VIDEO Jon Lord, fondatorul trupei Deep Purple, a murit la 71 de ani

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2012, 22:03 Life | Muzică

Jon Lord la Sala Palatului
Foto: Hotnews
Compozitor si claviaturist englez specializat in orga Hammond si in pian, fost membru al trupelor Deep Purple, Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods si Flower Pot Man, legendarul Jon Lord a decedat in cursul zilei de luni, la 71 de ani, din cauza unui embolism pulmonar, informeaza huffingtonpost.co.uk. Jon Lord este fondatorul Deep Purple si coautor al celebrei melodii Smoke On The Water. Artistul a cantat in Romania in 2009, la Sala Palatului, prezentand in fata bucurestenilor si Dansurile romanesti ale lui Bela Bartok.

Jon Lord a fost diagnosticat cu o forma de cancer pancreatic in 2011. In februarie, artistul a urmat un tratament in Israel. Lord ar fi trebuit sa sustina un concert pe 12 iulie, in Germania, dar spectacolul a fost amanat, din cauza unor probleme de sanatate. Lord s-a stins din viata astazi, intr-o clinica din Londra, inconjurat de membrii familiei sale.

In august 2011, dupa anuntul ca va lua o pauza pentru a lupta impotriva cancerului, Lord anuntase intr-un mesaj, pe site-ul sau: "Voi continua, desigur, sa compun muzica - in lumea mea asta pur si simplu trebuie sa fie o forma de terapie - si astept sa fiu in forma excelenta anul viitor."

Lord si-a inceput incursiunea in lumea muzicii prin a canta la pian acasa, in familie, apoi a luat lectii de muzica clasica inainte de a trece la jazz si rock 'n' roll.

A cantat la pian in pub-uri si baruri, iar in 1964 s-a alaturat trupei de blue Artwoods. In 1968 a infiintat legendara formatie Deep Purple. Este coautor al melodiei "Smoke On The Water", dar a contribuit si la "Child In Time", cele doua piese fiind considerate cele mai frumoase dintre compozitiile Deep Purple.

Formatia s-a despartit in 1976, iar Lord a continuat sa cante alaturi de Ian Paice (membru Deep Purple si el) in cadrul Paice Ashton & Lord. Ulterior, a mai cantat in cadrul Whitesnake, dar si alaturi de Deep Purple, dupa reunirea trupei. S-a despartit definitiv de Deep Purple in 2002, pentru a lansa in 2008 si 2010 doua albume de muzica clasica.



Citeste mai multe despre   






















4093 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    RIP (Luni, 16 iulie 2012, 22:07)

    FeisBuk1 [anonim]

    Cu adevarat trist.

    Noroc cu
  • +5 (5 voturi)    
    R.I.P. Jon Lord (Luni, 16 iulie 2012, 22:12)

    Clop [utilizator]

    We are deeply with you in the holy water of your music!
  • +3 (3 voturi)    
    sad !!! (Luni, 16 iulie 2012, 22:56)

    GABOI74 [anonim]

    unul din marii muzicieni ai ultimilor 50 de ani!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    R.I.P (Luni, 16 iulie 2012, 23:06)

    Bogdan [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca , chiar imi pare rau, un adevarat geniu s-a dus, si o data cu el si generatia care ne-a luminat sufletele de-a lungul anilor !
  • +2 (2 voturi)    
    RIP (Luni, 16 iulie 2012, 23:12)

    cornelpoprock [utilizator]

    Din pacate a mai plecat un urias... ramane muzica... sunt din ce in ce mai putin mari...
  • +1 (1 vot)    
    se incheie o era (Luni, 16 iulie 2012, 23:26)

    vio [anonim]

    am plans o data cand D.P. s-au despartit, a fost extrem de tragic atunci, f greu de suportat, acum ce sa mai fac, ptr mine au murit chiar atunci...
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 17 iulie 2012, 13:30)

      Laur F [anonim] i-a raspuns lui vio

      Deep Purple nu s-au despărţit.
  • +1 (1 vot)    
    lumea e mai saraca... (Luni, 16 iulie 2012, 23:51)

    ...vasile... [utilizator]

    .. fara el. inca un nume de legenda care se stinge..
    pacat insa ca trebuie sa aud zilnic de iliescu, voiculescu si alte jigodii care numai nu vor sa ne onoreze cu lipsa...
  • +2 (2 voturi)    
    1998 (Marţi, 17 iulie 2012, 9:08)

    Adrian [anonim]

    John Lord a mai fost în România și în 1998, cu Deep Purple... ce concert...
  • +1 (1 vot)    
    another one... (Marţi, 17 iulie 2012, 9:46)

    christ [anonim]

    Inca unul care va canta de-acum doar pentru zei. Recunoscatori suntem totusi pentru mostenirea lasata.
    R.I.P.
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. Jon Lord (Marţi, 17 iulie 2012, 16:07)

    Finul [anonim]

    A fost un artist care a influentat generatii si generatii de muzicieni! Ne-a lasat o avere pe care cu greu o putem estima!Dumnezeu sa-l odihneasca si sa aiba grija de sufletul lui!
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! (Marţi, 17 iulie 2012, 18:11)

    Ion Taranistul [anonim]

    Din pacate inca o mare valoare spirituala a omenirii ne-a parasit. Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l ierte. Greu , foarte greu sa uiti contributia lui la delectarea sufletelor noastre!
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. Lord Jon... (Miercuri, 18 iulie 2012, 20:21)

    Arbait [anonim]

    Sweet child in time, you'll see the line
    The line that's drawn between, good and the bad...
  • 0 (0 voturi)    
    jon lord (Duminică, 22 iulie 2012, 23:52)

    selistean [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!Noi, cei ce am crescut cu aceste formatii de exceptie de muzicieni englezi, care in anii grei ai comunismului ne-au dat un strop de speranta pt. o viata mai buna si ne-au incantat cu muzica lor, regretam enorm si sincer disparitia celor de talia lui JON LORD, practic , moare o particica din noi,ne regasim in aceasta drama....dar ei vor dainui pt. eternitate, sunt nemuritori si continua sa traiasca prin noi, in constiinta noastra! Sa-ti fie memoria binecuvantata, MAESTRE!