VIDEO Cezar Ouatu, dupa finala Eurovision: Eu, profesional si personal, ma simt implinit

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2013, 10:17 Life | Muzică

Cezar Ouatu la Eurovision
Foto: Agerpres/AP
Cezar Ouatu, reprezentantul Romaniei la Eurovision 2013, care s-a clasat pe locul al 13-lea in finala care a avut loc sambata la Malmo, a declarat, pentru Mediafax, ca, profesional si personal, se simte implinit, desi si-ar fi dorit un loc mai bun in clasamentul final, pentru el si pentru Romania.

"Eu, profesional si personal, ma simt implinit. Mi-as fi dorit un loc mai bun in clasamentul final, pentru mine si pentru Romania, dar stiu ca ceea ce a tinut de mine am facut. Show-ul nostru a iesit foarte bine, am muncit cu totii enorm si le multumesc tuturor celor care au facut posibil ca aceasta munca de echipa sa prinda forma. Le multumesc tuturor celor care au crezut in mine si au votat Romania. Romania ramane, insa, o tara negata oarecum de Europa, asa ca, in aceasta seara, cele doua mari familii - Scandinavia si 'Mama Rusie' - au invins. Eu am fost favorit la titlu din partea fanilor, dar, geopolitic vorbind, nu mai tine de mine", a spus el.

  • Cum comentati locul pe care s-a clasat Cezar si punctajul primit de Romania de la celelalte tari?

Cezar Ouatu, reprezentantul Romaniei la Eurovision 2013, s-a clasat pe locul al 13-lea in concursul a carui finala a avut loc, sambata seara, la Malmo Arena (Suedia), in timp ce Emmelie de Forest din Danemarca a castigat competitia.

Astfel, editia din 2014 a concursului Eurovision se va desfasura in Danemarca, dupa ce Emmelie de Forest a castigat competitia din acest an cu piesa "Only Teardrops", care a obtinut un total de 281 de puncte.

Cezar (Cezar Ouatu, supranumit "Cezar The Voice") s-a nascut in Romania, intr-o familie de muzicieni, si a inceput sa studieze pianul la varsta de 6 ani. S-a remarcat pentru talentul sau muzical si a absolvit Liceul de Arta "Carmen Sylva" din Ploiesti. La 20 ani si-a descoperit vocea, respectiv timbrul unic si special. A absolvit cu nota maxima sectia canto clasic la Conservatorul "Giuseppe Verdi" din Milano, una dintre cele mai importante scoli de muzica din lume, potrivit site-ului eurovision.tvr.ro, noteaza Mediafax.

A castigat peste 10 premii internationale la cele mai importante concursuri internationale de canto de la Barcelona, Dresda, Milano, Monaco, San Marino. Are o cariera de peste 10 ani in lumea operei internationale, cu spectacole in cele mai importante sali si teatre din lume.

Cezar a decis in decembrie 2012 sa abordeze genul pop opera, imbinand genul opera cu cel pop opera pe aceeasi scena, intr-un concept inovativ si original pe plan mondial.

In acest an, pe langa participarea la Eurovision, Cezar are in plan doua colaborari internationale de anvergura, cu tenorul italian Andrea Bocelli si cu soprana romana Angela Gheorghiu. Tot in 2013, Cezar va lansa un single scris special pentru el de legendarul muzician Vangelis.

























Citeste pe Stirile ProTV

Un indian a cunoscut o romanca pe net, s-a indragostit de ea si a cerut-o de sotie. Ce facut tanara dupa ce a primit inelul

Dragostea n-a fost doar oarba, ci si paguboasa pentru un barbat stabilit in Dubai, caruia i-a furat inima o tanara olteanca. Credul, omul a cerut-o de nevasta si i-a facut daruri scumpe, dar ea era interesata numai de portofelul barbatului.

14672 vizualizari

  • +13 (65 voturi)    
    Geopolitic ai? (Duminică, 19 mai 2013, 10:57)

    EuthanasyAintbad [utilizator]

    Romania negata European ai? D'aia suntem noi negati ca ne facem de rahat pe unde de ducem. Mama Rusia ai? Scandinavia ai?
    Ce penibil!! Ne facem de rasul lumii cu performante de kitsch si dam vina pe geopolitica.
    Cred ca trebuie sa te lasi de droguri flacau pentru o perioada.
    • -8 (40 voturi)    
      Partial are dreptate (Duminică, 19 mai 2013, 11:19)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui EuthanasyAintbad

      Cred ca daca Romania s'ar prezenta cu piesa perfecta si toate celelalte state ar trimite animale sa cante tot nu ar castiga reprezentatul Romaniei ...
      E un concurs in care (de cele mai multe ori) castigatorul e stabilit prin "blat".
      • +2 (20 voturi)    
        o fi, (Duminică, 19 mai 2013, 12:20)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        dar,, dece'si ascunde inplinirea sub fusta ?:))
      • +15 (27 voturi)    
        wrong (Duminică, 19 mai 2013, 12:53)

        Googol [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        dacă s-ar prezenta cu o melodie „perfectă”, ar ocupa măcar un loc trei onorabil, cum a mai ocupat de două ori. prestația lui ouatu de acum a fost penibilă la fel ca și locul ocupat. când am ocupat locul trei, nu s-a votat tot „geopolitic”?
        • +6 (10 voturi)    
          ai dreptate (Duminică, 19 mai 2013, 15:52)

          vali2 [utilizator] i-a raspuns lui Googol

          Sa ne amintim de 2010 cand am fost reprezentati de Paula Seling si Ovi cand am ocupat locul 3 la diferenta de doar 8 puncte de locul 2.

          Reprezentarea de acum a fost penibila, cu o melodie care nu avea ce cauta la Eurovision. Dupa cum zicea un prezentator aseara la un post de televiziune britanic legat de cezar: "Only because you can do something doesn't mean you should"

          Sper la o mai buna reprezentare in viitor :)
          • +1 (1 vot)    
            Atunci a contat si ca... (Luni, 20 mai 2013, 1:08)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui vali2

            ..Ovi era cunoscut in tarile nordice.
            Asta nu diminueaza performanta artistica a lui si a Paulei, dar e un avantaj de care Cezar nu a beneficiat.
            In plus, comparand piesa lui cu altele, printre care cea premiata sau albumul BT, e evident ca promovarea a lipsit in cazul nostru. Altfel, nu am fi avut reactia de surpriza pe care au afisat-o cei care in lipsa de alte comentarii s-au salvat cu umorul englezesc.
            Cezar a aratat si altceva. A facut-o cu profesionalism si asta nu are de ce sa ne rusineze.

            Parafrazandu-l pe comentatorul britanic, se poate spune si "only because you ton't understand something doesn't mean that is wrong"
      • 0 (8 voturi)    
        Ce înseamnă perfectă? (Duminică, 19 mai 2013, 14:20)

        AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Să-i placă lu' Adi Manelistu? Melodia acestui cântecaci a fost absolut penibilă. Dacă declarația lui era mai de bun simț n-aș fi comentat aici dar așa, când îi vezi pe toți cu pretenții de mari artiști îți bine să-i iei la palme. Mediocritatea ne-a adus în halul în care suntem pentru că acceptăm penibili d-ăștia care se cred buricul pământului dar ei sunt niște neica nimeni. Sictir Ouatu!
    • +5 (23 voturi)    
      mda... (Duminică, 19 mai 2013, 12:36)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui EuthanasyAintbad

      Nu neg faptul ca am avut un candidat prost cu o melodie proasta, dar nu putem exclude factorul geopolitic si relatiile bune dintre anumite state. A fost indeajuns sa vad alegerile tarilor Scandinave, Baltice dar si fostele republici sovietice ca sa imi dau seama la cine ajung majoritatea punctelor. Chiar la unele am si nimerit inainte sa spuna.

      Multe dintre alegerile anumitor state au fost mult prea previzibile. Nu se mai face de mult selectie pe talent si capabilitati la Eurovision. Este un concurs profund politizat prin care se doreste doar prestigiu. Era clar ca tara castigatoare a fost aleasa in culise.

      Nu vreau sa tin partea Romaniei, Cezar Ouatu e un artist extrem de slab, la toate capitolele iar melodia lui la fel, insa cine neaga factorul politic din spatele acestui concurs, cu siguranta nu s-a uitat la Eurovision.
      • +1 (13 voturi)    
        @Mayhem (Duminică, 19 mai 2013, 13:50)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        Pai atunci sa stea draq acasa sa nu-mi mai cheltuiasca mie TVR-ul banii ca sa se plimbe domnu' (doamna) pina in Suedia. Cind te duci acolo si prezinti un kitch ordinar, ai sexualitatea indecisa si dupa aia te simti napastuit ca nu te-au votat moldovenii..... (cei din R.Moldova)
    • +1 (7 voturi)    
      Tarile latine nu tin cu RO, nici macar Moldova !? (Duminică, 19 mai 2013, 15:53)

      Lare [utilizator] i-a raspuns lui EuthanasyAintbad

      RO chaiar de-ar fi stat sa cinte in cap, tot nu lua nimic. De ani de zile se aleg pe ,,cumetrii” politice. Moldova, draga noastra, cum a votat?Oare cum s-au orientat ei spre Hohuli, cind Romania ii ajuta neconditionat cu de toate!? Ani de zile se aleg intre ei: Germania cu Ungaria, Rusia cu tarile slave,etc.
      • +2 (2 voturi)    
        Moldova a dat 10 puncte (Luni, 20 mai 2013, 1:12)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Lare

        Asta arata ca legatura culturala e destul de stransa.
        Explicatia unui membru in juriul moldovean pentru ca nu am obtinut 12 este ca Transnistria, votand in premiera, a avut alte preferinte.
        Ceea ce e de inteles.
    • +2 (6 voturi)    
      ba TU (Duminică, 19 mai 2013, 16:10)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui EuthanasyAintbad

      Pai explica, de ce te faci de rahat pe oriunde te duci. Ca asa ai zis, ne facem.
      Ce te opreste sa fii european?
      Sau....aaa, am inteles, vorbeai NUMAI DE CEILALTI.
      Tin'te bine la ce iti spun acum: TU esti tipic pentru Romania. Sau, ma rog, cei ca tine. Multi dom´le. multi.
    • 0 (2 voturi)    
      Traducere: munca da satisfactie si implinire (Luni, 20 mai 2013, 1:46)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui EuthanasyAintbad

      Poate parea ciudat, dar pentru unii romani piesa a sunat bine. Intamplarea face sa ma numar printre ei. Chestie de gust. De aceasta data, necultivat.
      Si cum fiecare are dreptul la propriul gust si opinie, le recunosc celor care critica dreptul la exprimare.
      Ceea ce constat este insa ca majoritatea criticilor sunt cu mult sub nivelul locului 13 obtinut intr-o finala europeana (da, am scris asta si mai jos).
      Nu piesa Eurovision - pentru care s-a muncit si care are o valoare artistica, partial recunoscuta - ne face de ras, ci prostia, hotia, minciuna, lenea, lipsa compasiunii. A, da, si ingamfarea.
  • +18 (36 voturi)    
    Concluzii (Duminică, 19 mai 2013, 11:33)

    sentenced [utilizator]

    1. Romanii din Vest o duc rau.
    2. N-avem prieteni in Europa (oare cand o sa constientizam asta ca macar noi sa fim prietenii nostri).
    3. Reprezentantul nostru a fost slab, dar multi care s-au clasat in fata lui au fost si mai slabi.
    4. Cum a reusit Ungaria sa stranga atatea puncte cu acea melodie cantata in maghiara care nu transmitea niciun sentiment celui ce nu cunostea limba? (comparativ cu reprezentantii Greciei si Moldovei, care desi au cantat in limba materna au transmis niste sentimente universal valabile).
    5. Eurovision pute. (stiu, nimic nou aici)
    • +6 (12 voturi)    
      bine (Duminică, 19 mai 2013, 12:15)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ai rezumat bine experienta Eurovisionului din acest an. Am fost de rahat, cu o melodie careia, personal, nu ii dadeam nici 0,1 puncte. Cezar e talentat, dar melodia nu era deconcurs. Mie Norvegia mi s-a parut singura care a avut o melodie care sa intre in vreun top, in rest, celelalte, cel mult vor fi ascultate in tarile lor, nicidecum in toata Europa.
      • +1 (1 vot)    
        Bravo Norvegia (Luni, 20 mai 2013, 12:33)

        RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Norvegia a facut spectacol cu melodia care a zguduit sufletele cu mesajul melodic puternic.

        Excelenta piesa.
    • +4 (12 voturi)    
      romanii din vest (Duminică, 19 mai 2013, 12:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      sunt mai ioropeni.
      au votat calitatea, nu tz^puriturili mioritico- pretentioase.
      we are one !
      • +3 (9 voturi)    
        te inseli (Duminică, 19 mai 2013, 14:15)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        E suficient sa te plimbi prin Roma ca sa-ti dai seama ca sunt aceeasi romani. Am avut noi melodii si mai proaste decat asta si totusi au votat. Dar Spania 0 si Italia 1? Fii serios, se aud matele chioraind pana aici.
      • -2 (10 voturi)    
        Eu pana la urma votai (Duminică, 19 mai 2013, 14:32)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Ungaria, Azerbaidjanul si Islanda. Pentru ca mi-au plăcut melodiile respective. Nu l-am votat pe Oatu, deși puteam, da-l încolo de ingamfat!
  • +5 (15 voturi)    
    eurovision (Duminică, 19 mai 2013, 11:34)

    k7 [utilizator]

    "Eu, profesional si personal, ma simt implinit"... mai degraba personal.....uite reactia diasporei si nu numai...practic au votat "fanii"...stiu ei care...
    • +1 (7 voturi)    
      este exact (Duminică, 19 mai 2013, 13:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui k7

      si ce crede...telovizionu' roman-esc.
      un ..television, implinit !
      d'asta avem ..succesuri.
      daca ii alegea pro tv cu brenciu si moga, poate trimeteam unul/una de locuo 4-5...
  • +5 (25 voturi)    
    'Ai, ma ! (Duminică, 19 mai 2013, 11:46)

    siska [utilizator]

    Locul geopolitic al Romaniei nu a avut nici o legatura cu "sfortarile" de a "cinta" ale acestui circar ! Chiar nu am inteles de ce trebuia sa se chinuie sa-si "moduleze" vocea in asa hal incit parea strins de ... subtiori ! Repet intrebarea : pe cine a avut asta in spate, de a ajuns acolo, sa ne faca de bascalia comentatorilor ? Sincer i-as impusca pe aia care au facut selectia pt acest concurs ! Cum dracu' de ies la suprafata doar pacalici de genul asta si unde sint tinerii aia cu adevarat talentati ?
  • -6 (18 voturi)    
    geopolitic (Duminică, 19 mai 2013, 11:49)

    sema [utilizator]

    Daca nu ai vazut ca de ani buni asa se voteaza, ar trebui sa lasi tu prafurile cand vizionezi Eurovisionul.
  • -8 (14 voturi)    
    Să vedem.... (Duminică, 19 mai 2013, 11:49)

    Snakeheart [utilizator]

    Omul are potențal dar nu a convins încă pe nimeni.... Poate că în viitor va lua în calcul și alte variante. Sau va fi unu' care n-a dansat decât o vară. Vezi cazul Trăistariu....
  • +8 (22 voturi)    
    mai bine taci (Duminică, 19 mai 2013, 11:50)

    jackalphonse [utilizator]

    era musai sa toarne niste prostii cu negarea Romaniei. gura pro...tului arogant trebuiea sa-l faca de cacao pana la urma. era suficient sa spuna ca nu este cel mai rau rezultat obtinut de tara noastra. ai muncit, ai fcaut tot ce ai putut, este de apreciat. nu este vina ta, este vina celor care te-au trimis acolo. nu gaseam si noi o melodie mai frumoasa? ce a cantat baiatul asta a fost execrabil, abia am rezistat pana la sfarsit.
  • +15 (17 voturi)    
    Mereu apar dezinformari (Duminică, 19 mai 2013, 11:53)

    finutza [utilizator]

    In fiecare an se scot in evidenta, de catre comentatori din presa, ca melodia are sanse, ca e bine primita si bine privita. Liana Stanciu spunea ca Bonnie Tyler o vede castigatoare. Dar e doar o parere... si nu e suficient.
    Romania fusese clasata a 5-a inca din semifinale, adunand voturile a jumatate dintre participanti (dar avusese clasari mai bune de la unele tari, primise 10 puncte de la Malta, Islanda, Israel si Grecia, iarasi nici un 12). In finala, a primit doar doi de 10 (Moldova si iarasi Grecia), dar Malta si Islanda ne-au retrogradat (6 si 7 puncte), iar Israel ne-a uitat cu totul! Interesant ca fiefurile traditionale (Italia, Spania si Israel, pe de o parte, si Germania, Austria, Portugalia, Irlanda si Marea Britanie in mai mica masura), tari cu multa populatie romaneasca, nu au mai acordat puncte reprezentantului nostru. Asta e o dovada ca melodia nu le-a placut si nu au mai risipit 10-20-30 euro pe televoting (puteau trimite 20 de voturi).
    Asta e, se pot trage invataminte de aici.
    Se pare ca se greseste inca de la selectie, cand se anticipeaza un anumit trend pe care se merge in a castiga adepti. Au fost incercate diverse stiluri: multicultural (penibilii de la Todomondo), stilul balcanic (Elena), crezandu-se ca "e pe val", dar s-a intrat cu oistea-n gard! Singurele dati cand s-au obtinut clasari bune, s-a mers cu melodii antrenante, usor de retinut, cu priza imediata (Luminita Anghel si Sistem, Mihai Traistariu, Paula Seling, cu toate ca, in cazul ultim, iar s-a folosit o stratagema, includerea lui Ovi, cunoscut in tara gazda - formula utilizata anul precedent, cand castigatorul fusese un rus nativ).
    Fenomenul Eurovision Song Contest este foarte complex, incepand chiar de la selectiile nationale, si se continua pana la desemnarea melodiei castigatoare. De multe ori, chiar in majoritatea cazurilor, locul intai nu e cea mai buna melodie, dar e cea mai buna... afacere! Anul acesta este o exceptie, cand o melodie buna e si preferata tuturor.
    • 0 (2 voturi)    
      Nici chiar asa. (Luni, 20 mai 2013, 9:02)

      dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Din punctul meu de vedere,alta-i problema.Romanasii nostri sunt invatati cu manele,n-au cultura muzicala,de unde sa stie ei ce-i aia"pop opera",de unde sa cunoasca timbrul de contratenor al reprezentantului nostru.
      Ati uitat?Ce le-a mai placut romanasilor de pretutindeni prestatia cantaretei de anul trecut ,nici nu stiu cum a chemat-o.Aceea a fost melodie apreciata,se putea dansa pe ea la colt de strada.
      • +1 (1 vot)    
        doamna profa (Luni, 20 mai 2013, 12:48)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dora si profa in acelasi timp

        euroviziunea se adreseaza publicului larg, mai ales a cotizantilor ce stau pe la coltul strazii.
        este vorba de lejeritate, distractie, antren.
        acolo nu se masoara vocea de vice tenor sau contra basist, ci de cat appeal are, cati spectator aduna in fata sticlei.

        deci, de vrei sa reusesti acolo, tre'sa fie ceva fredonabil, cu mult dans, long legs, big boobs....

        pop opera mere la teatrul ion dacian.

        farimitza lambru sau gabi lunca imi plac mai mult decat altista ooatu.
        e mai mult suflet, distractie, voie buna...chiar si cu deschide gropare mormantu. :))
  • 0 (4 voturi)    
    Si o parere personala (Duminică, 19 mai 2013, 11:55)

    finutza [utilizator]

    Melodii de retinut, bune chiar, au avut Danemarca, Marea Britanie (Bonnie Tyler), Norvegia, Franta si Elvetia (necalificata in finala)
  • 0 (10 voturi)    
    salut EuthanasyAintbad (Duminică, 19 mai 2013, 12:05)

    S.V. [utilizator]

    Bravo EuthanasyAintbad, TU chiar ai dreptul sa critici :))...sincer, mi-as dori ca Romania sa aibe numai oameni asa ca tine, care a adus pe oriunde a fost, numai cuvinte de lauda la adresa Romaniei...sau gresesc?...
  • +13 (23 voturi)    
    Cezar - catfish pentru Eurovizion (Duminică, 19 mai 2013, 12:27)

    LizzyTunc [anonim]

    EuthanasyAintbad... de rahat s-a facut doar idioata aia care a incurcat punctele la votare.. 3 cuvinte avea si ea de spus si le-a ametit si pe alea.... Cezar, ca la gimnastica sa zicem, si-a dus exercitiul pana la capat, fara greseala. Ca nu place barbatilor "adevarati" ce si cum a executat.. e chestie de gusturi personale, atat. Au fost destule voci masculine in concurs care au behait si tzopait ca dupa 5 beri, iar unu arata de jurai c-a venit sa ceara de pomana.... nu mai zic de ideea de "no brain" lansata de o pupaza concurenta....
    Cezar a facut mult bine acestui concurs ametit.. A fost ardeiul iute al unei salate prea putin condimentate, sau Catfish din filmul cu acelasi nume.....
    • +1 (1 vot)    
      corect (Duminică, 19 mai 2013, 23:25)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui LizzyTunc

      bine punctat..in final la Eurovision trebuie sa si impresionezi, ..aud pe multi ca nu era melodie de eurovision..penibili
      ..in final el a facut mult bine Romaniei..omul are un talent ..este unul dintre cei mai buni contratenori. si l-a facut cunoscut ..e o chestiune de timp cand ca tenor va fi recunoscut si de la prestatia de la Eurovision
  • +6 (8 voturi)    
    noi romanii (Duminică, 19 mai 2013, 12:28)

    nash pandelica [utilizator]

    cum zicea joana ioropeanu, infrangem !
    ...........................
    "Romania ramane, insa, o tara negata oarecum de Europa, asa ca, in aceasta seara, cele doua mari familii - Scandinavia si 'Mama Rusie' - au invins."
    ................................

    pe langa scandinavi si rusi, mai este si marea geanta latina, ginta care este cea mai avizata in arte si in entertainment..
    hai sa fim seriosi, nu orice barbat cu fusta este .. contrasoprana. :))
    caci, sa nu uitam, euroviziunea, concursul asta, a fost despre entertainment, nu despre arta..culta. :))

    fizic vorbind, exceptand ce ascundea fusta, pare un barbat implinit, indeed ! :)
  • +6 (16 voturi)    
    asta e cel mai important (Duminică, 19 mai 2013, 12:30)

    Conservator [utilizator]

    Important e sa te simti tu implinit si personal si profesional. Simtul ridicolului e atit de depasit!
    Voce bizara? Pipet dezgolit cu cruce pe el? Rochie cu decolteu? Hai, dom'le, sa fim seriosi! Daca toata lumea iti spunea ca ai cistiga locul 3 daca ai aparea intr-o rochie de balerina, cu un morcov infipt in dos si 10 porcusori de Guineea pe post de dansatori, asa ai fi aparut. Numai si numai pentru implinirea proprie.
    De altfel, e si normal sa te simti implinit doar pentru ca ai participat la un concurs la care stiai dinainte ca n-ai absolut nici o sansa de cistig. Tu te-ai dus acolo pentru statistica. Statistic vorbind, din cele o suta de milioane de telespectatori daca 1% devin fanii tai e un lucru fabulos. Iar daca din astia un milion numai 1% (adica 10.000) ar veni la un concert la care pretul ar fi de 10 euro/bilet... wow, ce lucru minunat ar fi asta pentru o ciudatenie ca vocea ta! Implinire, nu gluma!
    • +4 (6 voturi)    
      right on the money ! (Duminică, 19 mai 2013, 13:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      no comment.
      ai spus totul... si un pic.

      am vrut sa le aratam noi...lor ! :)
    • -1 (3 voturi)    
      păi cum (Duminică, 19 mai 2013, 13:58)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      dacă se simte împlinit profesional, să se (și să ne) lase de muzică și să muncească ceva
  • +4 (6 voturi)    
    original? (Duminică, 19 mai 2013, 13:11)

    angelinamerchel [utilizator]

    ....concept inovativ si original pe plan mondial....N-a vazut nimeni ,,Al 5-lea element''? Este acolo o ,,alien'' numita DIVA care abordeaza acelasi gen de pop-opera.Nu este nimic original in ce vrea sa faca ,filmul are cam cinspe'ani.
  • +3 (15 voturi)    
    "geopolitic" my ass (Duminică, 19 mai 2013, 13:54)

    ampersand [utilizator]

    Americanii au o expresie, "bad loser" - ceea ce noi numim "unul care nu ştie să piardă". Când, de la selecţie şi până la finală, cam pe toate forumurile de discuţii, cam doar trei din zece români ţi-au apreciat interpretarea, a vorbi de "geopolitic", "favoritul publicului" şi "împlinire profesională" e cel puţin hilar. În context cu prestaţia celorlalţi participanţi la Eurovision, mai potrivită ar fi scrâşnirea revoltată din O Scrisoare Pierdută, "oraşul ăsta de proşti, în care eu sunt primul dintre ei!".

    Eu sunt căpşunar, aş fi putut să-i dau votul, dar n-am făcut-o. Am făcut câţiva ani de liceu de muzică în anii 80, profesoara ne-o "pusese" pe casetofon pe Jennifer Rush cu "The Power of Love"

    http://www.youtube.com/watch?v=3ESMt4rnn3c

    ca să ne exemplifice ce-nseamnă o voce liberă, Jennifer Rush care-a făcut canto, un solist care-şi lasă vocea să se manifeste în adevărata ei valoare şi nu o "sugrumă". Şi versurile sunt versuri, e o adevărată poveste acolo, nu trei cuvinte şi "it's my life" - gata. Am cu totul alte pretenţii faţă de ce mi-a oferit Ouatu, şi n-are nicio legătură cu geopoliticul.

    Şi, ca să nu fiu acuzat de lipsă de patriotism c-am dat-o ca exemplu pe Jennifer Rush, am să dau exemplu o cântăreaţă româncă, din aceeaşi "clasă" cu ea, Dida Drăgan - puneţi interpretarea ei lângă cea a lui Ouatu şi spuneţi-mi apoi de "geopolitic":

    http://www.youtube.com/watch?v=4MNr_N5k0_M
    • +1 (1 vot)    
      De fapt, comparatia... (Luni, 20 mai 2013, 1:20)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ...cu Dida Dragan e destul de sugestiva.
      Nu cred ca cineva implicat in muzica romaneasca a anilor '70-80 ii poate nega valoarea.
      Totusi, episodul Eurovision nu i-a adus prea multe impliniri.
  • -1 (7 voturi)    
    A fost odata Dracula? :) (Duminică, 19 mai 2013, 14:24)

    Teh-nik [utilizator]

    Prestatia concurentului nostru a fost maximum ce putea oferi si trebuie apreciat ca atare.Greseli mari au facut cei de la machiaj si tinuta care l-au convertit intr-un fel de Dracula in luminile iadului, cum bine a fost categorisit de presa internationala. A lipsit doar de proteza de vampir si un machiaj, mai pronuntat pe la ochi si era numa bun de reclama la celebrul Dracula Land dupa care poate mai ofteaza inca domnul Agathon. In rest ce mare branza e si Eurovisionul asta, cand avem noi toti destule altele care ne afecteaza viata la modul cel mai concret. Bani aruncati pe fereastra, doar nu e un mare eveniment de cultura care zideste si inalta spiritul uman.
    • +1 (1 vot)    
      ha ha (Duminică, 19 mai 2013, 16:30)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui Teh-nik

      comentatorul neamt numai Dracula i-a zis. Problema e ca n-avea omul nici o urma de ironie sau de rautate, dar eu nu ma puteam abtine de ras de fiecare data cand il auzeam.
      • +1 (1 vot)    
        E OK sa radem (Luni, 20 mai 2013, 1:53)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

        E vorba, totusi, de un spectacol. Gazda suedeza a avut un simt al umorului deosebit.

        S-a intamplat sa revad o secventa dintr-un film de Sergiu Nicolescu: Pentru Patrie, in care George Mihaita se plange generalului Amza Pellea ca oltenii ii spun "curcan", iar generalul ii raspunde: "schimbati porecla in renume", parafrazandu-l pe Alecsandri. Intorcandu-ne la show-ul de sambata, aici e vorba de arta, nu de un nou razboi mondial. Putem rade, putem canta sau asculta in fata unui pahar de vin rosu, important e sa ne simtim impreuna. E Eurovision, o picatura din liantul ce ar trebui sa uneasca un continent.
  • +3 (11 voturi)    
    un concurs de 2 lei... (Duminică, 19 mai 2013, 14:32)

    TDragos [utilizator]

    Sa fim seriosi…este un consurs de rahat in care nu se voteaza melodia sau prestatia ..indiferent de ce trimite Grecia termina in primii 10. Se voteaza vecinii cu exceptia Europei de Est, mai putin tarile din fosta Iugoslavia, unde vecinii nu se iubesc.
    Pentru mine ramane enigma legata de melodia si show-ul Ungariei care mi s-au parut cele mai slabe din concurs…Sa nu-mi spuna mie cineva ca nemtii au inteles ceva din melodia Ungariei cantata in maghiara si cu niste versuri stupide. Cum sa dea Germania 12 puncte Ungariei pentru prestatia pe care au avut-o?
    • 0 (4 voturi)    
      Chiar asa ?! (Duminică, 19 mai 2013, 16:19)

      radax [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Si eu traiesc de ceva ani buni in Germania.

      Joi seara la semifinala 2 am auzit pentru prima data piesa Ungariei. N-am inteles nimic din textul melodiei dar mi-a placut efectiv la prima auditie. Se pare ca nu numai mie, caci altfel nu lua Ungaria 12 puncte din partea Germaniei.

      Si desi as fi putut sa sun pentru a sustine melodia Romaniei, am sunat pentru a sustine melodia Ungariei (o singura data, 0,14 Euro / apel). De ce ? Pentru ca mie cea a Ungariei mi-a placut cel mai mult. Pe locul 2 in topul preferintelor mele a fost Belgia, iar locul 3 Suedia.

      Nu-ti face probleme, nici aici vecinii "nu se prea iubesc" intre ei. Dar daca o melodie li se pare buna, atunci o voteaza.

      Cu drag, de departe,
      Radu

      P.S. Am gasit azi traducerea in engleza a textului melodiei Ungariei pe Internet. Simplu de tot, nimic deosebit. Melodia, textul si prezentarea (adica pachetul complet) au convins pe unii, pe altii nu. Asta este...
      • 0 (2 voturi)    
        Am gasit si eu versurile (Duminică, 19 mai 2013, 17:20)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui radax

        Poezioara de dragoste.
        Nu e sonet de Shakespeare, nu e Byron, nici Eminescu.
        E ceva perfect normal pentru un tanar in jeansi.
      • +1 (1 vot)    
        Textul in engleza (Duminică, 19 mai 2013, 17:26)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui radax

        http://www.eurovision.tv/event/lyrics?event=1793&song=29843&type=English
      • +2 (2 voturi)    
        Si versurile daneze (Duminică, 19 mai 2013, 17:28)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui radax

        http://www.eurovision.tv/event/lyrics?event=1783&song=29453
    • +1 (5 voturi)    
      Nu prea am talent la muzica... (Duminică, 19 mai 2013, 16:35)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      ... dar melodiile Ungariei si Greciei chiar mi-au placut.
      De ce ?
      A Ungariei (nu inteleg boaba de ungureste) este, cum sa spun, umana. Un tanar iubeste o fata, n-are voce de cantaret de opera, mai mult recita, dar tot ii spune ca o iubeste. Si are si ceva ritm.
      A Greciei, din nou extrem de omeneasca. Poate asa cum ar canta in acelasi timp 500 de nemti in aceeasi berarie.
      Nu cred ca Eurovisionul este locul artei cu A. Este un loc in care "ceva" trebuie sa placa si sa fie accesibil la milioane de oameni, care apoi sa poata chiar fredona motivul principal.
      Ce-a facut Romania in acest context ? Eu zic ca "s-a dat mare" :)
    • +1 (1 vot)    
      Asa este, se voteaza vecinii si nu suntem iubiti (Luni, 20 mai 2013, 2:04)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Asta ar trebui sa ne motiveze sa ne facem iubiti, intelesi. Si in acelasi timp sa-i intelegem pe ceilalti.
      Sunt de acord cu ce spun Radax si Cattz, si mie mi-a placut piesa Ungariei, dar mi-a placut si a noastra, si a Moldovei, si cea daneza, si cea croata care nu s-a calificat, si cea greaca, si cea italiana...
      Fiecareia i-as fi dat puncte, dar in tara in care sunt nu se transmite Eurovision la TV, iar pe net nu puteam vota.
      Si totusi, am simtit ca fiecare dintre ei canta si pentru mine, iar in momentul acela prea putin au contat voturile, criza, creditele bancare sau urmatoarea zi de munca.
      Sunt momente in care cei 2 lei chiar pot insemna ceva.
  • +4 (12 voturi)    
    hai romania ! (Duminică, 19 mai 2013, 15:42)

    paganini [utilizator]

    1.muzica si interpretul (tenor de o rara aparitie...)...EXCEPTIONALE,coregrafia sasiderea.2.educatia muzicala nu se face cu manele...mai bobor.3.chestia cu...gay....se disputa si se discuta.....freddy mercury ,ai !?4.daca de fiecare data ne autoMUTILAM ...ce sa mai zicem de votantii din alte tari...(ungaria o avut o aparitie de toata jena ...ei si !?) 5.sa auzim numai de bine.....de gustibus non disputandum...!!!
    • +1 (5 voturi)    
      "Gusturile nu se discuta", gusturile se cultiva. (Duminică, 19 mai 2013, 17:05)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui paganini

      "Gusturile nu se discuta", gusturile se cultiva.
    • +2 (4 voturi)    
      Dar cine plateste 1 euro pe SMS... (Duminică, 19 mai 2013, 17:21)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui paganini

      ... ca sa se educe muzical ?
      Omului ii place sau nu. Simplu.
    • +1 (5 voturi)    
      o fi (Duminică, 19 mai 2013, 17:54)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui paganini

      Dom'le, asa o fi, nu zic nu. O fi Cezar un tenor de o rara aparitie, un fel de Ferrari -- dar ce zic eu Ferrari, un OZN -- al masinilor. Un Bugatti Pininfarina ( http://pictures.topspeed.com/IMG/crop/201102/bugatti-type-41-roya-11_600x0w.jpg ).
      Dar atunci ce cauta, dom'le, la o intrecere de mirtoage?? Faima? Recunoastere? Fani?
      Sau poate ipoteza facuta e falsa, poate Cezar nu e, el insusi, decit o mirtoaga imbracata bizar, cu o voce mai bizara?
      Dom'le, sfatul meu e urmatorul: nu mai confundati arta cu bizarul. Daca e ciudat sau original nu e automat frumos, placut. Aveti incredere in urechile din dotare si nu mai treceti sunetul prin filtrul mintii. Daca urechea zice ca ce aude e caca, nu-i permiteti mintii sa zica: "da, dar ce caca original!". E tot caca.
      • +3 (3 voturi)    
        Pai ce sa facem? (Luni, 20 mai 2013, 1:34)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Florin Salam nu a participat.

        E absurd sa spunem ca participam numai ca sa ne includem intr-un anumit curent, sa cantam numai cum stie boieru' publicu' ca trebuie sa sune.

        Helloo! Aici e Europa. Nu e obligatoriu ca toate
        imnurile sa sune la fel, ca in Coreea comunista.

        Important e sa ne facem auzita vocea. Anul asta, mesajul pe care l-am trimis a fost "it's my life". Pentru care s-a organizat si concurs.
        Da, nu toti au gustat piesa, Da, nu am reusit sa ne atragem simpatia altora, dar de aici si pana la a da in cap celui care ne-a reprezentat e cale lunga. Martoaga? Caca? Despre ce vorbim aici?
        Cititnd toate aceste critici pot sa spun ca ele sunt mult sub nivelul locului 13 obtinut in finala.
  • -1 (5 voturi)    
    Cum e turcu' si pistolu' (Duminică, 19 mai 2013, 16:22)

    CetateanLogat [utilizator]

    Nu "votul geopolitic" sau Cezar Ouatu sunt de vina pentru ca Romania a avut o prestatie ridicola la Euroviziune, ci romanii care l-au votat la selectia nationala (inclusiv juriul "de specialitate", din care s-a "remarcat" Stefan Naftanaila, realizatorul Radio Romania, care - de exemplu - a evaluat prestatia Luminitei Anghel cu nota zero). Se pare ca in Romania snobismul a ajuns sa inlocuiasca cultura muzicala si bunul simt.

    P.S. In finala de la selectia nationala, Cezar Ouatu a si falsat. A fost constant peste nota (este adevarat ca doar cu vreo 2 come, asa ca un afon nu isi da seama).

    http://www.youtube.com/watch?v=mI4EOTIu4eQ

    P.P.S. Un "raspuns anticipat" pentru "criticii de arta": "Gusturile nu se discuta", gusturile se cultiva.
  • +2 (6 voturi)    
    COMENTARII IN PRESA DIN USA (Duminică, 19 mai 2013, 18:08)

    efz [utilizator]

    Romanian opera singer Cezar gave one of the more remarkable performances. He resembled a Dracula reborn as a high-pitched vocalist, attempting a crossover opera pop number with techno beats and pyrotechnics that landed him in 13th place. Three muscular male dancers in red body paint were delivered out of a large red cape.
    Juries and television viewers across Europe awarded the barefoot, hippie-chic 20-year-old for the catchy love song that is driven by her deep, Shakira-like voice. She received a total of 281 points in the glitzy music battle, which also featured a bizarre opera pop number from Romania, the comeback of "Total Eclipse of the Heart" star Bonnie Tyler and an Armenian rock song written by the guitarist of Black Sabbath.
    ASTA SPUNE TOT. NU CRITICILE DE 2 LEI VECHI !!!
  • +1 (7 voturi)    
    Locul 13 e cu "ghin-Ion" Iliescu (Duminică, 19 mai 2013, 18:09)

    uluit [utilizator]

    Mi se pare mie sau am vazut varianta "gay" a lui Dralcula? Ideea a fost prost conceputa. Pacat ca, nu avem altceva mai bun de oferit, decat uzatele conceptii cu draci ale Hollywood-ului american.
    Mai trebuie sa treaca "niste" ani pana ne vom regasi identitatea in spatiu European. Iar pentru reusita, asta cere mai multa imaginatie, naturalete si mai ales neimplicarea unor interese politice.
  • +3 (5 voturi)    
    cezar cel putin (Duminică, 19 mai 2013, 21:06)

    efz [utilizator]

    A fost original , Recomand sa ascultati K-OTIC cu I SURENDER si a poi cistigatorul Eurovision 2013 dupa. Asa de dragul artei.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca Ouatu... (Duminică, 19 mai 2013, 22:05)

    Catz Kitty [utilizator]

    ... era chiar Dracula, atunci CRUCEA pe care o purta i-a purtat ghinion. Mai bine sugea sangele danezei, la micul dejun.
  • -3 (3 voturi)    
    aia nu e voce, e altceva (Duminică, 19 mai 2013, 22:16)

    PedaGogu [utilizator]

    Un experiment nereusit... sau reusit partial. Oricum, la Kokovizionul asta castiga tot timpul cine nu te astepti.Gusturile alora multi nu se discuta. Oricum, vocea aia de contratenor e cam nula.
  • +2 (4 voturi)    
    despre Cezar si Eurovision (Luni, 20 mai 2013, 0:17)

    anatolevenderberg [utilizator]

    Daca Cezar ar fi reprezentat o alta tara, ar fi castigat, dar orbirea tuturor mancatorilor de seminte e mare. Nimeni nu "vede" ca Romania e oaia neagra a Europei din cauza tiganilor care au furat si continua sa fure liberi si nesiliti de nimeni in toate tarile si cand cineva ii intreaba de unde sunt, ei raspund "cu mandrie" ca sunt romani. Toti strainii stiu ca Romania e o tara de tigani hoti si jegosi.De ce? Pentru ca li s-a dat si li se da nas in emisiuni TV, in ziare, la evenimente "mondene", adica de proasta calitate. Tara asta, mandra odata, demult, a a juns gunoiul Europei din cauza tiganilor si a "prestigiului" pe care ei il poarta in lumea intreaga si din cauza tiganilor care au fost promovati prin foarte proasta calitate in guvern, senat, parlament, cand toti hotii, toti ciorditorii, caci hoti e un cuvant elevat pentru ei, fura prostimea care ii voteaza si ii tampeste cu programele de proasta factura ale antenelor mincinoase. ASTA E TARA, ASTIA SUNT OAMENII, mai rau ca animalele salbatice, o tara care isi omoara pruncii, batranii, ca sa le ia pensiile, care fac genocid cu prostii care ii voteaza, care voteaza dreptul la...moarte, prin mancare, aer, apa. dar poate ca acestea sunt cuvinte mult prea elevate pentru gradul de incultura a celor ce "citesc" aici, datorita sistemului de invatamant care creaza doar tampiti, cretini ( vezi scolile cu clase 1-8 din Bucuresti si nu numai ), ca sa nu mai vorbim de grupuri scolare, licee............In mass-media se promoveaza prostitutia, prostia, defectele, silicoanele, falsitatea, imaginea proasta a omenirii, gradul mare de incultura, golaneala. Banii fac orice, pot orice, nu mai exista valoare, nu mai exista respect, buna-cuviinta, ci dimpotriva, tot ce reprezinta non-valoare din toate punctele de vedere si in toate domeniile.
    Lipsa de mancare naturala, multitudinea de chimicale, de otravuri in mancare, in apa in aer, moartea bebelusilor in spitale, omorarea batranilor ca sa li se ia pensiile, distrugerea agriculturii
    • +1 (3 voturi)    
      asa (Luni, 20 mai 2013, 2:51)

      Gammadelta [utilizator] i-a raspuns lui anatolevenderberg

      "tara asta, mandra odata". cand exact? cand ublam cu giubelele pe cap de trebuia sa ne faca rusii regulamente organice acum mai putin de doua sute de ani de cat haos era? cand stefan cel mare lua copiii din ograzi si-i dadea turcilor "ca sa fie pace", si pe urma "la ospete omora fara judet" (cf. Grigore Ureche)? sau cand? ma mai lasati frate cu conspiratia asta mondiala impotriva romaniei? pana mai sus "vecinii" erau de vina; acu sunt tiganii. Bine ca niciodata noi.
  • 0 (6 voturi)    
    Adevarul gol golut (Luni, 20 mai 2013, 1:36)

    MarianDan [anonim]

    Piesa este o rusine, interpretul deasemenea, nu apara prostia pentru pur si simplu pentru că are stampila de roman in pasaport. Piesa este jenanta, coregrafia este copiata dintr-un film porno, cititi presa de pe afara, fac glume pe seama lui, si au dreptate, casca ochii, ascutesteti urechile...

    Romanca din Republica Moldova, Aliona Munteanu a cantat mult mai bine, felicitări pentru cum s-a comportat.
  • +1 (1 vot)    
    Repet comentariul,care n-a aparut. (Luni, 20 mai 2013, 9:28)

    dora si profa in acelasi timp [utilizator]

    Eu am alta parere.Este clar ca romanasii nostri adora manelele,ce isterie pro "maninga""(sau cum a chemat-o) pe reprezentanta noastra de anul trecut. Romanii de pretutindeni gusta piese care se pot canta la colt de strada.Unde-i cultura muzicala?De unde sa stie ei ce inseamna un contratenor,cu o voce unica si speciala?Lui Cezar i s-a deschis o mare oportunitate de a fi cunoscut si apreciat de iubitorii muzicii adevarate.Cati din aceea care chicotesc la pisa cantata de el au fost macar o data la opera?
    • 0 (0 voturi)    
      @dora si profa in acelasi timp (Luni, 20 mai 2013, 23:47)

      AnneMarie2 [anonim] i-a raspuns lui dora si profa in acelasi timp

      Sunt de acord cu dvs. . Cunoscatorii si iubitorii de opera apreciaza vocea rara a unui contratenor si am observat in comentariile citite pe diverse site-uri ca doar cei care nu se pricep si care asculta cu totul alte genuri de muzica, nu opera, aceia au fost si cei care au folosit cuvinte extrem de dure si jignitoare la adresa reprezentantului nostru. Apoi, nu ma deranjeaza atat faptul ca diaspora nu l-a votat, ca melodia sau vocea sa n-au placut, dar jignirile si catalogarea sa ca nulitate, antitalent sau alte vorbe mai grave preluate de la un jurnalist a carui cultura muzicala e data probabil doar de ceea ce i-a spus profesoara de muzica in clasa I... aceste lucruri dovedesc doar incultura, lipsa celor 7 ani de-acasa sau pur si simplu nesimtirea, daca este sa avem in vedere comentariile de-a dreptul vulgare ale unora dintre comentatori.
  • +1 (1 vot)    
    Parerea mea... (Luni, 20 mai 2013, 14:14)

    obikeno [utilizator]

    ... este ca sarim de sus prea mult pentru lucruri fara importanta.
    Recunosc ca nu m-am uitat la Eurovision. Dar vazand criticile de pe aici m-am uitat si eu la melodiile importante.
    Cineva de pe aici a spus de bine de Ungaria. Pe bune? Mie mi s-a parut o gajaiala cap-coada. Grecia, a respectat traditia nimic de spus. Castigatoarea concursului? Nimic extraordinar. O executie seaca perfecta. Fara emotii, tipic nordic, house-dance.
    Romania? O incercare indrazneata, a incercat sa iasa din tipare dar a esuat lamentabil datorita prejudecatilor. Mie mi s-a parut interesant lasand la o parte bascalia.
    Observ ca romanii se aprind pe aici pentru lucruri mult prea marunte si neinsemnate. Dar cand le zici de gunoiul de sub pres adunat de ani de zile de se vede umflatura nu mai zic nimic. Ca babele in fata portii, ca are fusta prea scurta, ca vorbeste urat, ca nu i-a dat buna ziua, ca s-a uitat urat. Dar daca le intrebi ce a facut primarul cu banii satului se uita urat la tine si te da dracu. In schimb daca le intrebi cine cu cine sau cine pe cine stiu totul cu lux de amanunt. Astia suntem.
    Am zis. Aaaa si sa moara si capra vecinului!
  • 0 (0 voturi)    
    am tot auzit in ultima perioada (Luni, 20 mai 2013, 14:40)

    elena. [utilizator]

    conceptul "patriotism", si sa votam cu Cezar Ouatu daca ne aflam in afara granitelor. Desi voturile se acorda avand in vedere mai multe tipuri de criterii, sa nu uitam ca Eurovision este o competitie muzicala in primul rand. Si in cazul in care ma aflam peste hotare, nu votam reprezentantul Romaniei dintr-un motiv foarte simplu: nu imi place! Nu imi place el ca persoana, nu imi place cantecul, nu m-a impresionat cu nimic. Din contra, mi se pare un artist talentat, dar extrem de arongant, ingamfat si lipsit de carisma.
  • 0 (0 voturi)    
    M-a amuzat piesa... (Luni, 20 mai 2013, 17:23)

    Metec [utilizator]

    Eu nu am auzit-o prea des, insa am facut eforturi sa raman treaz in seara finalei, pentru a o audia. Daca nu eram prea vesel la ora aceea, cantecul respectiv m-a amuzat copios! Si punerea in scena... A inceput gros, pe tonuri joase, ca deodata sa o ia in sus, pe ton muieratico-isteric. Cum sa nu razi?! Acum, vad ca multa lume docta sare sa-i ia apararea, ca e mare cantaret de opera samd. Bun, daca e cantaret de opera, ce Dumnezeu cauta la Eurovision??! Sa ne lase pe noi, astia ignorantii si semidoctii, sa ascultam muzica usoara si dumnealui sa faca vocalize cu doamna Gheorghiu, pana n-o mai putea! Un cantaret serios de opera nu s-ar acoperi de ridicol la un concurs de muzica usoara, sa ne intelegem...