VIDEO Eurovision 2014, editia cu cea mai mare incarcatura politica. Reprezentantele Rusiei au fost huiduite la Copenhaga

de Alexandra Ciordas     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2014, 11:53 Life | Muzică

Surorile Tolmachevy, reprezentantele Rusiei la Eurovision
Foto: Eurovision.tv
Eurovision 2014 (a carui finala va avea loc simbata la Copenhaga) e vazut unanim de public drept editia cu cea mai mare incarcatura politica din ultimii ani, dupa ce Rusia a anexat Crimeea si intretine revoltele din Ucraina. Sentimentele anti-ruse au iesit la iveala inca din timpul calificarilor: formatia care reprezinta Rusia a fost fluierata copios de publicul danez atunci cind prezentatorii au anuntat ca s-a calificat in finala mare. Eurovision este un concurs muzical in care voturile publicului se impart pe criterii de afinitate culturala, Rusia beneficiind mereu de voturile tarilor vecine. La finala din 2014 e de asteptat o tensiune mult mai mare fata de editiile precedente, dat fiind contextul geopolitic.




  • Ramai pe HotNews.ro pentru cele mai semnificative momente ale zilei la Eurovision 2014 Copenhaga

Ora 15:04: Referitor la voturile din Crimeea, "daca operatorii de telefonie mobila din Ucraina vor sa blocheze traficul din Crimeea sau daca operatorii rusi vor decide sa isi faca serviciile disponibile in Crimeea, voturile se vor numara in favoarea RUsiei. In acest moment, se pare ca acestea sunt inca in reteaua ucraineana, dar continuam sa monitorizam situatia", a explicat Jarmo Siim, purtator de cuvant al Eurovision, scrie The Wall Street Journal.

Ora 13.49: In perioada premergatoare concursului, atat media ucraineana, cat si cea ruseasca au citat un articol umoristic al unui jurnalist englez care analiza piesa reprezentantelor Rusiei, spunand ca ascultatorii ar trebui sa o perceapa ca ceea ce este, "o scrisoare voalata de dragoste de la Rusia pentru Crimeea", noteaza The Moscow Times.

Ora 13.37:
Anul acesta, criza in curs de desfasurare dintre Rusia si Ucraina ar putea sa dezechilibreze sistemul de vot obisnuit. Expunerea media de care se bucura Ucraina va oferi acesteia o crestere a numarului de voturi, spune Lee Adams, fondatorul unuia dintre cele mai cunoscute bloguri independente despre Eurovision, citat de The Wire.

Ora 13.22: Politica se face simtita odata cu huiduielile adresate formatiei ruse la Eurovision, scrie Irish Times

Ora 13.10: Experti citati de Daily Mirror arata ca manifestarile publicului impotriva formatiei ruse sint motivate atit de comportamentul Rusiei in Ucraina, cit si de homofobia manifesta a lui Vladimir Putin

Ora 11.51 Ruslana, fosta castigatoare a Eurovision din partea Ucrainei, a turnat gaz peste foc intr-un interviu pentru BBC, acuzand Rusia ca vrea sa-i distruga tara

---------------------------------------

Surorile, care au castigat deja o varianta pentru juniori a competitiei, au evitat intrebarile presei referitoate la politica Rusiei si rolul acesteia in dezintegrarea Ucrainei, relateaza EuObserver.

Piesa rusoaicelor este despre "a spune lumii sa arate dragoste". Cantecul "Shine", interpretat de surorile Tolmachevy, contine si versurile "Living on the edge/ closer to the crime/ cross the line a step at a time"

Reprezentanta Ucrainei, care s-a calificat si ea in finala de sambata, a fost mai putin rezervata cu declaratiile referitoare la evenimentele din tara sa.

"Toata lumea din Ucraina a fost socata. De fapt, atunci cand ma pregateam in Ucraina, nici nu am putut sa ma concentrez pe munca pentru ca eram influentata de ceea ce se intampla", a spus Mariya Yaremchuck la o conferinta de presa tinuta in Copenhaga.

"Chiar ma afecteaza deoarece o sa dau tot ce am mai bun pentru a demonstra ca Ucraina este o natiune puternica si conflictele se termina, dar muzica traieste. Sper ca Ucraina va incepe o noua viata si o noua pagina", a adaugat aceasta.

Geopolitica a jucat intotdeauna un rol important la Eurovision, unde statele nu pot vota reprezentantele proprii. In 2009, dupa o alta intruziune militara ruseasca in Georgia, reprezentantii statului georgian au vrut sa intre in concurs cu o piesa ironica la adresa liderului rus, Vladimir Putin ("We don't wanna Put In"), dar organizatorii au considerat piesa prea politica si le-au cerut acestora sa schimbe versurile sau sa concureze cu un alt cantec. Ulterior, Georgia s-a retras din concurs.

Cu toate acestea, huiduitul este rar intalnit la spectacolele live, spune Ewan Spence, expert Eurovision.

In ceea ce priveste voturile care vin de la telespectatorii din Crimeea, organizatorii spun ca inca se bazeaza pe Ucraina.

"In Crimeea, exista o retea de telecomunicatii ucraineana. Acest lucru inseamna ca voturile care vin din acea zona fac parte din televotul ucrainean de anul acesta de la Eurovision Song Contest", a declarat Stephanie Caflisch, purtator de cuvant pentru European Broadcasting Union.





Reprezentantii Romaniei, Paula Seling si Ovidiu Cernauteanu (Ovi), vor concura in cea de-a doua semifinala a Eurovision Song Contest 2014, joi, cu piesa "Miracle".


Citeste mai multe despre   























12588 vizualizari

  • +4 (30 voturi)    
    Canta in engleza (Miercuri, 7 mai 2014, 12:06)

    Captain Obvious [utilizator]

    Oare nu ar trebui un referendum? Poate vor sa se alipeasca SUA sau Marii Britanii. Ar trebuie ca cele doua state sa aduca niste soldati cu mitraliera pe langa ele sa le intrebe ce vor, in mod democratic.
    • +9 (19 voturi)    
      saracele (Miercuri, 7 mai 2014, 15:40)

      tjax [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Surorile Tolmachevy sunt doua fete de 17 ani, pentru care probabil e o realizare destul de mare sa ajunga la Eurovision. Si toate astea pentru ca lumea sa le huiduie parca ar fi ele responsabile de ce face Putin. E stupid. Ar trebui sa fie un concurs despre muzica, nu politica. E ca si cum la Olimpiade te apuci sa huiduiesti echipa Iranului sau Coreei de Nord. La genul asta de competitii se presupune ca lasi politica deoparte.
      • +1 (3 voturi)    
        nici jucatorii nationalei de fotbal (Miercuri, 7 mai 2014, 21:40)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui tjax

        a fostei Yugoslavii nu au fost responsabili pt. razboi, dar au fost exclusi de la C.E. din 1992.
      • +2 (4 voturi)    
        nu (Miercuri, 7 mai 2014, 22:44)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui tjax

        nu fetele au fost huiduite ci tara pe care o reprezinta.
  • -34 (44 voturi)    
    eh (Miercuri, 7 mai 2014, 12:13)

    Mazeta [utilizator]

    Mare prostie să amesteci muzica și politica. Niciodată nu iese ceva bun. A se vedea Robert Turcescu.
    • +25 (31 voturi)    
      coana mazeta (Miercuri, 7 mai 2014, 13:05)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate explici cititorilor de ce ip-ul tau este cel al ambasadei rusiei.
      • -10 (22 voturi)    
        nțț (Miercuri, 7 mai 2014, 13:54)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        N-ai ghicit-o. Mai ai 4.294.967.295 posibilități.
        • +4 (18 voturi)    
          /// (Miercuri, 7 mai 2014, 14:31)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          iar tu, 7,399,399. :-)))
          Posibilitati sa nimeresti si tu odata alt buton de la telecomanda, nu doar pe latrine.
          Bafta.
          • -10 (14 voturi)    
            aroganta tipic basista (Miercuri, 7 mai 2014, 16:05)

            florinhm [utilizator] i-a raspuns lui hmara

            Ceea ce ma enerveaza la basisti e ca daca indraznesti sa ii contrazici, sa ai alt punct de vedere decat al lor, e automat pentru ca te uiti la Antene. Ca si cum Basescu ar fi perfect, tot ce face el e perfect, si e imposibil ca un om normal sa produca cu mintea lui un gand critic la adresa lui Basescu. Atata aroganta si superioritate dispretuitoare imi fac sila. Unul din lucrurile pe care nu o sa le intelegeti niciodata e ca motivul principal pentru care lumea voteaza PSD e ca s-au saturat de toata aroganta, mitocania si dispretul care au ajuns sa defineasca regimul Basescu.
            • +12 (12 voturi)    
              Lasa... (Miercuri, 7 mai 2014, 16:43)

              JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

              .... ca o sa iti iasa pe nas de la atata aroganta, mitocanie si dispret PSD-ist.

              Cu siguranta Basescu nu e perfect. Pentru scrupulosii, pretiosii si puritanii pesedisti, probabil nici Stefan cel Mare nu ar fi bun. Doar Ponta!
            • +5 (5 voturi)    
              poti spune multe despre basescu (Miercuri, 7 mai 2014, 22:45)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

              dar nu ca e arogant. majoritatea acuzelor aduse lui basescu sunt abureli si cand auzi tot felul de inventii incepi sa nu mai crezi nici macar acuzele bazate, reale, asta e rezultatul campaniilor mincinoase ale psd
            • +3 (3 voturi)    
              Enervarea ta (Joi, 8 mai 2014, 8:47)

              banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

              sau argumentul nu are logica ! Un om cu logica nu se uita mai mult de doua trei luni la Antena 3 (zis si latrina ) si isi da seama ca acel post doar incita la violrnta si scandal . Sunt curios dupa Decemvrie in cine mai da Gadea et companii ? cum da acum Ponta in regimul Basescu , cand deja de doi ani suntem in regimul plagiatorului ?
      • +2 (2 voturi)    
        Spune Mazeta (Joi, 8 mai 2014, 8:34)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        si stii tot ! /// Asta spune ca Turcescu a amestecat politica cu muzica, decand este Turcescu politician ? A ca da in hotul si plagiatorul.....?
    • +10 (10 voturi)    
      eh, na (Miercuri, 7 mai 2014, 13:27)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa nu ne spui ca nu fredonezi seara - fericit, evident - "m-am nascut in Romania!" sau "Pui de lei".
    • +2 (2 voturi)    
      EUROVIZION = POLITIC (Joi, 8 mai 2014, 11:07)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      este cel mai fatis politizat concurs ... in fiecare an se pot observa voturile "preferentiale"

      eu consider ca Rusia ar trebui "sanctionata" dur prin excluderea ei din acest concurs!

      in sfarsit ar face si Europa ceva , nu doar vorbe aiurea la interviuri...
  • -9 (31 voturi)    
    O prostie (Miercuri, 7 mai 2014, 12:19)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Saracele fete nu au nicio vina.
    • +30 (32 voturi)    
      Categoric: fetele n-au nici o vina ... (Miercuri, 7 mai 2014, 12:44)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      ... dar publicul danez nu pe ele le-a fluierat ci A FLUIERAT RUSIA lui Putin, ale carei reprezentante sunt aceste fete!

      Deci, nu fetele au fost fluierate, cu RUSIA!
      • -5 (7 voturi)    
        si desigur, la 17 ani (Miercuri, 7 mai 2014, 17:23)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        esti pe deplin constient de asemenea subtilitati!
        • +2 (4 voturi)    
          Desigur,... (Joi, 8 mai 2014, 7:41)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          ...cei care le-au trimis si-au asumat astfel de riscuri. Si da, la 17 ani sunt constiente de astfel de lucruri, nu sunt tampite ca altii de pe-aici de pe forum.

          Iarasi, ca de fiecare data, este uimitor cum iubitorii hotilor si mincinosilor (aka Poanta si ai lui) au aceleasi sentimente de admiratie si pentru Putin si actiunile lui. Se vede de pe acum ce viitor are Romania cu astfel de ... alegatori. Trebuie sa ne apucam repede de invatat rusa, ca e grea. Rusia + Romania = Love.
      • +1 (3 voturi)    
        Noroc ca... (Vineri, 9 mai 2014, 10:49)

        Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        ...nu numai cei cativa "fluierasi" politizati din publicul danez voteaza la Eurovision...
        Cum ar fi fost ca pe Nadia Comaneci sa o fluiere niste Canadieni dereglati pentru ca venea dintr-o tara totalitara?
        • 0 (2 voturi)    
          Atunci cand Nadia a castigat medaliile de aur ... (Vineri, 9 mai 2014, 13:24)

          Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Lotte

          ... la Olimpiada de la Montreal, Romania era considerata in Occident cea mai liberala tara din "blocul sovietic"... Si nu uita ca Romania a fost singura tara comunista din "blocul sovietic" care NU A PARTICIPAT la invazia sovietica a Cehoslovaciei, in 1968... Asa ca ai facut o comparatie total neavenita!
          • 0 (2 voturi)    
            S-a mai destramat un mit... (Vineri, 9 mai 2014, 20:55)

            Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

            Nadia a fost deci notata si aplaudata pentru ca venea din Romania care "era considerata in Occident cea mai liberala tara comunista din "blocul sovietic""?... Eu credeam ca a fost apreciata pentru talentul si prestatia ei...Altfel ar fi stat lucrurile daca Romania nu era considerata atat de liberala, nu-i asa? Asta da rationament!
            • 0 (2 voturi)    
              Logica ruseasca... :( (Vineri, 9 mai 2014, 23:02)

              Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Lotte

              Vaniusha, citeste postarea mea de mai sus: "Categoric: fetele n-au nici o vina ..." si incearca sa intelegi ca daca, in anul in care Nadia a participat la Olimpiada de la Montreal, Romania ar fi invadat una dintre tarile vecine ei ... Nadia ar fi fost primita de canadieni cu fluieraturi!
              Deci, inca o data iti repet: nu fetele au fost fluierate la Copenhaga, ci RUSIA lui Putin!
              • 0 (0 voturi)    
                Logica de şanţ... (Duminică, 11 mai 2014, 11:18)

                Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

                Herodot, cel netot, vorbesti de parca ai fi oracolul din Delphi. Incerc sa-ti explic, dar "dai cu bâta in balta" nonstop...Surorile au concurat la Copenhaga, nu Putin... Ia tu ar trebui sa stii, daca tot te zbati pe net, ca Montreal-ul a fost in 1976 si ca invazia Cehoslovaciei a fost in 1968... si ca in 1980 Nadia a luat doua medalii de aur la Moscova, fara sa o fluiere nimeni. Atunci de ce bati campii mai baietas?
  • -19 (43 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 12:20)

    MRSmrs [utilizator]

    Sa fluieri niste fete care canta doar pentru ca sunt rusoaice demonstreaza ca acei indivizi au fost bine indoctrinati de presa ''libera'' si dau dovada de o mojicie maxima.
    Eurovizionul a devenit doar o cloaca a intereselor politice ce nu mai are legatura cu muzica...cel putin cu cea de calitate deloc.
    A face politica la competitii/muzicale/culturale/sportive demonstreaza ca s-a produs prostirea totala a oamenilor si reinvierea xenofobiei....
    • +28 (34 voturi)    
      Ba nu (Miercuri, 7 mai 2014, 12:30)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      ...oricine vine din rusia trebuie taxat. trebuie sa inteleaga ca sustin ceea ce e acolo. Nimeni nu e vinovat, dar Putin e votat de 70%. Nimeni nu e vinovat, dar PSD e votat de 70%. Pai ma lasi? Cine sunt atunci 30%. Unde ii vezi? Majoritatea a ales. Ca esti parte din minoritate, asta e...ceasul rau, pisica 13.
      • -5 (7 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:50)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Bravo ''democratule''!
        Bine iti fac strainii cand te striga tigan/rrom....ca doar vii dintr-o tara unde tiganii/rromii sunt cei mai vizibili.
        Cam atat poate gandirea ta....
        • +3 (5 voturi)    
          da (Miercuri, 7 mai 2014, 22:46)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          e vina noastra, a celorlalti, ca nu am stiut sa-i facem pe tigani sa se poarte civilizat.
        • +4 (4 voturi)    
          Gresit (iarasi)! (Joi, 8 mai 2014, 7:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          Nu-l striga pe el, ci ii considera pe toti romanii asa, incluzandu-te si pe tine aici.

          Si aici nu sunt democrati, ca doar sunt spalati pe creier. Doar in Rusia, prietena Romaniei, sunt democrati, pentru ca acolo presa nu indoctrineaza. Este, de altfel, singurul loc pe planeta asta unde se intampla asa ceva.

          Deci, iti cerem iertare si avem convingerea ca tu, ca un far calauzitor, o sa ne arati si noua, astora indoctrinati, adevarul si numai adevarul. Fireste, tu impreuna cu Poanta si Putin, caci oricat de bun ai fi tu, nu ai cum sa stralucesti indeajuns de puternic fara sa fii ajutat de cei doi Luceferi ai binelui suprem.
    • +23 (27 voturi)    
      Nu sunt "niste" fete ci reprezentantele (Miercuri, 7 mai 2014, 12:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Rusiei, tara primitiva agresoare, calitate in care au si fost fluierate. daca vin in nume propriu sunt aplaudate sau fluierate dupa cum canta, atunci cand sunt reprezentantele propagandei unui stat culeg ce a semanat politica acelui stat
      • -4 (4 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:48)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Se vede ca esti incuiat....iar dupa cum gandesti nu ma mira sa fii de meserie =suporter= de fotbal.:)))
    • +3 (5 voturi)    
      /// (Miercuri, 7 mai 2014, 14:33)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Ti-am dat un minus pt ca am vazut scris de tine ''indoctrinati de presa''libera'', ceea ce mi se pare tare bizar.
      Tocmai tu ?
      • -2 (6 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:47)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Daca nu stii ca nu mai exista presa libera ci numai supusa....astept numai minusuri de la tine.:))
        Presa libera mai exista doar in povestile cu democratie, drepturile omului, etc.
    • +4 (6 voturi)    
      Vai, vai, vai.. (Miercuri, 7 mai 2014, 15:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      ..ai descoperit si tu apa calda. Da' nu e asa peste tot si in toate activitatile sportive, muzicale etc? Vine o echipa din Romania si e fluierata in Ungaria si se striga "tiganii", iti amintesti?

      Asta e viata. Cui nu-i place o tara, fluiera si huiduie pe oricine si orice este asociat cu acea tara. E simplu. Numai tu esti "surprins". Ma rog, votacii pontisti.

      Si da, numai presa libera indoctrineaza. Aia ruseasca nu. Exact ca si latrinele tv, aia ruseasca iexprima numai adevarul vostru.
      • -4 (4 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:52)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Daca nu o bagai pe aia cu ''latrinele tv'' nu te plateau?:))
        Vad ca tu gandesti ca un =suporter= de fotbal....deci nu incerc sa te conving nimic pentru ca nu poti, asta este.
        • +4 (4 voturi)    
          Daca nu o bagai pe-aia... (Joi, 8 mai 2014, 7:19)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          ..cu puncte si paranteze, nu te simteai bine sa razi singur de tampeniile pe care le scrii?

          "A face politica la competitii/muzicale/culturale/sportive demonstreaza ca s-a produs prostirea totala a oamenilor si reinvierea xenofobiei.... " A sari peste strofa cu Traian din Imnul Romaniei, doar pentru ca avem un presedinte pe care, intamplator, il cheama si Traian, arata cat de prosti sunt oamenii respectivi. A-i vota pe acei "respectivi" arata ca prostia nu are limite. Si a spune ceeea ce spui tu, in acelasi timp aprobandu-i pe acei "respectivi" pentru ceea ce fac, arata cat de ipocrit esti. Asa cum am mai spus: asta-i viata. Eu doar ti-am spus cum e viata, nu cum gandesc eu, dar tu citesti si nu intelegi nici macar comentariile tale. De aceea si razi ca rumegatoarele la sfecla, singur.
    • +4 (8 voturi)    
      Tu nici nu-ti dai seama cat de manipulat esti (Miercuri, 7 mai 2014, 15:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      , cat de brainwashed esti....dar vorbesti despre propaganda daneza, o tara cu un nivel de trai in top 10 in lume si cu cei mai fericiti oameni din lume.
      Hai sa ma rad, hahahahahaha.
      • -4 (4 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:57)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Daca nashul fetei mele nu ar fi facut a 2-a facultate in Danemarca( terminata acum 2 ani), daca nu ar fi predat acolo la facultate, daca....etc poate te-as crede ca sunt si inteligenti si ca nu sunt indoctrinati.
        Vad ca nici nu stii sa mai scrii =creier spalat=....esti cult deh, tu vorbesti numai engleza..:)))
        Oamenii de acolo nu sunt fericiti ci multumiti de nivelul de trai....deh, tara socialista.:))
        • +4 (4 voturi)    
          Da sefu'... (Joi, 8 mai 2014, 7:25)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          ...nasu, fetei etc.. toti sunt indoctrinati, numai aia ai tai nu, aia care tin cu Poanta, care se hranesc cu latrinele si care il aclama pe Putin pentru realizarile marete. In rest, toti ie indoctrinati.

          Daca nasu lu' fata n-ar fi ajuns asa de indoctrinat, s-ar fi dus nasicu' sa studieze la aia neindoctrinati din Coreea de Nord si ar fi venit sa-ti povesteasca o multime de lucruri care mai de care mai minnate din lumea cea libera.

          Deci, ca sa te scutesc de alte concluzii: daca nu-ti place Poanta, daca nu-ti place Putin, esti indoctrinat de presa "libera". Asta o spune unu' cu nasu ' fetei, ala neindoctrinatul.
    • 0 (6 voturi)    
      /// (Miercuri, 7 mai 2014, 15:40)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Acest concurs a devenit demult o mare tampenie politica, oricum n-are nimic de-a face cu muzica, asa ca faptul ca-s fluierate bietele fete, e egal cu zero ... dupa mine ar trebui desfiintat circul asta numit Eurovizion, nu mai are nicio treaba cu ideea initiala a creatorilor lui, eu asa zic.
      Sa se faca concursuri internationale de muzica, foarte bine, sa se jurizeze talentul, dar nu ca si reprezentanti ai unor state. Juriu de specialitate, nu care e mai tare in emigranti sau au populatie mai numeroasa, aia castiga tot timpul.
      Dixit.
      • -3 (3 voturi)    
        Hmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:58)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        Corect!
        Votez alaturi de tine.:))
  • +5 (7 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 7 mai 2014, 13:40)

    ampersand [utilizator]

    Bravo, Ruslana!
  • +3 (7 voturi)    
    nu am particiapat niciodata (Miercuri, 7 mai 2014, 15:37)

    taranistu [utilizator]

    dar de data asta o sa votez Ucraina.
    • -4 (4 voturi)    
      Hmmmm (Miercuri, 7 mai 2014, 20:58)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Mda...ucraina este prietena Romaniei!
      Ha,ha,ha,ha!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu, nu, nu..Gresit! (Joi, 8 mai 2014, 7:26)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Ti-am mai spus: nu Ucraina, ci Rusia!!!! Ai uitat punctele si parantezele...
  • 0 (4 voturi)    
    Am 2 (Miercuri, 7 mai 2014, 17:22)

    JiBi [utilizator]

    De spus:

    1. Ekshperzilor romani din juriile ultimelor 3-4 editii, care au anulat cu nerusinica preferintele clare ale publicului, trimitind in finala melodii rasuflate, le adresez pe aceasta cale cele mai calduroase huiduieli. Pe cind vom apela la curtea conspirationala sa decida preferintele romanilor?!


    2. Pe cei care vor sa introduca jurizare a-la G. Enescu in muzica (pop, rock, progresiv samd), i-as intreba ce concursuri le recomanda unora ca E.Clapton, P.Collins, R.Blackmore,, M.Oldfield, J. Anderson, S.Brightman, A. Parson, E. John...,, si la ce specialisti putem apela ca sa aflam ce discuri sa cautam.
  • -4 (6 voturi)    
    Pick on someone your own size! (Miercuri, 7 mai 2014, 17:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Pentru huiduitori și susținătorii lor: nu vă este așa un pic de rușine să vă bateți joc de niște adolescente?

    Huiduiți-l în față pe Putin dacă aveți curajul! Dar bineînțeles că eurolacii huiduitori de la Copenhaga nu au curajul, de aceea aruncă cu noroi în ținte pe care le simt vulnerabile, precum aceste tinere!
    • +4 (4 voturi)    
      hai la lupta cea mare (Miercuri, 7 mai 2014, 22:48)

      BME [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      rob cu rob sa ne unim
      Internaționala
      Prin noi s-o făurim!
      Asa ar trebui sa cante reprezentantele Rusiei la Eurovizionul de anul acesta.
    • +3 (3 voturi)    
      Il huiduiau in fata si pe Putin. (Joi, 8 mai 2014, 7:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dar bineinteles, cand se fac astfel de vizite, fortele de ordine au grija sa elimine orice prezenta ostila lui Putin. Ceva in genul in care au facut alde Poanta si ai lui hoti cand au scos si steagul Uniunii Europene, la vizita chinezilor. Plus interdictia acelor jurnalisti care nu sunt pe placul democratilor chinezi.

      Asa si Putin: arunca si el cu ce poate in tinte pe care le simte vulnerabile. Sa se bata direct cu chinezii sau americanii, daca e tare. Vezi cum e viata asta? O bitch! Intotdeauna este unu' mai tare ca tine.
  • +3 (7 voturi)    
    postacii (Miercuri, 7 mai 2014, 19:03)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    latrinari, care preseaza cu g hidrantul la varanul cel puscariabil, fac acelasi lucru si cu micul tar putinel maximel. Cita coordonare din partea ambasadei sovietice si a kgbistilor apartinatori, si cum nu ne e noua mila de niste biete adolescente. Mie mi-e mila de astea exact cit le-a fost rusilor de ucranienii asasinati cu sutele, ca sa-si mentina putinel maximel imperiul lui feudal.
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Joi, 8 mai 2014, 12:48)

    machomen [utilizator]

    manipulantzii,latra,urla,fluiera,dar nu canta.........
  • +1 (3 voturi)    
    Mitocaniada... (Vineri, 9 mai 2014, 8:20)

    Lotte [utilizator]

    Niste tarani...
  • -1 (1 vot)    
    Sunt tot felul de rusofobi prin Europa (Vineri, 9 mai 2014, 14:58)

    mihaitzateo [utilizator]

    Piesa fetelor respective e o piesa de dragoste,ce treaba are cu Crimea si Putin.
    In Danemarca,sunt foarte multi rusofobi fara motiv,Scandinavia e impartita cam asa in punct de vedere al rusofobiei:
    Norvegia,cei mai rusofobi,Danemarca,iar destul de rusofobi,Suedia,cei mai putin rusofobi.
    Acum multi europeni stau prost la capitolul logica si gandesc pe principiul daca cine ce stie ce a facut URSS,rusii de azi sunt de vina.
    Mai intai,conducatorul suprem/dictatorul URSS din vremea multor acte reprobabile a URSS a fost Stalin,care nici macar nu era rus,ci georgian.
    Da asta nu inseamna ca trebuie sa ai ceva cu natiunea georgiana.
    Apoi,nu rusii din ziua de azi au fost cei de au fost parte a acelor acte reprobabile.