Eurovision 2012 Costi Ionita, compozitorul piesei care a reprezentat Romania: Suntem "mandrii" ca suntem romani!

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2012, 4:49 Life | Muzică

Status Update la Costi Ionita
Foto: USER UPLOADED
​"Nu conteaza ce loc vom obtine,am reprezentat ROMANIA cu mandrie si devotament. Suntem mandrii ca suntem romani !!! FORZZZAAAAAA" (n.r. citat exact, vezi captura foto), a scris Costi Ionita, compozitorul piesei Zaleilah (melodia ce a reprezentat Romania la Eurovision 2012), pe contul sau de Facebook, cu putin timp inainte de finala desfasurata pe 26 mai, la Baku. Mandinga a obtinut locul 12 (cu 71 de puncte), nu dintre cele mai rusinoase clasari ale Romaniei, dar sub asteptari (in conditiile in care sondajele online si casele de pariuri o situau printre favorite). O declaratie asemanatoare a facut si Elena Ionescu, solista Mandinga, chiar inainte de un incident petrecut vineri, cand se pare ca a uitat versurile: "Va vom face mandri, inca o data, ca sunteti romani".
  • Optimismul delegatiei noastre la Eurovision nu a fost impartasit si de agentia Associated Press, care a ironizat melodia celor de la Mandinga, folosind termeni ca "talmes-balmes global" si "frenezie tiganeasca".
  • Marcel Pavel: Zaleilah este o piesa cu influente orientale. Elena nu are voce
  • Cum comenteaza cititorii HotNews.ro prestatia Romaniei: piesa este o manea, iar interpretarea live lasa de dorit.

Prestatia celor de la Mandinga - vazuta de cititori

Cum comenteaza cititorii HotNews.ro prestatia Romaniei:
  • adi: "vocea nu a fost rea. Doar ca se vede ca nu are scoala (cel putin, nu cred ca are). Cu ceva lectii de canto ar suna chiar bine".
  • Leo MC: "Mandinga n-avea ce cauta intr-un concurs la care se canta live".
  • mihai: "Vocea live a fost patetica. De altfel nici melodia nu-i grozava dar a fost ultra promovata la noi in tara..."
  • Maria: "Concluzia: in afara de Romania, manelele nu plac!"
  • petru: "Diferenta imensa intre interpretarea live si varianta radio la piesa noastra. In varianta live a pierit tot farmecul."
  • eu: "cand te duci cu o manea si aia cantata dupa ureche... nu trebuie sa ai pretentii prea mari".
  • Gryphus: "prea multa lalaiala, parca e o manea moderna".

Prestatia celor de la Mandinga - pareri ale unor cantareti romani
 
Marcel Pavel (locul 8 la Eurovision 2002, alaturi de Monica Anghel), a declarat pentru presa bucuresteana ca nu vede Zaleilah intre primele cinci ale Europei.

"Zaleilah este o piesa cu influente orientale, la fel ca majoritatea melodiilor compuse de Costi Ionita. Pot spune ca nici de data aceasta nu s-a dezmintit Costi! Probabil ca reteta piesei a fost inspirata de tara care organizeaza Eurovisionul, Azerbaidjan. De altfel, si anul trecut a castigat finala o melodie cu astfel de influente".

"Trupa este una buna, baietii de la instrumente sunt foarte priceputi, insa sunt convins ca emotiile o vor face pe Elena sa clacheze. Fata este frumoasa, se misca bine, dar sa fim sinceri, nu are voce!"
, a mai declarat Marcel Pavel.

Mihai Traistariu (locul 4 la Eurovision 2006), este de alta parere. Cantaretul a declarat, zilele trecute, ca "Elena are voce, arată bine" si ca "trupa a fost foarte bine comparativ cu ciurucurile care au evoluat în prima semifinală".


Prestatia celor de la Mandinga - in presa internationala

Zilele trecute, agentia Associated Press a ironizat piesa Zaleilah, pe care a descris-o ca fiind dominata de o "frenezie tiganeasca", iar Elena Ionescu (solista trupei) a fost caracterizata ca "fierbinte".

Conform AP, Zaleilah este o melodie "exotica", un "talmes-balmes global", o adunatura de trompete cubaneze, salsa si cimpoaie. Agentia de presa a atacat si faptul ca versurile sunt in limba spaniola si engleza, speculand posibila dorinta a celor de la Mandinga de a atrage voturile spaniolilor.  


Declaratiile delegatiei Romaniei

"Avem incredere in trupa care ne reprezinta pe scena Eurovision, sunt sase muzicieni veritabili si suntem siguri ca vor face un show care sa-i impresioneze atat pe spectatori, cat si pe telespectatorii care sunt asteptati sa voteze dupa ce vor fi cantat toate cele 26 de tari participante in finala.

Starea de spirit in trupa Mandinga este una foarte buna, toti suntem optimisti si ne bucura sa stim ca avem sprijinul romanilor de acasa, al jurnalistilor din toate colturile lumii si al multor fani pe care Mandinga a reusit sa-i castige in Europa prin atitudinea sa profesionista si piesa Zaleilah"
, declara Dan Manoliu, seful delegatiei Romaniei la Eurovision, inainte de finala.

"Suntem in cea mai buna forma. Suntem convinsi ca nu vom mai intampina nici o problema, astfel incat sa ne putem prezenta impecabil si sa facem show-ul Mandinga cu care v-am obisnuit si pentru care am lucrat atat. Va vom face mandri, inca o data, ca sunteti romani", declara si Elena, solista Mandinga.

Declaratia cantaretei a venit inainte de repetitia in fata juriului, de vineri, cand Elena a uitat versurile, pret de foarte scurt timp.

"Inainte de Marea Finala !!! Nu conteaza ce loc vom obtine,am reprezentat ROMANIA cu mandrie si devotament. Suntem mandrii ca suntem romani !!! FORZZZAAAAAA", a scris Costi Ionita, compozitorul piesei Zaleilah, pe contul sau de Facebook, cu putin timp inainte de finala desfasurata pe 26 mai, la Baku.

Costi Ionita este faimos si pentru folosirea cuvantului "agramaticalitati"  la o emisiune TV, in urma cu mai multi ani.


Ce sanse ii erau oferite Romaniei pentru finala

Intr-un sondaj online realizat de Wiwi Blogs (blog care se ocupa de concursul Eurovision), Romania era, alaturi de Suedia, favorita la castigarea finalei Eurovision 2012.

Casele de pariuri au oferit si ele sanse mari formatiei Mandinga pentru un loc bun in finala. Vezi cum era cotata Romania la casele de pariuri.

In ciuda semi-esecului din finala Eurovision 2012, Romania se poate mandri, la editia din acest an, cu:
De asemenea, Mandinga se afla printre posibilele castigatoare ale primei semifinale de la Eurovision. Rezultatul va fi facut cunoscut abia zilele acestea (dupa incheierea competitiei, pentru a nu influenta votul final).


Citeste mai multe despre   






















8794 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pe bune? (Duminică, 27 mai 2012, 5:50)

    zaboo [utilizator]

    chiar a zis el "mandrii" - cu doi "i"????

    n.r. nu a zis, asa a scris, motiv pentru care am si trecut cu albastru cuvantul. il vom pune si in ghilimele, ca sa fie mai clara ideea
    (editat de HotNews.ro)
    • -4 (4 voturi)    
      poate (Duminică, 27 mai 2012, 11:34)

      poate [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      poate a vrut omul sa scrie: "suntem mandrii Romaniei" si, cand a editat ultima parte, a uitat sa stearga "i"-ul buclucas.
      • 0 (0 voturi)    
        poate ca (Luni, 28 mai 2012, 1:04)

        fordon [utilizator] i-a raspuns lui poate

        nu inteleg de ce atatea minusuri (4 din 4 voturi in momentul in care postez) pentru un simplu exercitiu de gramatica (sau poate doar o nevinovata ironie)...
    • 0 (2 voturi)    
      Intentionat ascris asa (Duminică, 27 mai 2012, 18:29)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Pentru a accentua cat de mandri sunt !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Auuuu limba mea (Duminică, 27 mai 2012, 7:08)

    sabertooth [anonim]

    Suparat, suparat sunt doamne ca "mandriiiiii" are prea multi i.

    Fara numar, fara numar, de la nasu mareeeeee.
  • +7 (7 voturi)    
    exact! (Duminică, 27 mai 2012, 7:35)

    mda [anonim]

    suntem "mandrii" de costitza. o melodie penibila. sau, mai bine zis, penibilaa.
    • 0 (0 voturi)    
      Juriul rusinii (Luni, 28 mai 2012, 9:54)

      Enescu [anonim] i-a raspuns lui mda

      Clasamentul final al Selectiei Nationale:

      1. Mandinga – Zaleilah – 22 de puncte (10 puncte juriu si 12 televot)
      2. Electric Fence - Sun-ta – 19 puncte (12 puncte juriu si 7 televot)
      3. Catalin Josan – Call my name – 18 puncte (8 puncte juriu si 10 televot)

      Cum a votat juriul (12 puncte):

      George Natsis (compozitor, presedintele juriului): Mandinga – Zaileilah
      Dan Teodorescu (reprezentantul Romaniei la ESC 2000): Mandinga – Zaileilah
      Mihai Ogasanu (compozitor): Mandinga – Zaileilah
      Cornel Ilie (solist formatia Vunk): Electric Fence – Sun-ta
      Eduard Carcota (compozitor): Electric Fence – Sun-ta
      Luminita Anghel (solista vocala): Electric Fence – Sun-ta
      Liliana Levintza (impresar, organizator evenimente muzicale): Electric Fence – Sun-ta
      Dana Dorian (critic muzical, profesor de canto): Electric Fence – Sun-ta
      George Zafiu (DJ Europa FM): Catalin Josan – Call my name

      Publicul a votat pe locul 2 pe Catalin Josan cu "Call my name", pe cand juriul a votat Electric Fence cu "Sun-ta" pe locul 1 (alta "tiganie")

      http://www.youtube.com/watch?v=q0iX4nzP_bY&feature=related

      si pe Mandinga cu "Zaleilah" pe locul 2.

      Eu pot sa inteleg ca publicul din Romania sta prost cu cultura muzicala dar cum poti sa explici votul presedintelui juriului, compozitorul George Natsis, care a dat punctaj maxim lui Mandinga cu "Zaleilah"? Sau ceilalti compozitori care au votat "Zaleilah" sau "Sun-ta". Un compozitor asculta altfel muzica decat un profan. Un compozitor adevarat (nu cel care lipeste "loop"-uri pe calculator) asculta orchestratia, armonia (etc.), este interesat de valoarea intrinseca a muzicii si nu de "parada modei" sau miscarile de "aerobic" executate de "muzicieni". Un compozitor onest are rol de formare a gustului consumatorului de muzica (si) prin votul responsabil pe care il da in astfel de momente importante, ca participarea Romaniei la Euroviziune.

      Singurul membru al juriul care nu a votat cu 12 puncte o "tiganie" a fost George Zafiu. Cinste lui!
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo (Duminică, 27 mai 2012, 7:56)

    Gog [anonim]

    Ne-am situat surprinzator de bine pentru jegul cu care am candidat. Inca o victorie a lui Lazescu si a "profesionismului" TVR! Trimiti sa ne reprezinte un kitch infiorator compus de un baietandru agramat ale carui "succesuri" se numesc Yanika, Baiatul de aur, Bibilou de portelan s.a.m.d.
    Inca o realizare marca PDL! Ce-o sa mai avem de tras de-acum inainte dupa conducerea asta inteleapta marca base-bok... Si daca in continuare vom avea parte tot de tampiti la putere putem spune ca ne meritam pe deplin soarta.
    Ne scufundam, domnilor! Asta e realitatea.

    P.S. Penibilii aia doi care au prezentat din studiou cu cat or fi fost platiti?
    • -1 (1 vot)    
      Locul ocupat de Mandinga este mincinos (Duminică, 27 mai 2012, 17:42)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui Gog

      Daca am scadea punctele pe care le-a primit de la Moldova (12 puncte), Spania (10 puncte), Grecia (7 puncte), si Israel (6 puncte), unde au votat romanii, Mandinga ar ramane cu 36 puncte, adica s-ar clasa pe locul 21 (din 26).

      http://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision_Song_Contest_2012
      • 0 (0 voturi)    
        Crezi tu , (Duminică, 27 mai 2012, 21:51)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Roman

        doar romanii sunt plecati din tara lor!?
  • -3 (5 voturi)    
    mandrii??? (Duminică, 27 mai 2012, 8:06)

    gio [anonim]

    asa a zis ionita, cu doi de "i"? tare... ce nivel la hotnews...

    n.r. nu, asa a scris, lucru scos si de noi in evident prin acea culoare albastra
    (editat de HotNews.ro)
  • +4 (4 voturi)    
    cu Ionita compozitoul et si stomatolog,numai nunti (Duminică, 27 mai 2012, 8:14)

    Eneas [anonim]

    nuti de cartier,in strada ,putem castiga!
  • +8 (8 voturi)    
    mandinga (Duminică, 27 mai 2012, 8:15)

    sanduionescu2012 [anonim]

    Pavel are dreptate 100% .Ne duseram cu o manea ca o tara de tigani ce santem. Vai de mama noastra de prapaditi ! Ne mai si laudam :LOCUL 12 .Halal ! Cum facuram si la box .Mama ce campion ! Nu a stat decat 5 reprize in picioare dupa ce s-a laudat de i-au crapat buzele .Draga Elena Ionescu ,ai voce pentru nuntile de joi ,nu pentru Eurovizion. Nu esti tu de vina ci cei care te-au promovat si te-au facut sa crezi ca esti mai mult decat o fleoarta de tars .Lasaneeeeeeeeeeee!
    • 0 (0 voturi)    
      foarte tare (Luni, 28 mai 2012, 16:14)

      aelyus13 [anonim] i-a raspuns lui sanduionescu2012

      tovarasu' sandu, esti un adevarat roman! Felicitari...ii critici pe toti, ca doar la asta ne pricepem. Sau la criticat, fotbal, politica si scuipat seminte pe strada, nu? Mama, ce campion Bute, asta nu? Uite ca nici Real Madrid nu a luat toate cupele anul asta... sunt niste ratati, da-i dreaq, mai vrei exemple? Nu ai vrea sa stai in ring 5 runde cu el? Poate ai vrea sa ne canti tu ceva, mult mai frumos care sa ne ajunga la suflet. Ce zici, te incumeti? Daca ai raspuns cu NU la macar una din intrebari, esti un biet troll...
  • +4 (4 voturi)    
    Mandinga (Duminică, 27 mai 2012, 8:26)

    sanduionescu2012 [anonim]

    Aoleouuuu ! Ca uitasi cuvintele fatoooo ! Ce cinste ne facusi tu si Ionita-manea .(Mama p.ros.ti.lor este mereu gravida ) Data viitoare sa le cantam Suleika ,sa se invete si europenii astia minte odata ! Muzica tata ,nu jucarie !
  • -5 (5 voturi)    
    Chiar nu sesiseaza nimeni, (Duminică, 27 mai 2012, 8:38)

    Virgilius [anonim]

    Ca nu aveti de ce articula "mandri" cu inca un "i"? Si asta de fiecare data de cate ori l-ati folosit in articol si pe pag principala.

    n.r. da, de aia am pus cu albastru cuvantul, asta era si ideea
    (editat de HotNews.ro)
    • +3 (3 voturi)    
      Draga Virginius, (Duminică, 27 mai 2012, 11:33)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Virgilius

      Cum te simti dupa asa gafa amuzanta? Nu conteaza, las' ca trece! Multumim totusi pentru atentia acordata! :)))
      • +2 (2 voturi)    
        Lasa/l! (Duminică, 27 mai 2012, 14:02)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui eek

        costita, nu e ala cu "agramaticalitatile"?
        Hai, mai frate, lasati/,a cu muzica asta de manelisti, milogi, si cersetori!
  • 0 (2 voturi)    
    Dar de asemenea (Duminică, 27 mai 2012, 8:53)

    Jowe [anonim]

    Suntem mandri ca suntem romani si stim sa scriem, mai ales mandri. Sau mandrii... ia vedeti voi...
  • +4 (4 voturi)    
    ......... (Duminică, 27 mai 2012, 8:58)

    Zummm [anonim]

    Asta a compus-o ?? Vai de cozonacul nostru
  • +1 (1 vot)    
    Dap, si noi suntem mandri... (Duminică, 27 mai 2012, 9:19)

    Eugen [anonim]

    ... ca suntem romani si scriem corect romaneste, "mandri" cu un singur "i", in cazul asta.
  • +5 (7 voturi)    
    valoare sau mandrie? (Duminică, 27 mai 2012, 9:26)

    Costel Petre [anonim]

    La fotbal, romanii spun intotdeauna "am jucat bine dar n-am avut sansa". La muzica vad ca adoptam sloganuri nationaliste ca sa trecem cu vederea faptul ca Romania nu este in stare sa selecteze o melodie de adevarata valoare. S-ar putea primi mai multe voturi de la romanii izgoniti de Romania prin Europa, dar noi, "capsunarii", cum ni se spune la Bucuresti, nu apreciem in mod deosebit manelele.
    • +1 (1 vot)    
      mandinga (Duminică, 27 mai 2012, 12:25)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui Costel Petre

      In primul rand Romania sa trimita la Eurovision piese in limba romana sau engleza - nu spaniola/portugheza/sau ce era.
      Si voturile romanilor de pretutindeni... sa nu ajunga sa fie mai mult din obligatie cu asa melodii.
  • +7 (9 voturi)    
    Mandri suntem si noi (Duminică, 27 mai 2012, 9:45)

    andrei [anonim]

    Fata e frumoasa.

    Au dansat frumos.

    DAR

    Compozitorul e analfabet (mandri cu un singur i se scrie). La manele merge cu litere in plus sau minus, aia saracii nu prea stie gramatica, la concursuri enternationale ia-ti un DEX cu tine, mandrule.

    Vocea a fost vai de capul ei. Mai bine venea Bute sa cante, ca la box nu prea stie saracul.

    Mandri pentru ce? Pentru locul 11? Prestatie jalnica, lolcul 11 il avem de la moldoveni si de la romanii de peste hotare care nu au fost corecti, nu au votat cu cei mai buni, au facut pomana patriei.

    Craci si topaiala. Costii Iioniita nu intelege ca nu toata Europa e maneliista.
    • +1 (1 vot)    
      +1 (Duminică, 27 mai 2012, 12:26)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      foarte corecta descriere +1
  • +7 (7 voturi)    
    execrabila piesa (Duminică, 27 mai 2012, 9:56)

    FTI [anonim]

    Ne reprezinta manelistii la Eurovision.
    Jalnica piesa!!!!!!!!!!
    Schimb postul cand este difuzata la radio
    • +1 (1 vot)    
      Daca era o manea ... (Duminică, 27 mai 2012, 18:31)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui FTI

      ... de -a lui Parizer , sau Salam cum l-o chema poate castigam !
  • -4 (4 voturi)    
    mandrii (Duminică, 27 mai 2012, 10:19)

    alexandru graur [anonim]

    Fir-ar mama ei de limba romana cu cine v-a invatat s-o calcati in picioare! Nu se scrie "mandrii", ci "mandri", fara articol hotarat, desteptilor!

    n.r. asta am vrut si noi sa scoatem in evidenta, motiv pentru care am scris CU ALBASTRU
    (editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Duminică, 27 mai 2012, 15:28)

      aracic [utilizator] i-a raspuns lui alexandru graur

      cum se mai baga cate un ratacit in seama.. of of
  • +3 (5 voturi)    
    Atentie! (Duminică, 27 mai 2012, 10:23)

    dj bruno [utilizator]

    Doctore,extrage un "i"...
  • 0 (2 voturi)    
    Costi Ionita a gresit scrierea (Duminică, 27 mai 2012, 10:50)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    HotNews a uitat sa puna in ghilimele

    Uitati aici postarea sa:
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=385294341505849&set=a.174758625892756.29492.145603982141554&type=1
  • +4 (4 voturi)    
    nu vede/aude nimeni ca asta a plagiat? (Duminică, 27 mai 2012, 11:01)

    rusine! [anonim]

    Cred ca din mindria de a fi roman, nu a vrut sa se dezica si a plagiat "Ai si eu te pego". Nu a fost o copie la indigo, asa ca a iesit o mare tiganeala. El e mindru ca e rroman.
    • +2 (2 voturi)    
      eurovision (Duminică, 27 mai 2012, 11:40)

      lili [anonim] i-a raspuns lui rusine!

      a zis ca este favorita ,ca rupe gura tirgului ,cred ca Europa s-a saturat de lautari si manele - stilul lui Costi Ionita -Forzzzaaaaaaaaaa analfabetul .
  • +2 (2 voturi)    
    eurovision (Duminică, 27 mai 2012, 11:42)

    lili [anonim]

    a zis ca este favorita ,ca rupe gura tirgului -un mare fis -manele stil Costi Ionita -Forzzzzzzaaaaaaaa analfabetul
  • +4 (4 voturi)    
    mare mandrie (Duminică, 27 mai 2012, 11:52)

    Florin [anonim]

    El o fi mandru, insa eu nu-s prea mandru ca Costi Ionita (cacofonia e voluntara) e conationalul meu.
    De cand au ajuns manelistii sa reprezinte Romania la concursuri de genul asta?
  • +3 (3 voturi)    
    care e faza ? (Duminică, 27 mai 2012, 12:20)

    gigi [anonim]

    sincer, nu știu care e elementul surpriză aici și de ce se minunează toată lumea că a scris ioniță greșit. era normal să se întâmple și asta la un moment dat. se știe faptul că ioniță stăpânește limba română la un nivel de mahala. așadar, unde-i mirarea ?
  • +1 (1 vot)    
    numai fratii nostri din Moldova (Duminică, 27 mai 2012, 12:25)

    razabam [anonim]

    Noroc cu fratii nostri din Republica Moldova care ne-au oferit punctaj maxim. Restul tariilor vecine nu plac romanii si Romania si chiar ne invidiaza. Sa voteze Romania si romanii stabiliti in alte tari.
  • +2 (2 voturi)    
    cocalaru Costi (Duminică, 27 mai 2012, 12:25)

    Dragos.C [anonim]

    Romania chiar are o problema.

    Costi Ionita e un cocalar. Piesa lui de tot shitu nu merita nici ultimu loc.

    I-as propune sa plece din tara si sa renunte la cetatenie.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Duminică, 27 mai 2012, 13:07)

    tutu [anonim]

    Credeti ca mai conteaza exprimarea din punct de vedere gramatical ? credeti ca mai exista o scara a valorilor in tara asta? la ce scoala se face azi in tara.... (cu exceptii bineinteles ),sunt promovate alte valori, vezi buric gol, chilotei...etc. Cat despre formatie, personal imi place cum se prezinta, chiar si solista, dar aceasta melodie ...... cu tot respectul pentru muzica romaneasca !
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai avem ce cauta la Eurovision, TVR e in falim (Duminică, 27 mai 2012, 13:26)

    Colette [utilizator]

    Cred ca o perioada buna de timp ar trebui sa stam cat mai departe de acest concurs. Motivatiile pleaca de la banii cheltuiti complet aiurea, de la modul in care se voteaza pe fratii si vecinatate de tari, mai putin conteaza calitatea melodiei - doar este un concurs pentru melodii si nu pt. voci, din cate stiu eu! Cei de la EBU vad asta de ani de zile, de cand au avut aceasta initiativa tarile din fosta Yugoslavie si din fosta URSS, iar acum se practica la scara mare, fara nicio jena! Chiar nu inteleg cum de acest Azerbaidjan este in Europa??? La Geografie am invatat ca Europa tine pana la Muntii Urali... In concluzie, TVR este in faliment, e bine sa ne retragem din acest concurs, asa cum a facut si Italia cativa ani buni si cum a facut Polonia la aceasta editie, din motive financiare!
  • -2 (2 voturi)    
    așa, și? (Duminică, 27 mai 2012, 14:08)

    andrei [anonim]

    Poate a greșit. Poate nu știe. Și? Pe cine interesează. Mai mult, e penibil ca cineva care face greșeli de ortografie destul de frecvente când ar trebui să nu (Hotnews, adică) să facă caz din greșeala unuia care postează pe Facebook.
  • +2 (2 voturi)    
    poza (Duminică, 27 mai 2012, 14:12)

    kiron [anonim]

    mie imi place poza din articol in care vad un raket(cioara) care pescuieste o "fata"! ce legatura are asta cu Eurovisionul?
  • 0 (0 voturi)    
    a uitat cuvintele... (Duminică, 27 mai 2012, 15:46)

    gelu [anonim]

    ce IQ trebuie sa ai ca sa uiti cateva cuvinte ?!
    Ne-am prezentat cu o manea si mai avem si pretentii..
    Tipic romanesc, din pacate...Si ponta / antenescu spun ca sunt romani....Oare asa o fi ?!
  • -1 (1 vot)    
    facebook (Duminică, 27 mai 2012, 18:29)

    Xorciser [utilizator]

    Facebook nu e etalonul gramaticii asa cum nici Costi Ionita nu e profesor de gramatica. Ma rog e o chestie irelevanta ca a scris "mandrii", treaba lui cum scrie.

    Mai relevant e ca Elena a avut aceeasi rochie de 2 lei 50 pe care a avut-o si in semifinala, ca prestatia a fost mediocra, ca la pariuri eram pe locu 2 si am iesit pe 12, ca Moldova a avut o melodie mai buna samd....

    PS: eu preferam sa scrie un mesaj total analfabet pe Facebook dar sa castigam concursul.
  • 0 (0 voturi)    
    Detaliu de umplutura (Duminică, 27 mai 2012, 19:26)

    Radu [anonim]

    Mi se pare oarecum absurd sa ne atasam de asa detalii...o greseala gramaticala??? Come on...e pe twitter nu e o lucrare de doctorat!
  • +1 (1 vot)    
    Marfa de export (Duminică, 27 mai 2012, 20:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Deocamdata marfa noastra cea mai cunoscuta sunt semianalfabetii (cu diploma) - buni totusi la muncile campului - si posesoarele de craci, "artistele". Oare ce este de mirare cand la tot pasul intalnim doar nepotism, spagi si frauda, semnul reusitei fiind bunastarea afisata?

    N-avem decat sa ne cumparam si noi masini bengoase "ca-n vest", sa ne facem vile frumoase "ca-n vest", sa construim cladiri impunatoare "ca-n vest" si sa ne maimutarim in excursii prin tarile vestice - din pacate mentalitatea ramane de tara usor inapoiata.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine celor ce ne-au pus intr-o situatie penibila (Duminică, 27 mai 2012, 21:16)

    Entiu [anonim]

    Muzicii usoare nu i se zice asa pentru ca ar fi considerata proasta. Cei care au ales-o pentru a ne reprezenta nu au cultura necesara si s-a mers pe amatorism si prost gust. Unde ne sunt specialistii, pentru ca publicul trebuie format, educat inainte de a i se cere parerea . Unui public ,,fan de manele” ce ii poti cere!?
  • 0 (0 voturi)    
    rezultat normal (Luni, 28 mai 2012, 7:32)

    livius [anonim]

    nu ce-a facut fatuca asta acolo e problema, ci selectia noastra... de fapt, muzica noastra din ultimii 5 ani e praf. daca ne plac manelele, trimitem naibii unul autentic cu voce buna in show-uri live, la nuntzi si bani curgand cu nemiluita din plafon. daca nu, sa mai promovam/ascultam si muzica/texte valoroase.
    oricum, mai bine asa. ce ne-am fi facut daca trebuia sa organizam finala urmatoare :)
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovizionul nu e cabinet stomatologic........... (Luni, 28 mai 2012, 10:41)

    icu [utilizator]

    Costi Ionita a confundat eurovizionul cu un cabinet stomatologic unde clientul asculta in timpul lucrari manele !!!!!!!!!!!! Gresit Costele, pt ca europeni nu asculta ,,manele" ca in Romanica" prostimea !!!!!!!!!!!!!!!!