat :)
  • +20 (20 voturi)    
    Ei lasa... (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:26)

    A9 [utilizator]

    ca le tranteste Abramburia o lege, sa salveze bietii analfabeti...
    Chiar daca sunt analfabeti, au si ei dreptul la o diploma de bacalaureat.

    Nebunia e ca nici parintii lor (ai analfabetilor), nu constientizeaza in ce situatie sunt copilasii lor.
  • -4 (12 voturi)    
    gadila-ma ca sa rad (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:33)

    tanti m [anonim]

    am urmarit "parodia" dar sincer, n-are haz. Nici haz de necaz ca lumea nu mai stim sa facem. Trist.
    • +6 (8 voturi)    
      dar dacă... (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:58)

      ionică [anonim] i-a raspuns lui tanti m

      dar dacă ai fi luat "bacul" era foarte haios "clipul". "Te-ai fi râs", nu?
  • +4 (6 voturi)    
    Nu e ceva nou (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:46)

    Liviu [anonim]

    Nu aveti dreptate, parintii acestor copii sunt cei care au facut scoala in perioada de decadenta a sistemului de invatamant, 10 clase obligatoriu, profesori sanctionati daca lasau repetenti, ...
    Cei de acum au avut ghinionul sa fie testati cu adevarat si vedem rezultatele
  • -2 (10 voturi)    
    NU! (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:58)

    Diazepam [anonim]

    Nu pot sa apreciez acest clip deloc. Nu este nici pentru oamenii destepti pentru ca e deprimant.

    Acest clip va face dintr-o tragedie o bascalie. Tinerii care au cazut bacul vor dansa a doua oara, a treia oara pentru ca lor nu le pasa.

    Este exact ce s-a intamplat cu seria de reclame la coniacul unirea cele cu "Dorele!" Multi tineri au inceput sa consume acel coniac pentru ca erau mai amuzanti.

    Acest clip trebuiesa dispara pentru ca vor simpatiza cu el. Nu le va schimba nimic.

    Un alt exemplu. O profesoara speriata trage un copil care se aplecase prea tare pe fereastra si ii explica sa nu se mai aplece atat de tare ca in trecut s-a intamplat ca un copil sa cada in cap de pe geam... Raspunsul copilului teribilist afost: "Ce tareee!!!"

    Asa si cu clipul asta. Ce tareeeeee!!!! suntem iar in vizor. Suntem importanti. E tare sa fii prost!!!

    Vai de noi....
    Am primit la servici o serie de proaspat absolventi. Eu am terminat facultatea acum 10 ani. Recunosc ca nici eu nu stiam prea multe, insa diferenta dintre mine si ei e ca nu au nici un chef sa invete. Dar poate acesta este un factor personal ce tine de fiecare in parte...
    • 0 (0 voturi)    
      Clip excelent (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:54)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui Diazepam

      Nu trebuie sa ne fie jena sau sa socotim deprimant ca sintem condusi de catre analfabeti,pe care i-a ales fiecare dintre noi din motivele si "stimulentele" sale,deoarece acestia , in decursul anilor au ruinat scoala romaneasca.Ei atit pot intelege,fiind ignoranti, (casa nu le zic prosti cu alte interese) asa au format "viitorul" tarii : i-au invatat ca mintind zi de zi si furind se poate trai foarte bine in Romania.
      De aceea clipul este o radiografie buna si reala a societatii romanesti actuale,manelizata si incapabila sa rejecteze canaliile care ne plictisesc in fiecare zi pe orice post TV.
      Maaare atentie pe cine mai lasam sa ne formeze tinerii (doar ca exemplu luati-i pe Basescu,Funeriu,Igas....oameni cu IQ de maxim 75),caci si noi ne-am nenorocit copii.
      • 0 (2 voturi)    
        IQ (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 1:25)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        Name (First/Last)
        Description Country

        IQ
        (SB)
        Abraham Lincoln President USA 128
        Adolf Hitler Nazi leader Germany 141
  • +2 (2 voturi)    
    Of! (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:36)

    eurobalauru [utilizator]

    Mi-au dat lacrimile si mi s-au strepezit dintii...Despre ce vorbeam?
  • +2 (4 voturi)    
    Super imn (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:30)

    Analfabetul [anonim]

    Da ce avetz cu noi, ce daca e sa ne descurcam fara scoala, credetz ca nu ne putem descurca? La cate tzigani stiu sa numere numai bani. Uite Becali ce de bani are sau uite la fotbalisti cat cheltuieste in Bamboo.
    Si ca cudva se castiga bine la noi, daca esti tare si prinzi un kmanelica de blug.
    Asa ca lasati-ne in pace cu tzaztele noastre de plastic ca stim noi cum se traieste viatza. Mi-emi lasa tata aprozarul de tabla de la coltul strazii, la cata vodka e in el is aranjat pe viatza, votca din aia buna, apa cu alcool etilic nu metilic ca ala este duhuros.
    =)))))))))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Luni, 3 octombrie 2011, 11:21)

    Eu [anonim]

    Ce legatura are parodia cu proiectul legislativ depus in parlament?