​​Va aduceti aminte de "Metronom"? 70 de ani de la nasterea lui Cornel Chiriac, realizatorul de la Europa Libera

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2012, 10:54 Life | Muzică

Cornel Chiriac
Foto: Europa Libera
Pe 9 mai s-au implinit 70 de ani de la nasterea lui Cornel Chiriac, omul care a adus in casele romanilor muzica de calitate in anii comunismului prin emisiunea Metronom de la Radio Romania si, ulterior, de la Radio Europa Libera. Popularitatea sa a fost uriasa in anii '70, cind Metronom era o gura de aer proaspat intr-o atmosfera din ce in ce mai imbicsita de propaganda oficiala a regimului comunist, propaganda ce infestase si muzica.

Cu urechile lipite de radio, milioane de romani ascultau in clandestinitate emisiunea lui Cornel Chiriac, omul care le aducea in case muzica momentului din Occidentul ce parea atit de indepartat.

Scurta biografie a lui Cornel Chiriac:

S-a nascut la 9 mai 1942 in Basarabia. A Facut liceul in Pitesti si a absolvit Facultatea de Limbi Straine la Universitatea Bucuresti. Era un impatimit al jazz-ului, devenind in scurt timp cel mai cunoscut comentator de radio in genurile pop, rock, jazz al anilor '60.

In 1967, a inceput la Radio Romania alaturi de Geo Limbasanu emisiunea Metronom, care aducea in Romania cele mai in voga melodii ale momentului. A sprijinit enorm formatii romanesti precum Phoenix.

In 1969, dupa mai multe scandaluri cu cenzorii de la Radio Romania si cu organizatorii unor spectacole muzicale, a fugit din Romania in Austria. A fost "recuperat" de directorul Radio Europa Libera, Noel Bernard. Si-a reinceput emisiunea "Metrom" la postul din Munchen.

La 4 martie 1975 a fost injunghiat linga masina sa, intr-o parcare din Munchen. Vestea mortii sale a fost o lovitura uriasa pentru iubitorii de muzica din Romania. Au aparut imediat zvonuri ca fusese asasinat din ordinul regimului Ceausescu, evident deranjat de emisiunile care promovau nu doar muzica buna, ci si ideile "subversive" ale lui Cornel Chiriac despre libertate.
  • L-ai ascultat pe Cornel Chiriac si muzica lui minunata? Povesteste-ne amintirile tale despre emisiunea Metronom
























8373 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    metronom (Miercuri, 9 mai 2012, 11:04)

    etim [anonim]

    A fost un om uluitor, tinerii ascultau in grup uneori chiar pe strazi metronomul. Dupa moartea lui nu am mai vazut oameni cu radioul pe strada
    • +1 (1 vot)    
      au aparut (Miercuri, 9 mai 2012, 18:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui etim

      in schimb aia cu casetofonul in brate si mincind seminte.
    • 0 (0 voturi)    
      Cornel a fost un om uluitor ! (Joi, 5 februarie 2015, 0:19)

      Vidoc Oldrock [anonim] i-a raspuns lui etim

      Citez din memorie ......:” După ce a scos de la bancă 1000 de mărci ,dorind să plece la prietena sa Linda ,in nordul Bavariei ,Cornel Chiriac a servit căteva pahare într-un bar românesc .
      În jurul orei unu o studentă-l găsește lângă mercedesul său și anunță autoritățile .
      A murit in urma loviturilor de cuțit aplicate în piept de cître Mario Gropp .
      Criminalul a luat două cuțite din bucătăria bunicei sale ,le-a ascuțit și a plecat destul grăbit .
      După ce a ascultat știrile despre crimă ,bunica lui Mario Gropp ,a sunat la poliție .
      Gropp a fost condamnat 4 ani ..”
  • +7 (7 voturi)    
    da (Miercuri, 9 mai 2012, 11:12)

    ascultator [anonim]

    Da, imi aduc aminte, la emisiunile lui am ascultat prima data Beatles. Si cel mai mult imi placeau "By request", Duminica, de la 1 la 5, pe unde scurte, la Europa Libera.
  • +9 (9 voturi)    
    metronom (Miercuri, 9 mai 2012, 11:15)

    menumorut [anonim]

    Omul a fost minunat!...dupa ce tata lasa locul liber, la finalul emisiunilor de politica, ma instalam in fata radioului pus strategic in locul optim pentru evitarea bruiajului si "trageam" Elton John, The Who, Grand Funk, Deep Purple, Zeppelin, toata muzica minunata pe care ,Cornel Chiriac, mi-o revarsa cu drag in poala.
  • +8 (8 voturi)    
    Un OM mare (Miercuri, 9 mai 2012, 11:15)

    meronom 2 [anonim]

    La ora 16, dupa stirile de la Radio Europa Libera, ascultm cu sufletul la gura emisiunea lui Cornel Chiriac.
    Sie Tibi Terra Levis
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu să-l odihnească-n pace ! (Miercuri, 9 mai 2012, 11:18)

    Pamflet [anonim]

    Sigur că mi-aduc aminte. O voce inconfundabilă. Un reper pentru noi, cei rebeli și răzvrătiți, închistați pe-atunci în dogmele idioate ale unui regim și mai idiot. În fiecare după amiază, pare-mi-se pe la ora 17.00 (dacă nu mă-nșel), ferit de timpanele indiscrete ale unor posibile ”trâmbițe”, eram cu urechile lipite de radioul meu portativ. Acest om deosebit și puternic a fost precum una din rubricile sale ”Power Play” O tempora !
  • +10 (10 voturi)    
    Prof. Dr. Cornel Chiriac (Miercuri, 9 mai 2012, 11:28)

    Radu Nicolescu [anonim]

    Citat din Dan Goanta :
    " . Îşi ţinea cursurile în fiecare zi, la ore imposibile, dar din 1969 pînă în 1975 am lipsit arareori de la ele, şi întotdeauna din motive independente de mine. Cornel Chiriac era profesorul ideal şi pentru că nu dădea note şi nu te scotea la tablă, dar ne luam conştiincioşi notiţe după spusele lui, ca acei copii australieni din outback care fac şcoala după cursurile ţinute la radio. Profesorul Chiriac beneficia, desigur, şi de fascinaţia rezervată lucrurilor interzise, căci numele lui era obliterat ca şi cel al postului unde-şi avea catedra - "Europa Liberă". La fel şi genurile pe care le propovăduia: pop, rock, jazz, blues, folk, rhythm and blues, psychaedelic, progressive, cu toate încrengăturile şi istoria lor. Avea angajament vocal şi enciclopedism afabil, chestiuni care s-au tot spus în rarele ocazii cînd numele său a fost resuscitat de amnezica noastră generaţie."
    Daca s-ar analiza ADN ul generatiei care are acum 50-60 de ani s-ar bucura sa constate influenta decisiva a lui Cornel asupra formarii noastre ca oameni, dar mai ales asupra gusturilor noastre muzicale.
    Un gand plin de recunostinta celui care ne-a deschis o mica fereastra spre liberate cu ale sale emisiuni "Metronom"
    Va multumesc pentru acest minunat remember.
    Radu
    • +5 (5 voturi)    
      OMUL NOSTRU DE DINCOLO! (Miercuri, 9 mai 2012, 11:42)

      GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui Radu Nicolescu

      Aveti mare dreptate : Cornel era omul nostru de dincolo dupa ce fusese profesorul care ne-a deschis ochii catre adevar, frumusete, sensibilitate! Asteptam cu toata dragostea, cu toata emotia, lectiile sale! Eram liber doar ascultandu-i glasul inconfundabil, glasul libertatii! Omul nostru de dincolo ne vorbeste si azi (atunci cand inchizi ochii, inchizi televizorul si parasesti Romania reala)!
  • +9 (9 voturi)    
    O tempora! (Miercuri, 9 mai 2012, 11:32)

    tigri [utilizator]

    Uite pentru asta regret eu perioada aia, pentru asta imi pare rau ca am fost prea mic atunci. Greutatile prin care treceau atunci romanii, ii faceau sa fie mai buni, mai dedicati unui ideal, mai dispusi sa ajute (chiar si prin emisiuni "clandestine" de genul asta), sa ii ajute si pe altii sa viseze.
    Rezumand, erau oameni de calitate, oameni care au profitat de sistemul strict de educatie (eu cred in cliseul "Inainte se facea scoala, nu ca acum"), dar nu s-au lasat indobitociti de minciunile si promisiunile sistemului. Si au crezut si au sperat. Iar cativa dintre oamenii aceia, scriu aici si o fac coerent, curat, aranjat si in primul rand corect gramatical.
    Stima domnilor, celor care v-ati bucurat de libertatea oferita de Dl. Chiriac, stima ca nu ati renuntat niciodata si ca datorita celor ca voi ne bucuram de democratie acum (din pacate prost inteleasa de prea multi).
    Cinste Dl Chiriac ca v-a dat puterea sa credeti in libertate si Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +6 (6 voturi)    
    off, imi aduc aminte (Miercuri, 9 mai 2012, 11:32)

    mary [anonim]

    Ei bine dupa ce emisiunile de stiri se terminau, asta era partea care il interesa pe tatal meu, ramanea muzica - well something else, I loved it!

    Cred ca era partea care era ascultata de tineri - nu prea dadeam mult bani pe politica, o ascultam acolo, filtram destul de mult cele spuse acolo, citeam numai RL externe - ultima pagina - dar muzica....

    Mai puteai sa fii in contact cu o alta cultura la Centrul Cultural American.
  • +3 (3 voturi)    
    Cornel la Muenchen (Miercuri, 9 mai 2012, 11:48)

    Ion Ion [anonim]

    Da sigur a fost foarte tare, emisiunile pe EL. Din "pacate" am plecat tot la Muenchen si numai am putut asculta Radio Free Europe. La-m cunoscut insa la Muenchen si am fost foarte trist si revoltat dupa ce am aflat despre sfarsitul stupid pe care la avut....
  • +3 (3 voturi)    
    metronom (Miercuri, 9 mai 2012, 11:53)

    un timisorean [anonim]

    Asa este:o voce inconfundabila,"toba"de muzica buna(si nu numai!),a insemnat ENORM(fara nici o exagerare!) pentru generatia de atunci!
    p.s.:a "emigrat"prin Cehoslovacia(a povestit chiar el,cine l-a ascultat,sigur isi aduce aminte).
    • 0 (0 voturi)    
      daa (Miercuri, 22 octombrie 2014, 21:09)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui un timisorean

      daaa....cu ajutorul lui Valdemar Matuska ...parca..
  • +3 (3 voturi)    
    pentru vesnicie ! (Miercuri, 9 mai 2012, 11:54)

    Vio [anonim]

    ...si eu sunt unul dintre cei care in adolescenta am suferit enorm la disparitia lui Cornel Chiriac, dar "golul" a fost umplut de Andrei Voiculescu (nu am mai auzit nimic de el dupa "lovilutie") si de....LAPSUS nu-mi amintesc acum numele celui care facea in continuare Metronomul de la ora 17 !
    Andrei facea Top-ul de la ora 22 de luni pana vineri ! ...daca-si aminteste cineva de "urmasul" lui Cornel, m-as bucura sa posteze aici ! Respect pt autorul articolului !
    • +3 (3 voturi)    
      urmasul lui Cornel (Miercuri, 9 mai 2012, 12:31)

      un fan Cornel [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Daca nu ma insala memoria, Radu Theodoru
      a preluat atit Metronomul de duminica, cit si
      cel de peste saptamina, de la ora 17:10 cind prezenta noi albume.

      Ce vremuri.....
      • 0 (0 voturi)    
        Theodoru? (Vineri, 16 ianuarie 2015, 10:10)

        Adrian Marin [anonim] i-a raspuns lui un fan Cornel

        Toti scrieti Theodoru.de ce?El se prezenta mereu Teodor,simplu,si apoi vad ca greu iti amintesti,asta inseamna ca ori erai prea mic,ori erai paralel cu Metronomul.
        • 0 (0 voturi)    
          eee (Luni, 19 ianuarie 2015, 23:50)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Adrian Marin

          ...draci ,tu de colo.parca mai conteaza un h
    • +2 (2 voturi)    
      daca nu ma insel... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:32)

      iulian sever [anonim] i-a raspuns lui Vio

      radu theodor
    • +2 (2 voturi)    
      @Vio (Miercuri, 9 mai 2012, 17:53)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Radu Theodoru era prezentatorul Metronomului de la ora 17, iar Andrei Voiculescu avea emisiune la Vocea Americii .
      • +1 (1 vot)    
        Andrei Voiculescu (Miercuri, 9 mai 2012, 19:43)

        Radu Luci [anonim] i-a raspuns lui Marius

        avea emisiunea sambata seara la Europa LIbera, daca tin bine minte. oricum, sambata era. Radu Theodoru avea amiaza de duminica. Vocea Americii nu avea in programele sale o emisiune muzicala de durata, BBC-ul nici atat, RFI si Deutsche Welle deloc. mai erau si alte posturi straine care emiteau in limba romana inainte de '90 (Radio Moscova, Radio Tirana, China International), dar pe cine interesau ele? ;)
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 9 mai 2012, 19:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Radu Teodor
    • 0 (0 voturi)    
      Andrei Voiculescu (Miercuri, 9 mai 2012, 20:11)

      roman polanschi [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Traieste si se afla in Bucuresti ,ocupindu se mai mult de reeditarea intregii opere a bunicului sau marele Vasile Voiculescu .
    • 0 (0 voturi)    
      Radu Teodor (Vineri, 16 ianuarie 2015, 10:07)

      Adrian Marin [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Da de Radu Teodor nu ai auzit?,Ma mir,el a continuat si a facut acest lucru minunat la Metronom.
    • 0 (0 voturi)    
      METRONOM (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:13)

      Adrian Marin [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Cum sa fie umplut golul de Andrei Voiculescu?RADU TEODOR a fost cel care a continuat excelent Metronomul,cata ignoranta !Pentru cei care au fost fideli ascultatori ai Metronomului prezentat de Radu Teodor,gasiti acum pe facebook,METRONOM(RADU TEODOR)-EUROPA LIBERA.
  • +3 (3 voturi)    
    REMEMBER (Miercuri, 9 mai 2012, 11:58)

    radu mihai [anonim]

    A fost tineretea noastra,muzica tineretii noastre. O voce calda, visatoare.Muzica lui o ascultam cu prietenii, mai ales duminica...si ne parea rau ca se termina. Abia dupa revolutie i-am vazut fotografiile...impresionant. A platit prea scump dragostea pentru muzica si libertate. Din lunga lista de melodii si formatii acum imi aduc aminte de STARS ON 45 pe care le-a prezentat cu atita dedicatie...pare-mi-se chiar facea pariu ca nu vom sesiza diferenta intre melodiile originale si cele din albumul STARS ON 45
  • +2 (2 voturi)    
    by request (Miercuri, 9 mai 2012, 12:14)

    kata [anonim]

    Tot respectul pentru Cornel Chiriac. Daca cineva are vreo inregistrare cu fragment dintr-o emisiune a sa poate o de da un link.
    • +2 (2 voturi)    
      Emisiuni METRONOM (Miercuri, 9 mai 2012, 12:32)

      Dragos Constantinescu [anonim] i-a raspuns lui kata

      Da, se gasesc. Intra pe pagina www.cornelchiriac.ro. Gasesti acolo de toate, inclusiv mai multe emisiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 9 mai 2012, 19:46)

      eu [anonim] i-a raspuns lui kata

      acum niste ani era pe un site ingrijit de Motu Pittis inregistrarea unei emisiuni Metronom intregi;

      si tot acum cativa ani se angajase o fundatie sa repatrieze din US arhiva sectiei romane a REL, am donat si eu atunci pt. acest scop - nu stiu daca si cum s-a finalizat...
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 9 mai 2012, 19:46)

      eu [anonim] i-a raspuns lui kata

      acum niste ani era pe un site ingrijit de Motu Pittis inregistrarea unei emisiuni Metronom intregi;

      si tot acum cativa ani se angajase o fundatie sa repatrieze din US arhiva sectiei romane a REL, am donat si eu atunci pt. acest scop - nu stiu daca si cum s-a finalizat...
    • 0 (0 voturi)    
      Emisiuni Cornel Chiriac (Joi, 23 octombrie 2014, 16:23)

      Ioan-Mircea Pop [anonim] i-a raspuns lui kata

      http://www.replicaradio.ro/cornel-chiriac.html
  • +2 (2 voturi)    
    Ce frumos era pe vremea aceea ...... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:19)

    22 Years After [anonim]

    Nu l-am prins pe Cornel Chiriac, insa am inceput sa ascult Metronomul, elev fiind, de pe la inceputul anilor '80 pana dupa Revolutie cand eram deja student.
    Era emisiunea lui Radu Teodoru.
    Il consideram pe Radu Teodoru ca pe cel mai bun prieten al meu, desi imi era cunoscut doar de la radio si era aflat departe, in lumea libera.
    Doamne,ce frumos era pe vremea aceea !?!
    Eram tanar si nelinistit si visam la libertate.
    Parca eram mai fericit atunci, copilandru fiind si apoi flacaiandru, decat acum, cu atatea responsabilitati si mare carierist.
    PENTRU LUMINA ADUSA IN SUFLETELE NOASTRE DE-A LUNGUL ACELOR ANI, RESPECT.
    • 0 (0 voturi)    
      Radu teodor! (Vineri, 16 ianuarie 2015, 10:13)

      adrian marin [anonim] i-a raspuns lui 22 Years After

      Niciodata nu s-a prezentat Teodoru!Teodor ,simplu!
  • +2 (2 voturi)    
    eheee Fire Ball (Miercuri, 9 mai 2012, 12:24)

    Nicola [anonim]

    frematam de bucurie cand auzeam genericul (partea instrumentala de pe "Fire Ball"-Deep Purple), urmau 45 de minute de sarbatoare de muzica si comentarii. Ii datorez enorm acestui om, chiar si acum ma gandesc cand ascult trupe pe care el nu le-a mai apucat (Porcupine Tree de ex.), oare ce-ar zice s-asculte si asa ceva ? Ar fi avut 70 de ani, tot un mare tanar ar fi ramas.
  • +3 (3 voturi)    
    Baiatul cu scrisoarea... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:31)

    Marius Stana [anonim]

    Asa'l numea, folosind de multe pronuntia frantuzeasca, pe Joe Coker si a lui "The Letter".Alaturi de cei de varsta mea l-am auzit prezentand Jesus Christ Superstar....l-am auzit, sugrumat de emotie in septembrie '69 anuntand disparitia lui Hendrix...
  • +5 (5 voturi)    
    A trecut (Miercuri, 9 mai 2012, 13:25)

    nicu [anonim]

    Doamne cat a mai trecut ! Am imbatranit cu totii Cornele, suntem mai batrani, mai pacatosi, mai ticalosi si mai urati....N-am prea reusit mare lucru Cornele, au fost al dracului de tari. Multi insa ne-am salvat prin muzica sau poate ne-am resemnat. Muzica ne-a ajutat atunci si ne ajuta si acum de multe ori. Dumnezeu sa te odihneasca si poate ne-om mai intalni. Chiar am ce sa-ti povestesc.
  • +3 (3 voturi)    
    AUDIO-VIDEO cu CORNEL CHIRIAC (Miercuri, 9 mai 2012, 13:27)

    Alex [anonim]

    Eu sunt prea tanar pentru a-l fi prins pe Cornel Chiriac.

    Insa ii vad pe cei mai tineri ca mine si imi dau seama ca lor le este efectiv imposibil sa stie ce a insemnat dictatura si cine a incercat sa se opuna ei cu inteligenta si finete.

    AUDIO-VIDEO cu CORNEL CHIRIAC
    http://www.cornel-chiriac.org/audio_video.html
  • +5 (5 voturi)    
    Cornel Chiriac (Miercuri, 9 mai 2012, 16:34)

    Basilio [anonim]

    Sigur ca imi amintesc.

    "Si acum Black Night, sper sa aveti cit mai putine"
  • +5 (5 voturi)    
    Copilaria si senzatia Libertatii (Miercuri, 9 mai 2012, 16:54)

    uluit [utilizator]

    Imi aduc aminte ca, la acea vreme, eram mic copil si doream sa-mi ajut tatal sa-si repare cele doua radiouri nemtesti (pe lampi), schimband pe rand lampile de la unul la altul.
    Bucuria era cu atat mai mare, atunci cand reuseam sa ascultam Radio Europa Libera. Era sentimentul sperantei ca, intr-o buna zi viitorul se va schimba in bine si vom scapa de regimul dictaturii comuniste.

    Pot sa spun cu siguranta, ca acele momente erau cele mai fericite pentru noi si oricat se straduia regimul sa bruieze undele radio, nu reuseau. Fiindca dorinta de libertate era mai mare decat ideologia unui sistem bolnav si corup moral.
  • +2 (2 voturi)    
    Imi... (Miercuri, 9 mai 2012, 20:00)

    Jordania [utilizator]

    ....amintesc cu tot dragul! E bine ca-l pomeniti. Felicitari.
  • +2 (2 voturi)    
    Cornel si Metronomul (Miercuri, 9 mai 2012, 20:16)

    antonio d [anonim]

    L-am ascultat aproape fara absenta intre 69' si 75 cind a fost "aranjat", imi luam si notite dupa comentariile ce le facea la LP-urile vremii.
    Mi-a schimbat coplet viata si ma gindesc mereu la el..am ceva emisiuni inregistrate cu el.
    • 0 (0 voturi)    
      emisiuni cu El? (Miercuri, 9 mai 2012, 23:11)

      carparti fara filtru din timisoara [anonim] i-a raspuns lui antonio d

      este interesant. cate ai si din ce perioada?

      si noi avem o colectie de 45 de emisiuni.

      ar fi bine sa le schimbam intre noi.
  • +2 (2 voturi)    
    promoter (Joi, 10 mai 2012, 1:36)

    Vocea [anonim]

    Un personaj aparte, un om minunat:
    a fost cel care l-a difuzat pentru prima oara pe unde, in emisiunea Metronom, in 1968, pe Mircea Florian cu un protest-song incendiar.
    a fost cel care mai apoi, de la Europa Libera i-a educat pe romani
    Sunt saptezeci de ani de cand s-a nascut - o sa-i pastram amintirea !
  • +2 (2 voturi)    
    forum Cornel Chiriac (Joi, 10 mai 2012, 7:29)

    adi luca [anonim]

    Cornel era fara indoiala cea mai interesanta aventura a vetii noastre. Imi amintesc si acum monotonia regimului, senzatia aia ca nimic nu se petrece la care se adauga inchiderea programatica la tot ce aparea in Vest. Imi amintesc de muzica de doi bani promovata de regim si de contrastul izbitor cu adevarata muzica de la Metronom. Nu poti exprima in cuvinte ce a insemnat Cornel si emisiunea lui in contextul acelor vremuri. Azi pare fara indoiala ceva care tine de fantastic, de miracol. Si este asa. Daca vrei sa-i explici unuia care nu a trait acele vremuri nu ai nicio sansa sa inteleaga sau in cel mai bun caz te aproba din politete.

    In 2003 am creat primul forum Cornel Chiriac la adresa http://groups.yahoo.com/group/cornel-chiriac Pina la acel moment, paradoxal, nimic despre Cornel si Metronom nu se gasea online. Forumul este insotit si de un site cu resurse audio-video. Daca doresti sa discuti si sa iti amintesti de acele vremuri te invit pe forum. De asemenea, daca ai inregistrari, chiar si precare, pe care vrei sa le postezi online, am fi fericiti sa le oferim gratuit celor doritori (nu facem schimb si nici comert cu asemenea materiale).
  • +2 (2 voturi)    
    Radu Theodoru (Joi, 10 mai 2012, 13:46)

    Dem [anonim]

    faceti va rog si un articol despre Radu Theodoru de la Europa Liber emisiunea Metronom "By Request" pentru cei mai "tineri" care au prins liceul in anii 80. Eu pe Chiriac de pilda nu l-am prins.
    • 0 (0 voturi)    
      Radu Teodor! (Joi, 2 aprilie 2015, 9:38)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Dem

      RADU TEODOR!Theodoru?,de unde///ai scis numele asta?Se vede ca tare mult ai ascultat Metronomul.Pentru cei care au ascultat cu adevarat,gasiti acum pe facebook,METRONOM(RADU TEODOR)-EUROPA LIBERA.
  • +2 (2 voturi)    
    Omul care mi-a pus bazele culturii mele muzicale (Joi, 10 mai 2012, 19:00)

    sorin [anonim]

    Dragi prieteni,

    In primul rand vreau sa subliniez ca toate comentariile de pana acum au fost foarte placute si unul mai adevarat decat altul. M-am regasit in fiecare remarca facuta. Se poate usor observa ca pe toti ne uneste dragostea fata de muzica buna, fata de ce a insemnata Cornel Chiriac pentru generatia tanara de atunci. Fata de comentariile la articolele politice, aici nu am intalnit nici o jigniresau vreo injuratura, etc.
    Pentru mine pot sa spun ca acest mare om mi-a pus temelia intregii mele culturi muzicale si mi-a deschis gustul pentru muzica adevarata. Prin el am descoperit Ten Years After, Collosseum, Gentle Giant, Frank Zappa, Rennaissence, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Genesis, Jethro Tull, King Crimson, Elloy, Pink Floyd, Gong, Tangerine Dream, Klaus Schulze, Isao Tomita, Van Der Graf Generator si multi alti monstri sacri ai muzici pop-rock si progresive. Datorita lui sunt deschis si mi-e foarte usor astazi sa ascult orice nou curent aparut, de calitate.
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. cei la care le e dor de emisiunile lui Cornel (Duminică, 26 august 2012, 11:23)

    carpati fara filtru din timisoara [anonim]

    Un omagiu excelent adus pe acest site cu cele 47 de emisiuni care au rezistat timpului:

    http://www.replicaradio.ro/cornel_chiriac.html

    Auditie placuta va doreste

    cffdt
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze (Duminică, 26 august 2012, 12:20)

      carpati fara filtru din timisoara [anonim] i-a raspuns lui carpati fara filtru din timisoara

      Intre timp s-a marit numarul emisiunilor la 51.
      • 0 (0 voturi)    
        colosseum (Duminică, 3 aprilie 2016, 8:00)

        mirel [anonim] i-a raspuns lui carpati fara filtru din timisoara

        Pt. cffdt,

        Am o nelămurire legată de albumul Colosseum Live care apare la Replica ca fiind prezentat la Metronom în 11 aug. 1970. Concertele respective au fost înregistrate în martie 1971 iar albumul a fost lansat în septembrie 1971!
  • 0 (0 voturi)    
    cornel chiriac (Joi, 7 februarie 2013, 8:23)

    vicentiu popescu [anonim]

    jos palaria pt cornel chiriac.am 58 de ani si sunt in sua din februarie 1980.am prins tot pana la plecare.ce vremuri.sideral phoenix sfinx .am avut in avionul spre n.y. pe emil lechinteanu basistul trpei iris.si apoi sorin tudoran hey joe la radio bucuresti.ce muzician.iuliu merca cu cromatic grup 3 din cluj.nu mai vorbesc de titanii din afara zeppelin si restul de la metronom.nu inteleg ce au avut cu el pt. ca au pirdut pana la urma.cine ma poate contacta raspun cu cea mai mare placere
  • 0 (0 voturi)    
    Cornel Chiriac (Miercuri, 10 aprilie 2013, 3:06)

    Daniela [anonim]

    Am inceput sa ascult Metronomul si By Request-ul la 13 ani, fara intrerupere, cu exceptia saptamanilor cand eram plecata din oras. Adica din `71 si pana la sfarsit... Nu am sa uit niciodata prezentarea albumului Relayer a lui Yes, care m-a fascinat. Si dupa moartea sa, acea emisie a fost reluata de mai multe ori, in memoria sa. Prin intermediul emisiunilor lui, am facut cunostinta cu muzica buna, pe care o ascult si azi cu aceeasi placere. La randul meu, am transmis dragostea pentru muzica fiului meu, care la randul sau, la 13 ani asculta King Crimson. Era anecdotic, pentru ca umbla cu infrigurare prin magazinele de muzica, incercand sa-si completeze colectia de CD-uri, cu ambitia de a avea discografia completa a unor trupe mari. Uimea prin cunostintele pe care le avea in domeniu, intrecand pe multi din cei cu pretentii in acest sens. Era rodul semintei semanate de Cornel Chiriac in sufletul parintilor sai. Noi am crescut altfel, am simtit fiorul tineretii mai profund, am iubit mai navalnic pe muzica buna... Iti multumin Cornel Chiriac, pentru ca ne-ai pus aripi!
  • 0 (0 voturi)    
    daaaaa!! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 9:27)

    tornado [utilizator]

    Am ascultatat era ceva divin la mometu acela eram tinar simteam ca traiesc si repir libertate !!
    oooo ce timpuri !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    radu theodoru (Vineri, 7 februarie 2014, 14:03)

    mihai [anonim]

    Eu am inceput sa ascult emisiunile By Request prin anul 1978, "veccinat" fiind de un var din satul bunicilor din judetul Cluj (eu fiind licean Bucurestean). Apoi dupa ce in casa s-a cumparat un radio gloria, am inceput sa ascult regulat emisiunile muzicale. Aveam un carnet in care notam (dupa cum ma pricepeam sa inteleg) toate formatiile si melodiile, fie ca erau requesturi, albume noi, si topuri (ale lui Andrei Voiculescu).
    Din fericire gasesc acum pe net o sumedenie de melodii de care imi aduc aminte, dar imi aduc aminte cu placere si de "pseudonimele" cu care semnau cererile de melodii: trotineta si tricicleta, rapa nui,...etc.
    Frumoasa perioada!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    METRONOM(RADU TEODOR)-EUROPA LIBERA (Joi, 2 aprilie 2015, 9:44)

    ADRIAN [anonim]

    Pentru toti ascultatorii adevarati ai Metronomului prezentat de Radu Teodor,va invit pe facebook la METRONOM(RADU TEODOR)-EUROPA LIBERA.
    • 0 (0 voturi)    
      Metronom (Duminică, 3 mai 2015, 0:47)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui ADRIAN

      Nu inteleg cum au uitat fostii ascultatori, atit de Radu Teodor (Theodor), de douazeci de ani toata lumea il pomeneste doar pe Cornel Chiriac, cit si de faptul ca Andrei Voiculescu tinea emisiunea "Top 20", in fiecare seara, zilele lucratoare, dupa Actualitatea Romaneasca, la ora 23, la Europa Libera.
      Inca mai am muzica inregistrata de la Europa Libera, asa cum se auzea, dupa mofturile propagarii, pe casete audio. Din pacate am "tras" doar muzica, doar in vreo doua locuri se aude si comentariul lui Radu. Da, am crescut cu muzica de la Europa Libera si cred ca n-a fost rau.